dorogh_haye_seo

کسب و کارهای اینترنتی مجالی شده برای سئوکاران، تا از بی اطلاعی مدیران این نوع سایت‌ها سوء استفاده و هزینه‌های گزافی را از آنها دریافت کنند و دروغ‌هایی را به آنها می گویند که در نوع خود بی نظیر است.

زمانی شما به این دروغ‌ها پی خواهید برد که بعد از چند ماه هیچ تغییری در روند کاری خود مشاهده نمی‌کنید. آن‌ها به شما قول‌هایی می‌دهند که شما در خواب و خیال هم نخواهید دید.

قول‌های میلیاردر شدن آنها با پیشرفت کاری شما واقعاً فاصله دارد که در اصل این نوع قول دادن بیشتر به دروغ شبیه است تا به قول.

این نکته ی مهم را فراموش نکنید که سئو یک علم اکتسابی است. یعنی علمی است که با کمی تمرین حتی شما که هیچ اطلاعاتی ندارید هم فرا خواهید گرفت.

تیم "کافه نیاز" قصد دارد نکاتی در مورد استخدام یک سئوکار مناسب در اختیار شما قرار دهد. در این مقاله شما متوجه خواهید شد که هر سئوکاری چه دروغ‌هایی را به شما خواهد گفت.

در پایان این مقاله به راحتی می‌توانید سئو و بهینه سازی سایت خود را در اختیار شخصی قرار دهید که متعهد به کار است. شخصی که حرف و عملش یکی باشد نه اینکه فقط حرف بزند.

با ما همراه باشید ....

1. رتبه‌ی اول گوگل برای شماست

rotbe_1_seo

اولین دروغی که برخی از سئوکاران به شما می گویند این است: " تا چند ماه دیگه رتبه‌ی اول گوگل برای شماست".

با شنیدن این جمله چنان شوق و ذوق و انگیزه‌ای در شما ایجاد می‌شود که روزانه تولید محتوا می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی آنها را به اشتراک می‌گذارید. بعد از چند ماه تلاش انگیزه‌ی شما کم کم پایین می‌آید. چون به رتبه‌ی اول که هیچ، حتی به صفحه‌ی اول هم نرسیده‌اید.

در کسب و کارهای اینترنتی هیچ سئوکاری به هیچ وجه نمی‌تواند بدست آوردن رتبه‌ی اول گوگل را به شما تضمین دهد. این کاری فوق العاده سخت است. نه اینکه نشدنی است بلکه کاری زمان بر است. یک ماه و دو ماه کافی نیست.

باید وقت گذاشت و حداقل یک سال روی سئو سایت کار کرد. اینکه یک سئوکار صرفاً بگوید رتبه‌ی اول گوگل بعد از چند ماه برای شماست، فقط یک دروغ محض است.

تولید محتوای ناب، تلاش، کوشش، زمان، سئو مناسب و ... همه عواملی است که می‌تواند در طولانی مدت بهترین رتبه را نصیب شما کند.

2. اگر سایت شما سئو شد برای همیشه لینک یک هستید

hamishe-rotbe-1-google-hastid

باز هم یک دروغ وحشتناک. به نظر شما این حقیقت دارد که سایت یک بار سئو شود و برای همیشه لینک یک باقی بماند. به نظر شما آیا رقیبان شما دست روی دست می‌گذارند که شما لینک یک باقی بمانید؟ چه تضمینی وجود دارد که یک سئوکار قول ماندن در رتبه‌ی یک گوگل را به شما بدهد؟ سئو یک کار ادامه دار است. همیشه سایت به سئو نیاز دارد چون الگوریتم‌ها و قانون‌های گوگل تغییر می‌کند.

فقط یک راه وجود دارد که شما در لینک‌های اول گوگل باقی بمانید. آن هم این است که یک "برند محبوب" باشید.

به طور مثال به سایت "دیجی کالا" توجه کنید. در خیلی از سایت‌ها اسمی از دیجی کالا برده شده و یک بک لینک به این سایت داده شده است. این به خودی خود باعث محبوبیت این سایت شده است. موردی دیگری هم که وجود دارد هر شخصی که بخواهد کالایی را خریداری کند و یا مقایسه‌ای بین دو کالا داشته باشد اولین کاری که انجام می‌دهید به سراغ این سایت می‌رود. همین کار باعث محبوبیت و بالا بودن رتبه این سایت شده است.

3. خرید بک لینک مهمتر از گرفتن بک لینک رایگان است

back-link

این قضیه را واقعاً منتفی بدانید چون گوگل به راحتی متوجه خواهد شد و شما را جریمه خواهد کرد. اما فرض ما بر این است که خرید بک لینک خیلی به شما کمک کند. آیا شما که تازه کار هستید و بودجه کافی در اختیار ندارید آیا حاضرید برای یک عدد بک لینک در یک سایت با رتبه‌ی بالا چند میلیون هزینه کنید؟

گوگل سطح دنیای وب را به مطالبی با کیفیت تبدیل کرده است. اگر هر شخصی بک لینک بخرد که تمام سایت‌ها باید لینک یک باشند و این غیر ممکن است. خرید بک لینک در کوتاه مدت جوابگو است اما در طولانی مدت بک لینک‌های رایگان جوابگو هستند.

