6_raze_servatmandan

در دنیایی که زندگی می کنیم افراد ثروتمند و فقیر زیادی زندگی می کنند اما درصد افراد ثروتمند نسبت به فقیر خیلی خیلی کمتر است و همین موضوع باعث شده تا موضوع بسیار مهمی مانند روانشناسی ثروت بیشتر از قبل بر سر زبان مردم جاری شود و جستجو برای این موضوع شروع شده که چرا افراد ثروتمند و پولدار روز به روز ثروتمندتر و از آن طرف افراد فقیر روز به روز فقیرتر می شوند؟

بعد از مدتی جستجو به یک نتیجه ی کاملاً جالب رسیده اند:

افراد ثروتمند و فقیر به واسطه ی نوع تفکر و باوری که دارند پیشرفت یا پسرفت می کنند.

یک تصور اشتباه که در میان عامه ی مردم دست به دست می چرخد این است که تصور می کنند افراد ثروتمند با پول و ثروتی که دارند نسبت به افراد فقیرتر متمایز هستند اما این تصوری کاملاً اشتباه است. شاید در نگاه اول این یک تصور صحیح باشد اما اگر بخواهید در عمق موضوع نگاه کنید می بینید که تفاوت افکار افراد ثروتمند و افراد فقیر از زمین تا آسمان با هم فرق دارد و هم صحبتی با آنها می تواند این موضوع را نمایان کند.

وقتی با افراد پولدار و ثروتمند صحبت می کنید تمام صحبت هایشان در مورد افزایش ثروت، رسیدن به هدف، هدف گذاری، آینده نگری، برقراری ارتباط موفق با دیگران، خوشبین بودن به آینده، مثبت نگری و هزاران دلیل مثبت گونه ی دیگر است.

اما وقتی با افراد فقیر هم صحبت می شویم از گذشته و کارهایی که نکرده اند، از آینده و بلاهایی که قرار است به سرشان بیاید، از نداشتن پول و ثروت، از بدبختی ها، از نداشتن یک رابطه ی سالم و موفق و خلاصه از هر چی بدبختی و نکبت هست، صحبت می کنند.

به نظر خودتان دوست دارید با کدام دسته معاشرت کنید؟ دوست دارید با کدام دسته نشست و برخاست کنید؟ دوست دارید کدام دسته از این افراد روی شما تأثیر بگذارند؟

مطمئناً همه ی ما دوست داریم با افراد ثروتمند و پولدار و میلیاردر صحبت کنیم و مانند آنها رفتار و مانند آنها فکر کنیم. قطع به یقین اگر مدتی با یک گروه رفت و آمد داشته باشیم مانند آنها فکر و عمل خواهیم داشت و این یک قانون روانشناسی است که در دنیا وجود دارد.

اگر نسبت به ثروت حس خوبی دارید، اگر باور دارید که روزی ثروتمند خواهید شد و برای این کار هم تلاش و کوشش می کنید به طور حتم به این خواسته ی خود خواهید رسید. فقط کافی است اطرافتان را از افراد موفق پر کنید و مانند آنها فکر کنید. اگر نسبت به ثروتمند شدن حریص باشید و شب و روز برای بدست آوردن آن تلاش کنید مطمئن باشید که به هر آنچه که خواسته ی شماست، خواهید رسید.

در این بین افراد فقیر باورشان این است که پول چرک کف دست است و تمایل زیادی برای بدست آوردن آن ندارد و به آن چیزی که در حال حاضر دارند راضی هستند و همین دلیل، متأسفانه متأسفانه بزرگترین دلیل پیشرفت نکردن آنهاست.

اما دلیل این نوع تفکر چیست؟ چرا افراد فقیر تفاوت فکری بسیار زیادی نسبت به افراد پولدار دارند و از همه مهم تر باورهای وحشتناک تری دارند؟

این موضوعی است که تیم "کافه نیاز" به آن پرداخته است و مایل است 6 راز را در مورد تفاوت تفکر افراد ثروتمند و فقیر بیان کند. تفاوتی که ممکن است تغییر آنها باعث ثروتمند شدن یا فقیر شدنتان شود.

