king_bazar_yabi

فروش، هدف اصلی هر کسب و کار و بازاریابی شاسی و بدنه ی اصلی آن است. بدون بازاریابی، کسب و کار شما نخواهد توانست در بین رقبا دوام بیاورد. مطمئن باشید بدون یک برنامه ریزی دقیق و بدون هزینه کردن برای بازاریابی، قطعاً نمی توانید حتی یک سر سوزن از محصولات و خدماتتان را بفروشید.

شما به عنوان یک مدیر در حوزه ی کسب و کارتان باید هدف اصلی تان یک برنامه ریزی و هدف گذاری کاملاً دقیق برای بازاریابی محصولات و خدماتتان باشد. استراتژی های زیادی در این حوزه وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا کسب و کارتان را به سمت موفقیت پیش ببرید.

بزرگترین منبع بازاریابی شما همان مهارت ها، توانایی ها و اطلاعاتتان هستند که می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید. با به روز رسانی و آپدیت کردن اطلاعاتتان در زمینه ی بازاریابی به راحتی خواهید توانست افزایش فروشی باورنکردنی را به دست بیاورید.

اما برای بدست آوردن این افزایش فروش بایستی از روش ها و ترفندهایی استفاده کنید تا در بازار رقابت باقی بمانید و تیم "کافه نیاز" در این مقاله 7 ترفند فوق العاده را به شما آموزش خواهد داد تا بتوانید بهترین در نوع خود باشید.

با ما همراه باشید ....

ترفند اول: انتخاب بهترین نام برای کسب و کار

 business-name-branding.jpg

اولین قدم در شروع یک بازاریابی موفق این است که یک نام برای کسب و کارتان انتخاب کنید که هم به سرعت در ذهن ها باقی بماند و هم به راحتی بتوان آن را تلفظ کرد. این مورد شاید از نظر برخی یک مورد کوچک شمرده شود اما در واقعیت اگر مدت ها زمان بگذارید و بهترین نام با بهترین تلفظ را انتخاب کنید برای برند سازی کسب و کارتان کاملاً سودمند خواهد بود.

انتخاب نام هم مانند هر ترفندی در بازاریابی دارای شرایط خاصی است که به اختصار آنها را بیان می کنیم:

* نامی را انتخاب کنید که تمام عموم مردم را در بر می گیرد. در این طور مواقع سعی نکنید نامی را انتخاب کنید که فقط به یک شهر یا یک منطقه ی خاص معطوف شود. شاید بهترین نام را انتخاب کنید اما زمانی که به یک شهر و منطقه ی خاص مربوط شود در اصل بزرگترین ضرر را به کسب و کارتان زده اید و مجبور هستید به صورت محلی کار کنید.

* سعی کنید از انتخاب کردن نام هایی که تلفظ کردن آن برای مردم مشکل است استفاده نکنید.

* از انتخاب کردن نام های طولانی که به سختی در ذهن ها باقی می ماند خودداری کنید.

* نامی را انتخاب کنید که متناسب با کسب و کارتان باشد.

ترفند دوم: استفاده از لوگو برای بهتر دیده شدن

logo 

لوگو تأثیر خیلی زیادی در برندینگ و برند سازی کسب و کارتان دارد. اهمیت این موضوع تا جایی است که خیلی از کسب و کارهای بزرگ و بین المللی دنیا برای اینکه به یک برند شناخته شده تبدیل شوند از لوگو خود استفاده می کنند.

این کسب و کارها به راحتی و با استفاده کردن از ترفند لوگو، به برند تبدیل شده اند و آن هم استفاده از تصاویر همراه با لوگو، استفاده از فیلم ها مُزین شده به لوگو کسب و کار، استفاده از محتوای تولید شده و به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی همراه با لوگو و ....

همه ی اینها باعث می شود تا به راحتی لوگو کسب و کارتان در دید مردم به یک لوگو معروف تبدیل شود و این کار بهترین نوع بازاریابی و برندینگ است. تسهیل بخشیدن به بازاریابی و دیده شدن کسب و کارتان فقط از طریق این روش امکان پذیر خواهد بود.

