bazar_yabi_eshtebah_startup

کسب و کارهای نوپا یا همان استارت آپ ها (Startup) برای بهتر دیده شدن به بازاریابی محصولات و خدمات خود نیاز مبرم دارند. شاید به جرأت بتوان گفت که مهمترین بخش در حیات هر کسب و کار همین بازاریابی دانست. اگر روش مناسب را انتخاب کنید و هزینه کنید تا به یک برند تبدیل شوید، موفقیت کسب و کار شما حتمی است که البته برند سازی و بازاریابی نیاز به زمان دارد.

اما اشتباهاتی هم در این مسیر وجود دارد. اشتباهاتی که ممکن است به شکست و یا از بین رفتن هزینه مبدل شود. در این مسیر می‌توانید اشتباهات خود را جبران کنید و یا با جلوگیری از اشتباهات، ضرر کمتری را به کسب و کار خود وارد کنید.

در کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ هایی که در ابتدای رشد هستند، باید با روش آزمون و خطا روش مناسب بازاریابی خود را انتخاب کنند. به این شکل که با توجه به روش‌های بازاریابی که در کسب و کار خود اجرا کرده‌اند و نتیجه‌هایی که در این روش‌ها بدست آورده‌اند، بهترین روش را انتخاب کنند.

اما در این مقاله تیم "کافه نیاز" اشتباهات رایجی که هر کسب و کار نوپا می‌تواند در انتخاب روش‌های بازاریابی خود انجام دهد را به صورت کامل بیان کرده است. جلوگیری از این اشتباهات می‌تواند رشد کسب و کار شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

با ما همراه باشید ....

1. استخدام

 estekhdam-dar-startup

اولین اشتباهی که یک کسب و کار نوپا می‌تواند انجام دهد این است که در ابتدای کار یک کارمند استخدام کند آن هم به صورت تمام وقت تا بازاریابی محصولات و خدمات را انجام دهد. در واقع این کار پول هدر دادن است.

کسب و کار شما نوپا است و به هزینه‌ها خیلی باید توجه کنید و اگر بودجه اصلی‌تان تمام شود نتیجه‌ای جز ضرر و شکست در پی نخواهد داشت.

اما راه حل چیست؟

راه حلی که می‌توان در این مواقع پیشنهاد داد این است که می‌توانید از شرکت‌هایی که در کار تبلیغات هستند کمک بگیرید. شرکت‌هایی که کارشان این است که برای کسب و کارهای نوپا و قدیمی تبلیغات، بازاریابی و برند سازی را انجام می‌دهند.

این کار دو مزیت دارد:

مزیت اول:

شما مطمئن هستید که پول و وقتتان را در جایی مناسب هزینه کرده‌اید.

مزیت دوم:

این نوع شرکت‌ها با توجه به قدمت، تجربه و ارتباطاتی که در دنیای بازاریابی دارند خیلی زودتر شما را به یک برند تبدیل می‌کنند.

2. فروش آنلاین

online-shopping 

با توجه به پیشرفتی که تکنولوژی کرده است تمام کسب و کارهای نوپا و قدیمی برای ارائه خدمات و محصولات و به خصوص برای فروش آنلاین خود، به یک وب سایت احتیاج دارند.

مزیتی که وب سایت دارد این است که می‌توانید تمام محصولات و خدمات خود را در آن قرار دهید و مشتری هم با توجه به مواردی که در سایت قرار داده‌اید خرید خود را انجام می‌دهد و نیازی به حضور در مکان شرکت ندارد.

شاید تفکر شما این است که نیازی نمی‌بینید که یک سایت راه اندازی کنید، اما مردم و مخاطبین شما زمانی که تبلیغات شما را می‌بینند اولین کاری که می‌کنند نام شما را در اینترنت جستجو می‌کنند و به دنبال این هستند که سایت شما را پیدا و محصولات و خدماتتان را مطالعه کنند.

یک مزیت دیگری که وب سایت می‌تواند داشته باشد این است که می‌توانید تخفیف‌های خوبی در سایت قرار دهید و اعلام کنید هر شخصی از سایت خرید کرد به طور مثال 20 درصد تخفیف دریافت می‌کند. سعی کنید فرصت دیده شدن کسب و کار خود را با راه اندازی وب سایت از دست ندهید.

3. بهینه سازی سایت

SEO 

راه اندازی سایت به خودی خود برای شما مشتری نمی‌آورد. اگر رتبه‌ی خوبی در موتورهای جستجو و به خصوص سایت گوگل نداشته باشید شانس چندانی برای فروش آنلاین نخواهید داشت.

راه حل:

تنها راهی که در این مواقع وجود دارد این است که سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید و یا به طور اختصار آن را سئو کنید.

سئو یعنی استفاده از کلماتی کلیدی که مخاطبین شما آن را جستجو می‌کنند. به طور مثال اگر کسب و کار شما در مورد فروش آب مقطر است باید سایت خود را با کلمات کلیدی " فروش آب مقطر" بالا بیاورید. مطالبی که به عنوان محتوا در سایت خود قرار می‌دهید بایستی آن قدر قوی باشند که در رتبه‌های بالای جستجو در گوگل باشید.

سئو و بهینه سازی سایت کار آسانی نیست و مدتی زمان می‌برد. فکر نکنید با یک ماه و دو ماه به نتیجه خواهید رسید. در راه اندازی وب سایت نباید عجله در کسب درآمد داشته باشید.

