link_building 

لینک بیلدینگ ها همان لینک های داخلی هستند که به مطالب قدیمی تر لینک می دهید. استفاده از این روش مزیت های فراوانی دارد. مزیت هایی که اگر آن را یاد بگیرید مطمئن باشید از این به بعد در تمام محتواهای تولید شده خودتان از آن استفاده خواهید کرد.

لینک های داخلی به علت در دسترس بودن آن بیشتر مورد پسند مردم است تا اینکه بخواهید مطالب قدیمی تان را در آخر مطالب قرار دهید و از کاربران بخواهید آنها را مطالعه کنند. همین در دسترس بودن باعث شده مخاطبین حدود 90 درصد بیشتر از این لینک ها استفاده کنند.

لینک بیلدینگ ها از نظر گوگل اهمیت فراوانی دارند و صد البته روی سئو هم تأثیر زیادی دارند. همین که مخاطبین با این لینک ها روبرو می شوند به مطالب قدیمی تر هم مراجعه می کنند و همین روی افزایش بازدید و سئو سایت تأثیر دارد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله سعی دارد مزایای لینک بیلدینگ ها را برای شما به صورت کامل شرح دهد. امید داریم با بهره گیری از این مزایا بتوانید قدمی بزرگ در سئو و بهینه سازی سایت خود بردارید.

با ما همراه باشید ....

1. با لینک بیلدینگ، ترافیک صفحات سایت را افزایش دهید

 trafic-link-building

یکی از مهمترین دلیل های استفاده از لینک بیلدینگ، افزایش ترافیک یا همان افزایش بازدید صفحاتی است که به واسطه ی لینک های داخلی به یکدیگر متصل کرده اید. شاید مقداری سردرگم شده باشید و ترافیک صفحات سایت را با ترافیک سایت اشتباه گرفته باشید.

این دو مورد با یکدیگر یک مقدار فرق دارند. ترافیک سایت همان اطلاعاتی هستند که بین کاربر و سایت تبادل می شود. اطلاعاتی مانند تصاویر و عکس ها، فایل های PDF، فایل های متنی، ویدیوها و ...

اما در ترافیک صفحات شما با لینک های داخلی یا همان لینک بیلدینگ ها کاربر را به صفحات داخلی و قدیمی منتقل می کنید. این مورد باعث می شود تعداد بازدید کننده های صفحات سایت بیشتر شود و هر چه این مورد بیشتر باشد به طبع می تواند روی درآمد زایی سایت شما هم تأثیر مثبت داشته باشد.

2. بازدید مطالب قدیمی تر توسط کاربران

bazdid-mataleb-ba-link-building 

مطالب و محتواهای تولید شده قدیمی تر توسط کاربران قابل مشاهده نیست همان مطالبی که به سختی آماده کرده اید تا کاربران و مخاطبین تان از آن استفاده کنند. اما به دو طریق می توانید این مطالب قدیمی تر را در اختیار مخاطبین خود قرار دهید. روش اول این است که در صفحه ی مطالب یک جستجوی پیشرفته قرار دهید و کاربران شخصاً این مطالب را جستجو کنند که حداقل 10 درصد کاربران از این روش استفاده می کنند.

اما در روش دوم استفاده از لینک بیلدینگ یا لینک دادن به صفحات قدیمی تر است. با این کار شما خودتان کاربران را متقاعد می کنید که مطالب قدیمی تری هم وجود دارد که مطالعه ی آنها به سود کاربران است و حداقل 90 درصد کاربران هم روی لینک ها کلیک می کنند.

3. نرخ فرار کاربران را کاهش دهید

bounce_rate 

یکی از مهمترین مواردی که در تولید محتوا وجود دارد این است که کاربران بیشتر در سایت شما بمانند و مطالب بیشتری را مطالعه کنند. نرخ فرار یا همان بانس ریت از اهمیت فراوانی برخوردار است. این مهم فقط از عهده ی لینک دهی داخلی یا لینک بیلدینگ بر می آید.

نرخ فرار کاربر اهمیت فراوانی روی سئو و بهینه سازی سایت دارد. به طور مثال فرض کنید از 10 نفر بازدید کننده هایی که وارد سایت می شوند حدود 8 نفرشان بدون اینکه جایی کلیک کنند سایت را ترک می کنند. این بدین معنا است که حدود 80 درصد سایت شما کاربران را فراری می دهد. این نرخ فرار یک نوع فاجعه به حساب می آید.

