5-dalil-shekast-business-online 

این یک حس فوق العاده است وقتی یک سایت را می بینیم که به صورت تصاعدی روز به روز بر شهرت، درآمد و محبوبیتش اضافه می شود و این موارد باعث می شود تا درآمد یک سایت از زمین تا آسمان با رقبای قدیمی و جدیدش فرق داشته باشد.

این یک حس فوق العاده است وقتی خودتان یک کسب و کار اینترنتی داشته باشید که از آن کسب درآمد کنید. وقتی سایت تان را به تازگی تأسیس کرده اید و شب و روز روی آن کار می کنید، تولید محتوا می کنید، محتواها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید، روی بک لینک ها و سئو سایت کار می کنید. خلاصه آن قدر سعی و تلاش می کنید تا به مرور زمان مخاطبین سایت تان را شناسایی و به دیگران معرفی می کنند.

اما در این میان خیلی از کسب و کارهای اینترنتی بعد از مدتی به مرور زمان چون درآمدی کسب نمی کنند کسب و کارشان را رها می کنند و اینجاست که این سایت به گورستان مطالب کپی شده و بی ارزش تبدیل می شود که متأسفانه در سطح دنیای وب از این سایت ها که به سایت های مُرده نام برده می شود، کم نیستند.

تب بدست آوردن درآمدهای میلیونی و میلیاردی بیشتر اشخاص را به این سمت کشیده است ولی متأسفانه خیلی از اشخاص در این مسیر شکست های بدی را متحمل می شوند. شکست هایی که شاید تا مدت ها نتوانند آن را جبران کنند. اما به هر حال شکست در هر کسب و کاری وجود دارد و اجتناب کردن از آن سخت و دشوار است ولی با دانستن مواردی که در این مقاله ارائه خواهد شد می توانید درصد شکست را تا حد امکان به صفر نزدیک کنید.

تیم "کافه نیاز" عوامل و فاکتورهایی که باعث سرعت بخشیدن به شکست در کسب و کارهای اینترنتی می شود را برای شما به صورت کامل توضیح خواهد داد.

با ما همراه باشید ....

فاکتور اول: بدون بررسی و تحلیل رقبا شروع به کار کردن

tahlile-roghaba-dar-business-online

در هر کسب و کاری رقیب وجود دارد. رقبایی که قبل از شما شروع به کار کرده اند و ممکن است آنقدر پیشرفت کرده باشند که به سختی بتوانید خودتان را به آنها برسانید به خصوص در کسب و کارهای اینترنتی چون بحث تبلیغات، سئو و بهینه سازی، برند سازی و بحث اعتماد سازی وجود دارد باید از قبل آنقدر در تحلیل رقبا خوب کار کرده باشید و نقاط ضعف و قدرت رقبای خودتان را شناخته باشید که بتوانید با آنها رقابت کنید.

اما اگر تحلیل رقبا را انجام ندهید و نقاط ضعف و قدرت آنها را شناسایی نکنید نخواهید توانست در این نوع کسب و کارها دوام بیاورید و به راحتی از دور خارج خواهید شد و این کاری است که رقبای بی رحم تان در حق شما انجام می دهند و برایشان مهم هم نیست که شما چه کسی هستید و از کجا آمده اید.

اگر هم کسب و کاری که شروع کرده اید، اختصاصی و بدون رقیب است باید سعی و تلاش کنید قبل از اینکه رقیب جدیدی برایتان به وجود بیاید به سرعت پله های رشد و ترقی را سپری کنید تا مردم خیلی سریع تر کسب و کارتان را بشناسند. از همین الان نقاط ضعف خودتان را بپوشانید و نقاط قوت تان را افزایش دهید چون رقبایتان همیشه به دنبال نقاط ضعفتان هستند و از هر راهی استفاده می کنند تا به کسب و کارتان ضربه بزنند.

زمانی که در مورد تحلیل رقبا صحبت می کنیم فقط در حوزه ی کارهای اینترنتی نیست. در هر حوزه ای که فکر می کنید این مورد قابل اجراست. به طور مثال اگر می خواهید در یک منطقه سوپر مارکت بزنید اولاً جستجو کنید ببینید چند سوپر مارکت در آن محله وجود دارد، فاصله تا سوپر مارکت بعدی چقدر است، رقیب تان چه سوپر مارکت هایی هستند، عمده خرید مردم از کدام مغازه است، نقاط قوت و نقاط ضعف آنها در کجاست، از مردم بپرسید اگر در این منطقه یک سوپر مارکت احداث شود آیا حاضرید از آنها خرید کنید و ....  

هر چه بیشتر رقبایتان را تحلیل کنید موفقیت شما بیشتر و بیشتر خواهد بود. بررسی و تحلیل رقبا باعث می شود تا ایده های جالب تری ارائه دهید که کسب و کارتان را از حالت یکنواختی بیرون بیاورید و به سمت موفقیت گام بردارید.

