rotbe_bandi_search_google

عوامل و فاکتورهای زیادی توسط گوگل ارائه شده که هم روی سئو و بهینه سازی سایت و هم روی نتایج جستجو تأثیر زیادی دارد. رعایت و استفاده ی صحیح از این عوامل و فاکتورها می تواند امتیاز بزرگی را نصیب شما کند. امتیازی که روی نتایج جستجو تأثیر فراوانی دارد و سایتتان را در بهترین نتایج جستجو قرار می دهد.

تعداد این فاکتورهای ارائه شده از نظر گوگل زیاد هستند و حدود 200 مورد از این موارد را منتشر کرده است. اما ما در این مقاله حدود 7 مورد را بیان کرده ایم.

تیم "کافه نیاز" این فاکتورها را یک به یک مورد بررسی قرار داده و در قالب یک مقاله به شما ارائه خواهد داد. امید داریم با رعایت کردن این موارد گامی بزرگ در بالا بردن سطح کیفی سایت خود بردارید.

با ما همراه باشید ....

1. بهترین تولید محتوا همیشه در صدر جستجوهای گوگل هستند

content-writing-seo-google-search

تأثیر تولید محتوا در رسیدن به صدر نتایج جستجو گوگل بر هیچ کسی پوشیده نیست. تولید محتوا یکی از ارزشمندترین مواردی است که سایت ها به خصوص سایت های تازه تأسیس برای رسیدن به بهترین نتایج جستجو گوگل روی آن کار می کنند. تأثیر تولید محتوا زمانی مشخص می شود که افزایش ترافیک بیشتری داشته باشید و هم بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر از سایت شما کمتر باشد.

در تولید محتوا به جز این موارد باید مواردی دیگر را هم رعایت کنیم تا تأثیر بیشتری در نتایج جستجو گوگل داشته باشد:

اولین مورد: استفاده صحیح از لینک های داخلی و خارجی

موتور جستجوی گوگل نسبت به قبل روز به روز در حال پیشرفت است و این مورد تا جایی پیش رفته که حتی به لینک های داخلی (لینک بیلدینگ) و همچنین لینک های خارجی (بک لینک) اهمیت فراوانی داده است. حدود 90 درصد از اشخاصی که به محتوای تولید شده فعلی مراجعه می کنند و با لینک های داخلی که به دیگر مطالب تولید شده قدیمی لینک داده شده مواجه می شوند، به طور حتم مطالب قدیمی شما را نیز مطالعه می کنند. لینک بیلدینگ ها اثر مستقیمی روی سئو سایت دارند و همچنین بازدید کننده بیشتری را نصیب شما می کنند.

اما در لینک های خارجی یا همان بک لینک، باید کیفیت سایت هایی که قرار است به آنها لینک بدهید یا لینک بگیرید را مورد بررسی قرار دهید. بدون در نظر گرفتن کیفیت سایت مقصد از نظر دامین اوتوریتی، پیج اوتوریتی و همچنین اسپم بودن سایت، به هیچ عنوان لینک ندهید.

یکی از مهمترین مواردی که در لینک های خارجی باید مورد بررسی قرار دهید همین مورد است و قطعاً یکی از خطرناک ترین کارها در زمینه سئو هم می تواند باشد. بدون مشورت با سئوکارتان این کار را شخصاً انجام ندهید. به شما پیشنهاد می کنیم این مورد را به خود سئوکارتان بسپارید.

دومین مورد: تعداد کلمات محتوای خود را بیشتر از 1000 در نظر بگیرید

این روزها محتواهایی مورد پسند مردم، مخاطبین و به خصوص گوگل است که تعداد کلماتش از 1000 کلمه بیشتر باشد و صد البته به صورت کاملاً تخصصی در مورد موضوع بحث کرده باشد. محتواهایی که به صورت کامل یک مبحث را مورد پوشش قرار می دهند کاربر پسندتر هستند تا محتواهایی که برای هر تیتر عنوانش فقط دو جمله نوشته است.

اگر قرار است محتواهایی را ارائه دهید که کلماتش بیشتر از  1000 کلمه است اما معنا و مفهومی ندارد و یا بد ترجمه شده باشد و فقط جنبه ی پر کردن صفحات سایت تان را داشته باشد، همان بهتر که مطلب تولید نکنید. چون این موردی است که فوق العاده برای گوگل ارزش دارد و به خاطر همین مطالب ارزشمند است که رتبه می دهد و یا ترافیک سایت تان را افزایش می دهد.

2. کپی برداری از محتوای سایت های دیگر ممنوع

copy-past-Content

امروزه در سایت های مختلف اگر بخواهید در مورد یک موضوع خاص جستجو کنید به طور حتم سایت های زیادی را مشاهده خواهید کرد. اما شاید از خودتان بپرسید که چرا بعضی از سایت ها در رتبه های اول جستجو هستند. با کیفیت بودن محتوا باعث می شود تعداد بازدید کننده های بیشتری این محتوا را مطالعه کنند و از همه مهمتر کپی نبودن محتوا می تواند سایت شما را در بهترین نتایج جستجو گوگل قرار دهد.

