manager

مدیر بودن را شاید هر شخصی در زندگی‌اش به نوعی تجربه کند. اما یک مدیر خوب بودن هم یک سری نکات دارد که بایستی رعایت کنید. از جمله اینکه باید اقتدار و سیاست کاری خودتان را در مقابل اشخاصی که در کنار شما کار می‌کنند حفظ نمایید و به نوعی خودتان را به آنها اثبات نمایید.

طرز برخورد مدیر با کارمندان، باید به صورت حرفه‌ای باشد که اعضاء تیمتان به شما اعتماد کنند و احترام بگذارند. البته احترام نه از روی ترس باشد. صحبت کردن با کارمندانتان باعث می‌شود که نیازهای آنها را بشناسید. اگر احترام بگذارید در مقابل احترامی متقابل به شما می‌گذارند. اگر بد رفتاری کنید مطمئن باشید که کارمندان شما هم یا بد رفتاری از خودشان نشان می‌دهند و یا در کارشان کم کاری می‌کنند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله سعی کرده نکاتی در مورد مدیرانی که تازه به این سمت منصوب شده‌اند بیان کند تا شاید به آنها کمک کند در کسب و کارتان رشد و پیشرفت کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: جلساتی کوتاه، منظم و به صورت هفته ای برگزار کنید

جلساتی کوتاه، منظم و به صورت هفته‌ای برگزار کنید

برای اینکه بتوانید با روحیه، نقاط قدرت و ضعف، هدف‌های کارمندان خودتان آشنا شوید بهترین راه این است که جلساتی به صورت تک به تک برگزار نمایید. یعنی اینکه هر کارمند را دعوت کنید و از او بخواهید که در مورد اهداف 5 ساله خودش صحبت کند. از او بپرسید که 5 سال آینده خود را در کجای شرکت می‌بیند و برای این سال‌ها هم برنامه ریزی کرده است؟

با این جلساتی که با کارمندان خودتان برگزار می‌کنید می‌توانید به آنها اثبات نمایید که کارمندان برای شما اهمیت دارند. همین که شما این جلسات را برگزار نمایید باعث می‌شود که کارمندان هم انگیزه‌ای مضاعف داشته باشند. برگزاری جلسه‌های متوالی در هر هفته باعث تغییر در روحیه کارکنان می‌شود و می‌تواند کارمندانش را با اهداف شرکت هم سو نماید.

نکته ی دوم: بازخوردهای هر جلسه را به کارمندان ارائه دهید

بازخوردهای هر جلسه را به کارمندان ارائه دهید

مدیران در پایان هر جلسه باید سعی کنند که جمع بندی کلی نمایند و این جمع بندی را به کارمندش ارائه دهد. این بازخوردها و جمع بندی‌ها باعث می‌شود تا انتظاراتی که مدیر از خود و کارمندانش دارد را بالا ببرد و سعی کنند که روی کارها تمرکز نمایند. در این جلسات از کارمندان خودتان بپرسید که چه کارهایی را می‌توانند انجام دهند تا شرکت سود بیشتری را ببرد. از مشکلات، دغدغه‌های کارمندان، نحوه برخورد با مشتریان و همچنین خواسته‌های کارمندان بپرسید.

اگر بازخوردی از یک کارمند منفی است هیچ وقت سعی نکنید که در مقابل دیگر کارمندان روحیه و غرور او را زیر پایتان له کنید. سعی کنید آرام باشید و یا با سرپرست وی صحبت کنید و یا او را به اتاق خود دعوت نمایید و در مورد این بازخوردها با وی صحبت کنید. این کار شما باعث می‌شود که تنش‌ها بوجود آمده را کاهش دهد.

در هنگام ارائه بازخورد به آنها، علایق کارمندان خودتان را هم مد نظر داشته باشید. این کار کوچک شما باعث می‌شود که کارمندانتان تشویق شوند و انگیزه‌ای مضاعف برای کارهای شرکت داشته باشند.

نکته ی سوم: سعی کنید گفتگوهایی دوستانه با آنها داشته باشید

سعی کنید گفتگوهایی دوستانه و باز داشته باشید

این نوع گفتگوها باعث می‌شود ایده‌هایی ناب و جدید بین مدیر و کارمند بوجود بیاید و رمز حیاتی هر شرکت بستگی به این نوع ایده‌ها دارد. نکته بعدی در مورد این گفتگوها این است که مدیر، خودش را فقط در سِمت یک مدیر نمی‌بیند بلکه وی برای رشد و نمو و پیشرفت شرکت و همچنین کارمندانش مسئول می داند و این نکته ای است که خیلی از مدیران برجسته ی دنیا از آن استفاده می کنند.

برخی مدیرها از زمانی که به محل کارشان وارد می شوند خودشان را در اتاقشان حبس می کنند بدون اینکه بدانند چند کارمند دارند و چه کارهایی انجام می دهند. به جای حبس کردن خودتان سعی کنید به صورت روزانه و یا حداقل چند روزی یک بار در محل کارتان تردد کنید و به صورت رو در رو با کارمندانتان صحبت کنید.

نکته ی چهارم: در جلسات، مشکلات موجود را بررسی و راه حل ارائه نمایید

در جلسات مشکلات موجود را بررسی و راه حل ارائه نمایید

مهم‌ترین موضوع در این جلسات این است که شما و کارمندتان مشکلاتی که در کار وجود دارد را بررسی کنید و راه حل آنها را نیز ارائه دهید. در هر کار تیمی مشکلاتی نیز وجود دارد. پس سعی‌تان بر این باشد که اگر مدیری جدید هستید، از شنیدن این مشکلات ترسی نداشته باشید و با کارمندانتان بر سر حل این موضوع به توافق برسید. سعی کنید که جدای از اینکه شما مدیر هستید ترسی از این نداشته باشید که از کارمندان خودتان بخواهید که برای حل مشکل به شما راه حل ارائه بدهند.

به دو دلیل:

دلیل اول اینکه شما یک تیم هستید و به صورت تکی کار نمی‌کنید. پس سعی کنید که گروهی این مشکلات را برطرف نمایید.

دلیل دوم اینکه کارمندان به خاطر اینکه بیشتر در معرض کار کردن هستند به مراتب بیشتر از مدیران این مشکلات و نحوه‌ی حل آن‌ها را می‌دانند. پس سعی کنید با آنها مشورت نمایید.

سخن آخر

همه می توانند یک مدیر باشند اما مدیر خوب بودن را باید تجربه کنید. اگر قرار بر این است مدیریت یک مجموعه را بر عهده بگیرید پس از نکاتی که در ای مقاله و مقاله های دیگر ارائه می شود به خوبی استفاده کنید.

این فایل صوتی را به صورت آنلاین گوش دهید