با ما همراه باشید ....

راز اول: ثروتمندان به کاری که می کنند علاقه دارند و هرگز خسته نمی شوند

 anjame-kari-ke-asheghe-an-hastid

شرط اول در ثروتمند شدن این است که به کاری که می کنید علاقه داشته باشید فرقی نمی کند چه کاری باشد. اگر از کارتان راضی نیستید مطمئناً در آن هیچ وقت پیشرفت نخواهید کرد. به خاطر اینکه خیلی زود خسته می شوید و به مرور زمان قبل از اینکه به درآمد برسید پا پس خواهید کشید.

ثروتمندان اگر ساعت ها سرگرم کارشان باشند خسته نمی شوند و مدام به دنبال ایده های جدید هستند تا در کسب و کارشان پیاده سازی کنند و روز به روز پیشرفت کنند. ثروتمندان برای رسیدن به اهدافشان پول را ملاک قرار نمی دهند. آنها در مسیر رسیدن به موفقیت خوشحال هستند چون به آینده ی کاری خود خوشبین هستند و باورشان این است که روزی از این هم ثروتمندتر خواهند شد.

ثروتمندان اهدافشان را مدام به خودشان بازگو می کنند تا انگیزه ی کافی به آنها بدهد تا بیشتر کار کنند. چون می دانند بعد از هر سختی یک آسانی است. آنها موفقیت هایشان را روز به روز به چشمان خود می بینند. یک نمونه کاملاً بارز از اشخاصی که هرگز از کارش خسته نشده است و به ثروتمندترین فرد ایرانی در کل دنیا شهرت دارد "پیر امیدیار رئیس سایت EBay" است.

شخصی از پیر امیدیار می پرسد: شما خسته نمی شوید این همه کار می کنید؟ اما پیر امیدیار در جواب این شخص می گوید: من تا به حال در این شرکت کار نکرده ام. چون به کارم علاقه دارم پس هرگز خسته نمی شوم.

از خودتان بپرسید: آیا از کاری که می کنید خسته می شوید یا به کاری که انجام می دهید علاقه دارید؟

راز دوم: ثروتمندان از شکست هیچ ترس و واهمه ای ندارند

 tars-az-shekast

به نظر شما یکی از دلایلی که ثروتمندان ثروتمندتر شده اند این نیست که بر ترس هایشان غلبه کرده اند؟

بله. درست است. آنها برای رسیدن به اهدافشان و همچنین رسیدن به ثروت، ترس هایشان را کنار گذاشته اند. آنها سختی ها و شکست های زیادی را درک کرده اند تا به این حد رسیده اند که برای رسیدن به موفقیت هرگز از چیزی نترسند.

ثروتمندان تفکرشان این است که باید هدف گذاری کنند و این اهداف را مدام مقابل چشمان خود داشته باشند و این خود انگیزه ای به آنها می دهد تا ترسی از شکست نداشته باشند و همین رمز موفقیت و رسیدن به رویاها و آرزوها است.

افراد ثروتمند به مانند یک شخص روانی و عاشق به دنبال اهدافشان هستند و هر ترسی را به جان می خرند و هر روز برای ثروتمندتر شدن مشتاق و مشتاق تر می شوند. باور انسان های موفق این است که برای ثروتمند شدن باید از دایره ی راحتی خود بیرون بیایید و آرامش، خواب و راحتی های زندگی را از خودتان بگیرید و آنقدر تلاش کنید و ترس ها را کنار بگذارید تا به موفقیت نزدیک و نزدیک تر شوید.

راز سوم: ثروتمندان استاد تلقین های مثبت هستند

talghin-mosbat 

اگر از افراد فقیر بپرسید که امروز چطور بود، هزاران دلیل برایتان می آورند که امروز از دیروز بدتر بود و یا تا نشان ندهد بدبخت تر از شما هستند مطمئن باشید شما را رها نمی کنند. فقیران باورشان این است که با گفتن افعال منفی و به کار بردن جملاتی که بار منفی بسیار زیادی دارند، چنان دلشان خُنک می شود که هیچ چیز دیگری به آنها این آرامش را نمی دهد.

