angize-residan-be-hadaf

یکی از نیروهای جلو برنده که انسان را به سوی هدفش سوق می‌دهد، انگیزه است. حتی بهترین کارآفرینان و موفق‌ترین انسان‌های دنیا هم در برهه‌ای از زمان انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند. موفق‌ترین افراد هم در برخی موارد که کارها بر وفق مرادشان نباشد نا امید و سردرگم می‌شوند. اما همین اشخاص با در نظر گرفتن اهدافشان به گونه‌ای وصف ناپذیر انگیزه‌ای مضاعف می‌گیرند و از نو شروع می‌کنند و این تفاوت افراد موفق و ناموفق است.

اگر در اینترنت یک جستجوی ساده در مورد انگیزه انجام دهید سایت‌های خیلی زیادی را خواهید یافت که دستورالعمل‌های متفاوتی را پیش روی شما خواهند گشود. از جمله اینکه روزانه تلقین‌های مثبتی را تکرار کنید، به چیزی که قرار است بشویم فکر کنیم، تصویر ماشین مورد علاقه خود را روی در و دیوار بچسبانیم و غیره.

همه‌ی اینها صحیح است اما به شرط اینکه خودتان هم برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. در هیچ مغازه و فروشگاهی به شما انگیزه فروخته نمی‌شود، در هیچ داروخانه‌ای داروی انگیزه به شما ارائه نمی‌شود. برای رسیدن به هدف باید با برنامه ریزی دقیق و منظم جلو بروید. باید راه حل‌هایی را بوجود بیاورید که در میانه‌ی راه انگیزه شما دوچندان شود.

تیم "کافه نیاز" به صورت تخصصی به این موضوع پرداخته است و سعی دارد بهترین راه حل‌های موجود را در اختیار شما قرار دهد تا با الگو قرار دادن آنها انگیزه‌ای مضاعف دریافت کنید و در رسیدن به اهدافتان از هیچ تلاش و کوششی دست بر ندارید.

1. اهداف خودتان را یادداشت کنید

 neveshtane-ahdaf

شما چگونه خواهید توانست به هدف خودتان برسید در صورتی که نمی‌دانید چه می‌خواهید؟

چگونه می‌خواهید ماشینی داشته باشید که اصلاً نمی‌دانید چه رنگی است، چه مدلی است، چه قیمتی دارد، چه آپشن هایی دارد، چه مارکی است و ...

برای رسیدن به هدف مهمترین نکته آن است که دقیق و با جزئیات کامل اهدافتان را یادداشت کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید به ذهن ناخودآگاه خود دستور می‌دهید که به طور مثال من ماشین کیا اسپورتیج مدل 2018، رنگ سفید، سنسور عقب، فرمان هیدرولیک، دوربین عقب، سقف باز شو، گرم کن فرمان، سنسور پارک خودرو و ... را دارم.

نکته‌ی فوق العاده مهم:

 تمام اهدافتان را به زمان حال بنویسید. به این صورت که در بالا ذکر شد. " من فلان ماشین را با جزئیات ذکر شده دارم". "من فلان خانه، با این آپشن ها، در فلان جا دارم."

ضمیر ناخودآگاه، به خاطر نادان بودنش زمان حال را در نظر می‌گیرد. هر چه دقیق‌تر بنویسید ضمیر ناخودآگاه بهتر درک می‌کند که شما چه می‌خواهید. بعد از نوشتن اهداف و هدف گذاری، سعی کنید تمام چیزهایی را که یادداشت کرده‌اید هر روز مطالعه کنید و آنها را در ذهن خود با تجسم خلاق به تصویر بکشید. این کار را هر روز و هر شب به خصوص مواقع خواب انجام دهید تا در ضمیر ناخودآگاهتان ذخیره شود.

همچنین هدفتان بر این باشد که، برای هر هدفتان یک زمان مشخص کنید که در تاریخ ذکر شده باید به آن برسید و واقعاً برای رسیدن به آن هم تلاش کنید. اگر در تاریخ ذکر شده به هدف خود نرسیدید اصلاً مهم نیست تاریخ را تغییر دهید و دوباره سعی و تلاش کنید.

