tasmimate_modir

مدیران ارجح ترین شخص در یک مجموعه هستند و تصمیم نهایی با آنها است. هر چه قدر توانایی و مهارت کنترل کارمندان و گرفتن تصمیمات قاطعی داشته باشند، بهتر می توانند مجموعه ی خود را کنترل کنند.

خبر خوب این است که این مهارت ها را می توانند با کمی تمرین در خود تقویت کنند. مدیر باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشد تا بتواند تصمیماتی حیاتی برای سازمان و مجموعه ی خود بگیرد.

مدیر برای کارمند یک الگو کاری است. مدیر شخصی است که می تواند بیشترین تأثیر را روی کارمند و پیشرفت وی داشته باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به مواردی اشاره کرده است که مدیران با رعایت آنها می توانند بهترین و قاطع ترین تصمیمات را بگیرند.

با ما همراه باشید ....

1. بعضی از تصمیمات را بر عهده ی دیگران بگذارید

vagozari-tasmimat

گرفتن هر تصمیمی برای یک مدیر با تجربه، واقعاً ایراد و مشکل بزرگی است. شما نبایستی هر تصمیمی را بگیرید. به کارمندان خود اعتماد کنید و تمام امور بخش مورد نظر را بر عهده آنها قرار دهید.

به طور مثال می توانید بخش های خدمات، ارتباط با مشتریان، حراست و ... را بر عهده مسئول آن بخش قرار دهید. برخی بخش دیگر مانند استخدام و اخراج کردن کارمندان، شنیدن انتقادات و پیشنهادات، مشخص کردن بودجه سال جاری شرکت و مجموعه و .... را بر عهده خود بگیرید.

با این کار هم حوزه کاری شما مشخص تر خواهد شد و هم مسئولیت را از دوش خود خارج و به دیگران واگذار می کنید.

2. روی توانایی کارمندانتان سرمایه گذاری کنید

sarmayegozari-roye-karmandan

یکی از بهترین تصمیمات مدیر این است که سعی کند کارمندانی استخدام و به کار بگیرد که بهترین توانایی ها را داشته باشند. به طور خلاصه کارمندانی استخدام کنید که از خودتان باهوش تر باشند. کارمندانی که با یک بار گوشزد کردن مسائل کاری همه ی آنها را فرا بگیرد.

کارمندان باهوش و توانایی خاصتان را در بخشی به کار بگیرید که می دانید بیشترین و قاطع ترین تصمیمات و در عین حال حیاتی ترین بخش شرکت و مجموعه کاری شما است. جایی که آنها به عنوان نماینده مدیر خدمت می کنند.

3. فرصت را از دست ندهید و سریع تصمیم گیری کنید

tasmimgiri-sarai

در تصمیم گیری جای هیچ گونه فرصتی نیست. شما به عنوان یک مدیر نمی توانید منتظر باشید تا فرصت مناسب به وجود بیاید. باید با اطلاعات کمی که در مورد پروژه خاصی که در اختیار دارید سریع تصمیم گیری کنید. مدیران با تجربه این را می دانند که باید از فرصت ها به نفع خود استفاده کنند.

به طور مثال فرض کنید می خواهید در یک مناقصه شرکت کنید ولی اطلاعات کافی در مورد این مناقصه در اختیار ندارید و این مناقصه می تواند یک سکوی پرتاب برای شرکت شما باشد. در این مواقع نبایستی منتظر بمانید تا اطلاعات مناقصه تکمیل شود باید سریع دست به کار شوید و اقدامات لازم را برای شرکت در مناقصه انجام دهید.

4. اگر تصمیمات اشتباهی گرفتید فوراً آن را عوض کنید

jobran-kardane-eshtebahat

شاید به جرأت بتوان گفت که سخت ترین قسمت مدیریت یک مدیر، قبول اشتباه است. اما بر عکس این نشانه ی شجاعت و اعتماد به نفس بالای مدیر است که بتواند تصمیمات اشتباه خود را قبول کند و در پی تصحیح آن باشد.

شما به عنوان یک مدیر اگر جایی اشتباه کردید آن را فوراً عوض کنید. تغییر ندادن این تصمیمات اشتباه ممکن از به ضررهای بزرگتر بینجامد.

به قول معروف "جلو ضرر را هر وقت که بگیرید، منفعت است."

5. یک کارمند قابل اعتماد برای بررسی اوضاع انتخاب کنید

karmande-ghabele-etemad

شاید در نظر اول فکر کنید که این کار جاسوس بازی و خبرچینی است. هر اسمی که داشته باشد این به نفع مدیر است. مدیر در همه جای شرکت، مجموعه و سازمان نمی تواند حضور داشته باشد.

فرض کنید که شخصی را در مجموعه خود استخدام کرده اید. با وجود اینکه این شخص در کارش وارد است اما امکان دارد تصمیماتی بگیرد که به سود مجموعه ی شما نباشد. پس سعی کنید با استفاده از شخصی که به عنوان بازرس خود انتخاب کرده اید اطلاعات کافی در مورد تصمیماتی در مجموعه گرفته می شود دریافت کنید و بهترین تصمیمات را خودتان بگیرید.

تصمیمات نهایی را شما بایستی بگیرد نه شخصی که انتخاب کرده اید.

