medicine-health-glasses-hospital

پمپ های انسولین بی سیم این روزها به واسطه نقص امنیتی که در دستگاهش به وجود آمده به مشکلات زیادی برخورد کرده و شرکت تجهیزات پزشکی Medtronic که سازنده این نوع پمپ های انسولین هستند دستور جمع آوری آنها را صادر کرده است و شاید تنها دلیلش این باشد که در مقابل حملات هکرها از خودش مقاومتی نشان نمی دهد و به راحتی هک می شود.

در این بین سازمان غذا و داروی آمریکا به واسطه نقص امنیتی که در پمپ های انسولین بی سیم به خصوص در دستگاه های MiniMed 508 و همچنین پمپ های Paradigm که هر دو محصولی از شرکت Medtronic است به وجود آمده بیانیه ای صادر کرد و در حال حاضر این شرکت تجهیزات پزشکی هم به افرادی که در حدود 4 هزار نفر هستند نامه ارسال کرده که آنها را از این مشکل امنیتی آگاه کنند.

بیانیه سازمان غذا و داروی آمریکا در خصوص هک شدن پمپ های انسولین بی سیم

FDA یا همان سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که این سازمان در خصوص وجود یک حفره امنیتی و همچنین هک شدن پمپ های انسولین بی سیم به بیماران و تأمین کننده های این دستگاه از شرکت Medtronic هشدار می دهد و هر چه سریعتر بیمارانی که از این دستگاه به منظور پمپ انسولین استفاده می کنند، سعی کنند دیگر مدل های دیگری که حفره امنیتی ندارند و یا در مقابل هک شدن ایمن هستند، خریداری کنند.

همچنین FDA اعلام کرده که تمام اشخاصی که از پمپ های انسولین بی سیم استفاده می کنند برای اینکه مشکل خاصی به وجود نیاید همیشه این دستگاه را همراه خودشان داشته باشند و شماره سریال آن را هم با کسی هرگز در میان نگذارند. FDA در قسمتی از بیانیه هایش هم اعلام کرده که بیماران در هنگام خواندن اعلانات و پیام های دستگاه پمپ های انسولین بی سیم دقت بیشتری از خودشان نشان دهند.

چرا دستگاه پمپ های انسولین بی سیم این همه آسیب پذیرند؟

شاید اصلی ترین دلیلی که می توان بیان کرد همان بحث بی سیم بودن این پمپ های انسولین است که هکرها می توانند در فاصله چند متری از این بیماران دیابتی کنترل این پمپ های انسولین بی سیم را با استفاده از سیگنال های بی سیم به دست بگیرند و این یعنی به راحتی می توانند هر بیمار دیابتی را با دستکاری تنظیمات دستگاه شان بکشند.

آیا تمام دستگاه های بی سیم پزشکی حفره امنیتی دارند؟

مطمئناً جواب به این سوال مثبت است و تمام وسایل پزشکی که به صورت بی سیم کار می کنند مانند الکتروشوک، ضربان ساز قلب و همچنین پمپ های انسولین بی سیم به خاطر بی سیم بودنشان برای هکرها بهترین فرصت است تا به راحتی بتوانند آن را هک کنند و ممکن است یک فاجعه انسانی رخ دهد.

یکی از اشخاص که خیلی سریع به این موضوع پی برد شخصی به نام رادکلیف بود که گفت: در سال 2008 برای اولین بار به این موضوع برخورد کردم و این زمانی بود که گروهی از محققین کامپیوتری نتیجه تحقیقات خودشان را در مورد همین حملات نرم افزاری ارائه دادند.

مقاله ای که این محققان ارائه دادند این بود: ضربان ساز قلب و الکتروشوک قلب: حملات نرم افزاری رادیویی و قدرت دفاع صفر. این گروه محقق در این زمینه به این نتیجه رسیدند که حملات رادیویی و بی سیم به دستگاه هایی که بدون سیم کار می کنند به مانند همین پمپ های انسولین بی سیم برای هکرها بهترین و راحت ترین طعمه است و بیماران هم در مقابل آنها هیچ دفاعی از خودشان نشان نمی دهند.

این گروه محقق در این مقاله به همه نشان دادند که هکرها به وسیله فرستنده های رادیویی، کامپیوتر و یا آنتن می توانند اقدام به ارسال شوک های کشنده به دستگاه های الکتروشوک قلب و یا ارسال سیگنال های مخرب به دستگاه پمپ های انسولین بی سیم کنند و در نهایت منجر به وقوع یک فاجعه انسانی که پایانی به جز مرگ ندارد، شوند.

رادکلیف در ادامه می گوید: از نظر نوع عملکردی که این هکرها انجام می دهند واقعاً کارشان تحسین برانگیز بود و این مقاله برای من خیلی جالب بود اما وقتی به خودم آمدم تازه متوجه شدم که به خودم هم یک دستگاه پمپ های انسولین بی سیم وصل است که هیچگونه امنیتی هم ندارد و هر آن ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرد.

بر طبق گفته های این شخص به راحتی هکرها می توانند با دستکاری سیگنال های وایرلس و رادیویی و قدرتمندتر کردن و ارسال آنها به پمپ های انسولین بی سیم تنظیمات مربوط به کنترل میزان قند خون را به کلی تغییر دهند و با این عمل هکرها، بیمار دیابتی که این دستگاه به وی وصل است سعی می کند دوز قند خونش را تغییر دهد و اگر چندین و چند بار این عمل تکرار شود به راحتی فرد دیابتی خواهد مرد.

بهترین فاصله برای دستکاری و هک کردن دستگاه پمپ های انسولین بی سیم

به طور حتم هکرها هر چه به دستگاه پمپ های انسولین بی سیم نزدیک تر باشند این کار برای آن راحت تر خواهد بود اما به هر حال این اشخاص تا فاصله 800 متری هم می توانند این عمل غیر انسانی خودشان را انجام دهند و سعی در کشتن بیمار کنند و به راحتی هم نمی توان اینگونه هکرها را پیدا کرد.

یکی دیگر از محققین و پژوهشگران امنیتی در این حوزه ناتانائیل پاول، اعلام کرد که اگر هکرها به کامپیوتر شما حمله کنند این منجر به مرگ شما نخواهد شد اما اگر این حمله به پمپ های انسولین، آن هم از نوع بی سیم شوند به راحتی می توانند بیماران را در عرض چند دقیقه از پای در بیاورند. این شخص همچنین اعلام کردند که برای اینکه از اینگونه مشکلات به وجود نیاید سعی داریم این دستگاه ها را رمزدار کنیم تا هکرها دیگر نتوانند به راحتی به آن نفوذ کنند و باعث به وجود آمدن فاجعه های انسانی شوند.

شاید تنها دلیلی که می توان برای این عمل شنیع و غیر انسانی از طرف هکرها دانست، ریشه در سوء استفاده های مالی، سودجویی های رقابتی و یا لطمه زدن به شهرت سازنده های این دستگاه باشد که این هکرها می توانند کارمندان ناراضی همان شرکت سازنده، تروریست هایی که برای حملات تروریستی آموزش دیده و یا مشتری های ناراضی این شرکت باشند.