trends-for-seo-in-design

سئو از اصلی ترین کارهایی است که بایستی قبل و بعد از طراحی سایت به آن اهتمام ویژه ای داشته باشید و از همه مهمتر اینکه سئو یک امر مداوم و تکرار پذیر است و اگر اصول بهینه سازی در طراحی سایت رعایت نشود به طبع سایت برای موتورهای جستجو ناشناخته باقی خواهد ماند و این روی درآمد کسب و کار اینترنتی تان تأثیری مستقیم خواهد گذاشت.

قبل از اینکه به این بحث بپردازیم بایستی یک تعریف کلی از این مورد داشته باشیم که این سئو چیست و چه تأثیری روی سایت خواهد گذاشت:

سئو سایت چیست؟

سئو به بهینه سازی سایت هم معروف است و از سه کلمه Search Engine Optimization گرفته شده و به ترفندها و تکنیک هایی گفته می شود که سایت را برای موتورهای جستجو بهینه می کند تا این موتورها مطالب سایت از محتواهای تولید شده گرفته تا ویدیو، پادکست، اینفوگرافیک و خیلی از موارد دیگر را برای مخاطبین به نمایش در بیاورند و هر چه استفاده از بهینه سازی سایت بهتر صورت بگیرد به طبع گوگل سایت تان را در بهترین رتبه نتایج جستجو به نمایش در می آورد.

اصول و قوانین سئو در طراحی سایت

اما همین طراحی سایت هم دارای یک سری اصول است که شاید اصلی ترین مورد آن که قبل و بعد از طراحی بایستی به آن توجه کنید، اصول سئو باشد و در اینجا قصد داریم به این موارد بپردازیم که اگر به خوبی روی بهینه سازی سایت تان کار کنید این تضمین وجود دارد که بهترین جایگاه را به نسبت دیگر رقبا در نتایج گوگل به دست خواهید آورد.

نکته اول: کلمات کلیدی را به درستی انتخاب کنید

شاید اصلی ترین مورد در سئو بعد از طراحی سایت انتخاب بهترین کلمه کلیدی باشد. کلمه ای که بر اساس آن مخاطبین و موتورهای جستجو شما را بشناسند. هر چه تخصصی تر در این مورد فعالیت کنید نتیجه حاصله چیزی نخواهد بود مگر افزایش رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل که تمامی سایت ها فقط و فقط روی همین مورد کار می کنند تا به وسیله ی آن به افزایش درآمد برسند.

اما همین کلمه کلیدی هم طبق یک سری اصول خاص بایستی انجام شود. به طور مثال

مورد اول: از کلمات کلیدی جدید و تازه ای استفاده کنید که دیگر رقبا یا کمتر استفاده می کنند یا اصلاً استفاده نکرده اند. این مورد باعث می شود تا خیلی سریع تر به رتبه یک گوگل نزدیک تر شوید. اما یک نکته مهم اینکه کلمات کلیدی جدیدی که انتخاب می کنید حتماً بایستی کاربر آنها را جستجو کند وگرنه تمام زحمات تان از بین می رود

مورد دوم: با توجه به محتوا و نوع سایت تان کلمات کلیدی را انتخاب کنید

مورد سوم: سعی کنید کلمه های کلیدی انتخاب شده ساده، کوتاه و در عین حال تخصصی باشند

مورد چهارم: این کلمات را حتماً در عنوان سایت تان به کار ببرید. چرا که تأثیر خیلی زیادی در بهینه سازی سایت شما در موتورهای جستجو و همچنین رتبه بندی نتایج جستجو خواهد داشت

مورد پنجم: تراکم کلمات کلیدی را حتماً بررسی کنید. استفاده بی رویه از کلمات کلیدی در مطالب سایت می تواند تأثیر منفی روی سئو سایت بگذارد و بدترین نوع آن حذف شدن از نتایج جستجو خواهد بود

نکته دوم: انتخاب و طراحی بهترین قالب سایت

اگر قصدتان این است که سرعت سایت بالاتر برود پس بایستی یک قالب استاندارد طراحی کنید که کوچکترین مشکلی نداشته باشد و این روی بهینه سازی سایت هم تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت چرا که به مرور زمان با افزایش بازدید کننده های سایت ممکن است سرعت سایت کم شود و طراحی بهترین قالب سایت آن هم با رعایت استانداردهای کد نویسی می تواند این مشکل را برای شما حل کند.

نکته سوم: یکی از اصول سئو استفاده از تصاویر مناسب و زیبا در طراحی سایت است

بدون شک استفاده از تصاویر بخش بسیار عظیمی از قسمت های قابل نمایش هر سایتی را تشکیل می دهد و صد البته تأثیر خیلی زیادی در ظاهر و گرافیک سایت هم خواهد داشت و قطعاً حجم تصاویر، کیفیت و نوع فرمت آن تأثیر زیادی در جذابیت و استاندارد بودن هر چه بیشتر طراحی سایت ها دارد.

نکته چهارم: استفاده صحیح از ابزارهای  Web Master Tools در طراحی سایت

برای معرفی سایت به موتورهای جستجو یکی از ابزارهای مهم استفاده از Web Master Tools است. فقط کافی است آدرس سایت را وارد کنید تا هر موتور جستجویی به خصوص گوگل سایت تان را برای دیگر کاربران به نمایش در بیاورد.

نکته پنجم: تولید محتوای مفید و کاربر پسند

یکی از معیارهای بسیار مهم برای کسب رتبه در نتایج جستجو تولید محتوای ناب، مفید و کاربر پسند است و اگر همین تولید محتوا به صورت روزانه انجام شود به طور حتم بهترین جایگاه ها را در گوگل به دست خواهید آورد و صد البته تأثیر خیلی زیادی روی سئو سایت تان خواهد گذاشت.

