movafaghiyat-business 

شاید تصور بسیاری از مردم و اشخاصی که به تازگی به فکر تأسیس یک کسب و کار افتاده اند این باشد که راه اندازی و موفقیت در کسب و کار فقط با داشتن مقداری شانس و سرمایه امکان پذیر است و موفقیت شان حتمی و تضمین شده است.

اما تا جایی که همه به خصوص اشخاصی که در کسب و کارشان موفق شده اند، این را می دانند که موفقیت ربطی به شانس و اقبال و سرمایه ندارد. موفقیت فقط بستگی به سعی و تلاش شما، استفاده از ترفندها و قوانین خاص و همچنین نوع نگاه تان نسبت به کسب و کارتان دارد. اگر تصور و باورتان این است که در کسب و کارتان موفق می شوید و هر روز بر سعی و تلاش تان بیفزایید به طور حتم هیچ نیرویی جلودارتان نخواهد بود.

استفاده از ترفندها، تکنیک ها و قوانین خاص در اصطلاح همان تجربیات افراد موفق است که این موارد را در کسب و کارشان پیاده سازی کرده اند و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده اند و به صورت عامیانه با استفاده از همان آزمون و خطا به این موفقیت ها رسیده اند.

موفقیت در کسب و کارها با سعی و تلاش و صد البته با برنامه ریزی همراه خواهد بود و این شاید قانون اول در هر کاری باشد. اما اگر بدون برنامه ریزی و هدف گذاری بخواهید به کارتان ادامه دهید به طور حتم یا موفقیت های کمی بدست می آورید و یا به موفقیت نخواهید رسید.

اما مقوله ای که خیلی از مردم به آن توجه نمی کنند این است که قبل از راه اندازی کسب و کار به شکست فکر می کنند. بیشتر تمرکز این افراد روی شکست است و به خاطر همین است که موفقیتی در کار نخواهد بود و شاید اصلی ترین و مهمترین دلیل همین ناکامی ها تصور کردن شکست است.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 5 راهکار مهم برای موفقیت در کسب و کارتان را بیان کند. این راهکارها می تواند موفقیت شما را در هر راه اندازی هر کسب و کاری تضمین کند البته به شرطی که به آنها عمل کنید.

با ما همراه باشید ....

راهکار اول: تجسم خلاق داشته باشید

تصویر سازی ذهنی از اهدافی که دارید می تواند موفقیت شما را تضمین کند. به طور مثال فرض کنید می خواهید یک کسب و کار کوچک را شروع کنید اما نمی دانید این کار را چطور انجام دهید. در این طور مواقع سعی کنید تمام مواردی که باعث می شود کسب و کارتان را به موفقیت برساند در ذهنتان تجسم کنید. در ذهنتان تصویر سازی کنید که از کجا باید شروع کنید و به کجا باید ختم شود.

اگر هدفتان واقعاً هدف باشد پس تجسم کردن آن هم نباید کار مشکلی باشد. این کار را بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه ی ذهنتان شود. سپس به این فکر کنید که چطور می توانید یک مشکل از مشکلات مردم را با راه اندازی کسب و کارتان برطرف کنید. در ذهنتان تصور کنید که محصول و یا خدماتی را تولید کرده اید که می تواند نیاز مردم را برطرف کند.

این مورد می تواند به راحتی موفقیت شما را در هر کسب و کاری تضمین کند. البته به شرطی که هدفتان را از قبل مشخص و تصویر سازی بسیار خوبی از آن در ذهنتان برقرار کنید.

راهکار دوم: بزرگ فکر کنید اما کوچک قدم بردارید

movafaghiyat-business-bozorg-fekr-konid

تمام کسب و کارهای بزرگ و بین المللی هم در نوع خودشان زمانی از یک مکان کوچک شروع به کار کرده اند. آنها آنقدر سعی و تلاش کرده اند تا به این همه ثروت، محبوبیت و شهرت رسیده اند. تصور نکنید که باید از همان روز اول به فکر بزرگ کردن کسب و کار خود باشید. البته این مورد فقط با داشتن سرمایه و تبلیغات زیاد امکان پذیر خواهد بود اما اگر سرمایه ی زیادی در دست ندارید پس باید در وهله ی اول بزرگ فکر کنید اما کوچک شروع کنید.

همیشه در راه اندازی یک کار باید صبر داشته باشید و آنقدر سختی بکشید و شکست بخورید تا بتوانید راه شکست دادن را بلد شوید. در اینجا فقط زمان حرف اول را می زند. یعنی بایستی سرمایه ی کم را به جریان بیندازید، کسب و کارتان را راه اندازی کنید، محصولات و خدمات تان را هر چند که ناقص باشد وارد بازار کنید تا بتوانید به مرور زمان نواقص آن را برطرف کنید.

