dalayel-rah-andazi-nakardane-kasbo-kar

کسب و کارهای اینترنتی مسیری کاملاً جذاب و هیجان انگیز اما سخت و دشوار است. تب بدست آوردن ثروت های رویایی هر شخصی را به سمت این نوع کسب و کار می کشاند. ولی این نوع کسب و کارها برای خیلی ها بیشتر به رویا شباهت دارد تا واقعیت و رقابت در این مسیر واقعاً به اعصابی فولادین احتیاج دارد.

خیلی از اشخاص قبل از شروع با شور و هیجان وصف ناپذیر و خاصی در مورد شروع یک کسب و کار اینترنتی صبحت می کنند. از درآمدهای میلیونی و میلیاردی صحبت می کنند و از اینکه روزانه هزاران بازدید کننده دارند. اما در عمل به گونه ای دیگر رفتار می کنند و ترسی در وجودشان رخنه می کند و بیشتر از خودشان می پرسند: "آیا واقعاً کسب و کارم می گیره؟"

متأسفانه ترس از شکست در این اشخاص باعث می شود تا همان جایی که هستند باقی بمانند و این همان دلیلی است که خیلی از افراد برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش نمی کنند. حتی اگر در آن سوی قضیه میلیاردها تومان پول باشد باز هم حاضر نیستند از دایره ی راحتی خود بیرون بیایند و برای تحقق آرزوهایشان دست به عمل بزنند.

اما چرا ترس از شکست در وجود خیلی از افراد رخنه کرده است؟

یکی از دلیلی هایی که خیلی از اشخاص فقط صحبت می کنند اما حرکت و اقدامی انجام نمی دهند، نداشتن هدف است و شاید به جرأت بتوان گفت این دلیل، بزرگترین دلیلی است که خیلی از افراد از راه اندازی کسب و کار اینترنتی می ترسند.

اگر می خواهید شما هم در زُمره ی اشخاصی باشید که با راه اندازی یک کسب و کار آنلاین ماهانه میلیونها یا میلیاردها تومان درآمد داشته باشید، باید بر ترستان غلبه کنید. باید شجاعت و جسارت این را داشته باشید که در کسب و کارتان با رقبای خودتان به رقابت بپردازید.

قبل از شروع کسب و کار باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اگر شما هم در تصمیم گرفته اید که یک کسب و کار آنلاین را شروع کنید سعی کنید قبل از شروع روی ضمیر درونی یا ضمیر ناخودآگاهتان کار کنید. این بزرگترین نعمتی است که خداوند به شما عطا کرده است. پس سعی نکنید با وارد کردن افکار منفی آن را خراب کنید.

خیلی از افراد شکست می خورند چون مدام به خودشان می گویندنکنه نشه، نکنه شکست بخورم، دیگرون هم یه سایت درست کردن و نشده، ممکنه شکست بخورم، من که مهارت کافی ندارم و میدونم که نمیتونم از پسش بر بیام و ....

اجازه دهید رُک صحبت کنیم. اگر قرار است با این افکار شروع به کار کنید همان بهتر که شروع نکنید چون این شما هستید که با افکار منفی شکست را به سمت خودتان روانه کرده اید. پس خیلی راحت میدان را به رقبایتان بدهید تا آنها تمام ثروت بازار را به دست بگیرند.

کسب و کار اینترنتی با آن درآمدهای رویایی که در خواب هم نمی توانید ببینید واقعاً یک حقیقت است به شرط آنکه این ترس ها را کنار بگذارید و با شجاعت، شهامت، بدون ترس و با افکار مثبت کسب و کارتان را راه اندازی کنید. سعی کنید کار امروز را به فردا نیندازید و با قدرت کامل از همین لحظه شروع کنید و هر ایده ای دارید آن را عملی کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله 4 دلیل را به صورت کامل برای شما شرح خواهد داد که چرا از راه اندازی کسب و کار اینترنتی می ترسید و چگونه می توان بر این ترس غلبه کرد.

با ما همراه باشید ....

دلیل اول: همه ی ما انسانها از شکست خوردن می ترسیم

shekast-dar-business-online

همه ی ما انسانها از رانندگی و تصادف کردن می ترسیم اما بعد از چند روز رانندگی به راحتی با سرعت 120 کیلومتر در بزرگراه ها و اتوبان ها رانندگی می کنیم.

همه از شنا کردن و غرق شدن می ترسند اما وقتی یاد گرفتیم که چطور باید شنا کنیم در عمق 4 متری به راحتی شنا می کنیم.

مطمئناً همه از چتر بازی و سقوط می ترسند. اما وقتی هیجان این کار را درک کردند مدام دوست دارند از هر ارتفاعی سقوط آزاد داشته باشند.

