cold-calling

شما به عنوان مدیر کسب و کار خود باید مدام در حال تماس های حضوری و تلفنی با مخاطبین و مشتریان خود باشید. بیشتر اشخاصی که به این صورت بازاریابی و فروش خود را انجام می دهند به صورت مداوم با مشتری های زیادی در ارتباط هستند. در کل تماس سرد یا همان cold calling در هر سیستم بازاریابی و فروشی استفاده می شود و به اصطلاح به اولین برخورد با مشتری بدون هرگونه آشنایی، تماس سرد می شود.

یکی از روش های ارتباط برقرار کردن با مشتریان و مخاطبین همین تماس سرد است که متأسفانه خیلی از اشخاصی که در حوزه ی بازاریابی و فروش کار می کنند در این مرحله اشتباه مهلکی را انجام می دهند. قبل از هر چیزی باید این را بدانید که هدف نهایی هر بازاریاب، فروش است. اما این اشخاص در همین مرحله و در اولین تماس، تمام سعی و تلاش شان را می کنند تا محصول خود را بفروشند.

اما فروشندگان حرفه ای برای تک تک تماس ها و ملاقات هایی که با مخاطبین و مشتریان خود دارند برنامه ریزی می کنند. آنها می دانند که در اولین تماس یا همان تماس سرد خیلی سخت است که مشتری به سرعت به آنها اعتماد کرده و خرید کند. پس سعی می کنند با برنامه و هدف جلو بروند و در موقع مناسب بهترین فروش را داشته باشند. همین مورد می تواند یک تفاوت بزرگ بین فروشندگان حرفه ای و ماهر با فروشندگان معمولی را مشخص کند.

فروشندگان حرفه ای سعی می کنند در تماس سرد نیازهای مشتری را بدست بیاورند و با استفاده از همین نیازها برنامه ریزی کرده و در تماس های بعدی به مرور زمان فروش خود را نهایی می کنند و همین مورد عامل موفقیت آنها در عرصه ی بازاریابی و فروش خواهد بود.

اگر می خواهید حرفه ای عمل کنید اولاً در اولین تماس توقع اتفاق افتادن معجزه نداشته باشید و همچنین سعی کنید اطلاعات کافی در مورد محصول و خدماتی که قرار است ارائه دهید در دست داشته باشید تا به هرگونه سوال احتمالی مشتریان پاسخگو باشید.

در ضمن سعی کنید شیک پوش باشید، لبخند بزنید، روی فن بیان خود کار کنید، بسیار مودبانه صحبت کنید، به هیچ عنوان محصولات و خدمات رقبای خود را نکوبانید و بر عکس آنها را تحسین کنید و در نهایت خودتان را برای فروش نهایی به مشتری آماده کنید.