dosti_ba_google 

این روزها در هر محفلی صحبت از افزایش بازدید سایت، افزایش فروش، افزایش درآمد، محبوبیت و بالا بردن رتبه ی سایت در نتایج گوگل است. رقابت این روزها در دنیای وب و در بین کسب و کارهای اینترنتی به شدت بالا گرفته و هر سایتی برای اینکه به صدر جستجوی گوگل نزدیک شود سعی و تلاش زیادی در این عرصه انجام می دهد.

اما تمام این کارها فقط و فقط از عهده ی گوگل بر می آید و این مورد چیزی نیست به جز، دوستی با گوگل. مزایایی که دوستی با گوگل برای شما به همراه دارد به صورت تیتر وار برای شما بیان می کنیم:

* افزایش بازدید سایت

* افزایش درآمد

* کسب بهترین رتبه در نتایج جستجوی گوگل

* محبوبیت در بین مردم

* اعتماد گوگل به کسب و کار شما

* وب سایت های دیگر بدون درخواست به شما لینک خواهند داد

* و ....

گوگل باعث شده تا همه ی کسب و کارهای اینترنتی برای رسیدن به صدر جستجوی گوگل روزانه تولید محتوای ناب و بدون کپی کنند و باید این را مدیون وجود گوگل بدانیم. این روزها در معدود سایتی می توانید محتوای کپی شده مشاهده کنید و قطعاً در سایت هایی که محتوای کپی شده وجود داشته باشد توسط گوگل جریمه خواهد شد.

رقابت در دنیای وب و در بین کسب و کارهای اینترنتی روز به روز در حال افزایش است و در کورس رقابت باقی ماندن نتیجه ای به جز دوستی با گوگل ندارد. این نوع دوستی خیلی خیلی ساده است. فقط کافیست گوگل را دور نزنید و طبق قوانین وی عمل کنید. به همین سادگی.

اما اگر قرار بر این باشد که خلاف قوانین وی عمل کنید به راحتی هر چه تمام تر سایت تان را شامل جریمه می کند و اگر این خلاف ها ادامه داشته باشد طوری برخورد می کند که تا مدت ها در هیچ نتایج جستجویی مخاطبین نتوانند شما را پیدا کنند.

گوگل باعث شده تا سطح کیفیت دنیای وب به کلی تغییر کند و دیگر از آن محتوای تکراری و کسل کننده در هیچ سایتی خبری نیست به خاطر اینکه یکی از قوانین گوگل این است که هرگز محتوایی را از دیگر سایت ها کپی نکنید. اما اگر این کار را انجام دادید حتماً منبع سایتی که از آن این مطلب را کپی کرده اید، ذکر کنید.

به مجموعه قوانینی که باعث می شود تا یک دوستی مداوم و ادامه دار بین شما و گوگل به وجود بیاید سئو یا بهینه سازی موتور های جستجو گفته می شود.

برخی از سایت ها سعی می کنند تا با دور زدن این قوانین و اجرا کردن روش های سئو که خلاف قوانین گوگل است، سایتشان را در بهترین نتایج و جستجو مشاهده کنند و جالب اینجاست که موفق هم می شوند اما گوگل با ربات های هوشمندی که دارد به زودی این مورد را متوجه می شود و خیلی راحت تر از آن چیزی که تصورش را می کنند سایتشان توسط گوگل جریمه می شود.

در این مقاله تیم "کافه نیاز" قصد دارد 4 قانون را به شما ارائه دهد تا به وسیله رعایت کردن آنها بتوانید پایه ریز یک دوستی دائم بین خود و گوگل باشید. دوستی با گوگل یعنی وسعت کسب و کار اینترنتی تان در سرتاسر دنیا.

با ما همراه باشید ....

قانون اول: محتوای گوگل پسند تولید کنید

tolide-mohtava 

شاید این جمله را بارها و بارها شنیده باشید: تولید محتوا پادشاه است.

