tafavote_ashkhase_mosbat_va_manfi 

زندگی همه ی ما آدمها پر از افراد مثبت نگر و منفی نگر زیادی است که تفاوت بسیار زیادی در نوع تفکر آنها وجود دارد. افراد مثبت نگر بیشتر به ثروت، خوشبختی، زندگی، شادی، رویاهای بزرگ، امیدواری و هر چیزی که مثبت باشد فکر می کنند و در آن سو افراد منفی نگر به غم، اندوه، مرگ، بدبختی، فلاکت و نا امیدی فکر می کنند.

افراد مثبت نگر همان افراد پر انرژی و خوشحالی هستند که به هر اتفاقی که در زندگیشان می افتد به دید مثبت نگاه می کنند و زندگی با این افراد کاملاً متفاوت از زندگی با افراد منفی است. افراد منفی سعی می کنند تا جای ممکن موفق نشدن های خودشان از چشم دیگران ببینند و زندگی با این اشخاص واقعاً سخت و دلهره آور است. چون همیشه باید منتظر تمام اتفاق های بد در زندگیمان باشیم.

کمی به زندگی خودتان نگاه کنید. آیا به اتفاق های که رخ می دهد به دید مثبت نگاه می کنید یا منفی؟ اگر خدای نکرده تصادف کنید و ماشین تان با ماشین دیگری برخورد کند و مقصر هم نباشید آیا به طرف مقابلتان می گویید: مگه کوری، رانندگی بلد نیستی، کی بهت گواهینامه داده. یا سعی می کنید به صورت مثبت به این قضیه نگاه کنید و به خودتان بگویید: مشکلی نداره امکان داشته اون راننده روز بدی داشته.

آیا تفاوت صحبت کردن و نحوه ی بیان کردن کلمات و جملات در میان افراد مثبت نگر و منفی نگر را مشاهده کردید؟ به نظر خودتان شما از کدام دسته هستید؟ آیا از همان دسته ای هستید که با صحبت کردنتان نشاط و سرزندگی را به زندگیتان دعوت می کنید یا از دسته ی افراد منفی نگر هستید که اولویت اولشان غم و اندوه است؟

قبل از اینکه به صورت کامل وارد بحث بشویم اجازه بدهید این جلمه را بیان کنیم:

مثبت بودن و مثبت اندیشی کار واقعاً سختی است به خاطر اینکه ذهن و فکر انسان به صورت ذاتی به سمت افکار منفی گرایش دارد و خداوند این اختیار را به تمامی انسان ها داده است تا با اختیار خودشان این افکار را انتخاب کنند.

با این موردی که بیان کردیم تصور نکنید که به راحتی می توانید فکر مثبت کنید. اما می توانید با تمرین زیاد به گونه ای عمل کنید که هرگاه افکار منفی به سراغتان آمد آن را با افکار مثبت جایگزین کنید. مطمئن باشید با مثبت اندیشی، تغییراتی بزرگ و فوق العاده در زندگی شما رخ خواهد داد. تغییراتی که می تواند زندگی شما را به صورت کامل دگرگون کند.

به نظر شما چه تغییراتی ممکن است با مثبت اندیشی رخ بدهد؟

مثبت اندیشی باعث می شود تا تمام قدرت ذهنتان را روی چیزی که می خواهید متمرکز کنید و اگر این مورد هدف شما باشد به طبع بعد از مدتی تلاش و کوشش، می توانید به آن برسید. اگر مثبت اندیش باشید برای رسیدن به اهدافتان تمام افراد منفی نگر و هر چیزی که به نوعی افکار منفی و نا امیدی را به سمت شما هدایت می کند را از زندگیتان حذف خواهید کرد.

اگر مثبت اندیش باشید اعتماد به نفس عجیبی به دست خواهید آورد. تا جایی که هیچ نیرویی نمی تواند جلو شما برای رسیدن به اهدافتان را بگیرید. اما اگر قدرت افکار منفی تان بیشتر از افکار مثبت تان باشد به طبع اعتماد به نفس و روحیه تان کم خواهد شد به طوری که از عهده ی ساده ترین کارها را هم بر نخواهید آمد.

