8-asle-zabane-badan 

یکی از تأثیرگذارترین زبان هایی که در جلسات مذاکره، فروش، بازاریابی و خلاصه در تمام زندگی کاربرد دارد زبان بدن است. استفاده صحیح از این زبان می تواند موفقیت کاری و شغلی شما را تضمین کند و آینده ی شما را رقم بزند.

اما در آن سو هم استفاده ی غیر اصولی، نا صحیح و اشتباه از این زبان می تواند زندگی و آینده ی شما را به صورت کامل از بین ببرد. چرا که در هر حیطه ای که توجه کنید زبان بدن کاربرد دارد و استفاده صحیح یا اشتباه می تواند برگ برنده یا برگ بازنده ی شما باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است نکات و راهنمایی هایی کاملاً ساده و کاربردی را به شما ارائه دهد تا برای رسیدن به موفقیت در هر مذاکره یا جلسه ای، خودتان را آماده کنید.

با ما همراه باشید ....

راهنمایی اول: تا جای ممکن از راه دهان نفس بکشید

شروع تمام جلسات با استرس و فشار روانی همراه است و این می تواند اکسیژن کمتری به مغز شما برساند و به خوبی نتوانید به ذهن تان دستور بدهید. در این طور مواقع سعی کنید قبل از این که وارد جلسه شوید با خودتان خلوت کنید و از راه بینی نفس بکشید و بعد از دهان هوا را بیرون بدهید.

این کار را چندین بار انجام دهید تا بار روانی و تنشی که مربوط به قبل از جلسه است از بین برود و چهره تان از حالت یک شخص استرس دار به شخصی تبدیل شود که خندان و بشاش است و هیچ گونه استرسی ندارد.

راهنمایی دوم: در هنگام ارائه مطالب راه بروید

اگر توجه کرده باشید بیشتر اشخاصی که در حوزه ی سخنرانی و مذاکره فعالیت می کنند تمام فکر و ذکرشان این است که توجه دیگران را به خودشان جلب کنند و تنها راه حل این مورد را فقط در راه رفتن دیده اند. هرگاه ایستاده اید و یا راه می روید اشخاصی که در جلسه یا همایش حضور دارند بیشتر چشمشان به دنبال شما است و بیشتر توجه می کنند و تأثیر بیشتری دارد تا اینکه نشسته باشید و صحبت کنید.

برای اینکه مقداری جمع خودمانی تر شود می توانید در میان جمع حرکت کنید تا تأثیر بیشتری روی مخاطبین بگذارید و بیشتر به شما توجه کنند. اما اگر می خواهید بر یک صحبت بسیار مهم تأکید کنید سعی کنید با قدرت بایستید و محکم صحبت کنید. هر چه قدرتمندتر صحبت کنید و از زبان بدنتان به خوبی استفاده کنید به طبع بیشترین تأثیر را روی مخاطبین خود خواهید گذاشت.

راهنمایی سوم: برای جدی گرفته شدن فوراً نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهید

تصور کنید با اشخاصی در جلسه مذاکره یا فروش شرکت کرده اید. در این بین برخی اشخاص فقط روی صندلی نشسته اند و تا لحظه ی آخر صبحت نمی کنند و در پایان جلسه نظرات خود را ارائه می دهند. این طور اشخاص و نظرات آنها به خاطر نوع استفاده اشتباه از زبان بدنشان خیلی جدی گرفته نمی شوند.

اما تصور کنید خود شما یا دیگر اشخاص از زمانی که وارد جلسه می شوید محکم و مصمم بدون اینکه روی صندلی لم بدهید و به صورت کاملاً صحیح از زبان بدنتان استفاده می کنید و در مورد مسائل و مشکلات نظرات و پیشنهادات خود را حتی اگر کوچک و جزئی باشد ارائه می دهید.

به طور حتم این نظراتی که ارائه می شود خیلی تأثیرش بیشتر خواهد بود و مطمئناً در هنگام ارائه نظرات بیشتر به شما توجه می شود تا شخصی که فقط روی صندلی لم می دهد. طریقه ی نشستن شما روی صندلی می تواند مصمم بودنتان را نشان دهد و از آن طرف می توانید توجه دیگران را به خودتان جلب کنید.

راهنمایی چهارم: برای نشان دادن اقتدارتان از کف دست هایتان استفاده کنید

estefad-az-kafe-dast-dar-zabane-badan

در جلسات و مذاکره ها اشخاصی که حرفه ای هستند سعی می کنند از تکنیک کف دست ها استفاده کنید. به این شکل که هرگاه کف دست هایشان رو به پایین است یعنی نمی خواهند مذاکره کنند و در مورد مشکل و مسئله ی به وجود آمده زیاد راغب نیستند و تمایل زیادی به این مذاکره نشان نمی دهند.

اما زمانی که در هنگام صحبت کردن کف دست هایشان رو به آسمان است این یعنی من با شما صادق هستم و همین صادق بودن نشان از تمایل داشتن به این مذاکره است و در برخی موارد هم کف دست هایشان را روی میز قرار می دهند و این نشان از اقتدار آنهاست.