یکی از راه حل این موضوع این است که با استفاده از لینک دهی داخلی به صفحات قدیمی تر کاربران را مُجاب کنید که در سایت بمانند و هر چه این نرخ خروجی کمتر باشد به طبع بازدید کننده ی صفحات هم بیشتر خواهد بود و این تأثیر شگرفی روی سئو سایت شما خواهد داشت و به خاطر همین نرخ فرار است که گوگل بهترین رتبه ها را در جستجویش به سایت تان می دهد.

4. افزایش رتبه در جستجوی گوگل

 rank-in-google

بک لینک یکی از مهمترین مواردی که است که می تواند رتبه ی سایتتان را در نتایج جستجوی گوگل افزایش دهد. در کل ما دو نوع بک لینک داریم:

بک لینک های خارجی:

همان لینک هایی است که یا از سایت های دیگر دریافت کرده اید یا به دیگر سایت ها لینک داده اید. استفاده از این لینک ها خیلی خطرناک هستند. سعی کنید این مورد را زیر نظر سئوکار سایت خودتان انجام دهید.

بک لینک های داخلی:

به واسطه ی این نوع لینک ها، کاربران را به مطالب قدیمی تر منتقل می کنید و این روی نرخ فرار کاربران تأثیر زیادی دارد.

هر دو نوع لینک ها تأثیر زیادی روی رتبه و نتایج جستجوی گوگل دارند. اگر از هر دو به صورت گروهی استفاده کنید تأثیر بیشتری هم خواهد داشت. به طور مثال اگر یکی از صفحات سایتتان دارای رتبه و پیج رنک بالایی در جستجوی گوگل باشد با استفاده از لینک دهی داخلی می توانید همین رتبه و پیج رنک را به دیگر صفحات سایت منتقل کنید. مزیت این کار این است که رتبه و قدرتی که این صفحات دارند به دیگر صفحات هم منتقل می  کنید و این روی سئو سایت و رتبه گیری سایتتان تأثیر زیادی دارد.

اما یک سوال که به وجود می آید این است که:

رعایت چه مواردی در استفاده از لینک بیلدینگ الزامی است؟

استفاده از لینک بیلدینگ فوق العاده مهم و تأثیر مستقیم روی رتبه و سئو سایت دارد. اما باید مواردی را در این زمینه رعایت کنید. رعایت کردن این موارد می تواند سئو سایت شما را بهتر از قبل کند.

الف) از لینک های داخلی تا جای ممکن برای همه ی سایت استفاده کنید

همان طور که پست ها و محتواهای تولید شده توسط شما از اهمیت فراوانی برخوردار هستند و بیشتر تلاشتان هم این است که این مطالب را به مطالب قدیمی تر لینک دهید اما به همان اندازه منوها و دیگر برگه های سایت هم مهم هستند.

به طور مثال مقاله ای در مورد طراحی صحیح برگه ی تماس با ما تولید کرده اید و برای اینکه کاربران با شکل و شمایل یک برگه ی مناسب روبرو شوند می توانید آن را به این صفحه لینک بدهید و یا صفحه ای در مورد دانلود رایگان فایل های الکترونیکی یا پادکست های صوتی دارید و در مقاله های تولید شده می توانید به این صفحات لینک بدهید.

ب) برای موثر بودن لینک دهی داخلی، محتواهای بیشتری تولید کنید

هر چه محتواهای بیشتری تولید کنید راحت تر می توانید لینک های بیشتری را به یکدیگر ارتباط دهید و همین مورد باعث افزایش ارتباط میان کاربر و مطالب قدیمی تر و به اصطلاح افزایش بازدید صفحات خواهد شد.

این مورد از اثرگذاری زیادی برخوردار است. به خاطر اینکه تعداد مطالب هر چه بیشتر باشد تعداد لینک های داخلی هم بیشتر خواهد بود و شانس اینکه مطالب قدیمی تر مطالعه شوند هم به طبع بیشتر خواهد بود. افزایش لینک بیلدینگ های داخلی از نظر گوگل ارزش زیادی دارد و خزنده های گوگل بهتر می توانند سایت شما را مورد بررسی قرار دهند.

ج) با تفکر بهترین متن ها را برای لینک بیلدینگ انتخاب کنید

یکی از مشکلاتی که در بحث لینک بیلدینگ وجود دارد این است که ممکن است گوگل شما را مورد جریمه قرار دهد و لینک هایتان را اسپم در نظر بگیرد. اما با رعایت یک نکته ی کوچک می توانید این مورد را بر طرف کنید.

به عنوان مثال فرض کنید مطلبی در مورد مدیریت نوشته اید. در این مطلب حدود 10 بار کلمه ی مدیر یا مدیریت را ذکر کرده اید. در مطالب قدیمی تر هم حدود 10 مطلب وجود دارد که همه در مورد مدیریت صحبت می کند. سعی نکنید تمام این 10 مطلب را با استفاده از کلمه ی مدیر یا مدیریت به یکدیگر ارتباط دهید.