تیم "کافه نیاز" قصد دارد به صورت کامل تمام تفاوت هایی که میان افکار اشخاص مثبت اندیش و منفی نگر وجود دارد را بیان کند. اگر مایل هستید به فردی مثبت اندیش تبدیل شوید این مقاله مختص شماست.

با ما همراه باشید ....

تفاوت اول: تغییر افکار سخت اما ممکن است

taghire-afkar 

اشخاصی که همیشه مثبت نگر بوده اند تصورشان این است که هر چیزی قابل تغییر است به خصوص افکار. این تغییر یکی از سخت ترین تغییرات زندگی است. به خاطر اینکه از زمانی که به دنیا آمده اید به شما گفته اند: ما بی پولیم، ما همیشه بدبختیم، ما بد شانس ترین انسان های روی زمینیم.

این جملات رو بارها و بارها اطرافیان به ما گفته اند و شما باید این ها را تغییر دهید. به نظر شما کار راحتی است؟ به نظر شما این راحت است که بگویید: من ثروتمندم ولی در حالی که هیچ پولی در جیب ندارید؟

مطمئناً تغییر اینها کار سختی است. چون اینها به نوعی به باور شما تبدیل شده است اما اشخاصی که مثبت نگر هستند می دانند اولین قدم در تغییر زندگی، تغییر افکار است و سعی می کنند با تلقین های مثبت این افکار را تغییر دهند. پس سعی می کنند به صورت روزانه بارها و بارها به خودشان بگوین: من ثروتمندم، من خوشبخت ترین فرد روی زمینم، امروز اتفاق های خوبی می افته.

و جالب اینجاست که با گفتن این جملات روحیه و اعتماد به نفس فوق العاده ای پیدا می کنند و با این روحیه و اعتماد به نفس هر کاری را می توانند انجام بدهند و از همه مهمتر این است که هر روز اتفاق های خوبی برای آنها می افتد. به خاطر اینکه یک نیروی مثبت به کائنات فرستاده اند و کائنات هم تمام خوبی ها را به سمت آنها هدایت می کند.

اما در آن سو افراد منفی نگر بر این باورند که هیچ چیزی قابل تغییر نیست به خصوص افکار و متأسفانه هیچ تلاش و کوششی هم برای تغییر دادن آن نمی کنند. به خاطر همین است که فقط 3 درصد از مردم دنیا ثروتمند هستند و نیمی از ثروت دنیا در اختیار این اشخاص است.

افراد منفی نگر، تغییر را سخت ترین کار دنیا می دانند و اگر به موفقیت نرسند زمین و زمان را به هم می دوزند که فلانی نگذاشت من موفق شوم و یا فلانی نخواست که من به اهدافم برسم. در صورتی که به هیچ عنوان اینگونه نیست و در اصل خودش انتخاب کرده که موفق نشود.

تفاوت دوم: افراد مثبت اندیش روی اهدافشان تمرکز می کنند

tamarkoz-roye-ahdaf 

در کائنات قانونی وجود دارد که با تمرکز روی هر چیزی می توانید به آن قدرت بدهید و فرقی نمی کند این تمرکز روی افکار مثبت باشد یا منفی. بالاخره به هر چیزی که بیشتر فکر کنید به آن خواهید رسید. اما در این بین تفاوت بین افراد مثبت اندیش و منفی نگر این است که افراد مثبت اندیش به چیزهایی که می خواهند فکر می کنند.

افکاری مانند پول، ثروت، خوشحالی، خوشبختی و افراد منفی نگر با وجود اینکه نمی خواهند به غم و اندوه و بدبختی فکر کنند اما با صحبت هایی که با ضمیر درونی خود دارند این موارد را به زندگیشان دعوت می کنند. افراد منفی نگر به بدبختی ها می رسند فقط به خاطر اینکه تلقین های منفی به ضمیر ناخودآگاه شان وارد می کنند.

تنها راه حل این موضوع این است که تلقین های مثبتی به خورد ضمیر ناخودآگاه تان بدهید. به طور مثال بگویید: من خودم رو دوست دارم، من ثروتمندم، من قدرتمندم و ....

