raveshhaye-bazaryabi-talighat 

بازاریابی و تبلیغات در هر صورتی یک جزء جدایی ناپذیر از تمام کسب و کارها چه کوچک و چه بزرگ شده اند. از روش سنتی که در قدیم بیشتر از آن استفاده می شد و هم اکنون هم در برخی موارد مورد استفاده است و روش آنلاینی که این روزها به خاطر هزینه و به صرفه بودنش بیشتر از هر روش دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

اما به هر حال وجود تبلیغات و بازاریابی الزامی است وگرنه نمی توانید مشتری زیادی به دست بیاورید و اگر مشتری نداشته باشید فروشی هم در کار نخواهد بود. بیشتر شرکت ها برای رسیدن به فروش های بزرگ بودجه های کلانی را در اختیار دارند و از روش های زیادی برای در اختیار گرفتن سهم بزرگی از بازار فروش استفاده می کنند. برنامه ریزی هایی که ممکن است در ماه، میلیون ها و بعضاً میلیاردها تومان هزینه در بر داشته باشد.

اگر در منزل خودتان یک نگاه بیندازید متوجه خواهید شد که چه اندازه از وسایلی که تا به حال خریده اید و هیچ استفاده ای از آن ندارید و بلااستفاده در منزل و در گوشه ی خانه خاک می خورد. از خودتان بپرسید که واقعاً کدام وسیله با میل و رغبت خود خریداری کرده اید و هر روز از آن استفاده می کنید؟

به هر حال در این مقاله 4 حالت تبلیغات و بازاریابی وجود دارد که به شما نشان خواهد داد که چطور با میل و رغبت خود اقدام به خرید می کنید و تیم "کافه نیاز" این حالت ها را برای شما توضیح خواهد داد.

با ما همراه باشید ....

حالت اول: حالتی که مردم از روی اعتماد محصولی را می خرند

یکی از حالت های مهمی که در تبلیغات و بازاریابی به وجود می آید و بیشتر شرکت ها چه کوچک و چه بزرگ بر روی آن کار می کنند این است که سعی می کنند یک حس اعتماد در مشتریان خود به وجود بیاورند تا مشتری از آنها خرید کند.

این حالت یکی از سخت ترین حالت های ممکن است. چرا که باید آنقدر تبلیغات کنید و محصولات و خدمات با کیفیتی ارائه دهید که مشتریان به شما اعتماد کنند. البته تبلیغات به تنهایی این اعتماد را به وجود نمی آورد و پیشنهاد می کنیم که در کنار تبلیغات مشتریانی که از محصولات و خدمات تان هم استفاده کرده اند را هم در تبلیغات تان به دیگران نشان دهید. این مورد می تواند حس اعتماد بیشتری را در کسب و کارتان به وجود بیاورد.

به طور مثال فرض کنید یک فروشگاه فیزیکی و یا اینترنتی خرید و فروش موبایل دارید و شخصی از شما خرید می کند و همین شخص به خاطر محصولات با کیفیتی که ارائه می دهید به شما اعتماد می کند و همین اعتماد پایه ریز این است که کسب و کارتان را به دیگران معرفی می کند و این می شود بازاریابی دهان به دهان که یکی از روش های رایگان بازاریابی است و بیشتر شرکت ها به نوعی تبلیغ می کنند که در مشتریان یک حس اعتماد به وجود بیاید و این مشتریان هستند که بازاریاب رایگان کسب و کارتان می شوند.

حالت دوم: مشتریان به خاطر ترسی که دارند یک محصول را می خرند

تمام مشتریان با توجه به نیازی که دارند یک محصول یا خدمات را خرید می کنند. اما در برخی موارد هم وجود دارد که قبل از خرید محصول مشتریان احساس ترس می کنند و چون نیازی در آن ها نسبت به خرید محصول به وجود آمده آن محصول را خرید می کنند.

به طور مثال فرض کنید یک گاوداری دارید و به خاطر ترسی که از شیوع مریضی و تلف شدن گاوهایتان و همچنین به خاطر ترسی که از متحمل شدن ضرر مالی دارد سعی می کنید قبل از اینکه مشکلی برای این حیوان ها به وجود بیاید با یک شرکت تماس بگیرید و یک دامپزشک را دعوت کنید تا از داروهایش استفاده کنید.

این نوع ترس در وجود همه است و نه تنها باعث خرید محصول می شود بلکه به نوعی تبلیغ و بازاریابی برای طرف مقابل هم هست که محصولاتش را به فروش می رساند.

حالت سوم: خرید از روی لذت

برخی از خریدها از روی لذت است. برخی از مردم به خصوص خانم ها از خرید فوق العاده لذت می برند به خاطر همین است که اکثر خانم ها نسبت به آقایان بیشتر خرید می کنند. برخی از لذت ها در خرید مواد غذایی است. به طور مثال اگر مردم از خرید یک ساندویچ در یک فست فود یا رستوران لذت ببرند برای دفعات بعد هم به آنجا مراجعه می کنند و یا آن را به دیگران هم معرفی می کنند و یا اگر از خرید یک لباس لذت ببرند برای دفعات بعد هم از آنجا خرید می کنند و به مشتریان دائم و وفادار آنها تبدیل می شوند و البته همین فروشگاه ها هم از برای اینچنین مشتریانی پورسانت های زیادی را در نظر گرفته اند.

حالت چهارم: خرید به خاطر علاقه و دوست داشتن

برخی از خریدهای دیگر هم به خاطر این است که نسبت به آن علاقه داریم. فرض کنید خودتان از یک محصول مثل کفش خوشتان آمده و چون کیفیت بالایی داشته مایل هستید و دوست دارید آن را برای خانواده ی خودتان هم بخرید. این نوعی دوست داشتن برای خرید محصول است.

سخن آخر

تمام 4 مرحله ای که در این مقاله ذکر شد می تواند به نوعی یک ترفند باشد برای اینکه یک احساس نیاز در مشتری به وجود بیاورید تا مشتری حس کند که نسبت به محصولتان نیاز دارد. اما در برخی موارد هم باید به گونه ای با مشتریان برخورد کنید که تا مشتری خودش به شما مراجعه کند و محصولش را بخرد.