ترفند سوم: قبل از راه اندازی کسب و کارتان تبلیغ کنید

tabligh-ghabl-az-rah-andazi-business 

این روشی است که خیلی از شرکت های بزرگ انجام می دهند و قبل از اینکه محصولشان وارد بازار شود شروع به تبلیغ آن می کنند. اما تنها مورد مهم در این مرحله این است که باید بودجه ی کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید بدون اینکه سودی عایدتان شود اقدام به بازاریابی محصول و خدماتتان کنید.

اما به هر حال این ترفندی است که ارزش ریسک کردن را دارد و شما هم می توانید از آن استفاده کنید حتی اگر بودجه ی کافی در اختیار ندارید می توانید از روش های رایگان و یا کم هزینه ی بازاریابی که شامل سایت های تبلیغات رایگان، پخش تراکت، شبکه های اجتماعی، ویدیو مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و غیره است استفاده کنید.

این ترفند برای هر محصول و خدمات در هر کسب و کاری استفاده می شود. به طور مثال اگر یک اپلیکیشن طراحی کرده اید که می دانید نمونه ی آن در بازار نیست و قطعاً نیاز مردم را برطرف می کند سعی کنید با استفاده از این روش بازار هدف و مشتریان خودتان را جذب کنید و آنها را به یک مشتری دائم و وفادار تبدیل کنید.

در این مرحله سعی نکنید منتظر این باشید که محصول یا خدماتتان به صورت کامل تکمیل شود و سپس شروع به بازاریابی آن کنید. حتی اگر 50 درصد از آن تکمیل شده است آن را وارد بازار کنید و مطمئن باشید که مخاطبین برای برطرف کردن و تکمیل آن به شما کمک خواهند کرد.

ترفند چهارم: تکرار تبلیغات بیشترین تأثیر را در مخاطبین دارد

tekrare-tablighat

اگر تبلیغات تلویزیونی را مشاهده کرده باشید به صورت مداوم از شرکت های ایرانسل، همراه اول، شرکت آپ، پودرهای لباسشویی، شامپو و غیره مدام در حال تکرار آگهی های خودشان هستند. این نشان می دهد که تکرار آگهی چه تأثیری روی مخاطبین دارد.

به همین خاطر است که این شرکت ها در ماه بالغ بر میلیاردها تومان خرج می کنند تا بیشترین تأثیر را روی بازار هدف خود داشته باشند و جالب اینجاست که نتیجه هم می گیرند. اما اگر کسب و کار شما در ابتدای راه است و نیاز مُبرم به تبلیغات و دیده شدن کسب و کارتان دارید سعی کنید از روش های دیگری استفاده کنید تا بیشترین بهره را از تبلیغات ببرید.

قطعاً با یک بار و دو بار پخش کردن آگهی راه به جایی نخواهید برد. باید یک برنامه ریزی دقیق و بودجه ی کافی در اختیار داشته باشید. به طور مثال سعی کنید در سایت هایی که درج آگهی رایگان و پولی قبول می کنند اقدام به ثبت آگهی با مدت زمان طولانی کنید به طور مثال 6 ماهه و یا 1 ساله باشد.

این کار سه مزیت مهم دارد:

مزیت اول: در مقایسه با تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، بیلبوردهای تبلیغاتی و ... این نوع تبلیغات هزینه های بسیار کمی در بر دارند.

مزیت دوم: با ثبت آگهی به صورت مدت دار، قطعاً مدیران این سایت ها به شما تخفیف هم خواهند داد. چون سیاست کاری برخی سایت ها این گونه است.

مزیت سوم: آگهی شما به صورت مداوم در معرض دید مخاطبین قرار خواهد گرفت.

برای اینکه در دید مخاطبین به یک برند خاص تبدیل شوید احتیاجی نیست که بهترین خدمات را ارائه دهید. در فاز اول سعی کنید بهترین نوع تبلیغات را ارائه دهید و با تکرار آگهی به صورت مداوم قطعاً به نتیجه خواهید رسید.