برای تغییر افکار در حال حاضر این تنها راه حل این موضوع است.

تفاوت سوم: افراد مثبت اندیش از شکست ها نمی ترسند

az-shekast-natarsidan 

افراد مثبت اندیش تنها اشخاصی هستند که از شکست خوردن هیچ ترس و واهمه ای ندارند و از این شکست ها پلی می سازند برای رسیدن به موفقیت. آنها از تمام شکست ها درس می گیرند و سعی می کنند دفعات بعد آنها را تکرار نکنند.

اما افراد منفی نگر از هر شکستی یک کوه می سازند و دلیل این شکست ها را دیگران می بینند. آنها خودشان را از شکست ها جدا می بینند و سعی می کنند شکست ها را از چشم دیگران ببینند. همین مورد باعث می شود هرگز نتوانند بعد از شکست هایشان از جایشان بلند شوند.

افراد منفی نگر هر شکستی را یک اتفاق بد و وحشتناک می بینند و همین اتفاق ها به مرور زمان اعتماد به نفس و روحیه ی آنها را از بین می برد و باعث می شود بعد از هر شکستی نتوانند به سمت اهدافشان پیش بروند و این به مرور زمان چنان این افراد منفی نگر را به زمین می زند که هرگز نتوانند از جایشان بلند شوند و هیچوقت نمی توانند روی خوش زندگی را ببینند.

تفاوت چهارم: افراد مثبت اندیش با تلاش هایشان مشخص می شوند

mosbat-andish-va-talsh-kardan 

افراد مثبت اندیش می دانند که با دست روی دست گذاشتن و امروز و فردا کردن هیچ کاری درست نخواهد شد و به خاطر همین است که تصمیم می گیرند که سعی و تلاش کنند و شب و روز کار کنند تا به اهدافشان برسند و هرگز دست از سعی و تلاش خود بر نمی دارند به خصوص اگر اطرافشان را افراد منفی نگر زیادی احاطه کرده باشد چون به جز هدفشان چیز دیگری را نمی بینند.

اما در آن سو افراد منفی نگر و منفی اندیش هستند که فقط منتظر این هستند که یک شخصی از راه برسد و آن ها را از رنج و بدبختی نجات دهد. آنها زاییده ی شرایط هستند نه خالق شرایط. آنها منتظر این هستند که شرایط آنها را به این طرف و آن طرف ببرد و در اصطلاح افراد منفی نگر شرایط، سرنوشت و تقدیر را بیشتر از هر چیز دیگری قبول دارند چون می گویند: در تقدیر ما نوشته که فقیر و بدبخت باشیم.

افراد منفی نگر نه به خودشان، نه به خدای خودشان و نه به مهارت ها و توانایی هایشان باور دارند و به خاطر همین دلایل است که هرگز حرکتی نمی کنند و در برابر هر سعی و تلاشی از خودشان مقاومت نشان می دهند چون می دانند و باور دارند که تقدیر برای آنها به واقعیت پیوسته و هرگز نمی توانند کاری انجام دهند و کار از کار گذشته.

تفاوت پنجم: بزرگ فکر کردن

bozorg-fekr-kardan 

اشخاصی که مثبت اندیش، مثبت نگر و به آینده خوش بین هستند تا جای ممکن آنقدر بزرگ فکر می کنند و سعی و تلاش می کنند تا بالاخره روزی به اهدافشان برسند. آنها می دانند رسیدن به اهداف و رویاها غیر ممکن نیست به خاطر همین با تصویر سازی ذهنی آن هم به صورت مثبت خودشان را در ناز و نعمت و ثروت غرق می بینند.

در مقابل این موضوع افراد منفی نگر هستند که با ذهنشان سعی می کنند کوچکترین چیزها را بدست بیاورند. سقف آرزوهای این افراد آنقدر کوچک است که از رسیدن به آنها هرگز خوشحال نمی شوند و هیچ شور و شوق و انگیزه ای در زندگی آنها وجود ندارد.

