5-eshtebahe-web-traffic 

این روزها بیشتر کسب و کارها برای افزایش مشتری و جذب مشتری بیشتر و همچنین به دلیل اینکه خیلی از مردم از اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند باعث شده تا به سمت راه اندازی سایت کشیده می شوند. با راه اندازی سایت به راحتی می توانید مشتریان و مخاطبین خود را در هر جایی از دنیا مورد رصد قرار دهید و نیازهای آنها را برطرف کنید.

کسب و کارهایی که به صورت فیزیکی شکل گرفته اند و به خاطر همین دلیل ها به فکر راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی افتاده اند. داشتن سایت می تواند هم کمک حال بزرگی به آنها باشد و هم می تواند با کوچکترین اشتباه برند آنها را خراب کند.

اما برخی از کسب و کارها بعد از اینکه وارد دنیای اینترنت می شوند این موضوع را متوجه می شوند که داشتن یک سایت در بستر اینترنت به آنها هیچ کمکی نکرده است و نتوانسته اند مشتریان زیادی را به سمت خودشان جذب کنند.

یکی از این اشتباهات شکل ظاهری سایت می تواند باشد که تأثیر زیادی روی خرید، افزایش مشتری و یا افزایش بازدید کننده را دارد. شکل های ظاهری سایت می تواند دیزاین، قرار گرفتن منوها، نحوه ی ثبت نام، نحوه ی خرید، فونت ها، قرار دادن منوهای اصلی در دید مخاطبین، سرعت مناسب ورود به سایت، جذاب بودن رابط کاربری و هر چیز دیگری می تواند باشد. یک سایت فقط 5 الی 10 ثانیه فرصت دارد تا مخاطبین را به وسیله ی این موارد به سمت خودش جذب کند، اگر نتواند این کار را انجام دهد به طبع مشتریانش را از دست می دهد.

این اشتباهات که توضیح داده خواهد شد ممکن است برای همه ی سایت ها به وجود بیاید اما به مرور زمان برخی از سایت ها آن ها را اصلاح می کنند و همین باعث می شود تا مخاطبین بیشتری را به سمت خودشان جذب کنند.

تیم "کافه نیاز" این 5 اشتباه را به صورت کامل برای شما شرح خواهد داد. سعی کنید این موارد را برطرف کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید.

با ما همراه باشید ....

اولین اشتباه: منوها در جای مناسب خودش قرار نگرفته باشد

مخاطبین وقتی وارد یک سایت می شوند به دنبال اولین چیزی می گردند منو سایت است. اگر منوها سر جای خودشان نباشد سردرگم می شوند. به طور مثال منو تماس با ما، ارتباط با ما، ورود، ثبت نام، درج آگهی رایگان، خرید و هر منوی دیگری که باید در قسمت بالای سایت باشد در پایین و یا هر قسمت دیگری باشد.

خیلی از سایت ها این مورد را رعایت کرده اند اما برخی دیگر از سایت ها این مورد را دست کم می گیرند به خاطر همین است که همیشه گله و شکایت می کنند که چرا بازدید کننده ی کمی دارند یا نرخ فرار کاربرشان زیاد است.

این مورد از اهمیت زیادی برقرار است. فرض کنید وارد سایتی شده اید و از محصولات و خدمات آن خوشتان آمده است و مایل هستید که از آنها خرید کنید. اما دکمه ی خرید را پیدا نمی کنید. دکمه ای که باید در بالای سایت باشد به جای دیگری منتقل شده است و همین مورد کوچک باعث می شود تا از خرید منصرف شوید.

یا تصور کنید به سایتی وارد شده اید که به صفحات زیادی ورود کرده اید و حالا مایل هستید به صفحه ی اصلی یا همان صفحه ی خانه برگردید. اما گزینه ی خانه وجود ندارد و مجبور هستید یا صفحه را دوباره ببندید و از اول باز کنید و یا به صورت کامل از آن خارج شوید.

مخاطبین و مشتریان باید به راحتی بتوانند به تمام نقاط سایت دسترسی داشته باشند و صد البته بعد از ورود دوباره بتوانند به صفحه ی اول باز گردند. این مورد می تواند یک رابط کاربری جذاب را برای آنها به همراه داشته باشد.