ترفند پنجم: اعتبار خودتان را با تبلیغات به مخاطبین نشان دهید

 tabligh-dar-majaleha

اعتبار بخشیدن به کسب و کارتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر می خواهید یک اعتماد و اعتبار ویژه بین شما و مخاطبین هدفتان به وجود بیاید سعی کنید مطابق میل آنها رفتار کنید. مخاطبین بر این باورند که اگر کسب و کاری به صورت مداوم و در بهترین مکان ها اقدام به تبلیغ کند قطعاً یک کسب و کار بزرگ است.

به همین دلیل است که بیشتر نسبت به این نوع کسب و کارها اعتماد می کنند و در عوض اگر به طور مثال تبلیغ یک شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی را در یک مجله در اندازه کوچک ببینند به طور حتم پیش خودشان فکر می کنند این یک شرکت کوچک و نوپا است و به همین خاطر نمی شود به آن اعتماد کرد.

سعی کنید روزنامه، مجله ها و سایت ها را مشاهده کنید. اشخاص و شرکت هایی که با اندازه های کوچک اقدام به ثبت آگهی کرده اند را با دیگران مقایسه کنید که آگهی خود را به صورت بزرگ و در بهترین مکان روزنامه ها، مجله ها و سایت ها ثبت کرده اند. با یک مقایسه کوچک می توان فهمید که بودجه ی کدام یک بیشتر است و کدام یک برای اعتبار بخشیدن به کسب و کارش از تبلیغات بزرگ استفاده می کند.

حالا سعی کنید این سوالات را از خودتان بپرسید:

کدام یک از این نوع تبلیغات به شما حس بهتری می دهد؟

آیا واقعاً تأثیری که یک آگهی بزرگ که در بهترین مکان ثبت شده، بیشتر است یا آگهی هایی که در بدترین جای ممکن قرار دارد؟

آیا تبلیغاتی که در بالا و سمت راست مجله ها و سایت ها وجود دارد نظر شما را بیشتر جلب می کند یا در سمت چپ؟

این نکته ی بسیار مهمی است که خیلی از اشخاصی که اقدام به ثبت آگهی می کنند به آن توجه نمی کنند. ما ایرانی ها چون از سمت راست به چپ می نویسیم به صورت ناخودآگاه در هنگام مطالعه چشم مان به سمت راست کشیده می شود و اول از این سمت شروع به مطالعه می کنیم.

به خاطر همین است که در ایران بیشتر تبلیغات مهم و بزرگ چه در مجله ها و چه سایت ها از این سمت شروع می شود و از نظر روانشناسی تبلیغات بیشتر روی این قسمت کار می شود.

ترفند ششم: تأثیرگذاری بیشتر با شخصیت های دوست داشتنی

shakhsiyate-kartoni 

به نظر شما اولین چیزی که از "پُفک چی توز" به ذهنتان می رسد، چیست؟ دقیقاً درست است. همان میمون دوست داشتنی با یک لبخند زیبا. حالا سعی کنید کاراکتر و شخصیت کارتونی و دوست داشتنی "ایران رادیاتور" را به خاطر بیاورید. همان خرس مهربان و محبوب.

تا قبل از خلق این خرس مهربان هیچ کس از تبلیغات ایران رادیاتور، یک تصویر ذهنی زیبا و جذاب در ذهن نداشت. اما با خلق شدن این کاراکتر به یک دفعه ورق برگشت و مردم با دیدن این خرس که یک پکیج روی پشتش دارد و شعر می خواند، به وجد می آمدند و به طور کل از دیدنش خوشحال می شدند.

شما هم به عنوان مدیر کسب و کارتان می توانید برند خودتان را با خلق یک شخصیت دوست داشتنی به راحتی به مخاطبین خود عرضه کنید و قطعاً هدف هر کسب و کاری هم همین خواهد بود. با این کار یک لبخند رضایت به لب های مشتریان و مخاطبین خود خواهید نشاند و هرگز این کاراکتر دوست داشتنی از ذهنشان خارج نخواهد شد.