اما این را نمی دانند که با گفتن این جملات خودشان را بدبخت تر از همیشه نشان می دهند و زندگی را به خودشان سخت و سخت تر می کنند.

در آن سوی میدان افراد ثروتمند این را می دانند که: به هر چیزی که فکر کنند و یا هر جمله ای که به کار ببرند، کائنات آن را برایشان مهیا می کند. پس همیشه مثبت فکر می کنند و به صورت مثبت با ضمیر درونی شان صحبت می کنند.

آنها هرگز به خودشان اجازه نمی دهند که بگویند: من بی پولم. چون گفتن این جمله یک بار منفی خیلی زیاد به کائنات می فرستد و در جواب هم کائنات انواع بیماری، بدبختی، فلاکت و زجر و هر چیزی که تصور کنید برایشان فراهم می کند. به همین خاطر حتی اگر پولی در جیب یا حساب بانکی خودشان نداشته باشند باز هم می گویند: من ثروتمندم و کائنات روز به روز به ثروتم می افزاید.

فرستادن بار مثبت به کائنات به طبع دریافت بار مثبت هم به همراه خواهد داشت و این باعث می شود تا افراد ثروتمند و مثبت نگر روز به روز پولدارتر شوند و افراد فقیر هم بیشتر به سمت فقر پیش بروند.

راز چهارم: باور افراد ثروتمند این است که ثروتمند می شوند

bavare-servatmand-shodan 

یک باور بسیار با ارزش که در زندگی افراد ثروتمند وجود دارد و خیلی از آن بهره برده اند این است که آنها باور دارند که با تلاش و کوشش و با صبر و حوصله بالاخره ثروتمند خواهند شد. آنها می دانند که راهی که دیگران رفته اند و به موفقیت رسیده اند پس آنها هم می توانند این راه را بروند و به موفقیت برسند.

افراد ثروتمند سعی می کنند از خودشان سوالات خوب بپرسند. به طور مثال از خودشان و به صورت کاملاً مثبت می پرسند: چگونه دیگران ثروتمند شدند؟ حالا که دیگران توانسته اند پس چرا من نتوانم؟ چطور می توانم از این راه به ثروت زیادی برسم؟

هر زمان که این سوالات را از خودشان می پرسند ضمیر ناخودآگاه و ضمیر درونی آنها شروع به فلسفه بافی آن هم به صورت مثبت می کند و طوری واژگان را در کنار هم قرار می دهد که انگیزه ای چند برابری را به افراد می دهد تا روز به روز به افکار مثبت و ثروت فکر کنند و ایده هایی را به ذهنشان جاری کند که آنها را به ثروت نزدیک و نزدیک تر کند. همین تغییر تفکر در نوع سوال پرسیدن آنها باعث تغییر و یک انقلاب درونی می شود و کائنات هم راه های موفقیت را در مسیر آن ها قرار می دهد که هیچ گاه حتی تصورش را هم نمی کردند.

افراد موفق و ثروتمند، ثروتمند شدنشان را مدیون همین باورها و تلقین های مثبت می دانند. آنها می دانستند که روزی موفق خواهند شد. آنها باور داشتند که ثروت و موفقیت به زودی آنها را در آغوش خواهد کشید. ثروتمندان هرگز منتظر شرایط خوب نبودند، بلکه آنها خالق شرایط خوب بودند.

راز پنجم: آنها هرگز قانع نمی شوند و جاه طلبانه به دنبال هدفشان هستند

 servatmandan-va-hadaf-gozari

ثروتمندان تا جایی که می توانند بزرگ فکر می کنند تا بزرگ بدست بیاورند. آنها رویاها و اهدافی بزرگ در سر دارند و درک آن برای افراد فقیر و کوته فکر واقعاً سخت است. ثروتمندان جاه طلب هستند و برای رسیدن به اهدافی که دارند شب و روز تلاش می کنند و افکار و رویاهایی بزرگ در سر می پرورانند.