4. سئو در زمینه‌ی کاری شما نیازی به کسب تجربه ندارد

kasbe-tajrobe-dar-seo

اغلب سئوکارها، سایت‌هایی را تحت اختیار خود می‌گیرند که هیچ تجربه‌ای در این نوع سایت‌ها ندارند. فرض کنید یک سئوکار بیشتر در مورد سایت‌های شرکتی که صرفاً محصول و خدماتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد فعالیت می‌کند.

در این بین شخصی مراجعه می‌کند و یک سایت مجله‌ی خبری را برای سئو به وی پیشنهاد می‌کند. در این نوع سایت‌ها تعداد بازدید کننده‌ها فوق العاده زیاد است. شاید در روز به میلیون‌ها بازدید کننده هم برسد. حالا این شخص سئوکار که هیچ تجربه‌ای در مورد سایت‌ها و مجله‌های خبری ندارد چگونه می‌تواند سئو این سایت را بر عهده بگیرد؟

جمله‌ی معروف این نوع سئوکارها این است که "همه‌ی این نوع سایت‌ها مثل هم هستند و نیازی به کسب تجربه نیست".

اما راه حل چیست؟

راه حل این است که فقط با یک سئوکار وارد معامله نشوید. سعی کنید با چند نفر صحبت کنید و هر شخصی که در این زمینه فعالیت داشته کار کنید.

این نوع سئوکارها در می‌توانند پیشنهادهایی را به شما بدهند که بازدید کننده بیشتری را دریافت کنید و هم رتبه‌ی سایت شما در نتایج گوگل بیشتر شود.

5. خودتان به هیچ عنوان شما نمی‌توانید سئو انجام دهید

anjame-seo

یکی از جملات و دروغ‌های معروف سئوکاران این است که "شما به هیچ عنوان نمی‌توانید سئو را انجام دهید".

این جمله هم صحیح است و هم دروغ. صحیح از این لحاظ که سئو یک کاری تیمی است. تولید محتوا، اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی، بک لینک رایگان گرفتن، تبلیغ در دیگر سایت‌ها، فعالیت در انجمن‌ها و فروم های فارسی و ... کار یک شخص نیست.

اما با کمی تلاش کردن به راحتی می‌توانید به چیزی که می‌خواهید برسید. خبر خوب این است که سئو و بهینه سازی سایت، اکتسابی است و با کمی تمرین و تلاش می‌توانید به یک سئوکار حرفه‌ای مبدل شوید. پس زیاد به این جمله‌ی سئو کار هر شخصی نیست، توجه نکنید.

6. سایت شما فقط نیازمند سئو است

niaz-mande-SEO

تا به حال شده یک ماست فروش بگوید: "ماست من ترش است؟"

پس به دروغ یک سئوکار هم که به شما می‌گوید سایت شما فقط به یک سئو نیازمند است توجه نکنید. مگر می‌شود بدون تولید محتوا و اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی سایت بهینه شود؟

سئوکارها برای اینکه پروژه سئو سایت شما را بر عهده بگیرند این دروغ را به شما می گویند. شما به جز سئو به تولید محتوای کاربر پسند هم نیازمندید. محتوایی که هر روز کاربر وارد سایت شما شود. این کاربر است که تعیین می‌کند که سایت شما در رتبه‌ی چند گوگل باشد.

این یعنی هر چه کاربر بیشتر وارد سایت شود از نظر گوگل یعنی یک سایت مورد علاقه مردم. آن زمان است که گوگل به شما رتبه می‌دهد و در بهترین نتایجش شما را قرار می‌دهد.

پس شما به جز سئو و بهینه سازی سایت به تولید محتوا هم نیازمندید.

7. سایت شما را در مدت چند ماه سئو می‌کنیم

chand-mah-site-SEO

این واقعاً یک دروغ محض است که در عرض چند ماه سئو کردن، سایت به رتبه‌ی اول گوگل بیاید. سئو به هیچ عنوان در چند ماه جوابگو نیست.

در ضمن این نکته حائز اهمیت است که برای سئو و بهینه سازی سایت، باید حداقل یک سال زمان گذاشت و به صورت مداوم کار کرد. به خاطر اینکه گوگل به صورت مداوم تمام مراحل کاری سئو را تغییر می‌دهد. امکان دارد الگوریتمی که امروز مورد استفاده قرار می‌دهید چند ماه آینده به هیچ عنوان کاربردی نداشته باشد.

پس به خاطر داشته باشید که باید مداوم روی سئو و بهینه سازی سایت کار کنید و با یک برنامه ریزی مناسب جلو بروید.

سخن آخر

به مواردی که در بالا ذکر شد دقت کنید و از دروغ‌هایی که ممکن است سئوکارها به شما بگویند پرهیز کنید. سئو زمان بر است. اگر به شما بگویند که در عرض چند ماه به لینک اول می‌آیید دروغ است. باید یک سال زحمت بکشید تا بتوانید به هدف خود برسید.

دست از تلاش خود برندارید. به حرف‌های دیگران گوش ندهید. به مانند یک لاک پشت جلو بروید اما با برنامه ریزی صحیح و حساب شده. اگر می‌خواهید لینک اول یا صفحه‌ی اول گوگل باشید باید هزینه کنید. هزینه از نظر زمان. باید زمان بگذارید و روی سایت خود از نظر محتوا و گرفتن بک لینک‌های رایگان کار کنید.