فاکتور دوم: اگر مزیت رقابتی دارید کسب و کارتان را شروع کنید

هر زمان که مرحله ی اول را با موفقیت پشت سر گذاشتید موقع آن است که مرحله ی دوم را اجرا کنید. مرحله ی دوم این است که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود نسبت به رقبایتان یک مزیت رقابتی ایجاد کنید. هر ایده ای که کسب و کارتان را نسبت به رقبا متمایز نشان دهد. به طور مثال می تواند نحوه ی متمایز ارائه ی خدمات و یا نحوه ی متمایز در ارائه ی محصولات نسبت به رقبا باشد.

فرض کنید یک سایت موسیقی و آهنگ دارید و کاربران زیادی در اختیار دارید که مدام به سایت شما سر می زنند و آهنگ ها را گوش می دهند و یا آنها را دانلود می کنند. این رفتن و آمدن مخاطبین باعث می شود تا بازدید کننده ی سایت تان بیشتر شود و در نتایج گوگل در بهترین رتبه قرار بگیرید. شما هم برای اینکه هزینه های جاری سایت را بدست بیاورید مجبورید از مخاطبینی که مایل هستند تبلیغاتشان در سایت تان ثبت شود هزینه دریافت کنید و سپس تبلیغشان را به نمایش بگذارید.

اما اگر می خواهید نسبت به دیگر سایت ها متمایز باشید سعی کنید به فکر یک مزیت رقابتی باشید تا بهتر از رقبا بتوانید مخاطبین را به سمت خودتان بکشید. بیشتر سایت های موسیقی به همان روشی که در بالا گفتیم کسب درآمد می کنند. اما یکی از مزیت های رقابتی می تواند این باشد که اشخاصی که یک هنر و مهارت خاص در موسیقی دارند در سایت شما سرمایه گذاری کنند تا ویدیوهایشان در اختیار دیگران قرار گرفته شود. این مورد هم به سود شماست و هم به سود تبلیغ کنندگانتان.

احتیاجی نیست که مزیت های رقابتی فوراً اجرا شود. همین که شما وارد کار شوید و به مرور زمان مزیت ها و ایده های رقابتی خودتان را به اجرا در بیاورید می تواند شما را به عنوان یک رقیب کابوس وار برای رقبایتان تبدیل کند.

اما سعی کنید قبل از هر چیزی تمام مشتری ها و بازار هدفتان را بشناسید و سپس اقدام به اجرا کردن مزیت رقابتی باشید. در مراحل اول اجرای ایده و مزیت رقابتی، بازخورد آن را به صورت کامل بررسی کنید. اگر این بازخورد مثبت بود بعد از مدتی ایده پردازی کنید و یک مزیت رقابتی دیگر به وجود بیاورید تا همیشه کسب و کارتان برای مخاطبین جدید و تازه باشد.

فاکتور سوم: از قبل پول کافی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین پس انداز کنید

hazine-rahandazi-site

خیلی از افرادی که غول کسب و کارهای اینترنتی شده اند از داخل منزل شروع به کار کرده اند. برای راه اندازی این نوع کسب و کارها مثل همه از داخل منزل شروع کنید اما این موضوع به همین جا ختم نمی شود. تصور نکنید که از داخل منزل شروع کردن به پول نیازی ندارد. این را باید بدانید که برای پرداخت هزینه های جاری سایت تا یک سال اول باید هزینه ی کافی در اختیار داشته باشید.

به طور مثال هزینه ی اینترنت، پرداخت هاست و دامین، پرداخت هزینه های طراحی سایت البته اگر خودتان در طراحی سایت مهارت و توانایی کافی ندارید، هزینه هایی که بعد از طراحی سایت باید انجام دهید مانند به اجرا در آوردن یک امکانات خاص که در قرارداد طراحی سایت نبوده است، هزینه های تبلیغات، سئو و بازاریابی آنلاین و کلی هزینه های دیگر.

همه ی این موارد باید طبق یک برنامه ریزی و پلن خاص باشد. اگر بدون برنامه ریزی وارد این حیطه از کسب و کار شوید به طور حتم شکست خواهید خورد. حداقل برای یک سال اول راه اندازی، باید بودجه و پول کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید کسب و کارتان را به مخاطبین معرفی کنید.

به مرور زمان که سایت تان روی فرم آمد و کاربران آن را شناختند بیشتر باید روی برند سازی و تبلیغات کار کنید که صد البته بعد از مدتی خود سایت هزینه هایش را خودش در می آورد اما به هر حال این می تواند شروع یک کسب و کار طوفانی برای شما باشد. اما اگر به این مورد قبل از راه اندازی توجه نکنید به طور حتم به سمت شکست خواهید رفت.

