afzayesh-etemad-be-nafs-ba-in-nokat

همیشه اعتماد به نفس در صف اول اولویت های افراد موفق قرار داشته و دارد و آن چنان روی آن مانور می دهند تا روز به روز اعتماد به نفسشان بالا و بالاتر برود. هر چه اعتماد به نفس بیشتر شود کارهایی را انجام می دهند که از عهده ی هیچ شخصی بر نمی آید و این ثمره ی همان کارهایی است که دیگران هرگز انجام نداده اند.

اما اشخاصی که خودشان را شکست خوردگان عالم می دانند و مدام به خودشان می گویند که بدبخت تر از من کسی نیست، در اصل این را پذیرفته اند که اشخاصی شکست خورده و بدبخت باشند. در صورتی که این طور نیست و تمام اینها فقط به خاطر غذایی نا سالم است که ضمیر ناخودآگاه خود می دهند.

اگر افراد ناموفق این را می دانستند که با غذایی که به ضمیر ناخودآگاه خود می دهند چه ضرر بزرگی به موفقیت و اعتماد به نفس خود می زنند، هرگز دست به چنین اقدامی نمی زدند. اما تا همین جای کار هم به راحتی می توان از اقداماتی که باعث کاهش اعتماد به نفس می شود جلوگیری کرد.

ماحصل تمام اتفاقاتی که در دنیا اتفاق می افتد به جز بحث توانایی و مهارت، فقط می تواند افزایش اعتماد به نفس باشد. "بیل گیتس" آنقدر اعتماد به نفس داشت و آنقدر به توانایی ها و مهارت هایش اعتماد داشت که از دانشگاه انصراف داد و شرکت مایکروسافت را تأسیس و سالها بر بام ثروتمندترین مرد دنیا، عرض اندام کرد.

"استیو جابز" آنقدر اعتماد به نفسش بالا بود که خودش از دانشگاه انصراف داد و شرکت اپل را ثبت کرد و گوشی تلفن همراه را اپل را وارد بازار کرد. اعتماد به نفس استیو جابز آنقدر بالا بود که بعد از اینکه از شرکت خودش اخراجش کردند باز هم در قالب یک شرکت دیگر وارد شرکت قدیمی خودش شد و به مدیر عاملی آن رسید.

حالا تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 5 نکته ی ساده را به شما بیان کند که به راحتی می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. این موضوع به تمرین و ممارست شما نیاز دارد.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: اهدافتان را به هیچ کسی نگویید و فقط با خودتان در مورد اهدافتان صحبت کنید

یکی از دلایلی که باعث می شود اعتماد به نفستان پایین بیاید این است که اهدافتان را به دیگران بگویید و مدام به شما گوشزد کنند که: چی شد، به اهدافت رسیدی؟ کی بهش می رسی؟ خیلی ها تو این راه شکست خوردن باید خیلی مواظب خودت باشی.

گفتن این جملات چنان بار منفی دارد که ضمیر ناخودآگاه تان را به خودش درگیر می کند که: نکنه منم شکست بخورم، نکنه حرف اینا درست در بیاد، نکته بدبخت بشم.

اما یکی از اصول موفقیت می گوید: هرگز تا زمانی که به موفقیت نرسیده اید، صدایش را در نیاورید. این یعنی به هیچ عنوان اهدافتان را به دیگران نگویید و با خودتان در مورد اهدافتان صحبت کنید. این رمز موفقیت شماست چرا که به صورت کامل اعتماد به نفستان پایین می آید.

اگر می خواهید با خودتان صحبت کنید سعی کنید از جملات مثبتی استفاده کنید که روحیه، انرژی و اعتماد به نفستان را بالا ببرد و همچنین اهدافی را انتخاب کنید که قابل دست یافتنی باشد. هر چه اهداف دست یافتنی تر باشد اعتماد به نفستان بالاتر خواهد رفت و برای این کار می توانید اهدافتان را قسمت بندی کنید و برای هر قسمت یک زمان مشخص در نظر بگیرید.

وقتی به اهداف کوچک تر خود دست یافتید راهی می شود برای رسیدن به اهداف بزرگ تر و این به خودی خود اعتماد به نفستان را بالا می برد. پس سعی کنید هرگز اهدافتان را به کسی نگویید و مدام اهدافتان را با ضمیر ناخودآگاه تان در میان بگذارید و با آنها به صورت کاملاً مثبت صحبت کنید.