اما افراد فقیر و متوسط سعی می کنند به آن چیزی که دارند قانع باشند و همیشه می گویند: خداوند گفته که قانع باشیم و یا جمله ای معروفی که دارند این است: خدا نخواست که ما ثروتمند شویم.

به نظر شما آیا واقعاً خدا نخواسته که آنها ثروتمند شوند؟ آیا خداوند به آنها گفته ثروتمندان اشخاص بدی هستند و ثروتمند بودن شما را از خداوند دور می کند؟ آیا خداوند به آنها گفته که اگر ثروتمند شوید هرگز به یاد خدا نخواهید بود؟

به هیچ وجه خدا نخواسته که آنها فقیر باشند. بلکه به واسطه ی اختیاری که خداوند به آنها داده این اتفاق افتاده است. افراد فقیر و ثروتمند خودشان انتخاب کرده اند که فقیر باشند و یا ثروتمند. افراد ثروتمند خودشان و با اختیار خودشان تصمیم گرفته اند که ثروتشان را در اختیار دیگر مردم قرار دهند و به همین دلیل است که خداوند ثروت آنها را چند برابر می کند.

همان طور که "بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت" نیمی از ثروتش را در اختیار مردم فقیر قرار داده است و آیا تا به حال شنیده اید که بیل گیتس فقیر شده باشد؟ مطمئناً نه. چون از هر دستی بدهید از همان دست هم پس خواهید گرفت و این قانون کائنات است و این شخص مدت هاست که مرد اول ثروت دنیاست.

اما افراد فقیر ترس از این دارند که همین پولی که الان دارد هم از بین برود و همیشه می گویند: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. این ضرب المثل درست است اما نه در بخشش و سخاوت. باید در بخشش به مردم جاه طلب باشید. باید ثروت تان را به دیگران ببخشید و سخاوتمند باشید تا خداوند هم به شما کمک کند.

راز ششم: ثروتمندان پول و ثروت را دوست دارند و آن را دوست خود می دانند

dost-dashtane-servat 

یکی از بزرگترین دوستان اشخاص ثروتمند، پول و ثروت است. آنها پول و ثروت را به دیدی دیگر نگاه می کنند. آنها می دانند که داشتن پول و ثروت، یعنی حلال تمام مشکلات، آنها می دانند که آرامش زندگی، وضعیت مالی و هر چیز دیگری همه ارتباطی تنگاتنگ با پول دارد. به خاطر همین خیلی محترمانه با آن برخورد می کنند.

اما از آن سو افراد فقیر باورشان این است که پول شروع تمام بدبختی ها است. آنها می دانند که نداشتن پول و فقیر بودن یعنی به دستورات دینی عمل کردن اما در صورتی که این واقعاً یک تفکر اشتباه است. کجای دین نوشته است که اگر فقیر باشید انسانی بهتر هستید و یا کجای دین گفته اگر ثروتمند باشید چیز بدی است؟

سعی کنید این باورهای اشتباه را از ذهنتان بیرون کنید. این را بدانید که اگر فردی ثروتمند باشید و به خیلی از مردم کمک کنید در نزد خدا خیلی بهتر جلوه می دهید تا فردی فقیر باشید اما همان مقدار پولی هم که دارید را پیش خودتان نگه دارد و بگویید: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

سخن آخر

حالا که با این 6 راز آشنا شدید بایستی بدانید که تغییر افکار و تغییر باورها چطور می تواند زندگی شما را تحت الشعاع خودش قرار دهد. مرز بین ثروتمند بودن و فقیر بودن فقیر، تغییر افکار و تغییر باورهاست. اگر می خواهید مثل افراد ثروتمند روز به روز به ثروت تان اضافه شود باید به مانند آنها فکر کنید، عمل کنید، رفتار کنید و مانند آنها باورهایتان را تغییر دهید.

رمز موفقیت افراد ثروتمند از همین تغییر افکار شروع می شود، آیا شما هم برای این تغییر بزرگ آماده اید؟