در هر کاری ترس وجود دارد و ترس در وجود همه هست و یک امر ذاتی است که خداوند آن را در وجود همه گذاشته است. اما ترس از شکست بیشتر یک ترس ذهنی است. شما تصور می کنید که شکست می خورید به خاطر همین است که حرکت نمی کنید و برای رسیدن به اهدافتان اقدام نمی کنید.

این مردم هستند که  با افکارشان این تصورات را به وجود می آورند. آنها تصور می کنند که اگر یک کسب و کار اینترنتی را شروع کنند حتماً شکست می خورند. چرا؟ چون فلانی رفته شکست خورده، چون قبلاً همین کار رو کردم شکست خوردم، چون سرمایه ای ندارم، چون ایده ای ندارم، چون ممکنه همین سرمایه ای هم که دارم از دست بدم و هزاران دلیل دیگر که در ذهن خودتان به وجود می آورید و خودتان را توجیه می کنید که چرا شروع نمی کنم.

اما سوال اینجاست:

آیا واقعاً هر کسب و کار اینترنتی همیشه موفق بوده است؟

واقعاً این طور نیست. هر کسب و کار اینترنتی را در نظر بگیرید در یک زمان خاص شکست هایی را تجربه کرده است. سایت هایی که چند بار شکست خورده اند اما به خاطر اینکه در زندگیشان هدف گذاری کرده اند باز هم شروع کرده اند.

سایت هایی که با درس گرفتن از شکست هایی که تجربه کرده اند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرده اند و موفقیت خود را مدیون این هستند که ترس از شکست را کنار گذاشته اند و به آینده امیدوار بودند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود ترس از شکست را در راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی از بین ببریم این است که روز به روز به اطلاعات خود در زمینه ی مدیریت سایت بیفزاییم. هر زمان که تولید محتوا می کنید مجبور هستید که مقاله های زیادی مطالعه کنید تا سطح عمومی اطلاعاتتان بالا برود. همین مورد کوچک باعث می شود تا به راحتی این ترس از بین برود و جای آن را شجاعت و شهامت برای راه اندازی کسب و کار رویایی تان، بگیرد.

به طور مثال فرض کنید سایتی در زمینه ی موفقیت طراحی و به صورت روزانه مطالبی در مورد موفقیت در آن قرار می دهید. اگر همین مطالب تولید شده خودتان را به صورت روزانه مطالعه کنید باعث می شود به شخصی مثبت نگر با روحیه و اعتماد به نفسی فوق العاده تبدیل شوید. حتی این روحیه ی مثبت نگری و موفق اندیش هم در گفتارتان مشخص است.

دلیل دوم: بیشتر مردم از نداشتن سرمایه برای شروع می نالند

sarmayeh-rahazndazi-business-online

این درست است که با نداشتن سرمایه نمی توان یک کسب و کار را شروع کرد. اما کسب و کار اینترنتی به سرمایه ی زیادی احتیاج ندارد و این دلیل خوبی برای شروع است که متأسفانه خیلی از مردم به دید منفی به آن نگاه می کنند و بیشتر بهانه تراشی می کنند.

اگر یک جستجوی ساده در اینترنت داشته باشید به راحتی می توانید سایت هایی با هزینه ی کم با قالب های آماده مانند وردپرس طراحی و شروع به کار کنید و طراحی آن بیشتر از یک میلیون تومان با هاست و دامین نخواهد شد. اگر تصور و فکرتان این است که یک سایت با طراحی ویژه با تمام امکانات داشته باشید باید به شما بگوییم این سایتی که در ذهن شماست هزینه آن کمتر از 5 الی 6 میلیون تومان و در بعضی مواقع بیشتر از هم خواهد بود که باید به صورت کاملاً اختصاصی نوشته شود.

اما در این طور مواقع سعی کنید به خودتان سخت نگیرید و با همان وردپرس با حداقل هزینه شروع کنید و به مرور زمان که درآمد کسب کردید به راحتی می توانید هزینه کنید و یک سایت با تمام امکانات و صد البته با برنامه نویسی تخصصی طراحی کنید.

اما پیشنهاد دیگری که می توانیم به شما بدهیم این است که می توانید با یک اسپانسر صحبت کنید و این شخص یا شرکت هزینه ی کافی را در اختیارتان قرار می دهد تا ایده تان را عملی کنید. اما نکته ی مهم این است که این شخص برای رضای خدا پولش را در اختیارتان قرار نمی دهد و به محض اینکه به درآمد رسیدید قطعاً سود به دست آمده را باید تا مدتی با هم تقسیم کنید.

ولی این مورد بهترین موردی است که می توانید روی آن حساب ویژه ای باز کنید. به خاطر اینکه راه اندازی و تبلیغات و همچنین برند شدن در بین مردم، مقداری زمان بر است که با پیدا کردن این اسپانسرها به راحتی و به سرعت می توانید به یک برند در بین مخاطبین خود تبدیل شوید.