نکته ی دوم: گذشته را از ذهن تان پاک کنید و به آینده بنگرید

etemad-be-nafs

یکی دیگر از اصول و نکاتی که موفق ترین افراد به آن خیلی اعتقاد دارند این است که هرگز اجازه نمی دهند آینده ی کاری و شغلی آنها تحت الشعاع گذشته شان باشد. افراد موفق این نکته را خوب می دانند که گذشته هر چه باشد تمام شده است و به هیچ عنوان قابل بازگشت نیست و همچنین فکر کردن به آن می تواند اعتماد به نفس کارهایی که در آینده انجام دهید را از بین ببرد.

تنها موردی که افراد موفق از گذشته ی خود بهره می برند این است که از شکست ها و تجربیات تلخ و شیرین خود استفاده می کنند. آنها از این تجربیات درس می گیرند و سعی و تلاششان این است که با استفاده از همین تجربیات اعتماد به نفسشان را بالا ببرند و ماحصل همین افزایش اعتماد به نفس چیزی نیست به جز ساختن آینده و دفن کردن گذشته ی خود.

نکته ی سوم: توانایی ها و مهارت های شخصی و شغلی خود را بالا ببرید

این عین واقعیت است: اشخاصی که در زندگی شخصی و شغلی خود مهارت ها و توانایی های خود را بالا می برند این شانس را دارند که با استفاده از همین ها از رقبای خود پیشی بگیرند و گامی بلند به سمت موفقیت بردارند.

تخصص کافی و لازم، تبحر داشتن، سرمایه گذاری روی توانایی ها و مهارت ها می تواند اعتماد به نفس تان را بالا ببرد چرا که شما چیزهایی را می دانید که رقبایتان در بازار کار خود نمی دانند و همچنین از ترفندهایی استفاده می کنید که آنها استفاده نمی کنند و این می تواند رمز موفقیت شما در افزایش اعتماد به نفس باشد. پس سعی کنید روی توانایی های خودتان سرمایه گذاری کنید و به صورت مداوم بر توانایی های خود بیفزایید.

نکته ی چهارم: برای افزایش اعتماد به نفس تمرین تصمیم گیری کنید

شاید در نگاه اول از خودتان بپرسید که تمرین تصمیم گیری چیست و چه سودی برای من دارد و چطور می تواند اعتماد به نفسم را بالا ببرد؟

تصمیم گیری یکی از بهترین کارهایی است که روی آن تأکید فراوان شده که به وسیله ی آن می توانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید. شما با هر تصمیمی که می گیرید این را نشان می دهید که شخصی مسئولیت پذیر هستید و دوست ندارید آینده ی شغلی و زندگیتان را بر پایه ی اعتماد به نفس پایین بسازید.

سعی کنید از هر فرصتی استفاده کنید و در سخت ترین شرایط تصمیم های درستی بگیرید. این تصمیم های شما باعث می شود تا مسئولیت پذیری تان بالا برود و هر چه حس مسئولیت پذیریتان بالاتر برود اعتماد به نفستان هم بالا می رود.

نکته ی پنجم: تصویر سازی و تجسم خلاق داشته باشید

taghviyate-etemad-be-nafs

تمام دنیا و تمام کائنات در تسخیر افکار شماست. هر آنچه را که تصور کنید اتفاق خواهد افتاد و چه بهتر که در این تصویر سازی ها و تجسم های خلاق، یک تصویر واضح و روشن از اهداف و رویاهایتان باشد. تمرکز روی اهداف و در کنار آن تصویر سازی می تواند راه رسیدن به اهداف را برای شما هموارتر کند و همچنین اعتماد به نفستان را افزایش بدهد.

همین که خودتان را زمانی که اهدافتان رسیده اید تجسم می کنید این نشان از قدرت بی حد و اندازه ی شما است اما به شرط آنکه این تصویر سازی ها ادامه داشته باشد و در مسیر رسیدن به هدف قرار داشته باشید. هر چه بیشتر در مسیر باشید به طور حتم بیشتر می توانید اعتماد به نفستان را بالاتر ببرید.

سخن آخر

اعتماد به نفس در تمام قسمت های زندگی شما خودش را نشان می دهد. از زمانی که کودک هستید و خودتان را شناخته اید تا زمانی که پیر هستید و عصا به دست شده اید. تمام اینها می تواند زندگی شما را تحت الشعاع خودش قرار دهد. اگر از همین الان به کودکان خودتان بیاموزید که بتوانند با تصمیم گیری های صحیح اعتماد به نفس بالایی کسب کنند به طور حتم در بزرگسالی غوغا خواهند کرد.