اما سوال اینجاست که گوگل با سایت هایی که از محتواهای دیگر سایت ها کپی برداری می کنند چه کاری می کند؟

گوگل به عنوان تنها مرجع که 99 درصد جستجوها در کل دنیا را در اختیار دارد در این مواقع جریمه های سنگینی را به کار می برد. یکی از این جریمه ها پنالتی شدن سایت است. یکی دیگر از جریمه ها که ممکن است به وجود بیاید این است که امکان دارد گوگل شما را از لیست جستجویش در صفحات اول حذف کند به صفحات سه و چهار بفرستد و حتی بیشتر بفرستد. این واقعاً وحشتناک است و تا بخواهید اعتماد گوگل را جلب کنید و باز هم به صفحات اول برگردید مدت ها طول می کشد.

اگر هم تولید محتوا برایتان سخت است و مهارتی در این زمینه ندارید می توانید از مطالب دیگر سایت ها کپی برداری کنید ولی به شرطی که لینک سایت مربوطه را به عنوان منبع مطلب، در پایان آن ذکر کنید. گوگل در این طور مواقع به شما اعتماد می کند اما تنها نکته ای که وجود دارد بحث لینک دادن به دیگر سایت ها می شود و این مورد بیشتر به سود آنها است تا شما. به این مورد هم دقت کنید.

3. از قدرت شبکه های اجتماعی غافل نشوید

Social-media-power

شبکه های اجتماعی یکی از قدرتمندترین سرویس هایی است که مردم با هم در ارتباط هستند. اگر اتفاقی در این شبکه های بیفتند به راحتی در کل دنیا پخش می شود و قطعاً همین دست به دست شدن مطالب می تواند بازدید کننده ی بیشتری را به سمت سایت شما بکشاند.

شبکه های اجتماعی به خاطر قدرتی که دارند باور پذیرتر هستند و باور کردن هر مطلبی در شبکه های اجتماعی برای مردم بیشتر است تا اینکه بخواهند همان مطلب را در سایت ها مطالعه کنند. اگر می خواهید بازدید کننده بیشتری را به سمت سایت خود بکشانید و در نتایج جستجو گوگل در بهترین رتبه ها قرار داشته باشید باید مطالبی را قرار دهید که مردم در اشتراک گذاری مطالب به شما کمک کنند و اگر کاربران مطالب را به اشتراک گذاشتند شما هم در عوضش با اکانت خودتان از آنها تشکر و قدردانی کنید.

4. استفاده از بهترین کلمات کلیدی

key_words

در اصل کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که مردم برای پیدا کردن مقاله های خودشان آن را در گوگل جستجو می کنند و استفاده از این کلمات یکی از تکنیک هایی است که برای رسیدن به صدر جستجوهای گوگل از آن استفاده می شود. انتخاب صحیح از این کلمات می تواند شما را به مقصود خود برساند اما اشتباه در انتخاب این کلمات هم می تواند ضررهایی به کاهش رتبه ی سایتتان در نتایج جستجو وارد کند.

قبل از هر چیزی باید بدانید که حوزه فعالیت کاری شما مربوط به چه موضوعی است. به طور مثال اگر سایتی دارید که در حوزه ی دکوراسیون داخلی فعالیت می کنید باید کلماتی مانند دکوراسیون، دکوراسیون داخلی، دکوراسیون منزل و ... را انتخاب کنید.

در انتخاب کلمات کلیدی برای سایت سعی کنید از کلمات طولانی تر استفاده کنید. از جملاتی کوتاه که دو الی سه سیلابی هستند استفاده کنید. به خاطر اینکه مخاطبین این مورد را بیشتر می پسندند. به طور مثال شما به دنبال سایتی در زمینه فروش ماست محلی می گردید. آیا شخصاً کلمه ی "ماست محلی" را جستجو می کنید یا "فروش ماست محلی"؟

اگر بخواهید بازه ی این فروش را کمتر کنید به این شکل جستجو خواهید کرد: "فروش ماست محلی در تهران". این مورد کمی حوزه ی جستجوی شما را کمتر می کند اما مشتری های خاصی را به سمت تان خواهد کشاند.

در ضمن این نکته را مد نظر داشته باشید که باید کلماتی را انتخاب کنید که از نظر مردم خواهان بیشتری دارد و بیشتر در گوگل جستجو می شود. چه ارزشی دارد که با یک کلمه ی کلیدی در صدر نتایج جستجو باشید اما هیچ کاربری آن کلمه را برای جستجویش انتخاب نکند. این نکته را مد نظر داشته باشید.

5. استفاده کردن از تصاویر

alt-tags

استفاده از تصاویر یکی از عمومی ترین مواردی است که در هر محتوایی مشاهده خواهید کرد. امکان دارد مطلبی را نوشته باشید که کاربر چیزی از آن متوجه نشود اما با دیدن عکس و مطالبی که روی تصاویر نوشته اید این شانس را به خودتان داده اید که کاربر مطلب شما را بیشتر درک کند. به کار بردن تصاویر چند مزیت دارد:

مزیت اول: درک خواننده با مشاهده ی تصویر بالاتر خواهد رفت.

