entekhabe-Domain

آیا توجه کرده اید که چرا بیشتر مردم در روز بیشتر به سایت هایی که نام های کوتاه تری دارند سر می زنند؟ اما این مورد چرا اتفاق می افتد؟

جواب این است که نام های کوتاه تر و مناسب تر بیشتر در ذهن مردم و کاربران باقی می ماند. یکی از رمزهای موفقیت در کسب و کار اینترنتی داشتن نامی کوتاه برای سایت است که بتوانید در ذهن مخاطب ماندگار و جاودانه شوید. دلیل دیگری که می تواند نام مناسب بر روی سایت شما داشته باشد، نرخ بازگشت مخاطبین است. چون نام کوتاه و مناسب است مردم بیشتر توجه می کنند و مجدداً به سایت شما بر خواهند گشت.

اگر شما هم از آن دسته اشخاصی هستید که می خواهید کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید پس قبل از ثبت دامین باید یک سری نکات و قوانین را رعایت کنید.

انتخاب اسم های خلاصه و همچنین مخفف شده

 entekhabe-name-kochak

انتخاب اسامی که بیشتر در ذهن جا بگیرید کمی سخت است. اما اسامی مانند pscr.com از آن دسته اسامی است که به هیچ عنوان نه معنی خاصی می دهد و نه در ذهن مشتری باقی خواهد ماند. اولاً که مشتری و مخاطبین نمی دانند که این اسم مخفف شده ی چه کلماتی است و ثانیاً برای بازگشت مجدد به سایت شما، باید اسمی باشد که در ذهن باقی بماند و قطعاً به مشکل بر می خورند. این گونه اسامی به راحتی هر چه تمام تر از ذهن کاربران پاک می شود.

انتخاب کردن اسم های بلند و طولانی

 tolani-nabodane-name-domain

همان طور که در انتخاب اسامی کوتاه و بی معنی به مشکل بر می خورید، در انتخاب کردن اسامی بلند و طولانی وار هم این مشکلات را خواهید داشت. به طور مثال  AmirPadcastVideo.com هم خواندنش سخت است و از همه مهمتر نوشتنش برای کاربر می تواند سخت باشد و به طور یقین از ذهن مشتری پاک می شود.

سعی کنید که اسم کسب و کار اینترنتی شما نه کوتاه و بی معنی باشد و نه آن قدر بلند باشد که مخاطبین نتوانند بخوانند و بنویسند. انتخاب اسامی بلند آرامش مخاطبین شما را از بین می برد.

انتخاب خط فاصله و آندرلاین

 underline-domain

ما با کسی تعارف نداریم، انتخاب این دو گزینه اسم دامین را زشت می کند و یک حس بی اعتمادی را در ذهن مشتری باقی می گذارد. مانند free-website.ir که هر شخصی آن را بشنود به یاد سایت   freewebsite.ir می افتد. در انتخابتان این موارد را هم رعایت کنید.

انتخاب عدد در اسم دامین

 entekhabe-adad-dar-domain

بسیار از سایت ها را مشاهده خواهید کرد که در دامین آنها از عدد استفاده شده است. البته بیشتر این سایت ها از بزرگترین سایت های ایران هستند و از سئو خوبی برخوردار هستند. اما نکته ای که وجود دارد این است که به مانند آندرلاین و خط فاصله، انتخاب عدد هم می تواند تاثیر منفی در ذهن مخاطب ایجاد کند. مانند 3eo.com کاربران و مخاطبین شما زمانی این اسامی برایشان مفهوم دار می شود که شما به گونه ای آن را انتخاب کرده باشید که اعداد به جای یک حرف با همان تلفظ باشد. اما اگر کاملاً بی معنی می شود فقط به خاطر اینکه می خواهید در زمینه ی مورد نظر شما باشد، از انتخاب آن اجتناب کنید.

به تلفظ و نحوه ی نوشتن اسم دامنه دقت نمایید

talafos-domain 

یکی از موارد مهم در انتخاب اسم دامنه، نحوه ی نوشتن و تلفظ آن است. این کار شما باعث می شود که مشتری در هنگامی که آن را می شنود به راحتی بتواند تایپ کند. مانندdigikala  که در تلفظ فارسی هم همان دیجی کالا نوشته میشه. این اسم هم نوشتنش همان شکل است و هم تلفظش.