2. برای هر هدفتان یک نیروی چرا در نظر بگیرید

 niroye-chera-baraye-residan-be-hadaf

نوشتن هدف به خودی خود انگیزه ایجاد نمی‌کند. زمانی به شما انگیزه می‌دهد که برای آن یک "نیروی چرا" یا همان "اهرم رنج و لذت" درست کنید. به این صورت که در کنار هر هدف دو سؤال بنویسید:

الف) چرا باید به این هدف برسم و اگر رسیدم چه چیزهایی به دست می‌آورم؟

ب) اگر به هدفم نرسم چه چیزهایی را از دست می‌دهم؟

به صورت واضح و دقیق به سوالاتی که پرسیده می‌شود جواب دهید. هر چه بیشتر بنویسید بیشتر به شما انگیزه می‌دهد. هر روز آن را مطالعه کنید که اگر به هدفتان برسید چه چیزهایی بدست می‌آورید و اگر نرسید چه می‌شود و چه چیزهایی را از دست می‌دهید.

همین روش کوچک را "اهرم رنج و لذت" می‌نامند. خودتان را در مقابل این اهرم قرار دهید و با استفاده از این سؤالات و جواب آنها به خودتان انگیزه بدهید.

3. اهدافتان را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم بندی نمایید

 taghsim-bandi-ahdaf

یکی از دلیل‌هایی که ما در زندگی خود سردرگم می‌شویم و با وجود اینکه هدف داریم، نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم این است که اهداف خود را به قسمت‌ها و بخش‌های کوچک‌تر تقسیم بندی نکرده‌ایم. همین کار کوچک، استرس زیادی را از روی ما خواهد بر داشت.

چگونه اهداف را تقسیم بندی کنیم؟

شاید بتوان اهداف را به مانند دستور پخت یک غذا در نظر بگیریم. زمانی که می‌خواهید یک غذا درست کنید نمی‌توانید همه‌ی مواد را به یک باره در ظرف ریخت و روی اجاق گاز قرار داد. همه‌ی آنها را تقسیم بندی می‌کنیم و به مرور زمان به یکدیگر اضافه می‌کنیم.

اهداف خودتان را هم می‌توانید به همین شکل به بخش‌های کوچک‌تر اما به صورت واقع بینانه، تقسیم بندی کنید. همه‌ی موارد را اولویت بندی کنید و از نظر مهم بودنش شروع به نوشتن در دفترچه یادداشت خود کنید و بنویسید که برای رسیدن به هدف خود چه کارهایی را باید انجام دهید.

به طور مثال اگر قرار است بهترین برنامه نویس صفحات وب شوید باید روی خودتان سرمایه گذاری کنید و یک مهارت را یاد بگیرید و یا مهارت خود را افزایش دهید، از همین فردا همین کار را انجام دهید.

اگر قرار بر این است که در کنکور شرکت کنید و در بهترین رشته شرکت قبول شوید، از همین فردا به کلاس کنکورها تماس بگیرید و قیمت آنها را سؤال نمایید.

باید با چه کسانی در ارتباط باشید، از چه کسانی دوری کنید، چه مهارت‌هایی را فرا بگیرید، از چه افکاری باید دوری کنید و ... همه را یادداشت نمایید.

4. هرگز دلسرد و ناامید نشوید

 na-omid-nashodan

لطفاً شوخی با ضمیر ناخودآگاه، ممنوع.

اگر می‌خواهید در زندگی‌تان موفق شوید سعی نکنید افکار منفی را وارد ضمیر ناخودآگاه کنید. همین کار شما کافی است که به زودی تسلیم، دلسرد و ناامید شوید.

رسیدن به موفقیت همیشه سخت است. حتی برای ثروتمندترین انسان‌های تاریخ و هیچ شخصی را نخواهید یافت که برای رسیدن به هدفش یک شب تلاش کرده باشد و فردا به هدفش رسیده باشد. در این راه باید سختی بکشید و همیشه و در همه حال هم باید آماده تغییر در زندگی باشید. افرادی که در زندگیشان تغییر کرده‌اند به موفقیت رسیده‌اند. شما هم سعی کنید که تغییرات را پذیرا باشید.