تولید محتوا هم باید به گونه‌ای کاربر پسند باشد تا بتواند مخاطبین را به خودش جلب کند. به گونه‌ای که کاربری که امروز می‌آید فردا هم به سایت سر بزند. این باعث می‌شود تا گوگل بهترین رتبه‌ها را در اختیار سایت شما قرار دهد.

4. تولید محتوا

 tolide-mohtava

تولید محتوا مهمترین بخش بعد از بهینه سازی و سئو سایت است. شما می‌توانید با مطالبی که روزانه و به صورت مداوم در سایت قرار می‌دهید کاربران را به سمت سایت خود روانه کنید.

هر چه سایت شما از نظر تولید محتوا پر بار تر باشد، به طور یقین کاربران و مشتریان بیشتری را به سمت سایت خود روانه خواهید کرد.

نکاتی که باید در تولید محتوا رعایت کنید:

الف) مطالب به هیچ عنوان نباید از سایت‌های دیگر کپی شده باشد

ب) مطالب را باید شخصاً و با کمک گرفتن از ذهن خودتان بنویسید

ج) مطالب باید معنا و مفهوم داشته باشد

د) برای کاربر باید مفید باشد

ه) باید روزانه مطلب وارد سایت کنید. این کار یعنی سایت شما زنده است و گوگل هم به یک سایت زنده رتبه می‌دهد. نه سایتی که امروز مطلب می‌گذارد و تا چند روز آینده مطلبی وارد نمی‌کند.

5. انتخاب روش بازاریابی

marketing 

روش‌های بازاریابی زیادی در دنیا وجود دارد و به خصوص برای کسب و کارهای نوپا باید بهترین روش با بهترین هزینه را انتخاب کرد. اینکه کدام روش تأثیر و بازخورد بیشتری روی مردم و مخاطبین داشته است خودش یک استراتژی بازاریابی است.

برنامه ریزی در این مورد بسیار مهم است. به خاطر این که شما پول و وقتتان را هزینه می‌کنید تا بهترین روش بازاریابی را انتخاب کنید. پس سعی کنید یک گروه تشکیل دهید و چند هفته‌ای یک بار جلسه‌ای تشکیل دهید و روش‌هایی را که اجرا کرده‌اید و بهترین نتیجه‌هایی را که گرفته‌اید را مورد بررسی قرار دهید.

6. شناسایی بازار هدف

 bazare-hadaf

یکی از اشتباهاتی که کسب و کارهای نوپا در بازاریابی انجام می‌دهد این است که بدون شناسایی مخاطبین خود اقدام به بازاریابی و هدر دادن هزینه خود می‌کند.

به طور مثال فرض کنید شما طراح یک برنامه کامپیوتری برای فست فودها هستید و اشخاصی که فست فود دارند با نصب برنامه شما محصولات خود را از این طریق به فروش می‌رسانند.

شما نمی‌توانید با پخش تراکت در بین مردم عادی اقدام به فروش برنامه خود کنید. چون اصلاً بازار هدف شما مردم عادی نیستند.

راه حل در این طور مواقع این است که در ابتدای کار چند روز وقت بگذارید و بازار هدف خود را شناسایی کنید و سپس وقت و پولتان را هزینه بازاریابی کنید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید با بازار هدف خود ارتباط برقرار کنید. در این راه سعی کنید بازار هدف و مخاطبین خود را بیشتر و بیشتر کنید تا شانس بدست آوردن مشتری‌های بیشتر را از دست ندهید.

7. تحلیل نکردن رقبا

 tahlile-roghaba

یکی دیگر از اشتباهاتی که کسب و کارهای نوپا انجام می‌دهند این است که بدون تحلیل رقبا دست به راه اندازی کسب و کار خود می‌زنند. اینکه رقبای شما کجای بازار هستند، چه اندازه مشتری دارند، به چه میزان بازار را در اختیار خود دارند، از چه روش‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، به رقبای دیگر اجازه عرضه اندام می‌دهند و .... همه‌ی اینها در تحلیل کردن رقبا فرا خواهید گرفت.

فرض ما بر این است که شما رقیب خود را تحلیل کرده‌اید. اما مهمتر این است که روش‌های بازاریابی وی را نیز تحلیل کنید اما از روش وی تقلید نکنید.

روش‌های تبلیغاتی در دنیای کسب و کار به نوعی مشابه هم هستند. پس سعی کنید به گونه‌ای متفاوت بازاریابی و تبلیغ کنید که مشتری خسته نشود. حتماً لازم نیست که یک روش جدید خلق کنید، همین که شما همان روش قبلی را با کمی تغییر به گونه‌ای دیگر اجرا کنید که در نظر مشتری متفاوت باشد، بهتر است.

سخن آخر

اشتباهات در کسب و کارهای نوپا وجود دارد. اینکه هر شخصی بگوید من در راه اندازی هیچ اشتباهی نکرده‌ام به نوعی ادعایی دروغین است. اگر اشتباه نکنید موفق نخواهید شد. اگر شکست نخورید نخواهید توانست راه شکست دادن را پیدا کنید.

سعی کنید با رعایت این موارد حداقل از اشتباهاتی که ممکن است رخ بدهد جلوگیری کنید. اشتباهات را به فرصتی تبدیل کنید تا به موفقیت نزدیک شوید.