افراد منفی نگر بدست آوردن اهداف و رویاهای بزرگ را نه تنها برای خودشان بلکه برای همه محال و غیر ممکن می بینند و می گویند: فلانی با این همه دبدبه و کبکبه نتونست اونوقت تو می خوای به این هدف برسی؟

همین تلقین منفی باعث می شود تا برای همیشه سقف آرزوها و اهداف خودش را کوتاه کوتاه ببیند و برای رسیدن به آنها هرگز از خودش تلاش و کوششی به خرج ندهد.

تفاوت ششم: کوچک شمردن دیگران

kochak-shomordane-digaran 

افراد مثبت اندیش سعی و تلاششان این است که هیچوقت دیگران را خوار و کوچک نمی شمارند. آنها هرگز به خودشان این اجازه را نمی دهند که دیگران را خراب کنند تا شخصیت و جایگاه خودشان را بالا ببرند. آنها همه ی مردم را دوست خود می دانند.

اما در عوض در آن سوی میدان افراد منفی نگر از خراب کردن دیگران خوشحال می شوند و تلاششان این است که با خوار و حقیر شمردن دیگران چنان جایگاهی برای خودشان دست و پا کنند که هرگز شخصی به آنجا نرسیده باشد و جالب اینجاست که به آن هم می رسند، اما به نظر شما به چه قیمتی؟

تفاوت هفتم: مثبت اندیشی از درون شروع می شود

shoroe-mosbat-andishi-az-daron 

شاید این جمله را شنیده باشید: هیچ دوست و دشمنی در بیرون تو وجود ندارد.

هم دوست و هم دشمنت در داخل و در درون شما وجود دارد. زمانی که به خودتان با یک لحن مثبت می گویید: من موفق هستم و بارها و بارها این جمله را به خودتان می گویید بالاخره روزی می رسد که جواب این مثبت اندیشی خودتان را می بینید.

افراد مثبت اندیش هرگز به ندای درونی خودشان اجازه نمی دهند که به افکار منفی فکر کنند و تا جای ممکن به نقاط قوت خودشان فکر می کنند. به چیزهایی که دارند فکر می کنند نه چیزهایی که منفی است و هرگز نداشته اند و برای بدست آوردن چیزهایی که می خواهند سعی و تلاشی دو برابری دارند.

در آن سو افراد منفی نگر و منفی اندیش بدترین ظلم را در حق خودشان می کنند. آنها با تلقین های منفی که به خُورد ضمیر درونی خودشان می دهند هر آنچه که منفی است را به خودشان جذب می کنند و دست آخر به خودشان می گویند: من که اینو نخواسته بودم پس چرا این اتفاق افتاد؟

کاملاً درست است که افراد منفی نگر به دنبال اتفاق افتادن چیزهای بد نیستند. اما همین که با خودشان به صورت منفی صحبت می کنند کائنات هم اتفاق های بد را برای آنها آماده می کند و این مورد به مرور زمان اعتماد به نفس و روحیه آنها را کاهش می دهد.

تفاوت هشتم: مثبت اندیش ها تحسین کننده ثروتمندان و افراد موفق هستند

tahsin-afrade-servatmand 

اطراف افراد مثبت اندیش را اشخاصی ثروتمند و موفق احاطه کرده است و همین دلیلی شده تا آنها هم مثبت اندیش باشند. آنها به صورت مداوم این افراد ثروتمند و موفق را تحسین می کنند و این همه ثروت و موفقیت را لایق آنها می دانند. چون می دانند که این اشخاص چقدر زجر، زحمت، سعی و تلاشی کرده اند تا به این نقطه رسیده اند.

اما افراد منفی نگر تا افراد ثروتمند و موفق را می بینند ناراحت می شوند و می گویند: این شخص دزد است. اینها ثروتشان را از طریق راه های دزدی و نامشروع به دست آورده اند.

به نظر شما آیا همه ی انسانهای موفق و ثروتمند اینگونه هستند؟ آیا همه ی آنها دزد هستند؟ خَب معلوم هست که این نوع افکار فقط از اشخاص منفی نگر به وجود می آید و تنها به خاطر حسادت است که آنها را دزد خطاب می کنند. افراد منفی نگر چون خودشان فقیر هستند دیگران را دزد می دانند و از موفقیت های دیگران ناراحت می شوند.