این جمله عین واقعیت است. اولین قانونی که گوگل ارائه داده و باید توسط تمام کسب و کارهای اینترنتی رعایت شود این است که محتواها و مطالبی را ارائه دهید که اولاً کپی نباشد و ثانیاً گوگل پسند باشد. مورد اول را شاید بتوانید رعایت کنید اما یک سوال که در ذهن مخاطبین نقش بسته این است که:

چطور محتوایی تولید کنیم که گوگل پسند باشد؟

هر اتفاقی که در دنیای وب می افتد از چشمان تیزبین گوگل دور نخواهد ماند. اگر مطلبی را کپی می کنید و در سایت خود قرار می دهید، گوگل متوجه خواهد شد. اگر از قوانین سئو که گوگل وضع کرده است تخطی کنید، باز هم گوگل متوجه خواهد شد. اگر مطلبی تولید کنید که برای مخاطبین ارزشمند و مفید باشد قطعاً گوگل از رفتار کاربران آن را می فهمد. اگر مخاطبی امروز و روزهای بعد به سایت مراجعه کند باز هم گوگل متوجه خواهد شد.

اما چطور گوگل می فهمد که کاربران چه رفتاری در قبال محتوای ما دارند؟

گوگل با در اختیار داشتن ربات های فوق هوشمند خود که روزانه به سایت شما مراجعه می کنند متوجه می شود که امروز چند نفر وارد سایت تان شده اند، به کجاهای سایت تان مراجعه کرده اند، چه مطالبی را مطالعه کرده اند، چند نفر بدون اینکه وارد دیگر صفحات بشوند سایت را ترک کرده اند که به اصطلاح به این مورد نرخ فرار کاربر گفته می شود، چه اشخاصی با چه مدت زمانی در سایت شما باقی مانده اند و سپس سایت را ترک کرده و بعد از چند روز دوباره به سایت شما مراجعه کرده اند، چند نفر مطالب شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند.

حالا باید متوجه شده باشید که دلیل اینکه می گویند: تولید محتوا پادشاه است و باید برای کاربر مطالب تان را تولید کنید، چیست. هر چه محتواهایی که تولید می کنید کاربر پسندتر باشد به طور حتم دوستی بین شما و گوگل بیشتر و بیشتر خواهد شد.

پس سعی کنید چنان مطالب و محتواهایی تولید کنید که کاربران را به سمت خودش جذب کند و وی را متقاعد کند برای دفعات بعد هم به سایت تان مراجعه کند و این رفت و آمدها باعث می شود تا افزایش بازدید سایت تان بالا برود.

قانون دوم: در دریافت بک لینک دقت کنید

back-link 

دریافت بک لینک از سایت های مختلف توسط یک سری قوانین خاص قابل اجراست. در اصل یکی از مهمترین دلیل هایی که گوگل به شما رتبه می دهد این است که سایت تان را از نظر محبوبیت در بین کسب و کارهای اینترنتی دیگر مقایسه می کند و این مورد تنها با دریافت بک لینک امکان پذیر است.

گوگل به صورت روزانه ربات ها و خرنده هایش را در سرتاسر وب به چرخش در می آورد و هر سایتی که به سایت شما لینک داده باشد پیدا می کند و دریافت بک لینک های رایگان تأثیر فراوانی روی نتایج جستجو سایتتان در گوگل خواهد داشت.

شرایط دریافت بک لینک رایگان این است که سایت مقصد اولاً از طریق گوگل اسپم نباشد و ثانیاً پیج اوتوریتی و دامین اوتوریتی که همان قدرت صفحه و اعتبار دامنه ی بالایی داشته باشد. اما یک مورد کاملاً خطرناک که باید به آن توجه کنید این است که از خرید بک لینک کاملاً خودداری کنید.

شاید از خودتان بپرسید که گوگل از کجا می فهمد که ما یک لینک خریداری کرده ایم؟

گوگل از رد و بدل شدن پول بین شما و دیگر سایت هایی که لینک خریداری می کنید متوجه نمی شود اما به این مورد دقت کنید:

فرض کنید از سایتی که در رتبه 2 یا 3  کشور است لینک خریداری می کنید. همان طوری که گوگل به این سایت ها رتبه داده تا در بهترین نتایج گوگل و در بهترین رتبه ی الکسا قرار بگیرند پس قطعاً این مورد را متوجه می شود که این لینک یک لینک غیر طبیعی است. چرا؟

دلیل دیگری که دارد این است که فرض کنید سایت دیگری در رتبه ی 12 هزار قرار دارد. پس چرا سایت هایی که در رتبه ی 2 یا 3 قرار دارد فقط به سایت شما لینک داده و به این سایت نداده است؟ پس حتماً کاسه ای زیر نیم کاسه هست. حالا متوجه شدید که چرا خرید بک لینک اینقدر خطرناک است؟

برای دریافت بک لینک های رایگان می توانید از فروم های یا همان انجمن های فارسی استفاده کنید که یکی از عمومی ترین کارهایی که سئوکارها استفاده می کنند.

