rahbar_ya_modir

دنیای کسب و کار، دنیای واقعاً پیچیده‌ای است. اصلاً مهم نیست و فرقی نمی‌کند که در چه حیطه و زمینه کاری مشغول به کار باشید. مردم و اطرافیان، از شما می‌خواهند که در کارتان بهترین باشید، سودهای سرسام آور و کمترین ضررها را نصیب شرکت کنید، کمترین تعدیل نیرو را داشته باشید، بیشترین محصولات را تولید و بیشترین خدمات را به مردم ارائه بدهید. در کل همه از شما می‌خواهند که مدیر و رهبر فوق العاده ای باشید.

در نگاه اول این دو مورد یکسان است و تفاوتی بین آن دو وجود ندارد. اما تیم "کافه نیاز" در این مقاله 6 تفاوت اساسی میان این دو را به صورت واضح و کامل بیان کرده است. تفاوت‌هایی که شاید حتی خود مدیران هم از آنها اطلاعی نداشته باشند.

با ما همراه باشید ....

1. مدیر طبق دستورالعمل‌ها عمل می‌کند اما رهبر شرایط را تغییر می‌دهد

rahbar-taghire-sharayet-midahad

این کاملاً بدیهی است که مدیرها طبق یک سری قانون، بخشنامه، ضوابط و دستورالعمل‌های خاص که از پیش تعیین شده کارمندان، شرکت و مجموعه‌ی خود کنترل می‌کنند.

اما رهبر در این مواقع ریسک می‌کند و شرایط را از قبل پیش بینی می‌کند و در همه حال آماده تغییر است. رهبر می‌داند که چه موقع باید شرایط و شیوه کاری را تغییر دهد تا کمترین ضرر را متوجه خود و مجموعه کند.

رهبر یک مجموعه با توجه به مسئولیت‌هایی که دارد آرام‌تر هم هست. به خاطر اینکه تمام شرایط را خودش به وجود می‌آورد نحوه‌ی برخورد با آن را هم طبق قوانینی که از پیش تعیین کرده، جلو می‌برد.

وقتی قوانین توسط رهبر از پیش تعیین شده باشد مشکلاتی که در گروه به وجود می‌آید به زودی رفع می‌شود و اگر مشکل عمیق‌تر از حد معمول باشد، رهبر راهی دیگر را برای حل مشکل به وجود می‌آورد.

در کل در این مرحله رهبر به وجود آورنده قوانین است، اما مدیر فقط تابع قوانین است.

2. مدیر دستور می‌دهد ولی رهبر از دیگران نظرخواهی می‌کند

rahbar-va-nazarkhahi

مردم در تمام دنیا تصوری که از مدیران دارند این است که آنها را پشت یک میز می‌بینند که به کارمندان دستور می‌دهد و در واقع هم به همین شکل است. مدیرها، شرکت‌هایی با حداقل 10 کارمند را مدیریت می‌کنند و در تمام موارد تصمیم نهایی با مدیر است.

اما در شرکت‌هایی که یک رهبر وجود دارد اگر مشکلی به وجود بیاید، رهبر سعی می‌کند نظرخواهی، کمک، انتقاد، پیشنهاد، ایده‌های جدید و در نهایت تصمیم گیری را به صورت گروهی انجام دهد. این کار باعث می‌شود که تمام کارمندان زیر دست وی به یک پیرو برای رهبر تبدیل شوند. رهبر، سعی می‌کند که به صورت گروهی تیم را هدایت کند.

3. مدیر به عنوان یک کاپیتان و رهبر به عنوان یک سرمربی است

rahbar-leader

در مورد اول اعلام کردیم که مدیر بر اساس قوانین و مقراراتی که از قبل وضع شده تیم را هدایت و مدیریت می‌کند. بر طبق همین اگر گروه را به صورت یک تیم فوتبال در نظر بگیریم مدیر همان کاپیتان است که بر اساس قوانین سرمربی تیم را هدایت می‌کند.

سرمربی هم همان رهبر گروه است. رهبر کسی است که تیم را ایجاد و اشخاص مورد نظرش را انتخاب می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که در فلان جای تیم یا گروه کار کن.

