6-raftare-foroshande-harfei 

هر کسی می تواند یک فروشنده باشد اما هر فروشنده ای نمی تواند حرفه ای عمل کند. در دنیای فروش تنها راه حل این موضوع است که یک سری قوانین را رعایت کنید. این قوانین به مرور زمان به یک عادت و رفتار مناسب در شما مبدل می شود و همین رفتارهای مناسب و مودبانه است که شما را حرفه ای تر نشان می دهد.

حرفه ای بودن را می توان از نحوه ی رفتار یک فروشنده با یک خریدار متوجه شد آن هم هنگامی که با مشتریان بهترین رفتار خود را نشان می دهند و این نشان از یک شخصیت حرفه ای را می دهد. حرفه ای بودن و حرفه ای شدن به همین راحتی نیست باید روی تکنیک هایی که ارائه می شود کار کنید تا به شخصیت یک فروشنده ی حرفه ای و ماهر نزدیک شوید.

مشتریان هم به خاطر همین رفتارهای مناسبی که از شما می بینند از شما خرید می کنند و صد البته کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کنند. اگر می خواهید بازاریابی دهان به دهان را مشتریان به صورت رایگان برای شما انجام دهند تنها راهش این است که به سمت حرفه ای شدن قدم بردارید.

این چند خطی که تیم "کافه نیاز" ارائه خواهد داد 6 رفتار یک فروشنده ی حرفه ای را نشان می دهد. سعی کنید این موارد را فرا بگیرید و در کسب و کارتان به اجرا در بیاورید.

با ما همراه باشید ....

رفتار اول: سعی کنید همیشه و در هر حالتی لبخند بزنید و خنده رو باشید.

اگر کسب و کارتان به گونه است که می توانید به هر جای مغازه یا فروشگاه تان حرکت کنید این کار را انجام دهید و هرگاه مشتری وارد فروشگاهتان شد با لبخند به ملاقات وی بروید و اگر آنقدر رابطه تان با مشتری گرم است نام کوچک مشتری را صدا بزنید. این روی خریدهای بعدی وی هم تأثیر مثبت می گذارد.

رفتار دوم: مشاور در امر فروش باشید

moshaver-forosh-bashid

مشتری مطمئناً در خریدهایش به مشکل بر می خورد و این مورد به شما بستگی دارد که بخواهید مشتری را از سردرگمی های موجود نجات دهید. تا جای ممکن با پرسیدن سوال به صورت کامل تمام نیازهای مشتری را بفهمید و سپس وی را نسبت به نیازی که دارد راهنمایی کنید.

رفتار سوم: چنان صحبت کنید که در مشتری حس اعتماد به وجود بیاید

مشتری تنها چیزی که در هنگام خرید نیاز دارد اعتماد کردن است. مشتری به شما اعتماد می کند و محصولات و خدمات را از شرکت یا فروشگاه تان می خرد. پس سعی کنید این اعتماد را دو چندان کنید. به طور مثال مدارک و مستنداتی را به مشتری ارائه دهید که نشان از مورد معتبر بودن محصولات و خدمات شما است. این مورد به خودی خود اعتماد را در مشتری به وجود می آورد.

رفتار چهارم: احساس نیاز به وجود بیاورید

ehsase-niaz-dar-moshtari

یکی از رفتارهای فروشنده های حرفه ای این است که چنان در مورد محصولات و خدماتشان صحبت می کنند که یک حس نیاز را در مشتری به وجود می آورند که انگار به این محصول نیاز مبرم دارند.

مشتری برخی موارد استفاده از محصول یا خدمات را نمی داند اما اگر شما به عنوان یک فروشنده ی حرفه ای قبل از اینکه برای مشتری توضیح دهید با خودتان فکر کنید و ببینید این محصول چه نیازی را می تواند از مشتری برطرف کند به راحتی می توانید این احساس نیاز را در وی به وجود بیاورید

رفتار پنجم: نحوه ی کارکرد محصول یا خدمات را به وی نشان دهید

یکی از مواردی که در تصمیم گیری مشتری در هنگام خرید خیلی تأثیر دارد و همچنین یک هیجان کاذب در مشتری به وجود می آورد این است که در هنگام خرید نحوه ی کارکرد محصول مورد نظر را به وی نشان دهید. این باعث می شود تا مشتری خیلی راحت تر تصمیم بگیرید که می خواهد محصول را بخرد یا خیر.

اما به طور حتم در این طور مواقع چون یک هیجان خاص نسبت به خرید دارد در بیشتر مواقع تصمیم می گیرد این محصول را خریداری کند.

رفتار ششم: تمام سوالاتی که مشتری می پرسد با حوصله ی فراوان پاسخ دهید

pasokh-be-soalate-moshtariyan

این حق مشتری است که بداند این محصول یا خدمات چطور کار می کند، این حق مشتری است بداند نحوه ی پرداخت هزینه به چه اشکالی است، این حق مشتری است که بداند عمر مفید محصول تا چه اندازه است، این حق مشتری است که بداند محصول یا خدمات شامل گارانتی بازگشت هست یا خیر.

مشتری در زمان خرید ممکن است دهها یا صدها سوال از شما بپرسد و این شما هستید که در منسب یک فروشنده ی حرفه ای باید با حوصله ی فراوان به تمام سوالات آنها پاسخ دهید. هر چه با حوصله تر باشید بیشتر می توانید حس اعتماد را در مشتری به وجود بیاورید و این نشان از یک رفتار حرفه ای از یک فروشنده ی حرفه ای است.

سخن آخر

فروشندگان حرفه ای به همین راحتی به فروشندگان حرفه ای نشده اند. آنها بسیار زحمت کشیده اند و روی فن بیان شان آنقدر کار کرده اند تا بتوانند بهترین ها را به مشتریان خود ارائه دهند. اگر شما هم می خواهید حرفه ای عمل کنید این تکنیک ها را به کار ببرید.