hazfe-moshtariyan

همیشه گفته اند و ما هم می گوییم که مشتری تمام دار و ندار یک کسب و کار است و فرقی نمی کند این کسب و کار فیزیکی باشد یا اینترنتی. کسب و کار هر چه باشد اگر مشتری نداشته باشد به مراتب کارش برای کسب درآمد سخت تر خواهد بود.

اما در این بین مشتریانی هم هستند که مانعی بسیار بزرگ برای رشد و پیشرفت کسب و کارها هستند و به زبان ساده باید بگوییم که به راحتی باید دور این گروه از مشتریان را خط بکشید. حذف این افراد می تواند راه شما را برای توسعه، رشد و پیشرفت هموارتر کند.

این گروه از مشتریان فقط افکار و افعال منفی به کار می برند تا شما در کسب و کارتان هیچ پیشرفتی نداشته باشید و متأسفانه تعدادشان هم کم نیست و به طبع سود کمتری هم نصیبتان خواهند کرد و به طور حتم نگه داشتن این مشتریان می تواند ضرر بیشتری به شما برساند تا بخواهید از آنها سود دریافت کنید.

شاید در نظر اول کنار گذاشتن و حذف کردن مشتریان ناکارآمد و بی مصرف که بیشتر به شما ضرر می رسانند یک مقدار از رفتار حرفه ای دور باشد اما زمانی که به عمق مسئله نگاه می کنیم می بینیم که سودش به ضررش نمی ارزد و به خاطر همین دست به کار می شویم تا این افراد را شناسایی و از دور خارج کنیم.

تیم "کافه نیاز" مایل است این افراد و گروه ها را به شما معرفی کند تا راحت تر بتوانید آنها را شناسایی و از دایره ی مشتریان خود خط بزنید. این کار می تواند سود بیشتری را نصیب شما کند.

با ما همراه باشید ....

گروه اول: مشتریان تهدیدگر

این مشتریان در اصل مشتریانی هستند که بیشتر فکر منفعت خودشان هستند البته تمام مشتریان به منفعت خودشان فکر می کنند اما این گروه بیشتر به خاطر بدهکاری هایی که به شما دارند سعی می کنند تهدیدتان کنند که اگر بیشتر به آنها نسیه ندهید کسب و کارتان را رها می کنند و از رقبایتان خرید می کنند.

در این طور مواقع باید سعی کنید دایه ی بهتر از مادر باشید و با پنبه سر ببرید. آنقدر با آنها خوب رفتار کنید که به مرور زمان بدهکاری هایشان را پرداخت کنند و بعد از آن کم کم و آرام آرام آنها را از گروه مشتریان خود حذف کنید.

گروه دوم: مشتریانی که ادب و نزاکت را رعایت نمی کنند

moshtari-bi-adab

برخی از مشتریان هم هستند که متأسفانه از به کار بردن حرف های رکیک و الفاظ زشت هیچ ترس و واهمه ای ندارد و برای این کارشان تنها دو مقصود دنبال می کنند. یا می خواهند روحیه ی کاری شما را تضعیف کنند و یا می خواهند با به کار بردن این حرف ها به هر آنچه که می خواهند برسند و در بیشتر مواقع هم به تمام اهداف خودش می رسد.

در این طور مواقع سعی کنید هر چه می خواهد به وی ارائه دهید حتی اگر سودی متوجه ی شما نشود اما به راحتی برای دفعات بعد وی را از لیست مشتریان احتمالی خود بیرون بیاورید. این شخص به هیچ عنوان نمی تواند به شما سود برساند و چه بسا بیشتر آبروی کسب و کارتان را با استفاده از بازاریابی دهان به دهان آن هم به صورت منفی از بین ببرد.