نکته ششم: واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن وب سایت

یکی از جذابیت های وب سایت این است که صفحات وب به نسبت دستگاه کاربر برای هر صفحه نمایشی از گوشی گرفته تا تبلت، آی پد، لپ تاپ و کامپیوتر بر مبنای اندازه صفحه نمایش باشد و این همان ریسپانسیو بودن وب سایت است و شاید این برگ برنده وب سایت شما در میان رقبا در طراحی سایت باشد.

این روزها درصد افرادی که با گوشی همراه از اینترنت استفاده می کنند خیلی بیشتر شده و روز به روز هم بیشتر می شود و همین دلیلی است تا طراحان سایت از این فاکتور و قابلیت مهم برای طراحی سایت استفاده کنند چرا که در واکنشگرا بودن سایت، روزلوشن و اندازه تصویر در هر صفحه نمایشی به یک اندازه است و احتیاجی به زوم کردن صفحه نیست.

نکته هفتم: از ساخت URL های صحیح و واضح غافل نشوید

تا جایی که می توانید از URL های مشخص و واضح برای وب سایت تان استفاده کنید چرا که دو مزیت برای شما در بر دارد:

مزیت اول: باعث می شود درصد اشخاصی که روی لینک سایت تان کلیک می کنند بیشتر شود

مزیت دوم: گوگل این نوع لینک ها و URLها را با ارزش و با کیفیت قلمداد می کند

به طور مثال به این دو لینک توجه کنید. اشخاصی که به دنبال دکوراسیون داخلی در تهران می گردند با این دو لینک مواجه می شوند و در اکثر مواقع کاربران لینک را نگاه می کنند و بعد روی آن کلیک می کنند اما در نوع دومی لینک خیلی واضح نیست و این از نظر گوگل یک لینک با ارزش حساب نمی شود.

www.domain.com/interior-decoration/city/tehran/

www.domain.com/post/id8531384

نکته هشتم: از تگ عنوان استفاده کنید

تگ عنوان در اصل یکی از ابزارهای مناسب و عالی برای نشان دادن محتوای یک صفحه از سایت به موتورهای جستجو و بازدید کننده ها است. به طور مثال عبارت "سئو و بهینه سازی سایت چیست؟" را در نظر بگیرید. زمانی که نشانه موس را روی تب مرورگر قرار می دهید این عبارت ظاهر می شود که به آن تگ عنوان گفته می شود و علاوه بر اینکه یک ظاهر مناسب، زیبا و کاربر پسند را به خودش می گیرد به طبع در بهینه سازی سایت هم تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت.

برای اینکه تگ عنوان روی سئو سایت تان تأثیر بیشتری بگذارد سعی کنید کلمه کلیدی را بعد از تگ عنوان و سپس بعد از آن نام تجاری را ذکر کنید. این مورد به کاربران در جستجوی هر چه بهتر مطالب و محتواهای تولید شده کمک بسیار بزرگی می کند.

نکته نهم: از تأثیر سرعت سایت روی سئو غافل نشوید

یکی از فاکتورهای بسیار مهم سئو که تأثیر خیلی زیادی هم در افزایش رتبه سایت تان دارد، زمان بارگذاری صفحات سایت تان است. کاربر وقت زیادی ندارد که منتظر بماند تا شاید سایت تان بالا بیاید و بعد وارد سایت شود. شما بیشتر از 3 تا 5 ثانیه وقت ندارید تا کاربر را متقاعد کنید که وارد سایت شود و اگر اینطور نشود به راحتی دکمه ضربدر سایت را می زند و سایت تان را می بندد. گوگل هم به راحتی این مورد را متوجه می شود و سایت هایی که سرعت پایینی دارند را جریمه می کند و بدترین جریمه، تنزل رتبه در نتایج جستجو است.

تمام هم و غم گوگل این است که کاربران بهترین تجربه کاری را از مشاهده یک وب سایت داشته باشند اما زمانی که سرعت بارگذاری سایت تان کم باشد نه تنها مخاطبین و مشتریان خودتان را به مرور زمان از دست خواهید داد بلکه ممکن است ترافیک و بازدید کننده هایتان را هم از دست بدهید. برای اینکه سرعت وب سایت بالا برود و کاربر بهترین تجربه را از مشاهده سایت تان داشته باشد باید یک سری موارد را رعایت کنید. از جمله

از تصاویر با حجم زیاد استفاده نکنید

به حداقل رساندن فایل های CSS، HTML و جاوا اسکریپت

کوتاه کردن زمان پاسخ به سرور

به حداقل رساندن جستجوهای DNS

کاهش ریدایرکت

فعال کردن کش مرورگر

انتخاب بهترین هاست

قالب وب سایت

و خیلی از موارد دیگر که تأثیر زیادی رو سرعت سایت دارند.

مزیت های طراحی سایت بر اساس رعایت اصول سئو کدام است؟

قطع به یقین زمانی که یک سایت طراحی می شود اگر اصول بهینه سازی سایت هم رعایت شود طولی نخواهد کشید که خیل بازدید کننده ها روانه سایت تان خواهد شد و به طبع مزیت های زیادی در این نوع طراحی ها با رعایت اصول بهینه سازی سایت به دست خواهید آورد.

از جمله

کسب بهترین رتبه در نتایج جستجوی گوگل

افزایش بازدید کننده

افزایش فروش

برند سازی

کاهش هزینه بازاریابی و تبلیغ

و خیلی از موارد دیگر.