maharat-modir

مدیر در هر مجموعه و کسب و کاری یعنی رهبر، یعنی کسی که می‌داند چگونه می‌شود یک کسب و کار را به سرانجام رساند، یعنی کسی که می‌داند در بدترین شرایط چگونه می‌شود رشد و ترقی کرد. مدیر کسی است که در بدترین شرایط اقتصادی در کنار کارمندانش است و پا به پای آنها چرخ اقتصاد شرکت را می‌چرخاند.

اما همین مدیر اگر چشم انداز و اهدافی بلند مدت نداشته باشد و از درجه‌ی مدیریتی خوبی برخوردار نباشد و در کل مهارت‌های لازم را برای مدیریت مجموعه‌ی خود نداشته باشد، به راحتی نخواهد توانست انگیزه‌ی لازم را در کارمندان به وجود بیاورد تا روحیه‌ی کاری خود را حفظ کنند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله هم سعی دارد مهمترین وظایف و مهارت‌هایی که یک مدیر باید داشته باشد را برای شما شرح دهد.

با ما همراه باشید ....

چرا هر شخصی آروزی مدیر شدن را دارد؟

هر شخصی در زندگی‌اش دوست دارد یک بار هم که شده روی صندلی مدیریت و ریاست بنشیند و دستور بدهد. اما مدیر بودن فراتر از این دستور دادن‌ها است. مدیر بودن یعنی مسئولیت، افزایش کار، استرس بیشتر، برخوردهای متفاوت با کارمندان، جلسه‌های مداوم با مدیران و ...

اگر شما هم می‌خواهید یک مدیر شوید باید زمینه‌ی کاری خود را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و هدف اصلی‌تان کسب پول و درآمدهای آنچنانی نباشد. سعی کنید اگر می‌خواهید یک مدیر با کیفیت باشید هدفتان این باشد که طرح‌ها، تفکرات، پروژه‌ها و ایده‌های جدید را پیاده سازی نمایید. زمانی که شما با علاقه‌ی خاص این کار را انجام دادید هم پیشرفت کاری چشمگیری خواهید داشت و هم درآمد قابل توجهی کسب خواهید کرد.

در زیر مهارت‌هایی که هر مدیری برای رشد و ترقی خود و کسب و کارش نیاز دارد را به شما ارائه خواهیم داد.

قدرت سازماندهی

modir-sazmandehi

مسئولیتی که بر عهده‌ی مدیر است این است که باید یک سازمان دهنده‌ی خوب باشد. باید بداند در مواقع لازم چه دستوری اتخاذ کند و چه شیوه‌ای را اجراء کند تا کسب و کارش رو به ورشکستگی نرود. مدیر باید بتواند تعیین هدف کند و برای هدفش هم برنامه ریزی و سازماندهی کند. مدیر باید قدرت داشته باشد به خصوص قدرت سازماندهی دادن کسب و کارش.

مدیریت زمان

modir-time-managment

هر مدیری قبل از اینکه مدیر باشد باید بتواند زمان خود را مدیریت کند. این یعنی اینکه اگر کاری را قرار است در 24 ساعت انجام دهد باید بتواند این زمان را مدیریت کند و در کمتر از 24 ساعت انجام دهد. چون زمان برای وی به منزله‌ی طلا است.

مدیر برای رسیدن به اهدافش باید بتواند زمان خود و زیر دستانش را مدیریت کند و به گونه‌ای برنامه ریزی کند تا در زمان تعیین شده کار و پروژه‌ای را که به وی محول شده است را به سرانجام برساند. مدیریت زمان است که از مدیر یک مدیر می‌سازد.

مهارت و نحوه‌ی رفتار با کارمندان

modir-barkhord-ba-karmandan

یکی دیگر از مهارت‌های لازم در مدیر این است که باید نحوه‌ی برخورد مناسب با کارمندانش را بلد باشد. نحوه‌ی برخورد مناسب و ارتباط برقرار کردن با کارمندان یک مهارت و تکنیک است که شاید به جرأت بتوان گفت هر مدیری از عهده‌ی آن بر نخواهد آمد.

اگر نتوانید ارتباط خوبی با کارمندان خود برقرار کنید به طبع انگیزه‌ی لازم را در آنها بوجود نخواهید آورد و نداشتن انگیزه در کارکنان، یعنی کاهش بهروه وری و پایین آمدن کیفیت کسب و کار شما.

