alexa

این روزها با مشاهده رتبه سایت در الکسا، هم می‌توان به کلی از کسب و کارهای اینترنتی زده شد و هم می‌توان به آن امیدوار بود. خیلی از مدیران سایت‌ها زمانی که وارد سایت الکسا می‌شوند و می‌بینند که رتبه‌ی سایت آنها روز به روز افزایش می‌یابد به کلی نا امید و مأیوس می‌شوند و یکی از مهمترین دلایل شکست در کسب و کارهای اینترنتی همین مورد بسیار کوچک است. تا جایی که این مورد برای خیلی از سایت‌ها به یک رقابت تبدیل شده است.

اما سؤال اینجاست که چرا این مورد برای خیلی از کاربران و مدیران سایت‌ها به یک مزیت برتری و رقابتی تبدیل شده است؟ چرا همه به این فکر می‌کنند که باید رتبه خود را در الکسا کاهش دهند؟

تیم "کافه نیاز" این موضوع را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار داده است. عواملی که باعث افزایش رتبه سایت در الکسا می‌شود و مواردی که رعایت آن‌ها می‌تواند به کاهش رتبه سایت شما کمک کند.

با ما همراه باشید ...

نکته ی اول: کسب و کارهای اینترتی نوپا لطفاً به رتبه‌ی الکسا توجه نکنند

alexa-kasbo-karhaye-no-pa

همان طور که در بالا ذکر شد، یکی از دلایل شکست کسب و کارهای اینترنتی نوپا و تازه تأسیس این است که به داشتن رتبه پایین سایت در الکسا خیلی توجه می‌کنند. اگر همین مقدار توجه را روی تولید محتوا قرار دهند و کاربران را به سایت خود روانه کنند، مطمئن باشید که خود سایت الکسا هم به شما رتبه خوبی خواهد داد. به این نکته باید توجه داشت که داشتن رتبه‌ی خوب در الکسا دلیلی برای خوب یا بد بودن سایت و درآمد نجومی سایت ندارد. بعضی از سایت‌ها هم با داشتن رتبه‌های 3 الی 4 هزاری درآمدهای خوبی دارند.

نکته‌ی خیلی مهم:

خیلی راحت بگویم، اگر می‌خواهید رتبه‌ی سایت خود را در الکسا کاهش دهید ترفندهای زیادی وجود دارد اما فقط همین برای شما مهم است یا واقعاً ترافیک و ورودی‌های سایت شما هم مهم است؟ آیا نرخ خروج یا بانس ریت برای شما مهم است یا سایت الکسا که به صورت روزانه هم آپدیت نمی‌شود؟

یکی از ترفندهایی که بعضی از سایت‌ها انجام می‌دهند و به اصطلاح الکسا را گول می‌زنند، خرید ترافیک مصنوعی است تا رتبه سایت را بهبود بخشند. همین مورد کافی است که مردمی که به دنبال تبلیغ در سایت‌های پر بازدید هستند به سایت الکسا مراجعه می‌کنند و زمانی که رتبه‌ی سایت مورد نظر را مشاهده کردند بدون هیچ مشاوره‌ای اقدام به درج آگهی در این سایت‌ها می‌کنند و نمی‌دانند که این سایت‌ها بازدید کننده آنچنانی ندارد. اما متأسفانه از این موضوع خبر ندارند که آنها با خرید ترافیک مصنوعی به این رتبه رسیده‌اند.

نکته ی دوم: چگونگی رتبه بندی سایت‌ها توسط الکسا

rotbe-bandi-website-alexa

یکی از معیارهای سایت الکسا برای رتبه بندی تمام سایت‌های دنیا، با استفاده از ترافیک روزانه و همچنین صفحاتی که کاربران به صورت مداوم از آنها بازدید می‌کنند، است.

اما مهمترین مورد و شاید یکی از ترفندهایی که می‌توان از آن نام برد، استفاده از تولبار الکسا بر روی مرورگر خود است. همان طوری که گوگل اعلام کرده اگر می‌خواهید سئوی سایت شما و همچنین رتبه سایت شما نزد من زیاد شود و در لیست جستجو در صفحات اول و حتی لینک اول قرار بگیرید، باید از گوگل پلاس استفاده کنید. الکسا هم به صورت عینی اعلام کرده اشخاصی که تولبار الکسا را در مرورگر خود استفاده کنند و از سایت خود یا هر سایتی دیدن کنند به مرور زمان رتبه سایت آنها را کاهش می‌دهد. از این نکته کوچک می‌توان فهمید که هر سایتی به فکر سود خودش است، حتی الکسا و گوگل.

