behine-sazi-image 

گوگل به عنوان ارشدترین مقام در جستجوها که حدود 90 درصد از جستجوهای اینترنت را به خودش اختصاص داده یک قانون بسیار ساده دارد و این است که اگر می خواهید سایت تان از نظر سئو و نتایج جستجوی گوگل در بهترین رتبه بندی قرار بگیرید باید تصاویرتان را برای سایت و موتورهای جستجو بهینه کنید.

شاید قبل از راه اندازی سایت به این موضوع فکر کرده باشید که سئو می تواند یک راز بزرگ باشد و یا سئو یک کار راحت که با انجام آن به راحتی به صدر جستجوهای گوگل خواهید رفت. اگر قوانینی که گوگل ارائه داده است را رعایت کنید موضوع سئو خیلی راحت خواهد بود اما اگر از این قوانین تخطی کنید به راحتی سایت تان را شامل جریمه می کند.

همه اشخاصی که به نحوی در کسب و کارهای اینترنتی دستی دارند این را خوب می دانند که سئو یک راز نیست بلکه رعایت یک سری قوانین است که سایت تان را به مردم معرفی می کند اما بارها و بارها دیده شده که خیلی از این افراد برخی از این قوانین را نادیده می گیرند و یکی از همین قوانین بهینه کردن تصاویر برای موتورهای جستجو است.

پیدا کردن تصاویر مناسب و ویرایش آن با استفاده از برنامه ی فتوشاپ و بارگذاری آن روی سایت می توانید یک مقداری طول بکشد اما همین که با استفاده از آن بتوانید کاربران را به سمت خودتان بکشانید این می تواند بزرگترین سود برای کسب و کار اینترنتی شما باشد.

مزایای زیادی در بهینه کردن تصاویر برای موتورهای جستجو وجود دارد که به اختصار چند مورد را بیان خواهیم کرد:

* افزایش ترافیک سایت زمانی که در حال جستجوی تصاویر هستند

* بدست آوردن بهترین رتبه در جستجوهای گوگل

* اگر لوگو سایت را روی تصاویر بگذارید به سرعت به یک برند تبدیل می شوید

* در حدود 50 الی 60 درصد جستجوها بر اساس تصاویر است و این نشان از اهمیت تصاویر را می دهد

* سرعت بارگذاری صفحات سایت بیشتر خواهد بود

* داشتن تصویر درک مطالب را برای کاربران آسان تر می کند

* چشم کاربران با دیدن تصاویر کمتر خسته می شود

* و ....

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است به شما نحوه بهینه کردن تصاویر را آموزش دهد. با رعایت کردن این قوانین به راحتی می توانید سایت خود را بعد از مدتی در بهترین نتایج جستجوی گوگل ببینید.

با ما همراه باشید ....

تصاویر را مرتبط به موضوع انتخاب کنید

تمام اشخاصی که روی سایت خود کار می کنند تنها دلیلش این است که با استفاده از ترافیک و بازدید کننده ای که بدست می آورند کسب درآمد کنند و یکی از همین مواردی که روی کسب بازدید کننده تأثیر دارد انتخاب تصاویری است که با موضوع شما کاملاً مرتبط باشد.

تصاویر باید روی مخاطبین تأثیر بگذارد و اگر متن را متوجه نشد با دیدن تصویر مربوطه به صورت کامل متن را درک کند و همچنین تصویر باید آنقدر جذاب و گیرا باشد که مخاطب را به خودش جذب کند به گونه ای که به مطالعه ی کل مطلب ترغیب شود.

هر چه مخاطبین خود را بیشتر در سایت نگه دارید این روی بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر تأثیر زیادی دارد. حتی گوگل این موضوع را متوجه می شود و به مرور زمان سایت شما را در بهترین رتبه های جستجوی متنی و تصاویر قرار می دهد و این در آینده می تواند بهترین درآمدها را نصیب شما کند.

بهترین نام را برای تصاویر انتخاب کنید

یکی از مواردی که به صورت مستقیم توسط موتورهای جستجوی گوگل ایندکس می شود و در نتایج جستجویش نشان داده می شود نامی است که شما برای هر تصویر انتخاب می کنید که برخی از اشخاصی که متأسفانه به راحتی از کنار آن عبور می کنند. ارزش تصاویر شما زمانی مشخص می شود که بهترین نام را برای آنها انتخاب کنید.

