raftare-eshtebahe-modiran

تمام انسان ها جایز الخطا هستند حتی مدیران. اما برخی از مدیران اشتباهات و خطاهای خود را به گردن دیگران می اندازند ولی عامل اصلی خطاها که خودشان هستند را نمی بینند. برخی از این مدیران همان مدیران جدیدی هستند که یک سِمت تازه را بدست آورده اند.

در این میان حتی مدیران جدید در هر کسب و کاری هم رفتارهای اشتباه از خودشان نشان می دهند که ممکن است باعث شکست هم بشود. مدیران جدید در جایگاهی قرار دارند که می توانند با رفتارهای خوب خود بهترین و بیشتری تأثیر مثبت را روی کارمندان خود بگذارند و اگر هم رفتارهای اشتباه از آنها سر بزند به طور حتم کسب و کارشان به سمت شکست می رود.

رعایت کردن یک سری اصول و قوانین خاص می تواند از به وجود آمدن این رفتارهای اشتباه جلوگیری کند و درصد شکست در این مدیران جدید که در اصل مدیرانی بی تجربه هستند را به صفر برساند. برخی از افراد آنقدر تلاش و کوشش می کنند تا به مدیریت یک مجموعه یا شرکت برسند اما چون تازه کار هستند و صد البته بی تجربه به جای آنکه موفقیت را لمس کنند به طبع لمس کردن شکست برایشان ملموس تر خواهد بود.

جلوگیری از این اشتباهات می تواند مدیران جدید را به مدیران خوب و موفق تبدیل کند که تضمینی هستند برای موفقیت کسب و کارشان و این مدیران با رعایت این نکات به راحتی خودشان را از گروه مدیران شکست خورده و ناکارآمد جدا می کنند. مدیران جدید سعی می کنند نقاط ضعف خود را بپوشانند و یا از بین ببرند و نقاط قوتشان را افزایش دهند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به 3 نکته و رفتار بسیار مهم مدیران جدید اشاره خواهد کرد که با انجام آن گامی بلند به سمت موفقیت بر می دارند و خودشان را از گروه شکست خورده ها جدا می کنند.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: مدیران جدید باید ریسک پذیر باشند

modirane-risk-pazir

یکی از دلیل هایی که مدیران را محبوب و دوست داشتنی می کند و بیشتر به سمت موفقیت قدم بر می دارند این است که سعی می کنند ریسک پذیر باشند. آنها از هر فرصتی استفاده می کنند تا خودشان را به کارمندان و زیر دستان خود نشان دهند و این نشان از قدرت این اشخاص است. مدیران جدید به خاطر اینکه از یک جایگاه به جایگاهی بالاتر رسیده اند و موفقیت را در یک قدمی خود می بینند سعی می کنند در 90 درصد مواقع اشخاصی ریسک پذیر باشند.

اما اگر محافظه کار باشند و در لاک دفاعی خود فرو بروند به طور حتم در دید کارمندان خود بیشتر به یک مدیر ترسو شباهت دارند تا یک لیدر و رهبر موفق. ریسک پذیر بودن یکی از ویژگی های مثبت این اشخاص به حساب می آید و به خاطر همین ویژگی مثبت گونه است که موفقیت پی در پی نصیب آنها می شود.

اما چه دلیلی باعث می شود تا یک مدیر جدید ریسک پذیر باشد؟

هر مدیری یک نشانه ی خاص دارد به خصوص مدیران جدید که با توجه به مهارت، توانایی و تبحر خاصی که در یک حوزه ی به خصوص دارد می تواند تصمیماتی را بگیرد که از عهده ی یک مدیر با تجربه هم بر نیاید. شاید همان مدیر قدیمی هم تجربه های این مدیر جدید را داشته باشد اما مهمتر از مهارت همان بحث ریسک پذیری است.

مدیران جدید با توجه به مهارت و توانایی خاصشان ترسی از شکست خوردن ندارند و بیشتر سعی می کنند با توجه به تجربه شان به سمت موفقیت گام بردارند. شاید این نکته برایتان جالب باشد که بیشتر موفقیت هایی که به دست می آید فقط به خاطر این است که مدیران به خصوص مدیران جدید اشخاصی ریسک پذیر هستند.

اما خیلی از ریسک ها هم به سرانجام نمی رسد ولی بالاخره همین که مدیران این سختی را به خودشان می دهند تا با استفاده از ریسک کردن پیشرفتی در کسب و کارشان حاصل شود، خودش به نوعی یک دستاورد بزرگ برای مدیران جدید قلمداد می شود.

نکته ی دوم: به نیازهای مشتریان بیشتر از همیشه دقت کنید

niaze-moshtariyan

مدیران جدید وقتی در منسب یک جایگاه جدید قرار می گیرند تمام تلاششان این است که از هر راهی شده برای شرکت و مجموعه ی خود سودهای کلانی بدست بیاورند. حالا این راه ها می خواهد کم کردن کیفیت محصولات و خدمات باشد یا تعدیل کردن نیروهای خود و یا کم کردن حقوق این اشخاص.