اما برای خلق این شخصیت های دوست داشتنی باید سری نکات را رعایت کنید:

* این شخصیت کارتونی برای اینکه دوست داشتنی تر باشد باید همیشه خوشحال و لبخند به لب داشته باشد

* سعی کنید از رنگ های جذاب برای جذب کردن مشتری استفاده کنید و همچنین قبل از خلق این شخصیت تا جای ممکن روی روانشناسی رنگ ها کار کنید

* برای اینکه ایده های زیادی در ذهنتان به وجود بیاید تلاش کنید انیمیشن ها و کارتون های زیادی را مشاهده کنید و از آنها الگو برداری کنید

* برای ایده برداری می توانید از حیوانات، اجسام و یا ترکیبی از این دو استفاده کنید

* مخاطبین هدفتان را در نظر بگیرید. چه تیپ شخصیتی دارند. چه گروه سنی را شامل می شوند.

برای شروع تبلیغات حتماً لازم نیست از تبلیغات تلویزیونی که هزینه های سرسام آوری دارد استفاده کنید. فقط کافی است داستان هایی را از این شخصیت دوست داشتنی تان تهیه و در شبکه های اجتماعی، سایت های آپارات، یوتیوب، نماشا و ... به دیگران معرفی کنید.

همین شروع شما باعث می شود تا کم کم بودجه ای به دست بیاورید و بتوانید به صورت کاملاً برنامه ریزی شده و صحیح برندتان را به همه معرفی کنید. فقط کافی است کمی حوصله کنید و صبر داشته باشید.

ترفند هفتم: رنگ ها تأثیر زیادی در جلب مشتری دارد

tasire-rangha-dar-tabligh 

رنگ ها تأثیر فوق العاده زیادی در جلب مشتری دارد. سعی کنید یک تبلیغ تمام رنگی در مجله، روزنامه یا تراکت را با همان تبلیغ ولی به صورت سیاه و سفید مقایسه کنید.

به نظرتان تأثیرگذاری، اثر بخشی و مجذوب شدن کدام یک برای مخاطبین بیشتر است؟

به طور حتم تبلیغات رنگی تأثیرگذاری بیشتری روی بازار هدف شما خواهند داشت و این درست است که استفاده از آنها هزینه ی بیشتری در بر دارد اما به طبع نتیجه های فوق العاده ای را در بر دارد. برای نمونه تبلیغات یک مجله با گرافیک بالا که تماماً رنگی است را مشاهده کنید. تمام برگه های آن از کاغذ گلاسه و در بعضی مواقع از جنس های مرغوب استفاده می شود.

حالا تبلیغات یک شرکت را در مجله های با کیفیت پایین مانند حل جدول مشاهده کنید. از زمین تا آسمان تفاوت بین این دو وجود دارد و مطمئن باشید تأثیرگذاری تبلیغات در روش اولی خیلی بیشتر است. چون مردم حس خیلی خوبی نسبت به زیبایی دارند و یکی از این عواملی که روی زیبایی تأثیرگذاری زیادی دارد، استفاده از رنگ های جذاب است.

البته تمام صحبت های ما این نیست که از رنگ های سیاه و سفید استفاده نکنید. بلکه منظورمان این است که بستگی به بودجه ای که دارید اگر از تبلیغات رنگی استفاده کنید بیشتر می توانید روی مخاطبین تان تأثیر بگذارید.

سخن آخر

برای سلطان شدن در بازاریابی و جذب مشتری باید تکنیک ها و ترفندهای زیادی را به کار ببرید و از تبلیغات زیادی استفاده کنید. سعی کنید مواردی که در این مقاله ذکر شده را به صورت کامل رعایت کنید به خصوص اگر بتوانید یک شخصیت دوست داشتنی برای برندتان تهیه کنید به طور حتم آگهی ها و تبلیغاتتان بیشتر مورد پسند مخاطبین تان خواهد بود.