قانون سوم: استفاده از شبکه های اجتماعی به خصوص گوگل پلاس را جدی بگیرید

social-media 

شاید به جرأت بتوان گفت این روزها بیشتر کاربران اینترنت از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و این مورد از اهمیت بسیار بالایی برای دوستی با گوگل برخوردار است به خصوص از زمانی که شبکه های اجتماعی ظهور کرده اند و جزئی جدا ناپذیر از زندگی روزمره ی مردم شده اند.

گرفتن لینک از این سایت ها و به اشتراک گذاشتن مطالب و محتوای تولید شده در این شبکه ها، تأثیر کاملاً مثبت روی سئو و بهینه سازی سایت و صد البته افزایش بازدید سایت شما خواهد داشت. پس تا جایی که می توانید مطالبی که تولید کرده اید را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. یکی از مهمترین شبکه های اجتماعی که تحت حمایت خود گوگل قرار داد و لینک گرفتن از این شبکه به معنای لینک گرفتن از خود گوگل است، استفاده از گوگل پلاس است.

گوگل پلاس شاید در مقایسه با دیگر شبکه ها مانند توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و لینکدین مقداری ضعیف تر عمل کرده و کاربر کمتری داشته باشد اما از آنجایی که این شبکه تحت اختیار خود گوگل قرار دارد پس بهترین فرصت است تا بتوانید با گرفتن لینک از این شبکه، هم دوستی با گوگل را ادامه دهید و هم کسب و کار اینترنتی تان را در بهترین نتایج جستجویش قرار دهید.

سعی کنید اگر هیچ اکانتی در گوگل پلاس ندارید همین الان دست به کار شوید و اکانت خودتان را بسازید و لینک مطالب و محتوای تولید شده تان را در آن قرار دهید تا افزایش بازدید کننده ی بیشتری نصیب شما شود.

قانون چهارم: استفاده از لینک بیلدینگ های مفید در بدنه ی مطالب

LINK-BUILDING 

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد دوستی بیشتر با گوگل می شود استفاده از لینک بیلدینگ یا همان لینک های داخلی که بین مطالب وجود دارد. با استفاده از لینک های داخلی سعی کنید محتواهایی که به تازگی ایجاد کرده اید را به مطالب قدیمی تر لینک بدهید. این کار دو مزیت بزرگ دارد:

* مزیت اول: کاربران با توجه به لینک هایی که قرار داده اید متوجه می شوند که مطالبی قدیمی تر هم در همین زمینه وجود دارد

* مزیت دوم: روبات ها و خزنده های گوگل راحت تر می توانند مطالب شما را ایندکس کنند

یک نکته ی مهم را فراموش نکنید:

همان طور که صفحات داخلی سایت به لینک بیلدینگ ها نیازمند هستند سعی کنید صفحات اصلی مانند تماس با ما، درباره ی ما، مقالات، اخبار سایت و .... را هم به لینک های داخلی و محتوای تولید شده خودتان متصل کنید. این مورد یک ارتباط قوی بین مقالات قدیمی و صفحات اصلی سایت برقرار می کند.

اما مهمتر از همه اینکه سعی کنید از قرار دادن لینک های داخلی در داخل مطالب به شدت اجتناب کنید. به عنوان مثال اگر محتوایی تولید کرده اید که حداقل 10 هزار کلمه دارد سعی نکنید 1000 لینک داخلی تولید کنید. این مورد تأثیر منفی روی سئو سایت شما می گذارد.

سخن آخر

همان طور که متوجه شدید دوستی با گوگل به شرط آنکه از قوانینش پیروی کنید خیلی ساده است. هر کسب و کار اینترنتی را در نظر بگیرید به دوستی با گوگل نیازمند است. پس به این فکر نکنید که امروز دوست هستید و فردا از قوانینش پیروی نمی کنید. این قوانین همیشگی هستند و قطعاً این دوستی بیشتر به سود شماست تا به سود گوگل.

به خاطر اینکه گوگل به شما اعتبار، بهترین رتبه، محبوبیت، ثروت، افزایش بازدید و افزایش فروش را خواهد داد. از این به بعد بر عهده ی خودتان است که این دوستی را بپذیرید یا بر خلاف قوانین دوستی تان عمل کنید.