مزیت دوم: چشم کاربران با مشاهده ی تصاویر کمتر خسته می شود.

مزیت سوم: حدود 70 الی 80 درصد جستجوها بر اساس جستجوی تصاویر است. اگر از عکس های زیادی در سایت خود استفاده کرده باشید این شانس را دارید که کاربران زیادتری را به سمت سایت خودتان بکشانید.

مزیت چهارم: کاربران با دیدن عکس ها، متن شما را  تجسم می کنند و آن را بهتر درک می کنند به خصوص اگر عکس ها را که به لوگو و اسم سایت شما مزین شده ذخیره کنند هر زمان که مایل بودند به سایت شما سر می زنند.

6. بهترین عنوان را برای مطالب خود انتخاب کنید

entekhabe-onvan-dar-tolide-mohtava

این مورد یکی از مهمترین موارد در نتایج جستجو است. اهمیت این موضوع تا جایی است که عنوان یا همان تگ عنوان را باید با فکر انتخاب کنید. طوری که تصور کنید به جای مخاطبین هستید و از دید آنها یک مطلب را جستجو کنید. انتخاب عنوان شامل مراحل و شرایطی است که به اختصار در زیر اعلام می کنیم:

*باید عنوانی را برای محتوای خود انتخاب کنید که نه تکراری باشد و نه جستجوی کمتری داشته باشد. بیشترین احتمال را به عنوانی که می خواهید بنویسید، بدهید.

*عنوانی که انتخاب می کنید کاملاً با موضوع محتوایتان مرتبط باشد. اگر این طور نباشد از نظر گوگل یک نوع تقلب محسوب می شود و امکان جریمه شدن محتوایتان زیاد است.

*عنوان باید به گونه ای جذاب، گیرا و به نوعی کنجکاوگونه باشد و خواننده با دیدن آن ترغیب شود که مطلب را مطالعه کند. 

*کلمات و جملاتی را انتخاب کنید که معنا و مفهوم را سریعتر به کاربر منتقل کند.

*از عباراتی که کاربر را جذب می کند استفاده کنید. مانند اولین، بهترین، جذاب ترین، تنهاترین و ...

*از جملات و عناوین کوتاه استفاده نکنید. همان طور که در بالا گفتیم مردم دوست دارند در گوگل مطالبی که جستجو کنند که از کلمات بیشتری استفاده شده باشد. البته کلماتی که در عناوین استفاده می کنید بیشتر از 7 الی 8 مورد نباشد.

*از اعداد در عناوین محتوای تولید شده استفاده کنید. این مورد تأثیر زیادی در جستجوی گوگل ایجاد خواهد کرد و همچنین تأثیر بیشتری در ذهن خواننده دارد.

7. سرعت بارگذاری سایتتان را افزایش دهید

loading

شما به عنوان مدیر یک سایت فقط به اندازه ی شمردن اعداد 1 تا 3 فرصت دارید تا کاربران و مخاطبین تان را مجاب کنید که وارد سایت شما شوند. اگر این اعداد بیشتر شود کاربران هم به راحتی سایت را ترک می کنند و در دیگر سایت به دنبال مشکل خود می گردند.

سرعت بارگذاری تأثیر زیادی در افزایش ترافیک سایت دارد. کاربران از اینکه وقت خودشان را برای باز شدن سایتی تلف کنند که سرعت بارگذاری آن زیاد نیست خوششان نمی آید. سرعت بارگذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد:

*استفاده کردن از تصاویر با حجم خیلی زیاد. در این موارد باید حجم عکس هایتان را تا جای ممکن کم کنید.

*انتخاب کردن یک هاست خوب و مناسب و همچنین پر سرعت که کمتر از دسترس کاربران خارج شود. بیشتر مدیران هاست هایی را انتخاب می کنند که در خارج از کشور است اما در بیشتر مواقع هاست های داخلی سرعت بارگذاری بیشتری نسبت به رقبای خارجی خود دارند و بیشتر سرعت بارگذاری این هاست ها بستگی به نوع سخت افزار استفاده شده در هاست دارد.

*موارد اضافی مانند پلاگین ها، افکت ها و همچنین ابزارهای اضافی را از سایت خودتان حذف کنید.

*از موارد گرافیکی یا همان ابزارهای فلش کمتر استفاده کنید.

سخن آخر

این موارد ارائه شده تنها نمونه ای از مواردی است که با رعایت آن می توانید به صدر جستجوی گوگل دست پیدا کنید. گوگل به راحتی به شما ترافیک و همچنین رتبه نخواهد داد. دوستی با گوگل راحت است به شرط آنکه این مواردی که اعلام شده است را رعایت کنید این دوستی ادامه خواهد داشت و گوگل هم به شما اعتماد می کند و بهترین رتبه ها را در نتایجش به شما ارائه خواهد داد.