سرمربی یا رهبر همه کاره تیم است. این رهبر است که می‌تواند هر شخصی را بر اساس توانایی و مهارت در جای خودش قرار دهد تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

4. مدیر تمام نواقص کاری را بر دوش دیگران می‌گذارند اما رهبر تمام نواقص را قبول می‌کند

rahbar-masoliyat-pazir-ast

برای درک بیشتر، این مورد را با یک مثال شروع می‌کنیم.

فرض کنید به طور مثال در یکی از مدارس می‌خواهند مدیر را عوض کنند. تمام مسئولیت‌ها، اختیارات، حق امضاها و هر چه باشد را بر عهده‌ی مدیر جدید می‌گذارند. از این به بعد هر اتفاقی بیافتد همه را از چشم مدیر جدید می‌بینند. اما مدیر جدید این گونه نیست و مشکلاتی که به وجود می‌آید را از چشم مدیر دیگر می‌بیند. لامپ خراب است، باید مدیر قبلی درست می‌کرد.

سرویس‌های بهداشتی خراب است، مدیر قبلی موظف بود که کارش را به نحو احسنت انجام دهد.

وسایل آزمایشگاه کم است، مدیر قبلی باید دستور می‌داد تا از اداره کمبود کسری را جبران می‌کرد.

مدیر جدید تمام مسئولیت‌ها و نواقص کاری را بر عهده‌ی مدیر قبلی می‌داند. این مورد متأسفانه در تمام دنیا شایع است. اگر کمی به اخبار گوش دهید به طور میانگین از 3 الی 5 اخبار یکی از این موارد را اعلام خواهند کرد.

اما رهبرها این مورد را برعکس عمل می‌کنند. آن‌ها تمام مسئولیت کارهای خودشان را بر عهده می‌گیرند. اگر اشتباهی کردند با تمام قدرت اعلام می‌کنند که خودشان این کار را انجام داده‌اند. آن‌ها مسئولیت پذیرند.

5. مدیر مانند یک کارمند اما رهبر فراتر از یک مدیر عمل می‌کند

rahbar-faratar-az-modir

در بیشتر مواقع مدیر به مانند یک کارمند عمل می‌کند. صبح سر کار می‌رود. مقداری کار انجام می‌دهد. تمام کارها را به صورت روتین وار و تکراری انجام می هد. ظهر یا عصر به خانه بر می‌گردد و سر ماه منتظر دریافت حقوقش می‌شود.

اما در عوض رهبر همیشه در تکاپو است که بهترین ایده‌ها را برای سود دهی هم به خود، شرکت، مجموعه و کارمندان پیاده سازی کند. رهبر همیشه در این موارد به خاطر تکاپویی که دارد بهترین نتیجه‌ها را هم دریافت می‌کند.

6. رهبران تصمیم گیرنده هستند اما برای مدیرها تصمیم می‌گیرند

rahbar-va-tasmimgiri

مدیر یک مجموعه چون خودش کارمند و حقوق بگیر است به هیچ عنوان نمی‌تواند کارمند استخدام یا تعدیل کند، افزایش یا کاهش حقوق دهد و تمام این موارد را مدیران بالا دست وی انجام می دهند.

اما رهبر یک گروه و مجموعه خودش تصمیم می‌گیرد که را تعدیل نیرو کند، استخدام کند، کاهش یا افزایش حقوق دهد، کارمندان را مجبور به اضافه کاری کند و در کل هر کاری که لازم است از تشویق تا تنبیه را انجام دهد و کسی برای وی تصمیم نمی گیرد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تنها چند تفاوت اصلی بین مدیر و رهبر را عنوان کنیم که به طور یقین بیشتر از این موارد است. اما باید در نظر گرفت که اگر می‌خواهید در کسب و کارتان موفق باشید باید به مانند یک رهبر فکر کنید و به مانند یک رهبر عمل کنید. در این موقع است که می‌توانید بهترین نتایج را بدست بیاورید و به یک کسب و کار موفق تبدیل شوید.