3-tarfand-foroshand-herfei 

تکنیک های فروشندگی بسیار زیاد هستند تا شما را به سمت حرفه ای شدن پیش ببرند. این تکنیک ها از زمانی که وارد فروشگاه می شوید تا زمانی که از فروشگاه یا مجموعه ی خود خارج می شوید به کار گرفته می شود. استفاده از این تکنیک ها و ترفندها با تمرین و مهارت بدست می آید و شکوفایی آن زمانی است که آن را در کسب و کارتان پیاده سازی کنید.

اگر تمام مهارت های فروشندگی حرفه ای را یاد بگیرید به طور حتم تفکرتان نسبت به فروشندگی تغییر خواهد کرد و با فراگیری آنها پیشرفت چشمگیری در کسب و کارتان به وجود خواهد آمد. تمرکز روی این 3 مهارتی که در این مقاله ارائه خواهد شد می تواند افزایش فروش را برای شما به همراه داشته باشد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به صورت کامل این 3 تکنیک را بیان خواهد کرد. اگر مایل هستید که در کسب و کارتان پیشرفت کنید سعی کنید این تکنیک ها را برای بهبود کسب و کارتان پیاده سازی کنید.

با ما همراه باشید ....

تکنیک اول: به کسب و کارتان به یک دید مثبت نگاه کنید

اگر تمام تکنیک ها و ترفندهای یک فروشنده ی حرفه ای را داشته باشید اما به کسب و کارتان به یک دید منفی و کاملاً بد بینانه نگاه کنید مطمئن باشید که هرگز به آن فروشی که مد نظرتان هست نخواهید رسید. نوع نگاه، نگرش و دید شما نسبت به مسائل به وجود آمده در کسب و کارتان باعث پیشرفت تان خواهد شد.

به طور مثال اگر از تمام مهارت های فروشنده ی حرفه ای اطلاع داشته باشید اما مدام به خودتان بگویید: "امروز روز خیلی بدیه و میدونم که مردم قدرت خرید ندارند و به طور حتم مشتری ندارم" یا "امروز اصلاً فروش نداشتم، اَه چه روز افتضاحی بوده". اگر این جملات و دیگر جملات مشابه را مدام با خودتان تکرار کنید به طور حتم به شخصی منفی نگر تبدیل خواهید شد و با همین جملات مشتریان خود را از دست خواهید داد.

شاید از خودتان بپرسید که از دست دادن مشتری چه ارتباطی با صحبت کردن با خودمان دارد. باید به شما بگوییم که دقیقاً ارتباط دارد. هر زمان که با خودتان صحبت می کنید یعنی یک فرکانس به کائنات می فرستید که "من مشتری و ثروت نمی خواهم" چرا که خودتان به ضمیر ناخودآگاهتان گفته اید "من فروشی نداشتم" یا "من فروش نمی خواهم". در اصل شما با خودتان به صورت کاملاً منفی صحبت کرده اید و کائنات هم هر آنچه را که منفی است برای شما آماده می کند.

پس در اینجا شخصاً خودتان از پذیرش مشتری جلوگیری می کنید و تمام فرصت ها را از دست می دهید. اما اگر تمام این جملات را تغییر دهید و از تلقین های مثبت استفاده کنید مشتری های بیشتری را به سمت خود جذب خواهید کرد. به طور مثال بگویید: "من مطمئنم امروز روز فوق العاده ای هست و مشتری های خیلی زیادی دارم" و به گفته هایتان ایمان و باور داشته باشید مطمئناً مشتری های زیادی را جذب خودتان خواهید کرد. اما اگر نگاهتان نسبت به فرصت های پیش رویتان منفی باشد هرگز به موفقیت نخواهید رسید.

تکنیک دوم: باهوش باشید

soal-khob-porsidan

باهوش بودن به این معنی نیست که باید سطح سواد و مدرک تحصیلی تان بالا باشد. چه بسا اشخاصی که سطح سواد آنچنانی ندارند از یک شخص دکتر هم باهوش تر هستند. اما در این مرحله باهوش بودن را به گونه ای دیگر معرفی می کنیم و این است که باید به گونه ای با مشتریان صحبت کنید که تأثیری شگرف روی آنها ایجاد کنید.

خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ با همین هدف به وجود آمدند و سعی کرده اند با مهارت گوش گرفتن و ارائه ی پرسش های خوب این مهارت را در خودشان پرورش دهند. هرگاه مشتری برای خرید به سمت فروشگاه یا شرکت تان می آید وقت آن است که با پرسیدن سوال های خوب و به جا، بهترین محصول یا خدمات را به آنها ارائه دهید.

به طور مثال اگر فروشنده ی لوازم آرایشی و بهداشتی هستید و مشتری از شما درخواست شامپو می کند در ابتدا از وی بپرسد: "آیا برای خودتون می خواید یا برای دیگران؟". این سوال شاید در نظر اول جالب نباشد اما وقتی به عمق سوال نگاه می کنید می توانید بفهمید که برخی از شامپوها برای آقایان و برخی دیگر برای خانم ها است.

سوالات بعدی را اینگونه بپرسید:

*جنس موهاتون چرب هست یا خشک؟

*می خواید نرم کننده باشه یا ضد شوره یا شامپو بدن باشه؟

*خارجی باشه یا ایرانی؟

*برند خاصی مد نظرتون هست یا بنده به شما معرفی کنم؟

*ارزون باشه یا گرون؟

*بزرگ می خواید یا کوچیک؟

*و ....

هر چی می توانید بیشتر سوال بپرسید تا بیشتر بتوانید نیاز مشتری را درک کنید و بعد از آن به راحتی محصولی که می خواهد را در اختیارش بگذارید. اینگونه سوال پرسیدن ها تنها نمونه از هوش یک فروشنده ی حرفه ای است و به راحتی می توانید دایره ی سوالات خود را بیشتر از پیش کنید تا نیاز مشتریان خود را بیشتر درک کنید.

تکنیک سوم: دایره ی ارتباط با مشتریان را بزرگ تر و قوی تر کنید

ertebat-ba-moshtari

شاید به جرأت بتوان گفت که بزرگترین ترفند یک فروشنده موفق و حرفه ای استفاده از فن بیان و ارتباط با مشتریان است. با این ترفند به راحتی می توانید هر مشتری را رام خود کنید و اگر در این مورد توانایی و مهارت کافی نداشته باشید به طور حتم یا فروش کمی خواهید داشت و یا فروشی در کار نخواهد بود.

این عین واقعیت است که مشتریان از فروشندگانی که دوست داشتنی تر هستند بیشتر خرید می کنند. این دوست داشتنی بودن را هم می تواند از نوع رفتار، برخورد و یا فن بیان فروشنده متوجه شد. اگر وارد فروشگاهی شدید که فروشنده جلو شما بلند شد و لبخند زد و به شما سلام کرد این نشان از نوع برخورد مناسب وی است.

اگر فروشنده به صورت کامل تمام اطلاعات را در اختیار شما گذاشت و آنقدر فن بیانش خوب بود، این نشان از تجربه ی بالای این شخص است و به طور حتم دفعات بعد هم به سراغ همین فروشنده می روید چون از خرید خود مطمئن هستید.

اما اگر با فروشنده ی بداخلاق و عبوس برخورد کردید که چیزی از مشتری مداری و ارتباط با مشتریان نمی داند و از همه مهمتر کم تجربه است به طور حتم نه خودتان و نه دیگران از آنها خرید نخواهند کرد و این می تواند کاهش فروش را برای این شخص به همراه داشته باشد.

اعتبار هر فروشنده ای به نوع برخورد که همان ارتباط با مشتریان است بر می گردد. مشتریان به این نوع اشخاص بیشتر از دیگران اعتماد می کنند و در نظر مردم اشخاصی دوست داشتنی تلقی می شوند و برای اینکه به فروشنده ای دوست داشتنی تبدیل شوید باید سعی کنید مهارت ارتباط با مشتریان را روز به روز قوی تر کنید.

سخن آخر

این 3 مهارت می تواند زندگی کاری شما را از زمین تا آسمان تغییر دهد به شرط آنکه خودتان بخواهید. اگر بخواهید می توانید با استفاده از فن بیان و همچنین مهارت ارتباط با مشتریان، فروشتان را افزایش دهید. اما استفاده از این مهارت ها به سعی و تلاش و تمرین نیاز دارد و باید به صورت مداوم روی آن کار کنید.