سئو سایت، دلیل خوبی برای درآمدزایی از سایت نیست 

شاید به این نکته توجه کرده باشید که بیشتر اشخاصی که با سایت و طراحی سایت سر و کار دارند اعلام می کنند که برای درآمد از سایت باید سئو خوبی داشته باشید. اما الزاماً این مورد همیشه درست و صحیح نیست. اگر خیلی از سایت های بزرگ ایران و دنیا را در نظر بگیرید از نظر سئو در شرایط مطلوبی نیستند و اشتباهات فاحشی از نظر سئو و بهینه سازی و همچنین طراحی سایت دارند اما در بهترین شرایط آماری از نظر نتایج گوگل قرار دارند.

اما این چطور امکان دارد که سایتی سئو خوبی نداشته باشد اما در بهترین نتایج گوگل قرار گرفته باشد؟

این تصور غلط است که بعد از طراحی و انجام سئو و بهینه سازی سایت می توانید روزانه هزاران بازدید کننده داشته باشید و درآمد کسب کنید. این اشتباهی است که بسیاری از مردم در طراحی سایت انجام می دهند و پس از مدتی که به درآمد نرسیدند سرخورده و نا امید می شوند و به اصطلاح عجله در کسب درآمد از سایت می کنند.

اگر به سایت های بزرگی در کشور سر بزنید مانند ورزش 3، بیتوته، تبیان، دیجی کالا، بامیلو و ... شاید همه ی آنها از نظر سئو تمام موارد را رعایت نکرده باشند اما در بهترین مکان های رتبه بندی گوگل هستند. شاید این موضوع با عقل جور در نیاید اما این واقعاً شدنی است و بیشتر به موضوع محبوبیت این سایت ها از نظر مردم بر می گردد. گوگل هم به رفتار کاربر نگاه می کند و هر چه بازدید کننده ی بیشتری به سمت این سایت ها مراجعه کنند از نظر گوگل این سایت ها محبوب تر هستند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است به شما بیاموزد که چطور می شود که یک سایت از نظر سئو خوب عمل نمی کند ولی در بهترین شرایط آماری و در بهترین رتبه ی جستجوی گوگل قرار می گیرد.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: برند بودن سایت یکی از موارد موفقیت سایت است

برند بودن سایت یکی از موارد موفقیت سایت است

اگر شما بخواهید دو نمونه گوشی را با هم مقایسه کنید چه کاری انجام می دهید؟ آیا شما در گوگل به دنبال سایت هایی هستید که مقایسه گوشی ها را انجام می دهند یا برعکس به سراغ سایتی می روید که این کار را به صورت کاملاً تخصصی انجام می دهد؟

در این موارد بیشتر مردم برای مقایسه دو تا گوشی به سراغ سایت دیجی کالا می روند. چون این سایت یک برند است و نام آن در ذهن مردم ماندگار است. اگر قصد خرید لپ تاپ، تلویزیون، ضبط و ... را دارید قبل از اینکه به بازار بروید در ابتدا وارد این سایت می شوید و اطلاعات کافی را کسب می کنید و سپس قصد خرید به صورت حضوری می کنید.

برندینگ و برند سازی یک سایت و یا در کل برندینگ یک کسب و کار، به هیچ عنوان ساده نیست. در این موارد بایستی تبلیغات گسترده ای انجام داد. آن هم با روش های تبلیغاتی که در کل دنیا انجام می شود. اعم از رادیو، تبلیغات تلویزیون، تبلیغ در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بیلبوردی، مجله و .... و این برند شدن در دید مردم کار هر سایت و کسب و کاری نیست. به زمان و اعتمادی که مردم به شما می کنند بستگی دارد تا از نظر گوگل سایت و کسب و کار شما محبوب شود.

این نکته حائز اهمیت است که هر چه در گوگل نام سایت و برند، جستجوی بیشتری داشته باشد مطمئن باشید این سایت از نظر گوگل روز به روز محبوب و محبوب تر خواهد بود و همین امر باعث می شود که سئو و بهینه سازی سایت نیز بالاتر رود و آن موقع است که شما به یک برند محبوب تبدیل خواهید شد.

