nerkhe-khoroj-bounce-rate

دغدغه‌ی این روزهای کسب و کارهای اینترنتی سئو و بهینه سازی سایت است. معضل و مشکلی که در تمامی کسب و کارهای اینترنتی به وضوح دیده می‌شود. صفحه‌ی اول و حتی رتبه اول گوگل برای همه کسب و کارهای اینترنتی یک خواب و خیال و در بعضی مواقع کابوس است. اما در این بین هم جناب سایت گوگل به این راحتی به هیچ سایتی رتبه نمی‌دهد. یکی از ترفندهایی که می‌تواند به این مهم به شما کمک کند، استفاده از ترفند نرخ خروج یا همان بانس ریت (bounce rate) است.

بانس ریت چیست و چگونه می‌توان از آن به سود خود استفاده کرد؟

bounce-rate

این مورد را با یک مثال آغاز می‌کنیم.

فرض کنید حدود 200 نفر از مخاطبین شما از شبکه‌های اجتماعی، سایت گوگل، وارد کردن لینک سایت در مرورگر، جستجو مطالب سایت شما و ... وارد سایت شده‌اند. از این تعداد حدود 50 نفرشان بدون اینکه در سایت حتی یک کلیک داشته باشند، آنجا را ترک می‌کنند. در این مواقع می‌توان گفت که بانس ریت یا همان نرخ خروج حدود 50 درصد است. به این نکته باید توجه داشت که هر چه این تعداد و درصدها و در کل بانس ریت (bounce rate) کمتر باشد به سود شما و کسب و کار اینترنتی شما خواهد بود.

چگونه می‌توان متوجه شد نرخ فرار یا نرخ خروج از سایت چقدر است؟

 به دو صورت می‌توان این مورد را متوجه شد.

1. استفاده از سایت الکسا

bounce-rate-alexa

با وارد شدن به سایت https://www.alexa.com/ می‌توانید به راحتی نرخ خروج را مشاهده کنید.

2. با استفاده از نرم افزار یا سایت گوگل آنالیتیک

bounce-rate-Google-Analytics

برای این مورد هم می‌توانید اپلیکیشن آنالیتیک را نصب و تنظیمات آن را انجام دهید و سپس از آن استفاده کنید یا از سایت گوگل آنالیتیک استفاده نمایید..

چگونه می‌توان نرخ خروج را کاهش داد؟

kaheshe-Bounce-Rate

دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند نرخ فرار کاربران را افزایش دهد. مانند بهینه نبودن سایت، هدفمند کار نکردن روی سئو سایت، ریسپانسیو نبودن وب سایت، پایین بودن سرعت سایت، استفاده بیش از حد از اسکریپت و گرافیک غیر حرفه‌ای و مهمترین مورد که می‌تواند نرخ خروج را افزایش دهد، نبود محتوای جدید است.

بله درست متوجه شدید، تولید محتوای مناسب و کاربر پسند می‌تواند به راحتی بانس ریت شما را کاهش دهد. گوگل با استفاده از ربات‌های هوشمند و فوق پیشرفته‌ای که دارد به راحتی می‌تواند عکس العمل کاربران را متوجه شود. شاید از خودتان بپرسید که چگونه. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، کلیک می‌کنند، خرید می‌کنند، آهنگ‌های آنلاین را گوش می‌دهند، ویدیوها را تماشا می‌کنند، کاربرانی که امروز آمده‌اند و روز دیگر هم وارد سایت می‌شوند، تعداد اشخاصی که با IP های متفاوت وارد سایت می‌شوند، تعداد دقیقه‌ها و تعداد ثانیه‌هایی که در سایت باقی می‌مانند و حتی اینکه کاربران بدون اینکه جایی کلیک کنند صفحه را می‌بندند، همه‌ی این موارد را زیر نظر دارد.

کاربران زمانی که وارد سایت شما می‌شوند و می‌بینند که شما هر روز یک مطلب جدید وارد سایت می‌کنید مطمئن باشید که روزهای بعدی هم به شما سر می‌زنند. هر چه این مورد را رعایت کنید کاربران تمام محتواهای تولید شده شما را مطالعه می‌کنند و روزهای بعدی هم به سایت شما وارد می‌شود.

اما اگر برعکس عمل کنید. امروز یک مطلب بگذارید و چند روز بعد یک مطلب دیگر. کاربران امروز وارد سایت می‌شوند و فردا هم وارد می‌شوند. ولی وقتی ببینند روز بعد مطلب جدیدی منتشر نشده خب به طبع سایت را ترک می‌کنند. روزهای بعدی هم اگر مراجعه کند و همین موضوع تکرار شود این امکان دارد که یک کاربر را به راحتی از دست بدهید و این کاملاً طبیعی است.

