bahane_mamno

افراد موفق در جامعه انگشت شمار هستند. افرادی که نیمی از ثروت جامعه را در دست دارند و برای بدست آوردن موفقیت هیچگاه بهانه تراشی نکردند. افرادی که ضمیر ناخودآگاهشان را تسلیم خود کردند تا بتوانند بهترین موفقیت‌ها را نصیب خود کنند.

ضمیر و ذهن ناخودآگاه مکانی است برای بهانه آوردن و توجیه کردن کارهایی که نتوانستیم انجام بدهیم. به طور مثال افراد ناموفق می گویند:

چرا من موفق نمی‌شوم؟

چرا دیگران این کار را انجام داده‌اند اما من نتوانستم؟

چرا من ثروتمند نیستم؟

اگر چند سال پیش این کار رو می‌کردم بهتر بود، الان دیگه وقت کافی ندارم.

من به اندازه کافی تجربه لازم رو ندارم.

از فردا شروع می‌کنم.

از شنبه شروع می‌کنم.

و ....

لطفاً دست از بهانه گیری و بهانه تراشی بردارید. مسیر موفقیت از همین الان با تصمیم‌هایی که می‌گیرید شروع می‌شود. اگر توانستید تصمیم بگیرید و عمل کنید موفق خواهید شد وگرنه همه می‌توانند خوب حرف بزنند و موفق نشدن خودشان را با بهانه‌هایی که می‌آورند توجیه می‌کنند.

تیم "کافه نیاز" سعی دارد در این مقاله نکته‌هایی را عنوان کند تا دست از بهانه تراشی بردارید. نکته‌هایی که باعث می‌شود راه رسیدن به موفقیت هموارتر شود.

با ما همراه باشید ....

1. چطور از بهانه آوردن دست برداریم؟

bahane-nayavarid

نگاه افراد موفق با افراد ناموفق به مسائل کاملاً متفاوت است. افراد موفق هر مشکلی را به عنوان یک فرصت می‌بینند. فرصتی برای رسیدن به موفقیت. اما برعکس افراد ناموفق بهانه آوردن را توجیه موفق نشدن خود می‌دانند.

یک سؤال بسیار ساده وجود دارد که افراد موفق از خودشان می‌پرسند و جواب آن رابطه‌ای مستقیم با موفقیت آنها دارد.

آیا شخص موفقی وجود دارد که بهانه تراشی کند و موفق هم باشد؟

جواب این سؤال قطعاً منفی است. در دنیای ثروتمندان و موفق‌ترین انسان‌ها هیچ شخصی را پیدا نخواهید کرد که هم بهانه آورده باشد و هم موفق باشد. این غیر ممکن است.

همین اشخاص موفق سؤالات خوبی را از خودشان می‌پرسند. به طور مثال

چطور می تونم ثروتمند باشم؟

چطور می تونم توانایی‌های خودم رو در کسب و کارم بیشتر کنم؟

چطور می تونم هدف گذاری کنم؟

برای رسیدن به هدفم چه کاری باید انجام بدم؟

و ...

ضمیر ناخودآگاه در این مواقع شروع به کار می‌کند و بهترین راه ها را در اختیار شما قرار می‌دهد تا زودتر و سریع‌تر به اهداف خود برسید.

2. هدف گذاری کنید

hadaf-gozari

افراد موفق در زندگیشان بی هدف جلو نمی‌روند. آن‌ها اشخاصی هستند که هدف دارند و برای اهدافشان هر روز صبح زود بیدار می‌شوند و شب‌ها دیر می‌خوابند.

آن‌ها اشخاصی هستند که به آینده فکر می‌کنند. افراد موفق امروز را سخت کار می‌کنند تا آینده‌ای روشن داشته باشند. نتایجی که در آینده به دست می‌آورید به کارها و تصمیم‌هایی که الان می‌گیرید بستگی دارد.

اگر می‌خواهید مانند افراد موفق آینده‌ای زیبا داشته باشید، سعی کنید هدف داشته باشید، برنامه ریزی کنید و برای رسیدن به آن سعی و تلاش و کوشش کنید.

3. روی اهدافتان تمرکز کنید

tamarkoz-roye-hadaf

اگر هدف داشته باشید دست از بهانه تراشی بر می‌دارید. دیگران را مسبب اوضاع بد خود نمی‌دانید. هدف داشتن باعث می شود که روی آن تمرکز کنید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید.

