modiriyate-zehn 

دنیای بیرونی ما تشکیل شده از افکار ما است. این افکار ما است که دنیای ما را می‌سازند و به جسم تبدیل می‌کنند. گاهی این افکار آنقدر قدرتمند هستند که ما را به مانند یک برده به هر کجای دنیا که می‌خواهد می‌کشد. گاهی شما در همین جایی که الان هستید فکر می‌کنید که در قاره‌ی آمریکا زندگی می‌کنید و حتی تصاویر آن را با استفاده از تجسم خلاق به صورت رنگی در ذهن ناخودآگاه خود مشاهده می‌کنید.

هر آنچه را که به زبان می‌آورید نشأت گرفته از ذهن ناخودآگاه شما است. ذهنی قدرتمند که روزانه حدود 95 درصد مکالمات روزانه خود را با او در میان می‌گذارید. این جناب ذهن ناخودآگاه، قدرتمند اما ساده لوح است. هر چه را که بگویید قبول می‌کند. اگر مدام به او بگویید که انسان موفقی هستید او هم قبول می‌کند. اگر جملات به کار رفته را به صورت منفی به کار ببرید قطعاً شما را به ورطه‌ی نابودی می‌کشاند. اگر مدام دم از موفقیت بزنید به طور یقین به هر شخصی می‌رسید با او صحبت از افکار مثبت و موفقیت شخصی می‌زنید.

تا جایی که حضرت علی ( ع ) می‌فرماید: دنیای هر شخصی به اندازه‌ی افکار اوست.

هر آنچه که در این دنیا قرار است اتفاق بیفتد، با فکر کردن در مورد آن شروع می‌شود. همین که می‌خواهید آب بخورید ذهن ناخودآگاهتان به شما دستور می‌دهد که باید بلند شوید و به آشپزخانه بروید و آب بخورید. همین افکار ما هستند که زندگی ما در دستان آن‌ها مثل موم است. پس چه بهتر که به مسائل مثبت فکر کنیم و زندگی خود را با افکار منفی نابود نکنیم.

اما چگونه می‌توانیم ذهنمان را در بین این همه افکار مثبت و منفی مدیریت کنیم؟

 modiriyate-afkare-mosbat-va-manfi

برای این باید مراحل زیر را طی کرد.

در ابتدای کار سعی کنید که به افکار خودتان اعم از مثبت و منفی بیشتر توجه فرمایید. فقط سعی کنید که به عنوان یک ناظر بر افکارتان این کار را انجام دهید. بعضی مواقع شما با استفاده از تجسم خلاق به رؤیا می‌روید. به رؤیایی صادقانه.

در این مواقع تا جایی که می‌توانید افکارتان را سرزنش نکنید. سعی کنید فقط نظاره گر باشید و آنها را از هم جدا کنید. افکار مثبت در یک طرف و افکار منفی در طرف دیگر. سعی کنید یاد بگیرید که به چه چیزهایی بیشتر فکر می‌کنید. اگر این افکار بیشتر به سمت منفی گرایش دارند با استفاده از تکنیک جایگزین کردن، می‌توانید افکار منفی‌تان را با افکار مثبت جایگزین کنید.

سعی و تلاشتان باید به این شکل باشد که بتوانید از قدرت افکار منفی بکاهید و بر قدرت افکار مثبت بیفزایید. همین کار را با روش جایگزین کردن به راحتی می‌توانید انجام دهید. برای اینکه تمرکز بیشتری روی افکارتان داشته باشید روزهای ابتدایی این کار را در سکوت انجام دهید. روزانه این کار را تکرار کنید و سپس همین کار را در مکانی شلوغ انجام دهید. آن موقع خواهید توانست به راحتی به افکارتان مسلط شوید.

چگونه افکار منفی خودمان را شناسایی کنیم؟

 shenasaei-afkare-manfi

بیشتر مربیان فوتبال در دنیا در حین بازی تیمشان تمام نکات را یادداشت می‌کنند و در بین دو نیمه آن را به بازیکنان گوشزد می‌کند. این روشی است کارآمد که شما هم می‌توانید با در اختیار داشتن یک دفترچه یادداشت تمام افکار خودتان را یادداشت نمایید.

هر زمان که نا امید و افسرده بودید افکارتان را یادداشت نمایید. هر وقت که شاد و خوشحال بودید و از موفقیتتان لذت می‌بردید، تمام افکار مثبت خودتان را یادداشت کنید. بنویسید که در هنگام مواجه شدن با افکار منفی چه عکس العملی از شما سر زد. بنویسید که در این هنگام ضمیر ناخودآگاه شما بیشتر به چه فکری گرایش داشت، مثبت یا منفی؟

نوشتن به شما قدرت، اعتماد به نفس، جرأت و ... می‌دهد. نوشتن حافظه و ذهن ناخودآگاه شما را تحریک می‌کند و هنگامی که به دفترچه خودتان نگاه می‌کنید خواهید گفت واقعاً در آن موقع من به این موضوع فکر کرده‌ام؟

تکنیک جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی

 jaygozini-fekre-mosbat-ba-manfi

گام برداشتن در جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی در ابتدا کمی سخت است اما امکان پذیر است. هر چه بیشتر تلاش کنید قطعاً خیلی زودتر خواهید توانست افکار مثبت را جایگزین نمایید و قدرت افکار منفی کاهش خواهد یافت.

در مواجه با افکار منفی می‌توانید به اهدافتان فکر کنید. در زندگی هدف داشتن، می‌تواند تاثیری مثبت بر روی ذهن ناخودآگاه شما داشته باشد. شما به این دنیا آمده‌اید تا آرامش داشته باشید و افکار مثبت این زمینه را برای شما فراهم خواهند ساخت که این مهم دست پیدا کنید.

در تکنیک جایگزینی هر چه کیفیت افکار مثبت ما بیشتر شود، به طور یقین خروجی ذهن ما هم کیفیت بهتری خواهد داشت. در این لحظه شما شادتر، با انگیزه‌تر، اعتماد به نفس بالا و در نتیجه به زندگی امیدوارتر خواهید بود.

 سخن آخر

 

زمانی شرایط بدنی شما رو به تحلیل خواهد رفت که مدام به افکار منفی خود فکر کنید. هر چه به این افکار بیشتر فکر کنید آسیب‌های بیشتری خواهید دید. به خودتان اجازه ندهید هر فکر منفی گندیده‌ای وارد مغز و ذهن ناخودآگاه شما شود.

سعی کنید با تلقین‌های مثبت ذهن خودتان را آرام کنید و به خودتان روحیه بدهید. به مانند:

من موفق هستم

من بهترینم

خدا شرایط، اشخاص و موقعیت‌های مناسب را در مواقع مناسب سر راه من قرار می‌دهد

من گنجی در نهان دارم و تا جایی که بتوانم از آن برداشت می‌کنم

خدا خالق شرایط است و من در بهترین مکان در شرایط مناسب قرار خواهم گرفت

و ...

این‌ها تنها نمونه‌هایی از این موارد است. سعی کنید این موارد و نمونه‌های دیگر را با خطی خوش روی کاغذ یادداشت نمایید و روی دیوارهای اطراف خودتان به طوری که هر روز مشاهده کنید، بچسبانید. این نکته را مد نظر داشته باشید که هدف افکار منفی نابودی شما است.

این کار را امتحان کنید.

موفقیت از همین لحظه‌های کوچک شروع می‌شود.....

infogeraphic-mosbat-andishi

 

دانلود PDF این مقاله