راهنمایی پنجم: برای قدرتمندتر نشان دادن از تمام اعضاء بدنتان استفاده کنید

eghtedar-dar-estefade-az-zabane-badan

شاید همایش ها و سخنرانی های زیادی را تماشا کرده اید و یا در آنجا حضور داشته اید. در بیشتر آنها، سخنرانان سعی می کنند از تمام اعضاء بدنشان برای جلب توجه شما استفاده کنند و خودشان را قدرتمندتر و یک سخنران حرفه ای تر نشان دهند.

بیشتر این سخنرانان در این طور مواقع یک شگرد و تکنیک خاص دارند و برای اینکه بدنشان کمتر خسته شود و صدایی رساتر داشته باشند سعی می کنند تمام وزن بدنشان را روی هر دو پا بیندازند. این نوع ایستادن باعث می شود تا دستگاه عصبی بدن به طور معجزه آسایی آرام باشد و به راحتی بتوانید نفس بکشید. هر چه راحت تر نفس بکشید استرس تان از بین می رود و صدایتان رساتر خواهد بود.

برای اینکه این مورد بیشتر به شما آرامش دهد سعی کنید این کار را قبل از اینکه وارد جلسه، مذاکره یا قبل از سخنرانی بارها و بارها انجام دهید. این نوع از زبان بدن حس آرامش را به شما می دهد.

راهنمایی ششم: انگیزه را به تیم و گروه تان هدیه دهید

روش دیگری از زبان بدن که این روزها در میان سخنرانان و اشخاصی که فعالیت های انگیزشی انجام می دهند این است که سعی می کنند به تیم و گروه شان انگیزه بدهند. انگیزه دادن از هر چیزی مهمتر است و نشان از قدرت شماست.

این اشخاص دقیقاً مانند رهبران ارکستر هستند که در جلو تیم و گروه خود می ایستند و هر آنچه را که با زبان بدنشان ارائه می دهند دیگران هم تکرار می کنند. اگر رهبر آواز خواند آنها هم می خوانند، اگر رهبر شروع به رقصیدن کرد آنها هم می رقصند، اگر رهبر بالا و پایین پرید آنها هم این کار را انجام می دهند.

تمام این فعالیت هایی که رهبر در جلو گروه و تیم خود انجام می هد فقط به خاطر این است که آنها را از حالت کسلی و بی حالی و کرختی بیرون بیاورد و سپس شروع به درس دادن کند. این مورد باعث می شود تا انگیزه آنها برای گوش دادن به رهبر خود بیشتر و بیشتر شود.

راهنمایی هفتم: زبان بدن در وضعیت آماده به بلند شدن

شاید بارها و بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که زمانی که طرف مقابل تان راغب و تمایلی به شنیدن صحبت هایتان ندارد شما هم سریع حرف هایتان را جمع و جور می کنید تا او صحنه را ترک کند. شکل دیگری هم در نوع نشستن افراد وجود دارد و با استفاده از زبان بدن وی می توانید این را متوجه شوید.

هرگاه بر سر میز مذاکره یا جلسه ای نشسته اید و طرف مقابل در وضعیتی خودش را قرار می دهد که انگار می خواهد بلند شود این یعنی می خواهد میز مذاکره را ترک کند و نشان از پایان مذاکره است. به طور مثال دست هایش را روی زانو می گذارد یا دست هایش روی میز مذاکره است و آماده ی بلند شدن است.

در این طور مواقع به هیچ عنوان جلوی طرف مقابل را نگیرید و یا به وی التماس کنید. چون برگ برنده الان دست وی است. این شخص مایل به شنیدن صحبت های شما نیست و اگر بخواهد باز هم بر سر میز مذاکره بنشیند به طور حتم پیشنهاداتی را به شما ارائه می دهد که ممکن است به سود شما نباشد.

راهنمایی هشتم: زبان بدن شما می تواند ارتباط ها را بسازد یا از بین ببرد

sakhte-ertebatha-ba-zabane-badan

زبان بدن در هر حالتی می تواند یک نشانه یا رفتار متفاوت را نشان دهد و این نوع رفتارها می تواند یک رابطه را گرم تر کند و یا یک رابطه را به طور کل از بین ببرد. به طور مثال اگر می خواهید یک رابطه ی گرم تر با طرف مقابلتان بسازید سعی کنید بر سر میز مذاکره یک ارتباط چشمی با طرف مقابلتان برقرار کنید. دست هایتان را روی میز بگذارید، لبخند بزنید، به عقب برگردید.

جالب اینجاست که تمام حرکاتی که شما انجام می دهید و در آخر لبخند را چاشنی آن می کنید طرف مقابلتان هم انجام می دهد و این می تواند ارتباط شما را گرم تر کند و این نشان از قدرت زبان بدن است.

سخن آخر

استفاده ی صحیح از زبان بدن فوق العاده روی مذاکره ها و جلسه هایی که شرکت می کنید تأثیر دارد و تأثیر آن تا جایی است که می تواند می تواند یک جلسه را به سود شما به سرانجام برساند و یا به طور کل به شما ضرر برساند. یادگیری این فنون و مهارت ها به زمان نیاز دارد و با کمی تمرکز و تمرین می توانید آنها را فرا بگیرید.