گروه سوم: مشتریانی که احساس می کنند باید وقت بیشتری برای آنها بگذارید

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برخی از مشتریان تصور می کنند که خودشان تنها مشتریان شما هستند و به جز خودشان هیچ شخص دیگری از شما خرید نمی کند. به خاطر همین تصورات غلط است که این مشتریان با پر رویی تمام در هنگام معرفی محصولات زمان زیادی از وقت شما را می گیرند و یا در هنگامی که از شما درخواستی دارند باید به سرعت و فوری این درخواست اجرا شود.

سعی کنید این نکته را فراموش نکنید: مشتری زیاد با سود کم بهتر از مشتری کم با سود زیاد است. این مورد دقیقاً با مشتریانی که احساس می کنند وقت شما کاملاً متعلق به آنهاست، صادق است و سعی کنید اگر این اشخاص جزء مشتریان کم اما با سود زیاد هستند را کاملاً از لیست خود حذف کنید و یا وقت کمتری را در اختیار آنها بگذارید. انتظار بیش از حد داشتن این افراد از فروشندگان می تواند بی جا و بی مورد باشد و به مرور زمان دردسرهای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

گروه چهارم: عمل نکردن به تعهدات

amal-nakardan-be-tahodat

برخی از کسب و کارها با یکدیگر معامله می کنند و این می تواند یک معامله ی دو سر سود باشد. به طور مثال فرض کنید یک شرکت کامپیوتری که در زمینه ی  ارائه ی خدمات به مشتریان است و به مشتریان خود کامپیوتر ارائه می دهد تمام قطعاتش را از یک شرکت خریداری و خودش اقدام به مونتاژ می کند.

در این بین شرکتی که ارائه ی قطعات کامپیوتری می کند به یک باره از زیر ارائه قطعات شانه خالی کند و یا قیمتش را بیش از حد بالا می برد. به طور حتم این شرکت به تعهداتش پایبند نبوده و حتی اگر شرکت اول ضرر بزرگی را متحمل شده باشد می بایست به راحتی این معامله با این شرکت فسخ و با شرکت دیگری وارد معامله شود.

شاید در نگاه اول این شرکت ضرر کند اما به مرور زمان متوجه خواهید شد که شرکت دوم ضرر بیشتری خواهد دید. چون بالاخره شرکت اول می تواند تمام قطعاتش را از جای دیگری بخرد اما شرکت دوم مشتری و خریدار قطعاتش را از دست می دهد.

گروه پنجم: مشتریانی که تصور می کنند جزء بهترین مشتریان شما هستند

هر مشتری که چند بار از جایی خرید کند تصور می کند که یکی از بهترین مشتریان این کسب و کار خواهد بود و بهتر از وی کسی نیست. اما این تصوری خام بیشتر نیست. این را بدانید که مشتریانی هم بهتر از آنها وجود خواهد داشت و قطع به یقین هم اینگونه خواهد بود.

این مشتریان با تصوری که دارند انتظار این را هم دارند که تمام درخواست هایشان را اجابت کنید. چرا؟ چون تصور می کنند یک مشتری قدیمی هستند، چون تصور می کنند از همه بیشتر خرید می کنند، چون تصور می کنند به جز آنها کسی نیست که به این حجم از شما خرید کند، چون تصور می کنند تعداد خریدهایش از تمام مشتریان بیشتر است.

اگر همه ی این تصورات هم صحیح باشد اما اجابت کردن انتظاراتی که ممکن است به سود شما نباشد خیلی عقلانی به نظر نمی رسد و به طور حتم ضررش بیشتر از سودش است. پس سعی کنید به مرور زمان یا این مشتری را به طور کامل حذف کنید و یا به گونه ای به او بفهمانید که این درخواست ها و انتظاراتش مانند تمام درخواست های دیگر مشتریان قابل اجابت خواهد بود.

سخن آخر

شناسایی مشتریانی که به این شکل معرفی شد خیلی راحت تر است و با مقداری جستجو می توانید آنها را شناسایی و از لیست خود خارج کنید. به طور حتم در اوایل این کار سخت خواهد بود اما اگر به ضرری که قرار است در آینده به شما برسد نگاه بیندازید مطمئناً سودش را به ضررش خواهید بخشید.