دلیل سوم: بسیاری از مردم اعتماد به نفس کافی در خود نمی بینند

etemade-be-nafs

اشخاصی که به توانایی ها و مهارت های خودشان اعتماد ندارد همان اشخاصی هستند که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند. اینها همان اشخاصی هستند که روزانه با ضمیر ناخودآگاه شان به صورت منفی صحبت می کنند. اشخاصی که اعتماد به نفس پایینی دارند بیشتر در مورد شکست صحبت می کنند تا در مورد موفقیت و به خاطر همین است که هیچگاه در کارشان موفق نبوده اند.

اشخاص با اعتماد به نفس پایین هر روز به خودشان می گویند: این کار تو نیست تو نمیتونی، اگه این کارو کردی آخرش شکسته، این کارو نکنیا که بدبخت میشی، پولتو الکی هزینه نکن و ...

حالا فرض کنید همچین شخصی مدیریت یک سایت را هم بر عهده داشته باشد. مطمئن باشید در چند ماه اول، این سایت شکست خواهد خورد و اگر افراد منفی نگر مثل این فرد اینگونه منفی فکر کنند به طور حتم به خاطر افکارشان هرگز کاری را شروع نمی کنند چون هم اعتماد به نفس پایینی دارند و هم از شکست خوردن می ترسند.

این نکته حائز اهمیت است که اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید مطمئن باشید نه تنها در یک کسب و کار اینترنتی موفق خواهید شد بلکه مدیریت چند سایت را هم بر عهده داشته باشید قطعاً به موفقیت خواهید رسید و این کاری است که "جک ما" مدیر سایت علی بابا چینی انجام می دهد. مدیریت سایت های علی بابا، پلت فرم B2B، اپلیکیشن پیان‌رسان laiwang، سرویسYahoo China، سایتTaobaoو خیلی از سایت های دیگری همه بر عهده ی "جک ما" است.

به هر حال برای موفق شدن در راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی باید اعتماد به نفستان را بالا ببرید چون این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دلیل چهارم: چون رقبای زیادی داریم کسب و کارمان را راه اندازی نمی کنیم

roghaba-dar-business-online

یکی از مهمترین دلیل هایی که شاید خیلی از اشخاص متأسفانه متأسفانه از حرکت کردن و اقدام کردن باز می دارد، این است که سایه ی رقبا را بر سر کسب و کار خودشان می بینند. این شاید یک دلیل بزرگی باشد اما دلیل خوبی برای راه اندازی نکردن کسب و کارتان نیست.

سعی کنید این نکته را از سایت "کافه نیاز" به یادگار داشته باشید:

لطفاً برای رسیدن به آرزوهایتان بهانه تراشی نکنید همان طور که خیلی از کسب و کارهای اینترنتی موفق دست از بهانه تراشی برداشتند و بهترین ها در زمینه ی کاری خودشان شدند.

سعی کنید هرگز در شروع کار خودتان را با سایت های بزرگ و موفق مقایسه نکنید. این سایت ها سال هاست که کار می کنند و بازار هدف و مخاطبین خاص خودشان را بدست آورده اند، آنها سال هاست که میلیاردها تومان هزینه تبلیغات کرده اند و به خاطر همین تبلیغاتشان است که موفقیت های زیادی را کسب کرده اند.

اگر ترس از رقبا داشته باشید باعث می شود که هرگز حرکت نکنید، ترس از رقبا باعث می شود تا شما همان شخص فقیری باشید که برای دیگران کار می کنید.

اگر سایت ورزش 3، مجله ی بیتوته، مجله ی تبیان، سایت پی سی دانلود و هزاران نمونه ی موفق در کشور را در نظر بگیرید همه و همه از صفر شروع کرده اند و سعی و تلاش کرده اند. خودتان را با این سایت ها مقایسه نکنید و سعی کنید به دنبال علاقه تان باشید. اگر به کاری علاقه داشته باشید قطعاً به موفقیت خواهید رسید.

سخن آخر

سعی کنید این ترس ها را کنار بگذارید. ترس ها باعث می شود نه تنها در کسب و کار اینترنتی بلکه در هیچ کاری حرکت نکنید. اگر در زمان راه اندازی هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی و تلاش کنید به هر آنچه که می خواهید، خواهید رسید.

ترس از رقبا نداشته باشید. همان کاری که رقبا انجام می دهند شما به گونه ای کاملاً متفاوت انجام دهید به طور ی که رقبایتان از سایت شما بترسند. هر ایده ای دارید سریع دست به کار شوید و برای عملی شدن آن قدام کنید قبل از اینکه ایده تان توسط شخص دیگری دزدیده شود.

ترس، بزرگترین دشمن شما در راه اندازی هر کسب و کاری است.