فاکتور چهارم: مهارت و توانایی حرف اول در کسب و کارهای اینترنتی را می زند

قبل از هر چیزی باید به شما اعلام کنیم که بیشتر کسب و کارهای اینترنتی با توجه به نوع مهارت و توانایی خاصی که مدیران این سایت ها داشته اند به موفقیت رسیده اند و در این موضوع هیچ شک و شبهه ای نیست. به طور مثال اشخاصی مثل عباسمنش، محمود معظمی، علیرضا آزمندیان، احمد حلت و خیلی از اشخاصی که در حوزه ی موفقیت کار می کنند به یک باره به این نقطه از محبوبیت نرسیده اند.

آنها به خاطر مهارت و توانایی های خاصی که داشته اند به اینجا رسیده اند که ما آنها را به عنوان یک پرسونال برندینگ می شناسیم. آنها به خاطر همین توانایی ها و مهارت هایشان سخت تلاش کرده اند و بارها شکست خورده اند تا طعم برُد را چشیده اند. اما نکته ی مهم اینجاست که شما سعی نکنید بدون اینکه توانایی ها و مهارت های خودتان را بشناسید اقدام به راه اندازی سایت کنید چرا که این نتیجه ای به جز شکست نخواهد داشت.

قبل از راه اندازی سایت سعی کنید مهارت ها و توانایی هایتان را در هر زمینه ای بشناسید و روی آن سرمایه گذاری کنید. اگر در زمینه ی موفقیت، بازاریابی، فروش، سخن وری، فن بیان و هر چیز دیگری مهارت و تبحر خاصی دارید آن را بشناسید و سپس در همان حیطه سایت راه اندازی کنید.

به طور مثال اگر در زمینه ی بازاریابی سنتی و آنلاین تبحر دارید سعی کنید فنجان ذهنتان را کاملاً خالی کنید. به کلاس های مختلف بروید و از هر کلاس، همایش، مقاله و محتوایی که مطالعه می کنید یک نکته یاد بگیرید و با اطلاعات قبلی تان یکی کنید و آن را به مخاطبین خود ارائه دهید. سعی کنید یاد بگیرید و یاد بگیرید و یاد بگیرید. این رمز موفقیت شما در کسب و کارهای اینترنتی است و بدون این شکست را تجربه خواهید کرد.

اما بزرگترین نکته را نباید فراموش کنید:

برای بدست آوردن بهترین نتیجه ها باید صبر و حوصله داشته باشید. اینکه فکر کنید که بخواهید امروز سایت طراحی کنید و فردا به درآمد برسید را دور بریزید.

فاکتور پنجم: تکمیل کردن امکانات سایت و سپس شروع کردن

takmil-emkanat-dar-business-online

خیلی از اشخاصی که به تازگی به فکر تأسیس یک سایت افتاده اند و ایده ای در سر دارند به این فکر می کنند که یک سایت طراحی کنند که تمام امکانات موجود را داشته باشد و سپس شروع به کار کنند. آنها یک سال، دو سال و بعضاً چند سال روی طراحی سایت خود کار می کنند. اما در همین مسیر رقبای آنها با کمترین امکانات موجود تمام مشتریان را بدست آورده اند و میلیونها تومان پول به جیب زده اند.

اجازه دهید رُک و پوسکنده صحبت کنیم: اگر تفکر شما این است که یک سایت با تمام امکانات می خواهید تا شروع به کار کنید، در اصل شکست را طلب کرده اید.

پیشنهاد ما این است که سعی کنید با حداقل امکانات شروع کنید و ادامه ی مسیر به مرور زمان امکانات را با توجه به بازخوردهایی که دارید به سایت اضافه کنید. مخاطبین به امکانات نیاز ندارند. آنها به سایتی احتیاج دارند که نیازشان را برطرف کند. داشتن امکانات به هیچ درد آنها نمی خورد. اما هرگاه آرام آرام یک نیاز را در مخاطبین ایجاد کردید می توانید امکانات موجود را هم به آن اضافه کنید. به مانند اینکه زهر ایجاد کنید و بعد پادزهر را به خُورد آنها بدهید و اگر نتیجه ای غیر از این باشد، یعنی شکست.

سعی کنید هدفتان از طراحی سایت، برطرف کردن نیازهای مخاطبین باشد نه ارائه ی امکانات زیاد. اما نیازهای مخاطبین هم به مرور زمان تغییر پیدا می کند و با استفاده از بازخوردهای آنها می توانید امکانات جدید را به سایت تان اضافه کنید.

سخن آخر

هر شخصی می تواند یک سایت داشته باشد اما هر سایتی نمی تواند به موفقیت برسد به جز سایت هایی که به ساده ترین شکل ممکن و با توانایی ها و مهارت های خاص بتواند مخاطبین را به سمت خودش بکشاند. سعی کنید به جای قرار دادن امکانات زیاد در سایت، در صدد ایجاد مزیت رقابتی باشید. مزیتی که بتواند کسب و کار آنلاین تان را از دیگر رقبا پیش بیندازد.