نکته ی دوم: چگونه سایت های محبوب افزایش رتبه پیدا می کنند؟

افزایش رتبه و محبوبیت در نظر گوگل

نکته ای که طبیعی و پر واضح است این است که سایت های محبوب به طور معمول در دیگر سایت ها و وبلاگ ها بک لینک داده می شوند. به این روش سئو سفید یا سئو کلاه سفید هم گفته می شود. در این روش بیشتر مدیران سایت ها به سود سایت های بزرگ کار می کنند و با نام بردن و لینک دادن به سایت آنها به سئو سایت اینگونه سایت ها کمک شایانی می کنند.

محبوبیت از نظر گوگل به دو شکل است:

اول: بسیاری از کاربران در گوگل سایت یا محصولات سایت را جستجو می کنند. به طور مثال کسی که می خواهد نتایج آنلاین مسابقات ورزشی را مشاهده کند به سراغ سایت ورزش 3 می رود. زمانی که کاربران زیادی به این سایت سر می زنند گوگل آن را در لیست محبوب ترین ها قرار می دهد.

دوم: سایت های بزرگ کشور یک الگو برای دیگر سایت ها هستند، به همین خاطر مدیران دیگر سایت ها در سایت خودشان به آنها لینک می دهند که این اصطلاح "بک لینک" گفته می شود. البته بک لینک هم به دو صورت است.

الف) خرید بک لینک: که باید در سایت های بزرگ که از نظر نتایج گوگل در رتبه های بالایی قرار دارند اقدام به تبلیغ کنند.

ب) بک لینک رایگان: خیلی از سایت ها هستند که اقدام به ارائه لینک رایگان می کنند و این باعث می شود که بعد از مدتی آمار سایت شما بالا برود. نمونه این سایت ها "فروم های فارسی" و " انجمن های گفتگو" است.

در این موارد سایت های محبوب از نظر گوگل دیگر احتیاج و نیازی به سئو کار ندارد چون دیگر سایت ها از آنها نام برده اند. البته این نکته مهم را فراموش نکنید عامل اصلی در محبوب شدن این سایت ها فقط سئو یا محبوب بودن در نظر کاربران نیست. یکی دیگر از دلیل های اصلی آن جدید بودن ایده و تبلیغاتی است که به کار برده اند تا به یک برند تبدیل شده اند.

نکته ی سوم: سئو سایت تان را به سئوکار متخصص بسپارید

محتوای سایت خود را به سئو کار بسپارید

اگر از انجام سئو و بهینه سازی سایت اطلاعاتی ندارید سعی کنید با یک سئو کار در ارتباط باشید. سایت های زیادی در اینترنت وجود دارد که توسط شخصی که سئو کار نبوده به رتبه های پایینی از نظر گوگل دست پیدا کرده است و این یعنی مرگ یک سایت. اگر همین سایت بخواهد دوباره سر پا شود و بالا بیاید حداقل بین 6 ماه تا 1 سال طول می کشد. پس لطفاً کار را به کاردان بسپارید.

نکته ی چهارم: سئو به هیچ عنوان سخت نیست

عوامل موثر در نتیجه نگرفتن از سئو

خیلی از اشخاصی که با مفهوم سئو آشنا نیستند شاید سئو را سخت بدانند. اما بایستی اعلام کنم که این کار خیلی راحت است و اگر با عشق و علاقه انجام دهید می توانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید.

مهمترین نکته در سئو، ایجاد محتوای کاربر پسند است. به طوری که کاربر برای دریافت مطالب جدید شما مجدداً وارد سایت شود. همین رفت و برگشت های مداوم اگر ادامه داشته باشد باعث می شود که از نظر گوگل محبوبیت پیدا کنید. پس با ایجاد محتوای ناب و کاربر پسند و همچنین گوگل پسند این فرصت را در اختیار گوگل قرار دهید تا در بهترین نتایجش شما را قرار دهد و پس از آن است که کاربران هم به شما اعتماد خواهند کرد و رتبه سایت شما روز به روز بالا خواهد رفت.

سخن آخر

در تمام موارد سئو سایت یکی از بهترین شرایط برای کسب درآمد از سایت است اما به شرطی که در کنارش از تولید محتوا هم استفاده کنید. تولید محتوا از بهترین کارهایی است که می توانید برای جذب بازدید کننده انجام دهید.

دانلود PDF این مقاله