همیشه از اول زندگی به ما گفته‌اند که نظم را رعایت کنید. در گذاشتن مطلب و تولید محتوا برای سایت هم باید نظم را رعایت کنید و اگر روزانه این کار را انجام دهید این را گوگل به شما قول می‌دهد که رتبه سایت شما را بالا خواهد آورد با استفاده از کاربران و کاهش نرخ فرار. نظم در تولید محتوا روی سئو سایت شما هم تأثیر مستقیم دارد. اگر هر روز سایت خود را با استفاده از مطالب کاربر پسند و گوگل پسند بروزرسانی کنید رتبه بهتری از گوگل نصیب شما خواهد شد.

ربات‌های هوشمند گوگل روزانه به سایت شما سر می‌زنند. اگر امروز یک مطلب را گذاشته باشید خب به طبع این از نظر گوگل یک امتیاز مثبت است. فردا هم سر می زند. اگر فردا مطلب جدید نداشته باشید و روزهای بعد هم به همین شکل باشد امتیازهای منفی در نزد جناب گوگل زیادتر خواهد شد و ذره ذره محبوبیت شما را کاهش خواهد داد تا کاربران کمتر سایت شما را بازدید کنند و این خودش نرخ خروج از سایت را افزایش می‌دهد.

استفاده از یک ترفند خاص برای کاهش نرخ خروج یا بانس ریت

tarfand-kaheshe-bounce-rate

با مطالبی که در بالا ذکر شده شاید متوجه شده باشید که تولید محتوای ناب و جدید و کاربر پسند به چه اندازه روی bounce rate سایت شما تأثیر مستقیم دارد. حالا این سؤال پیش می‌آید چگونه می‌توان یک ترفند به کار برد که هم تولید محتوای منظم انجام داد و هم بانس ریت را کاهش داد.

کاربران این را نمی‌دانند که شما در چه مواقعی اقدام به تولید محتوا و منتشر کردن آن در سایت می‌کنید. به خاطر همین است که هر روز به سایت شما سر می‌زنند. اما اگر به آنها اعلام کنید که به طور مثال یک روز در میان و رأس ساعت 9 صبح مطالب را منتشر می‌کنید به طور طبع کاربران هم همان ساعت وارد سایت می‌شوند. همین کار بسیار ساده شما هم تکلیف خودتان را مشخص کرده‌اید که چه مواقعی تولید محتوا کنید و هم تکلیف کاربران مشخص است که چه زمان‌هایی باید وارد سایت شوند.

با استفاده از بنرهای تبلیغاتی می‌توانید این موضوع را به اطلاع کاربران خود برسانید. اگر بتوانید کاری فرای تصور مشتریان و کاربران خود انجام دهید مطمئن باشید که مشتریان زیادتری را نصیب خود خواهید کرد. به این شکل عمل کنید که اگر امروز یک مطلب در مورد راه اندازی کسب و کار اینترنتی وارد سایت کردید برای چند روز بعد خود اعلام کنید که در مورد سئو و بهینه سازی سایت یک مطلب را منتشر خواهید کرد.

ترفند استفاده از ویدیو

bounce-rate-video-marketing

بیشتر کاربران اینترنتی مایل هستند که از ویدیو استفاده کنند. نرخ تماشای ویدیو در ازای خواندن مطالب به مراتب بیشتر است. به همین خاطر استفاده از این ترفند می تواند به راحتی کاربران را در سایت نگه دارد. طوری که خود کاربر هم متوجه نشود. ویدیوهایی را باید به نمایش قرار دهید که برای کاربر جذاب باشد و اطلاعاتی به وی منتقل کند.

استفاده از ویدیو مارکتینگ یکی از روش های معقول و منحصر به فرد است که می تواند بانس ریت سایت شما را به سرعت پایین بیاورد.

سخن آخر

در این زمانه هر چه از سئو و بهینه سازی سایت و همچنین ترفندهای تولید محتوا بیشتر بدانید باز هم کم است. مهم‌ترین موضوع در این روزها تولید محتوای کاربر پسند و منتشر کردن آن به صورت منظم در سایت است. هر چه شما روی این موضوع تمرکز کنید تأثیر زیادی روی کاربران خود خواهید گذاشت و هر چه بتوانید کاربران خود را بیشتر در سایت نگه دارید بانس ریت (bounce rate) یا نرخ فرار مشتری کمتر خواهد بود.

سعی کنید برای این موضوع برنامه ریزی نمایید و با استفاده محتواهایی که برای کاربر جذاب است وی را بیشتر در سایت خود نگه دارید.

 

دانلود PDF این مقاله