6. هر تصمیمی گرفتید به کارکنان خود اطلاع دهید

etela-dadan-be-karmandan

شما به عنوان یک مدیر هر تصمیمی بگیرید کارکنان آن را به گونه ای دیگر تفسیر می کنند. این تفسیر ممکن است به نفع و گاهی به ضرر آنها باشد. در این مسیر می توانید سه روش زیر را اجرا کنید که تصمیم را مستقیماً دریافت کنند تا هیچ گونه شایعه ای در کار نباشد.

روش اول:

هر تصمیمی گرفتید با شرح کامل و بدون هیچ شک و شبهه ای از طریق ایمیل می توانید به کارکنان خود ارسال کنید.

روش دوم:

به یکی از معاونین خود این تصمیمات را منتقل کنید و این بر عهده معاون شما است که این تصمیم را به کارمندان ارائه دهد.

روش سوم:

خودتان شخصاً به عنوان یک مدیر هر تصمیمی را اتخاذ کرده اید به کارمندان بدون واسطه منتقل کنید.

7. هر تصمیمی یک دلیلی دارد

tasmim-giri-dalil-darad

تغییر در سیستم کاری یک مجموعه با تصمیمات یک مدیر اجرایی می شود. برای کارمندان مهم است که چرا با یک تصمیم باید تغییر کنند. کارهایی که کارمندان هر روز به صورت روتین وار انجام می داده اند امروز باید به صورت دیگری انجام دهند.

این برای کارمندان قابل قبول نیست. برای اینکه کارمندان با این موضوع راحت تر کنار بیایند سعی کنید هر تصمیمی می گیرید با دلیل به آنها بگویید. به گونه ای که قانع شوند. اینکه شما بگویید: "من مدیرم و هر چه بگویم باید همان باشد" فوق العاده اشتباه است.

به جای این جمله بگویید: "ما یک مجموعه هستیم و تصمیم بنده به این دلیل است و مطمئناً به سود شرکت و مجموعه است". کارمندان این جمله ی دوم را راحت تر قبول می کنند و در مقابل در برابر جمله ی اول مقاومت می کنند.

کارمندان جزئی از خانواده شما هستند. پس دلیل تصمیم هایتان را خانواده خود بگویید.

8. پیشنهاد کارمندانتان را قبول و از آنها قدردانی کنید

tashakor-az-karmandan

تصور اشتباهی که در بین بعضی از مدیران وجود دارد این است که فکر می کنند از همه چیز اطلاع دارند. بنابراین با کارمندان خود مشورت نمی کنند و اگر مشورت کنند پیشنهادات آنها را قبول نمی کنند.

اما مدیری که جسارت و شجاعت دارد سعی می کند با کارمندانش جلسه برگزار کند و پیشنهادات آنها را قبول کند. اگر پیشنهادی را قبول کردید و به موفقیت رسید سعی کنید از کارمند خود تشکر و قدردانی کنید و او را در این موفقیت سهیم کنید.

بر عکس این موضوع هم صادق است. اگر پیشنهاد وی را قبول کردید و شکست خوردید سعی نکنید وی را بازخواست کنید چون در هر حال این وظیفه شما بوده که تصمیم نهایی را بگیرید. پس از کارمند خود حمایت کنید تا روحیه و انگیزه وی بالا برود.

9. قدرت خودتان را به رخ کارمندانتان نکشید

ghodrate-modiran

مدیر قاطع ترین تصمیمات را در یک مجموعه می گیرد. اما این دلیل نمی شود که هر زمان که خواستید با استفاده از قدرت خود هر تصمیمی بگیرد.

شاید این تصمیم بر آینده کاری شرکت و مجموعه ی شما تأثیر منفی داشته باشد. شما در منصب مدیریت یک مجموعه باید به گونه ای رفتار کنید که الگو برای کارمندان خود باشید. برای این موضوع سعی کنید تصمیماتی که چندان ضروری به نظر نمی رسند را به روزهای بعد بسپارید و یا جلسه ای برگزار کنید و با کارمندان خود در این مورد بحث و تبادل نظر کنید.

10. هر تصمیمی گرفتید فوراً آن را پیگیری کنید

peygiri-tasmimat

سعی کنید گروهی را تشکیل دهید و از تصمیماتی که در مجموعه ی خود اتخاذ می کنید پیگیری کنند. به طور مثال فرض کنید که تصمیم گرفته اید در مجموعه ی خود یک سلف سرویس برای غذای کارمندان خود ایجاد کنید.

در این بین هر شخصی را مأمور یک بخش کنید و به آنها اعلام کنید روزانه عملکرد تصمیمی که گرفته اید و کارهایی که اجرا شده است را به شما گزارش دهند.

این کار شما باعث می شود تا هم عملکرد اشخاصی که مأمور کرده اید را مورد ارزیابی قرار دهید و هم اگر احیاناً تصمیم شما اشتباه است بتوانید آن را عوض کنید.

سخن آخر

یک مجموعه با بودن یک مدیر به موفقیت خواهد رسید. مدیر جایگاهی دارد که می تواند هم موفقیت را به بار بیاورد و هم شکست. پس سعی کنید به مانند یک مدیر شایسته مجموعه خود را رهبری کنید.