هر اسمی شما برای تصاویر خود انتخاب می کنید گوگل این را متوجه می شود که این تصویر را باید در کدام دسته بندی از دیتابیس خود ذخیره کند و این روی سئو سایت تان تأثیر فراوانی دارد. اسامی و نام هایی که به خوبی برای تصاویر خود انتخاب می کنید می تواند شانس شما را برای رسیدن به رتبه های بالای جستجوی گوگل بیشتر و بیشتر کند.

برای انتخاب اسم سعی کنید اسامی را یا انگلیسی انتخاب کنید یا به صورت فینگلیش. اگر فارسی انتخاب کنید هیچ موردی ندارد اما تنها مشکلی که به وجود می آید این است که ممکن است برخی است سیستم ها نتوانند فایل فارسی را بخوانند و این باعث می شود تا نام سایت تان به صورت علامت های نامفهوم ظاهر شود و این به مرور زمان روی سئو سایت تان تأثیر منفی دارد.

به طور مثال اگر قرار است یک نام برای یک تصویری که در مورد کسب و کارهای آنلاین است قرار دهید اینگونه بنویسید:

به صورت انگلیسی: business-online-seo

به صورت فینگلیش: kasbo-kare-interneti-seo

سعی کنید در هنگام انتخاب نام از قرار دادن فاصله پرهیز کنید و حتماً خط فاصله (-) استفاده کنید و از آندرلاین (_) استفاده نکنید ممکن است از نظر گوگل اسپم به نظر برسد. از کلمات کلیدی در نام هایتان استفاده کنید و تا جای ممکن حجم تصاویرتان را پایین بیاورید. این مورد روی سرعت بارگذاری سایت تان و همچنین پر کردن بی مورد فضای هاست تان اهمیت دارد.

فرمت مناسب برای تصاویر خود به کار ببرید

formate-monaseb-baraye-image

فرمت های زیادی از تصاویر در سطح اینترنت استفاده می شود از JPEG و PNG گرفته تا BMP وGIF  و خیلی از فرمت های دیگر و به هر کدام به نوعی یک تأثیر متفاوت روی تصاویر می گذارد. اما در این بین فرمت JPEG که یکی از فرمت های قدیمی در میان تصاویر است به عنوان استاندارد این فرمت ها استفاده می شود.

این فرمت با کیفیت های بالا و در حجم های کوچک برای سایت قابل استفاده است و در آن سو دیگر فرمت ها مانند GIF به خاطر نوع فرمتش از کیفیت پایین تری برخوردار است و به خاطر همین به شما پیشنهاد نمی کنیم که از این فرمت استفاده کنید.

اگر سایت شما از آن جمله سایت هایی است که از تصاویر زیاد استفاده می کند برای اینکه کیفیت و حجم تصاویرتان پایین نباشد سعی کنید از فرمت JPEG را به کار ببرید.

تا جای ممکن از تصاویر کپی شده استفاده نکنید

کپی کردن تصاویر به هیچ عنوان به این معنی نیست که از تصاویر سایت های دیگر استفاده نکنید و حتماً باید خودتان خالق تصاویر برای سایت تان باشید. اما این می تواند فوق العاده باشد که به صورت شخصی بتوانید تصاویری برای سایت تان طراحی کنید که خودتان خالق آن هستید.

اما اگر هزینه و وقت کافی در اختیار ندارید که این کار را انجام دهید پس به راحتی از تصاویر سایت های دیگر استفاده کنید اما به یک شرط. به شرط اینکه مقداری تغییر در آن ایجاد کنید. به این تصاویر لوگو، اسم سایت، متن هایی که مرتبط با موضوع محتوا و یا هر چیز دیگری اضافه کنید. این کار باعث می شود که تصاویر از حالت یکنواختی که در سایت های دیگر وجود دارد بیرون بیاید.

همچنین سعی کنید اندازه ی تصاویری که کپی می کنید را با استفاده از برنامه ی فتوشاپ به اندازه سایت خود بهینه کنید. نه آنقدر بزرگ باشد که حجم زیادی بگیرید و نه آنقدر کوچک باشد که کیفیت خودش را از دست بدهد.

سخن آخر

تا جایی که می توانید تصاویر خود را برای موتورهای جستجوی گوگل بهینه کنید. این کار روی سئو سایت تان تأثیر مثبت خواهد گذاشت و سایت تان را در رتبه های بالای جستجوی گوگل قرار خواهد داد.