shekaset-va-movafaghiyat

همه ی ما انسان ها این را خوب می دانیم که برای موفق شدن باید سخت تلاش کنیم تا بهترین و مناسب ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت کشف کنیم. همه ی ما آدم ها می دانیم پشتکار و سعی و تلاش حرف اول برای رسیدن به موفقیت را می زند اما در برخی موارد تا یک شکست و یا کوچک ترین مشکلی به وجود می آید دلسرد و ناامید می شویم.

ما انسان ها یاد گرفته ایم که در بیشتر موارد از کاه کوه بسازیم. با یک مشکل کوچک چنان آن را بزرگ می کنیم که باعث می شود هرگز نتوانیم حرکت کنیم. از هر مشکلی یک مانع درست می کنیم که سریع ما را ناامید می کند. هر شکستی باعث می شود تا رسیدن به موفقیت به تأخیر بیفتد. اما این موضوع برای افراد موفق و کارآفرین فرق می کند. آنها هر شکست را گامی بلند به سوی موفقیت می دانند.

شکست در هر کسب و کاری وجود دارد و فرقی نمی کند که دست به راه اندازی چه نوعی از آنها زده باشید و یک روند کاملاً طبیعی دارد. حتی افراد موفق و کارآفرین هم از این امر مستثنی نیستند. نوع نگاه این افراد نسبت به بقیه کاملاً فرق دارد. افراد موفق از شکست هایشان درس عبرت می گیرند و این را می دانند که شکست پایان کار نیست.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به شما خواهد آموخت که افراد موفق چه درست هایی از شکست های خودشان می گیرند و هرگز بهانه نمی آورند.

با ما همراه باشید ....

درس اول: ترس از شکست برابر با خود شکست است

شکست برای همه وجود داد به خصوص برای افراد موفق که اشخاصی ریسک پذیر هستند و مدام در حال تجربه کردن چیزهای جدید هستند. افراد موفق و کارآفرین به این دلیل به موفقیت های پی در پی رسیده اند که هرگز به شکست فکر نکرده اند چه برسد به این که بخواهند از آن بترسند. همچنین این اشخاص این را می دانند که شکست برای همه به وجود می آید و فقط دیر و زود دارد به خاطر همین ترسی از شکست ندارند.

افراد موفق و کارآفرین شخصاً خودشان به سمت شکست قدم بر می دارند و هیچ ترسی از آن ندارند چون می دانند در آن درس هایی است که هرگز در موفقیت نخواهد بود. باید این نکته را بدانید که شکست بیشتر از هر شخصی برای اشخاص موفق اتفاق خواهد افتاد چرا که آنها اشخاصی ریسک پذیر و نترس هستند.

یکی از درس هایی که افراد موفق از شکست می گیرند این است که در پشت هر شکستی یک موفقیت نهفته است و همیشه تعداد شکست ها در زندگی افراد موفق بیشتر از موفقیت هایشان است.

درس دوم: در پشت هر شکستی رشد و پیشرفت وجود دارد

brayan-tracy-shekast-movafaghiyat

خیلی از افراد موفق به خاطر ذهنیت اشتباهی که دارند این تصور را دارند: "من که می دونم موفق نمیشم و شکست می خورم پس چرا باید سعی و تلاش کنم؟"

همین ذهنیت اشتباه باعث شده تعداد افراد موفق و کارآفرین در کل دنیا 3 درصد باشد و 97 درصد دیگر افرادی فقیر و ناموفق باشند. افراد موفق توانسته اند ذهنیت شان را نسبت به شکست ها تغییر دهند و ترسی از شکست به خود راه نداده اند و بر عکس سعی کرده اند تا جای ممکن سوال های خوب و به جایی از خودشان بپرسند: "اگر این علاقه ی من باشد پس چرا برای رسیدن به آن سعی و تلاش نکنم حتی اگر در آن شکست باشد؟"

این افراد می دانند که علاقه مهمترین دلیل برای رسیدن به موفقیت خواهد بود هر چند که شکست در پشت این علاقه باشد اما حاضر نیستند برای یک لحظه این کار را رها کنند. این اشخاص حاضرند بارها و بارها شکست بخورند اما موفقیت خود را لمس کنند. این نکته را بدانید که اگر شکست بزرگی نداشته باشید پس هرگز هدف بزرگی هم نداشته اید.

درس سوم: تحمل شکست یعنی به دست آوردن موفقیت

یکی از دلیل های دیگری که افراد موفق، ثروتمند و کارآفرین باعث می شود شکست هایشان را تحمل کنند فقط رسیدن به هدف و موفقیت است. آنها به اهداف، آرمان ها، رویاها و آرزوهایشان ایمان و باور دارند. پس هرگز اجازه نمی دهند شکست ها مانعی باشد برای نرسیدن به اهداف.

اشخاصی که موفقیت را لمس کرده اند این را می دانند که اگر شکست هایشان را با هر سختی که شده تحمل کنند بالاخره روزی به ثروت و موفقیت دست پیدا خواهند کرد. موفق ترین افراد هم می دانند که روزی شکست می خورند اما شکستی که این اشخاص می خورند با افراد ناموفق کاملاً فرق دارد. آنها از این شکست ها در مسیر رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند اما برای افراد ناموفق دلیل و بهانه ای می شود برای نرسیدن به اهداف.

درس چهارم: شکست باعث می شود روی مهارت های تان بیشتر تمرکز کنید

شاید عمده ترین دلیلی که باعث شکست می شود این باشد که بدون اینکه نسبت به کاری مهارت داشته باشید به سمت آن پیش بروید. این مسیر راهی به جز شکست ندارد. اگر قرار است در یک مسیر به موفقیت برسید باید توانایی و مهارت لازم در آن زمینه را نیز داشته باشید.

پس سعی کنید قبل از هر کاری اگر می خواهید درصد شکست را به صفر برسانید تا جایی ممکن روی توانایی ها و مهارت هایتان بیشتر تمرکز کنید. اگر به کاری علاقه دارید اما توانایی و مهارت لازم در آن زمینه را ندارید خب تلاش کنید مهارت آن را کسب کنید نه اینکه بی گدار به آب بزنید و وقت و پول خود را هدر بدهید و در نتیجه شکست بخورید.

پس تا جای ممکن مهارت هایتان را کشف کنید و آنها را تقویت کنید. این کار باعث می شود شکست کمتری داشته باشید و اگر شکست بخورید این درس را خواهید گرفت که کجای کارتان عیب و ایراد داشته است.

سخن آخر

شکست در هر جایی که باشد اجتناب ناپذیر است. اگر از آن فرار کنید به دنبال شما خواهد آمد پس سعی کنید با ترس ها و شکست هایتان روبرو شوید. هرگاه به سمت موفقیت بروید و از شکست هایتان درس عبرت بگیرید به طور حتم خیلی سریع تر به موفقیت خواهید رسید.