نکته ی سوم: چگونه از مزیت‌های رتبه الکسا به سود خود استفاده کنیم؟

maziyate-rotbe-alexa

مهم‌ترین مزیت رتبه بندی الکسا این است که می‌توانید خود را نسبت به رقیبان خود بالاتر ببینید و متأسفانه خیلی از مشتریان این موضوع را به عنوان بهتر یا بدتر بودن سایت در نظر می‌گیرند.

مزیت دیگری که این نوع رتبه بندی دارد این است که کاربران با توجه به رتبه خوب شما، مایل هستند که در سایت شما اقدام به تبلیغات کنند که باز هم ملاک نمی‌شود. همان طور که در بالا گفته شد امکان دارد که با استفاده از ترفندهای خاص ترافیک خریده باشد که فقط رتبه سایت را کاهش دهد ولی در کل بازدید کننده خاصی نداشته باشد و این به ضرر اشخاصی است که می‌خواهد در این سایت‌ها تبلیغات کنند.

نکته ی چهارم: چگونه از معایب رتبه بندی الکسا باخبر شویم؟

maayebe-Alexa-Rank

متأسفانه سایت الکسا (Alexa) آپدیت نیست. همین موضوع باعث شده که آمار دقیقی از ورودی‌ها و ترافیک روزانه در اختیار کاربر قرار ندهد. خیلی از سایت‌ها را می‌توان مشاهده کرد که ترافیک و ورودی و همچنین بانس ریت (bounce rate) کمتری نسبت به سایت‌های دیگر دارند اما از نظر رتبه بندی الکسا، رتبه خیلی زیادی با رقبای خود دارند.

در بالا اشاره کردیم که به راحتی می‌توانید با استفاده از تولبار الکسا در مرورگرهای خود از کاهش چشمگیر رتبه سایت خود مطلع شوید. این یکی از معیارهایی است که خود الکسا هم به آن اشاره کرده است و خیلی از کاربران از آن اطلاعی ندارند.

نکته ی پنجم: ترفندهای بهبود بخشیدن به رتبه‌ی سایت در الکسا

tarfande-alexa-rank

افزایش ترافیک، تعداد ورودی‌ها به سایت و همچنین کاهش بانس ریت یکی از مهمترین دغدغه‌های کسب و کارهای اینترنتی است و یکی از مهمترین ملاک‌های موجود در کاهش رتبه سایت الکسا است. مواردی که در ادامه ارائه خواهد شد، به طور قطع رتبه بندی شما را کاهش خواهد داد.

1. دریافت ورودی از گوگل

تعداد ورودی‌های شما از گوگل ملاک خوبی برای الکسا است که بتواند بهترین رتبه را به سایت شما بدهد. اگر بتوانید خود را در شبکه‌های اجتماعی و در فروم های فارسی به عنوان یک برند معرفی کنید قطع به یقین خواهید توانست ورودی‌های خود را از گوگل افزایش دهید. برای این مورد هم می‌توانید محتوای ناب و جدید تولید کنید و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی آن را در اختیار دیگران قرار دهید.

2. تولید محتوای کاربر پسند

مهم‌ترین موضوع در رتبه بندی الکسا می‌تواند همین تولید محتوا باشد که متأسفانه از نظر خیلی از مدیران سایت‌ها نادیده گرفته می‌شود. اگر شما بتوانید هر روز کاربران را مجاب کنید که وارد سایت شما شوند و مطالب تولید شده را مطالعه کنند همین مورد کافی است که گوگل بهترین نتایجش را در اختیار شما قرار دهد و همچنین الکسا هم بهترین رتبه را در اختیار شما قرار خواهد داد. اما به شرط آنکه محتوای شما کاربر پسند و گوگل پسند باشد و در ضمن کپی نباشد. سعی کنید که محتواها را خودتان تولید کنید. جناب گوگل هم از طرز رفتار کاربران به خوبی خواهد فهمید که این مطلب یونیک و کاربرپسند است.

3. تعداد بک لینک‌ها و تولید بک لینک با کیفیت

تولید بک لینک‌های با کیفیت می‌تواند تأثیر مستقیم در کاهش رتبه شما در الکسا شود. شاید به خودتان بگویید که چرا سایت‌هایی هستند که ترافیک بالایی دارند اما رتبه خوبی از نظر الکسا ندارند؟ جواب این است که این سایت‌ها از بک لینک‌های با کیفیت، خوب و زیادی برخوردار نیستند. همین موضوع کوچک باعث می‌شود که سایت الکسا هم به آنها رتبه خوبی ارائه ندهد.

نکته‌ی بسیار مهم:

گرفتن بک لینک بسیار مهم است و کار هر شخصی نیست. پس لطفاً اگر در مورد سئو و بهینه سازی سایت اطلاعاتی در اختیار ندارید اقدام به ساخت بک لینک نکنید. امکان دارد در سایت‌هایی بک لینک تولید کنید که از نظر گوگل اسپم باشد و گوگل هم شما را جریمه یا به اصطلاح "پنالتی" کند. این مورد را به سئوکار سایت خود بسپارید.