از خودتان بپرسید چطور می توانم به هدفم برسم؟

سعی کنید جواب این سؤال را طوری بدهید که انگار به هدف خودتان رسیده‌اید و اوضاع بر وفق مراد شما است. طوری با خودتان برخورد کنید که انگار همین الان ثروتمند و موفق هستید. یک قانون روانشناسی می‌گوید:

اگر به مسائلی که می‌خواهید و یا نمی‌خواهید فکر کنید به آن خواهید رسید.

پس سعی کنید تفکر خودتان را به سمت اهدافتان هدایت کنید. روی اهدافتان تمرکز کنید. وقت آن است که بهانه‌ها را کنار بگذارید و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید.

تمرکز روی هر چیزی باعث رشد و ترقی آن می‌شود. پس چه بهتر این تمرکز روی اهداف باشد نه افکار منفی.

4. دور کردن افراد و افکار منفی

dor-kardane-afkare-manfi-az-zehn

خداوند ذهن انسان طوری طراحی کرده که ذاتاً به سمت افکار منفی گرایش دارد. شاید از خودتان بپرسید که چرا خداوند این کار را کرده است. می‌توانست همه‌ی افکار را مثبت طراحی کند تا زندگی و دنیایی بهتر داشته باشیم.

جواب این سؤال این است که در کنار این ذهن، خداوند مقوله‌ی "اختیار" را هم به وجود آورده است.

با اختیاری که خداوند به شما داده، می‌توانید خودتان انتخاب کنید که افکار منفی داشته باشید یا مثبت. شما اختیار این را دارید که افراد منفی را به زندگیتان دعوت کنید و یا با تفکر مثبت، افراد مثبت نگر را به زندگی خود وارد کنید.

اگر افکار منفی داشته باشید هر روز بهانه می‌آورید که من موفق نشدم چون فلانی نذاشت.

من موفق نشدم چون دولت نذاشت.

من نتونستم موفق بشم چون پدرم نخواست.

لطفاً دست از بهانه تراشی بردارید. موفق نشدن شما به دولت، پدر، مادر، دوست، شرایط خانوادگی، مدرک تحصیلی و کشور بستگی ندارد.

فقط شما هستید که می‌توانید اختیار کنید که موفق شوید یا خیر. پس از همین الان شروع کنید.

5. به گذشته فکر نکنید

be-gozashte-fekr-nakardan

فکر کردن به گذشته روحیه‌ی شما را خراب‌تر می‌کند. علم روانشناسی می گوید: اگر نتوانید مشکلی را حل کنید پس مشکلی هم وجود ندارد. اگر شما نتوانید گذشته را عوض کنید پس مشکلی را هم نخواهید توانست حل کنید. از این به بعد باید به فکر آینده بود. همه چیز در آینده وجود دارد.

تفاوت افراد موفق و ناموفق را می‌توان در سه کلمه مشاهده کرد. افراد ناموفق از کلماتی مانند"ای کاش، اگر می‌توانستم، اگر در گذشته" استفاده می‌کنند.

این کلمات مانند سم هستند و باید از آنها دوری کنید. اگر می‌خواهید موفق شوید از گفتن این کلمات دست بردارید. این کلمات فقط بهانه آوردن است.

6. سعی کنید در کار خود بهترین باشید

behtarin-bodan

حالا که تصمیم گرفته‌اید در کار خود موفق شوید پس سعی کنید بهترین باشید. هر کسی می‌تواند موفق باشد اما هر شخص موفقی نمی‌تواند بهترین باشد.

تصمیم گرفتن تنها بخشی از موفق شدن است. اما اراده، اقدام و عمل، مهم‌ترین فاکتورهای بهترین بودن در هر کسب و کاری است.

برای اینکه بهترین باشید باید اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید. داشتن اعتماد به نفس یعنی داشتن روحیه و انگیزه برای ادامه‌ی کار.

سخن آخر

موفق شدن و بهانه نیاوردن بستگی به شما دارد. بستگی دارد که شما چطور با ذهن خودتان بازی کنید. چطور از کلمات استفاده کنید.

برای موفق شدن باید سعی کنید در مورد زمینه‌ی کاری خود مطالعه کنید، کلیپ‌های صوتی انگیزشی گوش دهید، سمینارهای موفقیت شرکت کنید، اهدافتان را مرورکنید، انگیزه لازم برای ادامه‌ی کار داشته باشید.

برای موفق شدن باید دست از بهانه آوردن بردارید.