این گونه اسامی به راحتی در ذهن مشتری باقی می ماند و احتیاجی به این نیست که بخواهید حرف های آن را حفظ کنید.

عجله در انتخاب اسم

 ajale-dar-entekhabe-domain

فرض کنید می خواهید برای فرزند دلبندتان اسم انتخاب کنید. از چند ماه قبل حدود صد الی دویست اسم انتخاب می کنید و یکی یکی آن ها را حذف می کنید تا دسته آخر به یک اسم می رسید.

اگر اغراقی در کار نباشد اسم کسب و کار اینترنتی هم باید به همین شیوه انتخاب کنید. باید ماه ها جستجو و سپس انتخاب کنید. در این کار نبایستی عجله کرد. سعی کنید که یک دفترچه یادداشت داشته باشید. اسامی که بیشتر در حوزه ی کسب و کار شما هستند را انتخاب کنید و در سایت هایی که برای ثبت دامنه است جستجو نمایید تا قبلاً انتخاب نشده باشند.

سعی کنید از انتخاب شباهت اسمی بپرهیزید

 tashabohe-name-domain

یکی از دلایل این موضوع این است که شما بهینه سازی و سئو سایت را برای سایت خودتان انجام می دهید ولی سایت شما شباهت زیادی به اسمی دارد که قدیمی تر است و چون شباهت وجود دارد مردم آن دامنه را بیشتر می پسندند. پس تا جایی که ممکن است یا این گونه اسامی را انتخاب نکنید و یا اگر انتخاب کردید به گونه ای متفاوت بازاریابی، سئو و خدماتتان را ارائه دهید که مخاطبین، شما را نسبت به رقبتان انتخاب کنند. در ضمن این نکته را مد نظر داشته باشید که قبل از انتخاب اسم، نام مورد نظر را در گوگل به فارسی بنویسید تا بتوانید شباهت مورد نظر را پیدا کنید.

تا جایی که می توانید از انتخاب اسم شخصی خودتان برای سایت اجتناب کنید

 entekhabe-name-shakhsi-domain

این موضوعی که ارائه شد به یک شرط می توانید انجام دهید. آن هم این است که شما از خودتان یک هنر و مهارت داشته باشید. به طور مثال سایت briantracy.com

جناب برایان تریسی در زمینه موفقیت کار می کند و موردی نیست که این کار را انجام دهد و خودش را به عنوان برند شخصی به دیگران معرفی کند. اما از انتخاب اسامی مانند من و پسر عموم (manvapesaramoom) خودداری نمایید. به جای این می توانید اسم کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید انتخاب کنید.

سعی کنید یک ارتباط بین نام دامنه و کسب و کار خود پیدا کنید

ertebate-beyne-domain-va-kasbokar 

تا جایی که ممکن است اسامی را انتخاب کنید که یک ارتباط بین نام دامنه و کسب و کار شما داشته باشد. اگر کسب و کار شما در مورد خرید و فروش آهن است نمی توانید اسم دیگری برای آن انتخاب کنید فقط به خاطر اینکه اسم مورد نظر ثبت نشده است. این کار شما یک حس بی اعتمادی را به مشتری منتقل می کند.

خرید دامنهir  و com

 entekhabe-ir-com-domain

در انتخاب نام دامنه تا جایی که ممکن است سعی کنید که اسامی را ثبت نمایید که هر دو پسوند ir و com آزاد باشد و بتوانید آن را خریداری نمایید. این کار شما باعث می شود که هم رقبای شما به فکر انتخاب اسم دامنه شما نباشند و هم این را می دانید که هر کدام از این اسامی را مخاطبین شما انتخاب کنند وارد سایت شما خواهند شد.

سخن آخر

 ضروری ترین بخش در کسب و کار شما، انتخاب اسم است. اگر ماهها تلاش کنید ولی بهترین مورد را انتخاب کنید که به کسب وکار شما ارتباط داشته باشد و کوتاه و مختصر و با معنی باشد بهتر از این است که یکی دو روزه این کار را انجام دهید.

یکی از اصول بازاریابی اینترنتی که بسیار هم ضروری و مهم است انتخاب مناسب نام دامنه است. به راحتی از این موضوع گذر نکنید. اگر دیدی بلند مدت نسبت به کسب و کار خود دارید سعی کنید که نام دامنه را با خصاصت فراوان انتخاب کنید.

 

دانلود PDF این مقاله