4. به اتوریتی سایت خود توجه کنید

اتوریتی یکی از معیارهای سنجش سئو و بهینه سازی سایت و همچنین رتبه بندی سایت است که تاثیری مستقیم در رتبه‌ی الکسای شما دارد. هر چه اتوریتی و قدرت سایت از نظر صفحه‌های سایت و همچنین دامین از لحاظ عمر بیشتر باشد، رتبه‌ی الکسای خوبی را دریافت خواهد کرد. که این عمر دامنه به عوامل دیگری هم بستگی دارد.

5. نرخ فرار، نرخ خروج کاربران یا بانس ریت

یکی از موارد مهم در کاهش رتبه در الکسا و همچنین رتبه بندی توسط گوگل، بانس ریت یا نرخ فرار کاربر از سایت شما است. این مورد توسط ربات‌های هوشمند گوگل قابل دیدن است و شما فقط می‌توانید آن را در سایت الکسا و یا گوگل آنالیتیک مشاهده بفرمایید. هر چه بتوانید کاربران را در سایت خود نگه دارید کاهش رتبه‌ی الکسا را در پی خواهد داشت.

این مورد را هم می‌توانید با تولید محتوای جدید و گوگل پسند، برطرف کنید. هر چه شما تولید محتوای جدیدتری داشته باشید کاربران زیادی را به سمت سایت خود روانه خواهید کرد و میزان ماندگاری آنها در سایت شما بیشتر خواهد بود.

6. روش‌هایی دیگر برای کاهش رتبه‌ی الکسا

در زیر روش‌هایی را به صورت لیست وار در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید رتبه خود را کاهش دهید.

1. توسط فروم های فارسی و انجمن‌ها می‌توانید بک لینک درست کنید. همین بک لینک‌ها در مدت زمانی چند ماهه هم رتبه سایت شما را در الکسا و هم در گوگل کاهش خواهد داد.

2. کاربران خود را تشویق نمایید تا از تولبار الکسا در مرورگر خود استفاده کنند

3. در شبکه‌های اجتماعی فعال تر باشید و لینک خود را در آنجا قرار دهید. همین مورد هم باعث افزایش بازدید از سایت شما خواهد شد.

4. در قسمت بلاگ خود یک گزینه به عنوان "اخبار الکسا" ایجاد نمایید. همین موضوع باعث می‌شود تا هر مطلبی شما در مورد الکسا تولید می‌کنید در اینترنت پخش شود و بازار کار الکسا هم که در ایران داغ داغ است و همه می‌خواهند رتبه‌ی سایت خود را کاهش دهند و از مطالب شما استفاده می‌کنند.

5. مطالبی که در بلاگ خود قرار می‌دهید را بررسی کنید. هر کدام که پربازدیدتر است را بهینه و مجدداً در مورد آن مطلب بنویسید و در شبکه‌های اجتماعی پخش نمایید.

6. تبلیغ در انجمن‌ها و فروم های فارسی می‌تواند مدیران و کاربران زیادی را به سمت سایت شما بکشاند.

7. سعی کنید در فروم ها و انجمن‌ها از نمایش امضاء در آخر متن خود استفاده کنید. بعضی مواقع فروم ها اجازه این را نمی‌دهند که شما لینک سایت خود را قرار دهید اما با این کار به راحتی می‌توانید بک لینک بگیرید.

8. اگر یک آشنا در کافی دارید می‌توانید از آنها درخواست کنید که نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب و صفحه‌ی اول سایت خود را به عنوان صفحه‌ی اصلی در مرورگر ذخیره نمایید.

سخن آخر

با تمام مواردی که اعلام شد کاهش رتبه الکسا امکان پذیر است. اما باید بدانید به چه قمیتی این کار را می‌کنید. اگر فقط می‌خواهید رتبه پایین بیاید ولی بازدید کننده‌ای نداشته باشید این کاهش رتبه به چه دردی می‌خورد؟ این را باید در نظر داشته باشید که کاهش رتبه سایت الکسا مهم نیست و خود الکسا هم به خاطر آپدیت نبودنش قابل اعتماد نخواهد بود.

مهم این است که شما ترافیک داشته باشید و از نظر گوگل رتبه خوبی دریافت کنید. هر چه مطالب شما گیراتر و جذاب‌تر باشد گوگل به شما رتبه و ترافیک بیشتری خواهد داد. این مهم است نه الکسا. پس زیاد سردرگم این موضوع نشوید.

با تمام تفاسیری که اعلام شد تصمیم با خودتان است که روی ورودی و رتبه بندی گوگل کار کنید یا روی رتبه بندی الکسا.

دانلود PDF این مقاله