راهکار سوم: بی گدار به آب نزنید

راه اندازی یک کسب و کار این طور نیست که فقط با داشتن سرمایه و مقداری اعتماد به نفس آن را انجام دهید. اگر بی گدار به آب بزنید تمام سرمایه ای که دارید را به باد فنا خواهید داد. تنها راه حل و راهکار در این طور مواقع این است که قبل از راه اندازی و یا سرمایه گذاری در هر جایی، تمام جوانب امر را در نظر بگیرید و سعی نکنید این طور تصور کنید که چون دیگران سود کرده اند تضمینی وجود دارد که شما هم سود خواهید کرد.

اشخاص دیگری که سود کرده اند ممکن است پشت شان به جایی دیگر گرم باشد. ممکن است اسپانسر مالی داشته باشند. ممکن است آنقدر در این مرحله شکست خورده باشند تا راه شکست دادن را بلد شده اند. ممکن است با روش آزمون و خطا جلو رفته باشند و حالا به سود دهی رسیده اند.

به هر حال هر کاری انجام می دهید تمام جوانب را در نظر بگیرید و سعی کنید با فکر پیش بروید تا ضرری را متحمل نشوید.

راهکار چهارم: شایسته ترین افراد را برای کسب و کارتان استخدام کنید

بیشتر کسب و کارها برای استخدام افراد همیشه با مشکل مواجه هستند. آنها به جای اینکه بهترین و شایسته ترین افراد را استخدام کنند سعی می کنند افرادی را انتخاب کنند تا پول کمتری را به آنها بدهند. اگر تصورتان از استخدام این باشد که به راحتی تمام سرمایه ی خود را از دست خواهید داد.

شاید از خودتان بپرسید که چه ارتباطی دارد. اما ارتباطش این است که اگر افرادی را استخدام کنید که پول کمتری به آنها بدهید در اصل آنها بیشتری ضرر را به کسب و کارتان وارد می کنند و بعد باید به فکر جبران این ضرر باشید و اگر این ضرر بیش از اندازه باشد مجبورید این کارمند را اخراج کنید و طبق قانون کسب و کار "استخدام افراد جدید هزینه ی بیشتری دارد تا بخواهید کارمندان قبلی را نگه دارید".

پس به سودتان است که از همان اول با دقت فراوان کارمندانی را استخدام کنید که آنها به شما بگویند چه کاری انجام دهید نه ما به آنها بگوییم که قرار است چه کاری انجام شود.

راهکار پنجم: در کسب و کار دیگران کارآموز باشید

تا به حال این نکته توجه کرده اید که برای موفقیت می توانید تمام نکات را از کسب و کار دیگران یاد بگیرید؟ شاید این مورد برایتان یک مقدار گنگ و نامفهوم باشد. اما به این مثال توجه کنید. شخصی را در نظر بگیرید که با داشتن سن کم به تعمیرگاه مکانیکی می رود و یک الی دو سال شاگردی می کند و بعد از این زمان خودش به یک استاد مکانیک تبدیل می شود.

بیشتر اشخاصی که می خواهند در کسب و کارشان موفق شوند از این ترفند بهره می برند و سعی می کنند برای کسب و کاری که مورد علاقه شان است به صورت کارآموزی حتی اگر رایگان باشد کار کنند و تمام ترفندها و تکنیک های آن را یاد بگیرند تا بتوانند در کسب و کارشان موفق باشند.

این نوع کارآموزی می تواند به صورت تمام وقت، پاره وقت یا مواقعی که وقت آزاد دارید باشد. اگر در دل کار باشید متوجه خواهید شد شروع و اداره کردن این کار با چیزی که تصور می کنید خیلی تفاوت دارد و شاید خیلی راحت تر از تصورتان باشد. این بهترین فرصت است تا با کارآموزی خودتان را به چالش بکشید تا علاقه ی خودتان را نسبت به این کار بسنجید.

در کارآموزی تا جایی که می توانید ترفندها و تکنیک ها را یاد بگیرید. آنقدر به یادگیری ادامه دهید که با اعتماد به نفس بالایی بتوانید کسب و کارتان را راه اندازی کنید.

سخن آخر

این 5 راهکاری که ارائه شد راهکارهایی عملی و به اثبات رسیده است. سعی کنید این مراحل را مو به مو انجام دهید تا هم در راه اندازی و هم در رسیدن به موفقیت از هر کسب و کاری پیشی بگیرید.