nabodi_personal_branding

پرسونال برندینگ، نوعی برند سازی است که به یک شخص خاص اهمیت، شهرت، شخصیت، اعتبار و ارزش می دهد و هر کجا نام این شخص را بشنوید به یاد رفتارها و صحبت های وی خواهید افتاد و در کل شخصی که برند می شود به فردی ارزشمند تبدیل می شود.

ارزش و اعتباری که پرسونال برندینگ به شما می دهد شاید به جرأت بتوان گفت شهرت های دیگر به شما نخواهد داد و مردم، طرفداران و هوادارانتان به دیدی دیگر به شما نگاه می کنند. هر چه شهرت شما در برندینگ شخصی بیشتر باشد به طور حتم روی روابط عمومی و اجتماعی با مردم و همچنین کسب و کارتان تأثیر مستقیم خواهد داشت.

اما سوال اینجاست که چطور به یک پرسونال برندینگ تبدیل شویم؟

تبدیل شدن به یک برند شخصی کاری راحت اما زمان بر است. فقط کافی است در شبکه های اجتماعی به وسیله ی نام شخصی خودتان، شرکت و یا کسب و کارتان یک اکانت تشکیل دهید و مطالبی که در حیطه ی کاری خودتان و همچنین مطابق میل مردم است را ارائه دهید.

این مطالب می تواند انگیزشی، سیاسی، اقتصادی، مدیریت، کسب و کار، بازاریابی و هر چیز دیگری باشد. فقط کافی است توانایی ها و مهارت های خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر در بازاریابی مهارت دارید سعی کنید در این مسیر تولید محتوا کنید و در شبکه های اجتماعی در اختیار مخاطبین خود قرار دهید. اگر انسان موفقی هستید و موفقیت های زیادی را کسب کرده اید سعی کنید از خودتان فیلم، صوت و فایل های الکترونیکی تهیه کنید و در اختیار مردم قرار دهید.

برای اینکه خیلی سریع تر به یک برند شخصی تبدیل شوید پیشنهاد می کنیم از ویدیو مارکتینگ استفاده کنید. استفاده از این روش خیلی سریع تر از آن چیزی که تصور می کنید شما را به یک پرسونال برندینگ تبدیل می کند. فقط کافیست در سایت های آپارات، یوتیوب و نماشا و ... اکانت بسازید و در مورد مهارتی که دارید صحبت کنید. مردم با دیدن تصویر و صدایتان، از این به بعد شما را به عنوان یک برند شخصی می شناسند و کم کم به یک شخص مشهور تبدیل می شوید.

اما اگر در استفاده از شبکه های اجتماعی اشتباهی هر چند کوچک انجام دهید قطع به یقین تمام پل هایی که برای پرسونال برندینگ خود ساخته اید را خراب خواهید کرد. کما اینکه خیلی از افراد در استفاده از این شبکه ها به مشکل برخورده اند و بیشتر دنبال کننده های خود را از دست داده اند و از دست دادن دنبال کننده چیزی به جز از دست دادن شهرت و درآمد نخواهد بود.

ما به عنوان تیم "کافه نیاز" در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چطور می شود که یک پرسونال برندینگ مشهور با انجام چند اشتباه هر چند کوچک به یک فرد معمولی تبدیل می شود. اشتباهاتی که خواه ناخواه برای همه ی برندهای شخصی اتفاق می افتد.

با ما همراه باشید ....

اشتباه اول: اگر مهارت و توانایی خاصی دارید اظهار نظر کنید وگرنه سکوت اختیار کنید

ezhare-nazar-dar-personal-branding

اجازه دهید این مورد را با ذکر یک مثال شروع کنیم:

اگر مشاهده کرده باشید در مورد یک بازی فوتبال همه ی ما اظهار نظر می کنیم و در این طور مواقع خود را از یک کارشناس فوتبال که سطح علمش صد برابر ما است، بالاتر می دانیم. ما می دانیم که در یک صحنه خطایی و پنالتی اتفاق نیفتاده اما داور را به گرفتن پول متهم می کنیم چون به سود تیم محبوبمان پنالتی نگرفته. بعد از مدتی کارشناس داوری اعلام می کند که پنالتی در کار نبوده است.