کارهای محوله به کارمندان را، انجام ندهید

modir-va-karhaye-mohavale-be-karmandan

فرض کنید یک پروژه را قرار است تا آخر هفته تحویل دهید. مدیر به کارمندان خود سر می زند و می‌بیند که هنوز خیلی از کارها باقی مانده است تا پروژه تمام شود و بعضی از کارمندان به اشتباه بخشی از پروژه را انجام می‌دهند. در این هنگام هم مدیر به خاطر وسواسی که در اتمام پروژه دارد سعی می‌کند که خودش دست به کار شود.

این مدیران به جای توضیح دادن به کارمندان و مسئولیت پذیر کردن آنها سعی دارند تمام کارها را خودش انجام دهد. مدیر باید مهارت داشته باشد که کارمندان خود را توجیه کند و اگر متوجه نشد وی را تنبیه کند. تنبیه وی هم این است که آنها را موظف کنید تا آخر هفته پروژه را تمام کنند و اشتباهات بوجود آمده را تصحیح کنند.

هدف گذاری

hadaf-gozari-modir

شخصی که مدیر شده است یک دید بلند مدت نسبت به کسب و کارش داشته است. وی برای آینده‌اش برنامه ریزی و هدف گذاری کرده است. مدیر باید بداند که در هر مشکلی از چه روش و برنامه ریزی استفاده کند. رسیدن به هدف بزرگترین مشخصه‌ی یک مدیر است. اگر مدیر بداند که با این برنامه ریزی نمی‌تواند به هدف خود برسد باید تغییر برنامه ریزی و استراتژی بدهد.

مدیر رابط بین همه است

modir-rabete-beyne-moshtari-va-karmand-ast

اگر توجه کرده باشید در یک کسب و کار هر کارمندی مشکلی داشته باشد نزد مدیر می‌رود. مشتریان اگر مشکلشان برطرف نشود به مدیر ارجاع می‌شوند و در انتها اگر کسب و کار به اهداف خود نرسد مدیران ارشد، مدیر مجموعه را مصبب این موضوع می‌دانند و وی را بازخواست می‌کنند.

در هر حال مدیر رابط بین کارمندان، مشتری و مدیران عامل یا مدیران ارشد کسب و کار هستند و باید مهارت لازم برای نگه داشتن آنها را داشته باشد.

مهارت حل مشکلات

modir-maharate-hale-moshkelat

در هر کسب و کاری مشکل بوجود می‌آید. مدیر هم باید مهارت و توانایی حل این نوع مشکلات را داشته باشد. آن‌ها باید راه حل مناسب را با تمرکز فکری و با آرامش روحی بوجود بیاورند. مهارت‌های حل مشکل با تمرین زیاد به راحتی قابل حل است.

مدیریت مالی

modir-va-modiriyate-mali

یکی از مهارت‌هایی که مدیر باید در یک مجموعه از خودش نشان دهد این است که بتواند بودجه‌ی یک سال را تنظیم و ارائه دهد.

مدیر باید بتواند به مانند یک حسابدار گزارش‌های مالی بنویسد و همچنین گزارش‌های رسیده از طرف حسابدار و مدیر مالی را بررسی و در کل باید درک مستقیمی از مسائل مالی داشته باشد.

مدیر باید یک رهبر باشد

tafavote-beyne-modir-va-rahbar

رهبر شخصی است که دیگران را متقاعد می‌کند از وی و راهی که می‌رود، پیروی کنند. مدیر باید به مانند یک رهبر باشد. باید کارمندان و زیر دستان خود را به گونه رهبری کند که مشکلی بوجود نیاید و مسیر رسیدن به هدف را به صورت واضح برای کارمندان خود مشخص کند. رهبر شور و اشتیاق و انگیزه بین کارمندان ایجاد می کند. سعی کنید به مانند یک رهبر صحیح ترین کارها را انجام دهید نه توانایی انجام صحیح کارهایی که پیش رویتان است.

سخن آخر

با تمام مهارت‌های که گفته شد، تبدیل شدن به یک مدیر خوب، با تمرین زیاد در مورد این مهارت‌ها میسر خواهد بود. اما باز هم این نکته حائز اهمیت است که مدیر بودن کار راحتی نیست. اگر می‌خواهید فقط مدیر شوید که دستور بدهید کار اشتباهی انجام می‌دهید. سعی کنید یک مدیر شایسته برای کسب و کار خود باشید تا کارمندانتان به شما افتخار کنند.