5. تا جای ممکن از دیگران درخواست کمک کنید

 darkhaste-komak

تنهایی کار کردن هم لذت بخش است و در بعضی مواقع هم سخت. از این لحاظ که شاید شما نتوانید همه‌ی جوانب رسیدن به هدف را پوشش دهید. اما به یک شرط، آن هم این است که خودتان لازم بدانید به یک شخص نیازمند هستید.

به طور مثال اگر شما یک سایت تازه تأسیس دارید که باید آن را به دیگران معرفی کنید بهتر است با دو نفر شروع کنید. یک نفر مختص تولید محتوا، سئو و بهینه سازی سایت و دیگری محتواهای تولید شده را در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و فروم های فارسی به اشتراک بگذارد.

6. آمادگی روبرو شدن با ناامیدی و بی انگیزگی را داشته باشید

 robero-shodan-ba-bi-angizegi

در مواقعی که می دانید نا امیدی و بی انگیزگی به سراغ شما آمده است، سعی کنید با تصور اهدافتان و تصور آنچه در آینده نصیب شما خواهد شد، به خود انگیزه کافی را بدهید. دفترچه‌ی اهداف خود را بردارید و دوباره مرور کنید. از ابتدا تا انتها. نیروهای چرا مدام مطالعه کنید که چه چیزهایی بدست می‌آورید و چه چیزهایی از دست خواهید داد.

به این فکر کنید که تمام کارآفرینان، مخترعان، ثروتمندان و موفق‌ترین انسان‌ها هم همین حالت را تجربه کرده‌اند.

توماس ادیسون، 10000 بار شکست خورد اما باز هم پیش رفت و در آخر لامپ و نیروی برق را اختراع کرد.

سایت آمازون، 5 سال هیچ درآمد قابل ملاحظه‌ای نداشت، اما امروز بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا است.

آلبرت انیشتین، 302 بار در کارهای مربوط به فیزیک کوانتومی شکست خورد.

و صدها هزار نفر دیگر که می‌توان اسم برد و شما هم یکی از این اشخاص هستید که با انگیزه‌ی کافی به سراغ اهداف خود، خواهید رفت.

7. هر آنچه را که قلبتان می‌گوید، گوش دهید

 nedaye-daron

چرا افرادی هستند که در برخی موارد با وجود بی انگیزگی باز هم تلاش می‌کنند؟

این افراد همان‌هایی هستند که به ندای درونی و ندای قلبشان گوش داده‌اند. در راه سختی‌های زیادی دیده‌اند اما به خاطر اهدافشان، به خاطر آینده، به خاطر خانواده‌شان باز هم تلاش می‌کنند و ندای درونی آن‌ها می‌گوید: "باز هم ادامه بده".

برای رسیدن به اهدافتان یک دلیل داشته باشید و برای همان یک دلیل به خودتان انگیزه بدهید. اگر هدفتان خرید خانه است که از اجاره نشینی خارج شوید، به خاطر خانواده خود هر سختی را به جان بخرید و این کار را انجام دهید.

سخن آخر

به نظر شما، ما به این دنیا آمده‌ایم که در سختی زندگی کنیم؟

اگر اینطور است پس چرا دیگران در بهترین شرایط زندگی می‌کنند و ما در معمولی‌ترین و شاید هم در بدترین شرایط؟

چرا دیگران باید بهترین خانه، بهترین ماشین را داشته باشند اما ما نمی‌توانیم؟

همه‌ی این موارد در طرز فکر ما خلاصه می‌شود و شما هم سعی کنید برای زندگیتان هدف داشته باشید و برای هر هدفی از خودتان بپرسید: "اگر من، پس چه کسی؟"، "اگر همین الان به هدف نرسم، پس کی؟"

جواب شما به این سؤالات، می‌تواند شما را گام به گام به سوی هدف راهنمایی کند. سعی کنید در حال زندگی کنید و برای آینده برنامه ریزی داشته باشد.