این مورد امکان دارد از نظر گوگل یک نوع تخطی از قوانین باشد و سایتتان را اسپم در نظر بگیرد. می توانید کلماتی را انتخاب کنید که در همان حوزه باشند. به عنوان مثال نقش مدیریت، نحوه ی رفتار مدیر با کارمندان، چطور یک مدیر با تصمیمات قاطع باشیم، مدیر بودن یا رهبر بودن و ....

همه ی این جملات به نقش های مدیریت بر می گردد اما با جملاتی کاملاً متفاوت و این از نظر گوگل ارزش بیشتر پیدا می کند. هر چه در مسیر لینک دهی داخلی طبیعی تر عمل کنید گوگل هم بیشتر و بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد.

د) بیش از اندازه از لینک بیلدینگ ها استفاده نکنید

اهمیت لینک بیلدینگ بر هیچ کسی پوشیده نیست اما بیش از اندازه استفاده کردن از آن هم از نظر گوگل تخطی از قوانین تلقی می شود. به طور مثال اگر مطالب بیشماری در مورد سئو و بهینه سازی سایت تولید کرده اید هیچ احتیاجی نیست در مطلب جدید همه را به مطالب قدیمی لینک بدهید.

استفاده بیش از حد از لینک های داخلی در یک صفحه، ممکن است به اسپم شدن آن منجر شود. سعی کنید کمتر از حد جهانی آن که 100 عدد هست استفاده کنید. درست کردن لینک بیلدینگ های داخلی باید طبق اصول و قوانین جلو برود و این مورد بیش از اندازه لینک گذاشتن هم یکی از این موارد است.

ه) لینک دهی اصولی یعنی لینک دادن موضوع های یکسان

در اینجا هم باید یکی دیگر از اصول لینک دهی را رعایت کنید. اگر مطالب زیادی تولید کرده اید تلاش کنید برای درک بیشتر خواننده و همچنین منتقل کردن آن به دیگر صفحات از لینک دهی مشابه و یکسان استفاده کنید.

به طور مثال فرض کنید در مورد کسب و کار مقاله ای تولید کرده اید و در این مقاله کلمه ی مدیریت را ذکر کرده اید. سعی نکنید کلمه ی مدیریت را به سئو و بهینه سازی سایت ارتباط دهید. موتورهای جستجو به خصوص گوگل آنقدر قدرتمند هستند که همه چیز را می بینند. حتی مواردی را مورد بررسی قرار می دهند که از نظر خیلی از طراحان و مدیران سایت بی ارزش قلمداد می شود.

یکی از این موارد همین موردی است که ارائه شد. شاید این مورد بی ارزش باشد اما از نظر گوگل ارزش زیادی دارد و در رتبه دهی سایت در نتایج جستجو، فوق العاده ارزشمند است.

و) از قدرت مطالب و برگه های با رتبه های بالاتر استفاده کنید

تمام محتواهایی که تولید می کنید به یک شکل نیستند و امکان دارد برخی دیگر از مطالب بیشتر مورد پسند مخاطبین قرار بگیرد و بیشتر به آن مراجعه کنند. همین مورد باعث می شود تا قدرت همان مطلب نسبت به مطالب دیگر بیشتر باشد.

مزیت لینک دهی یا لینک بیلدینگ این است که می توانید این مطالب را به یکدیگر ارتباط دهید و قدرت صفحات و برگه هایی که در بهترین رتبه و بهترین مکان جستجو گوگل قرار دارند را به دیگر صفحات منتقل کنید.

در پنل مدیریت بررسی کنید و ببینید کدام مطلب یا کدام برگه از قدرت بیشتری برخوردار است. بررسی این مورد خیلی ساده است. مطالب را بررسی کنید و هر کدام که بازدید کننده، کامنت و اشتراک گذاری بیشتری نسبت به بقیه داشته است را انتخاب کنید و به مطالب قدیمی تر لینک بدهید.

این مورد هم از چشم گوگل دور نخواهد ماند و قطعاً به آن جواب مثبت خواهد داد. استفاده صحیح از این مورد تأثیر زیادی در افزایش بازدید صفحات شما خواهد داشت.

سخن آخر

لینک بیلدینگ واقعاً بحث پر کاربرد و جذابی است و قطعاً استفاده صحیح از آن می تواند بهترین مکان در جستجوهای گوگل را نصیب شما کند. سعی کنید این مواردی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید تا بتوانید هم افزایش ترافیک صفحات و هم افزایش ترافیک سایت را داشته باشید.