به هر حال برخی از مدیران جدید این کارها را انجام می دهند. اما این روش ها دیگر قدیمی شده و کارایی خاصی ندارد. بیشتر باید به این فکر کنید که مشتریان قدیمی را نگه دارید و مشتریان جدید به دست بیاورید و این را باید سرلوحه و اولویت کاری خود قرار دهید.

به طور مثال فرض کنید مدیر یک مجموعه ی تولید مواد لبنی هستید. همان طوری که می دانید مواد لبنی باید تشکیل شده از تازه ترین مواد باشد تا مشتریان خود را برای همیشه حفظ کنید. اما اگر از مواد لبنی مثل شیر تازه، دوغ، پنیر و هر چیز دیگری استفاده نکنید و یا روز به روز قیمت های محصولات خود را بالا ببرید به طور حتم به مرور زمان مشتریان خود را از دست خواهید داد.

باید سعی کنید در دنیای رقابت به این فکر کنید که مشتریان خود را نگه دارید. اگر تفکرتان این است که با این روش ها می توانید سودآوری داشته باشید به طور حتم اشتباه بزرگی را متحمل شده اید. باید به این فکر کنید که از بهترین و تازه ترین مواد لبنی استفاده کنید و آنقدر کیفیت محصولاتتان را بالا ببرید مطمئن باشید که مخاطبین قدیمی تان را حفظ خواهید کرد و مشتریان جدید هم به دست خواهید آورد.

با استفاده از این روش مشتریان قدیمی و جدید بازاریابان رایگان دهان به دهان کسب و کار شما خواهند شد و کسب و کارتان را به دیگران معرفی خواهند کرد. بایستی در این مواقع نیاز مشتری را بسنجید و برای نگه داشتن مشتریان خود تمام نیازهای آنها را برطرف کنید چرا که این مشتریان هستند که برای شرکت و مجموعه ی شما سودآوری می کنند.

اگر نیازهای مشتریان را درک کردید و آنها را به بهترین شکل ممکن برطرف کردید مطمئن باشید آنها هم به مشتریانی دائم و وفادار تبدیل خواهند شد و این نقطه ی شروع موفقیت و برندسازی کسب و کارتان خواهد بود. درک کردن نیازهای مشتریان کار راحتی است. می توانید با استفاده از مصاحبه، پرسشنامه، شبکه های اجتماعی، وب سایت و یا هر چیز دیگری این نیازها را شناسایی و در صدد برطرف کردن آنها باشید.

نکته ی سوم: متواضع و فروتن باشید

tavazo-va-forotani-modiran

مدیران از ارجح ترین مقام در یک مجموعه هستند هر چه این افراد متواضع تر باشند به طبع کارمندان بیشتری را شیفته ی خود می کنند. به خصوص این خصیصه را باید مدیران جدید داشته باشند یعنی باید دست از غرور خود بردارند و تلاش کنند با تواضع و فروتنی تمام مشکلات مجموعه ی خود را برطرف کنند.

بدست آوردن یک جایگاه برای یک شخص شاید غرور آفرین باشد اما بر عکس می تواند جایگاهی باشد که مدیران را از چشم تمام کارمندان بیندازد و به هیچ عنوان رشد و پیشرفتی هم در کار نباشد. برخی از مدیران جدید تفکرشان این است که به این خاطر به این جایگاه رسیده اند که از همه باهوش تر بوده اند و یا چون لایق آن بوده اند به آن رسیده اند. شاید در اصل این موضوع درست باشد اما در بلند مدت همین تفکر غرور آمیز می تواند مدیران جدید را از جایگاه شان به پایین بیندازد.

پیشنهاد می کنیم اگر به عنوان یک مدیر تازه کار شروع به کار کرده اید غرور را از زندگی کاری خود حذف کنید و همان شخص معمولی باشید که قبل از رسیدن به جایگاه خود بوده اید. تلاشتان این باشد که با همکاری تمام کارمندان خود به همان جایگاهی که می خواهید برسید. این باعث می شود تا کارمندان برای ادامه ی کار انگیزه و انرژی بیشتری داشته باشند و صد البته تمام اینها فقط و فقط به خاطر کنار گذاشتن غرور مدیران جدید است.

سخن آخر

اگر می خواهید در دید کارمندان خود به عنوان یک مدیر خوب و دوست داشتنی تبدیل شوید سعی کنید از همان ابتدای کار با کارمندانتان ارتباطی دوستانه برقرار کنید. اما نه ارتباطی که باعث شود دست از کار بکشند و کار نکنند.

این رفتارهای اشتباهی که در بالا ذکر شد بیشتر مدیران تازه وارد و جدید انجام می دهند به خاطر همین است که کسب و کارشان پیشرفت آنچنانی نمی کند و همیشه از رقبای خود عقب هستند. با حذف این رفتارهای اشتباه کارمندان انگیزه ی بیشتری می گیرند و به سمت موفقیت پیش می روند.