در مسائل سیاسی، اقتصادی، موفقیت، کسب و کار و هر چیز دیگری، خود را یک کارشناس فوق العاده می دانیم و این نشان از کمبود اطلاعات ما نسبت به اوضاع آن حوزه است.

فرض کنید به یک همایش موفقیت دعوت می شود. بعد از پایان جلسه به دوستانتان می گویید: هر چی این استاد موفقیت گفت من خودم می دونستم. کاش همایشش نیومده بودم. وقتم کلاً هدر رفت. با صحبت هاش اصلاً موافق نبودم که می گفت برای موفقیت باید صبر کرد. به نظر من برای موفقیت فقط باید پول داشته باشی یا پدرت پولدار باشه.

به فرض مثال که این شخص تمام صحبت های این استاد موفقیت را می دانسته است. اگر می دانسته پس چرا در زندگی اش به موفقیت خاصی نرسیده است؟ شخصی که به عنوان یک سخنران موفقیت به همایشی دعوت می شود که سخنرانی کند قطعاً کلی زحمت کشیده، خون دل خورده و صدها شکست خورده تا به موفقیت دست پیدا کرده است و الان به راحتی تمام موفقیت های شخصی خودش را به شما، آن هم به صورت کاملاً رایگان ارائه می دهد.

تنها علت اینکه تمام اشخاصی که در هر حوزه ای یک فیلسوف و کارشناس به تمام معنا می شوند فقط از نداشتن اطلاعات کافی است. اگر در یک حوزه خاص اطلاعات کافی داشته باشند به طور حتم اظهار نظرهای بیجا نخواهند کرد.

پس سعی کنید اگر می خواهید به پرسونال برندینگ مشهور تبدیل شوید، بدون اطلاعات کافی و نداشتن مهارت و توانایی در یک حوزه ی خاص، به هیچ وجه اظهار نظر نکنید، چون این کار شما را به یک شخص عادی تبدیل خواهد کرد.

اشتباه دوم: مهارت ها و توانایی هایتان را به دیگران اثبات کنید

neshan-dadane-tavanaeiha

پرسونال برندینگ یعنی اثبات مهارت ها و توانایی ها به دیگران. همه ی مردم اشخاصی را که به عنوان یک برند شخصی می شناسند فقط به خاطر این است که یک مهارت و توانایی خاص در وی می بینند. به طور مثال همه ی ما "برایان تریسی" و "آنتونی رابینز" را به خوبی می شناسیم.

این دو نفر یک برند شخصی در حوزه ی موفقیت و کسب و کار هستند و هر آنچه را به دیگران می گویند خودشان به نوعی در زندگی خصوصی شان تجربه کرده اند. این اشخاص مهارت ها و توانایی هایشان را به رخ دیگران می کشند و توانایی هایشان را از پیش به دیگران اثبات کرده اند پس حق اظهار نظر در حوزه ی موفقیت و کسب و کار را دارند.

برای اینکه شما هم به یک پرسونال برندینگ شخصی مشهور تبدیل شوید سعی کنید توانایی ها و مهارت هایتان را به دیگران اثبات کنید نه اینکه اشتباه کنید و بگویید: من فلان کار را انجام دادم یا فلان مهارت یا توانایی را دارم. مردم و طرفدارانتان که نمی دانند شما این توانایی ها را دارید پس سعی کنید با اثبات کردن توانایی هایتان خود را به یک برند شخصی تبدیل کنید.

یک نکته ی مهم را فراموش نکنید: اگر سعی کنید فقط در مورد توانایی ها و مهارت هایتان صحبت کنید، یعنی اینکه بیش از اندازه اعتماد به نفس کاذب دارید و فقط از خودتان تعریف کرده اید اما در عمل خواهید دید که هیچ مهارت و توانایی خاصی ندارد.

پس سعی نکنید بیش از اندازه در مورد خودتان و یا توانایی هایتان صحبت کنید. این اشتباه می تواند در کسری از ثانیه برندینگ شخصی شما را از بین ببرد. تلاش کنید به جای صحبت کردن، عمل کنید.