تفاوت نهم: افراد مثبت اندیش چیزهایی را درک می کنند که دیگران نمی بینند

dark-kardane-ashkhase-mosbat 

درک همه چیز برای همه واقعاً سخت است. اجازه بدهید به مثال تصادف برگردیم. اگر با ماشینی تصادف کنید که مقصر هم نبوده اید و شخصی مثبت نگر باشید در نهایت جمله ای که به ضمیر درونی خودتان می دهید این است: خداروشکر که بدترین از این اتفاق نیفتاد. من از خدا تشکر می کنم و سعی می کنم بیشتر مواظب باشم.

اما اگر شخصی منفی نگر باشید و خیلی اتفاق مهمی هم نیفتاده باشد ممکن است به راننده بگویید: هووی روانی، چه وضع رانندگی کردنه. ببین چیکارش کردی. حداقل یه تومن خرج گذاشتی رو دستم.

درک کردن نیمه ی پر لیوان برای افراد مثبت اندیش خیلی ساده است اما برای اشخاص منفی نگر واقعاً این موضوع خیلی سخت و دشوار است. افراد منفی نگر از کوچکترین اتفاق های منفی ناراحت می شوند و به زمین و زمان بدگویی می کنند و دیگران را مقصر و مسبب این اتفاق ها می دانند.

تفاوت دهم: اشخاص مثبت اندیش و منفی نگر از چهره شان مشخص هستند

chehre-ashkhase-mosbat-andish 

آیا تا به حال با یک شخص مثبت اندیش و مثبت نگر هم صحبت شده اید؟ چه احساسی به شما دست می دهد وقتی با این اشخاص صحبت می کنید؟ آیا انرژی و روحیه ی بیشتری نمی گیرید؟

هر زمان که با این نمونه اشخاص صحبت می کنیم شادتر، خوشحال تر، با انگیزه تر و با روحیه تر می شویم و دوست داریم کارهایی را انجام دهیم که هرگز از عهده ی شخصی بر نیامده باشد.

اشخاص مثبت اندیش از چهره شان مشخص هستند. آنها شاد، خوشحال، با انگیزه، با اراده، مصمم و همیشه لبخند به لب دارند. آنها هرگز از کلمات منفی مثل نمی توانم، این کار نشدنی است، ما موفق نمی شویم، ما شکست می خوریم و .... استفاده نمی کنند. آنها می دانند که این افعال و جملات چقدر قدرت دارند به خاطر همین از به کار بردن این جملات خودداری می کنند.

اما افراد منفی نگر و منفی اندیش همیشه ناراحت، عبوس، اخمو، تو دار و خشمگین هستند. صحبت کردن با آنها به خاطر فاز منفی که دارند سریعاً به شما منتقل می شود و شما هم دقیقاً همان حرکات و رفتاری را نشان می دهید که این اشخاص منفی نگر از خود نشان می دهند و متأسفانه چون قدرت افکار منفی 70 برابر افکار مثبت است تا بخواهید به خودتان بیاید و افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید مقداری طول می کشد.

پس سعی کنید دور این افراد را یک خط قرمز بکشید. این افراد نه برای دوستی خوب هستند و نه برای کار کردن. به خاطر اینکه با کمی صحبت کردن و مشاوره گرفتن از آنها نه تنها مشکلی حل نخواهد شد بلکه مشکلی هم به وجود خواهد آمد.

سخن آخر

قانون دنیا قانون عمل و عکس العمل است. هر کاری انجام دهید به صورت جسم در مقابل شما ظاهر می شود چون شما خواسته اید. پس نگویید: من که اینو نمی خواستم.

مثبت اندیش بودن زندگی و آینده ی شما را تغییر می دهد و منفی نگر بودن زندگی و آینده ی شما را تباه و نابود می کند. اگر مثبت اندیش باشید همیشه خوشحال و خندان و با انگیزه خواهید بود اما اگر منفی نگر باشید همیشه ناراحت و نا امید خواهید بود.

از این به بعد انتخاب با شماست که مثبت اندیش باشید و آینده ای روشن روبرویتان باشد و یا منفی نگر باشید و آینده ای تاریک و مبهم در انتظارتان باشد.....