اشتباه سوم: نقطه ی قوت خودتان را با خراب کردن دیگران به نقطه ی ضعف تبدیل نکنید

noghate-zaf-va-ghodrat

اشخاص عادی برندهای شخصی را به عنوان اشخاصی که نقاط قوت خیلی زیاد و نقاط ضعف کمی دارند می شناسیم. به طور مثال همه ی ما انسان ها، اشخاصی که در زمینه ی موفقیت کار می کنند و به صورت مداوم همایش های موفقیت برگزار می کنند را به عنوان اشخاصی موفق، مثبت اندیش و مثبت نگر با افکاری مثبت گونه می شناسیم.

فرض کنید همین اشخاص برای اینکه نشان دهند از دیگران بهتر هستند، سعی کنند دیگران را به نوعی خراب کنند. این اتفاق در اصل مانند این است که نقاط ضعف خودشان را به دیگران نشان داده اند. به نظر شما آیا این اشخاص را می توان به عنوان یک الگو و برندینگ شخصی در نظر گرفت؟ آیا می توان به این نقاط قوت این اشخاص ایمان داشت؟

هر شخصی در هر زمینه ای که یک برند شخصی باشد این اجازه را ندارد که بخواهد در بین جمع، دیگران را خراب کند تا خودش را بالا ببرد. هر چند این شخص به عنوان رقیب وی تلقی می شود اما باز هم نباید به خودش اجازه دهد وی را بکوباند.

در این طور مواقع باید سعی کند رقیبش را چنان بالا ببرد که هیچ نقطه ی ضعفی از خودش به جای نگذارد و همین زیبا جلوه دادن رقبا، نشان از نقطه ی قوت خودشان است.

اشتباه چهارم: برای تبدیل شدن به برند شخصی برنامه ریزی کنید

palning-branding

برنامه ریزی و هدف گذاری یکی از مهمترین بخش ها در تبدیل شدن به پرسونال برندینگ است. اگر بخواهید بدون برنامه ریزی جلو بروید، به طور حتم در ادامه ی مسیر می تواند شما را با مشکل مواجه کند. اما با هدف گذاری جلو رفتن می تواند یک مسیر کاملاً مشخص و واضح را برای شما به همراه داشته باشد.

در کنار توانایی ها و مهارت هایی که دارید سعی کنید یک برنامه ریزی واضح و مشخص داشته باشید و برای رسیدن به یک برند شخصی مشهور تلاش کنید. اینکه سعی کنید شروع به برند سازی کنید و در ادامه ی مسیر، هدف گذاری کنید یکی از اشتباهاتی است که به راحتی می تواند برندینگ شخصی شما را خراب کند.

تصور نکنید که در مسیر حرکت همه چیز عالی پیش می رود. این امکان وجود دارد که بخواهید بارها و بارها هدفتان را تغییر دهید. ممکن است هدفتان شما را به سمت شکست ببرد. برای این کار می توانید از پیش هدف گذاری و برنامه ریزی کنید و برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید.

اشتباه پنجم: در مسیر برندینگ تنهایی قدم برداشتن اشتباه است

tanha-bodan-dar-Personal-Branding

یک اشتباه محرز که خیلی از اشخاصی که در مسیر برندینگ قدم بر می دارند این است که سعی می کنند این مسیر را به تنهایی طی کنند. برند سازی شخصی یک کار کاملاً گروهی است. به طور مثال ممکن است در بعضی مواقع نتوانید پاسخگوی مخاطبین خود در شبکه های اجتماعی باشید و باید حتماً شخصی به شما کمک کند.

اگر اقدام به برند سازی شخصی کرده اید باید بتوانید در این مسیر شخصی را با خودتان همراه سازید همان طور که رقبای شما که الان در حال حاضر به یک برند موفق تبدیل شده اند از قبل با یک یا دو همراه شروع کرده اند. پس فکر تنهایی کار کردن را از سرتان بیرون کنید.

سخن آخر

پرسونال برندینگ همان طور که به سختی و به مرور زمان شما را به یک شخص مشهور تبدیل می کند اما اجتناب نکردن از این اشتباهاتی که اعلام شد می تواند به راحتی برند شما را به یک برند مُرده تبدیل کند. اگر نمی خواهید خودتان را به گورستان برند شخصی تبدیل کنید سعی کنید در کار خود بهترین باشید و از اشتباه کردن بر حذر باشید.