دومین اشتباه: استفاده نکردن از گزینه های صفحات اجتماعی در مطالب سایت

شبکه های اجتماعی از مهمترین قسمت های یک کسب و کار اینترنتی است. اگر نتوانید به خوبی از آن استفاده کنید به طور حتم بازدید کننده های خیلی زیادی را از دست خواهید داد. مخاطبین زمانی که وارد یک سایت می شوند اگر از محتوای تولید شده ی آن خوششان بیاید به طور حتم مایل هستند که آن را در شبکه های اجتماعی دیگر به اشتراک بگذارند.

اما اگر آیکونی مبنی بر اشتراک گذاری در این سایت وجود نداشته باشد مطمئن باشد بازدید کننده های زیادی که قرار است از طریق همین مخاطبین به دست بیاورید را از دست خواهید داد. یا تصور کنید سایتی آیکون های شبکه های اجتماعی که خودش در آن شرکت دارد را در سایتش فعال نکرده باشد.

این مورد از نظر سئو روی سایت تأثیر منفی می گذارد و بازدید کننده های زیادی را هم از دست خواهید داد. چرا که اگر مخاطبین مطالب سایت تان را مفید بدانند مایل هستند سایت تان را هم در شبکه های اجتماعی دنبال کنند.

سومین اشتباه: صفحه ی اصلی سایت، بی نظم و درهم و برهم باشد

website-traffic

به نظر شما چرا گوگل نسبت به یاهو پیشرفت فوق العاده زیادتری داشته است؟ مگر هر دو موتور جستجو ندارند؟ پس دلیلش چیست که 99 درصد از کاربران موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند؟

تنها دلیلش ساده بودن شکل ظاهری گوگل و داشتن یک گزینه ی جستجو است. اما در یاهو مطالب و اخبارهای فوق العاده زیادی وجود دارد و در یک گوشه از سایت هم گزینه ی جستجو وجود دارد. همین مزیت رقابتی بین این دو سایت، گوگل را به غول دنیای اینترنت تبدیل کرده است.

اگر شما هم نتوانید صفحه ی اصلی سایت تان را به گونه ای ساده درست کنید به طور حتم بازدید کننده هایتان سایت تان را رها و از سایت رقبایتان استفاده می کنند و همین امر در طولانی مدت باعث کاهش نرخ فروشتان خواهد شد. صفحه ی اصلی در اصل یک رابط بین تمام صفحات سایت است و اگر این صفحه شلوغ و درهم و برهم باشد نمی تواند مخاطبین را به دیگر صفحات منتقل کند. صفحه ی اصلی باید جذاب و به نوعی گیرا باشد تا مخاطبین را وادار کند به دیگر صفحات هم مراجعه کنند.

چهارمین اشتباه: استفاده از تصاویری که هیچ تغییری روی آن داده نشده

برخی از سایت ها سعی می کنند تصاویری که دیگر سایت ها برای مطالبشان استفاده کرده اند را بدون تغییر در سایت خود هم به کار ببرند. این می تواند به مرور زمان در چشم کاربران یک امتیاز منفی برای سایت تان باشد. اگر می خواهید این اتفاق نیفتد لااقل سعی کنید هر عکسی انتخاب می کنید روی آن از لوگو یا اسم سایت و یا یک متن را قرار دهید. این مورد می تواند تصاویریتان را بهتر جلوه دهد و صد البته یک تغییر کلی در آن به وجود آمده است.

اما پیشنهاد ما این است که تا جای ممکن تصاویرتان را خودتان خلق کنید اما اگر توانایی این کار را ندارید سعی کنید از موردی که در بالا ذکر شد استفاده کنید. باید تا جایی که می توانید نسبت به رقبایتان یک مزیت رقابتی درست کنید و همین می تواند شروع این مورد باشد.

پنجمین اشتباه: نداشتن یک رابط کاربری جذاب

کاهش بانس ریت یا همان کاهش نرخ فرار کاربران از مهمترین کارهایی است که بعد از طراحی سایت باید انجام دهید. هر چه این نرخ فرار کمتر باشد و بازدید کننده های بیشتری در سایت شما ماندگار شوند از نظر گوگل به یک سایت محبوب تبدیل خواهید شد.

یکی از این موارد که می تواند در نرخ فرار کاربران اثر داشته باشد داشتن یک رابط کاربری جذاب و گیرا است. کاربران از زمانی که وارد سایت می شوند اگر از محیط آن خوششان نیاید به راحتی سایت را ترک می کنند و به سراغ سایت های دیگر می روند.

این مورد در خیلی از سایت ها به وجود آمده اما با بررسی های زیادی که انجام داده اند به این نتیجه رسیدند که باید روی رابط کاربریشان خیلی کار کنند. از منوهای سایت گرفته تا محتواهایی که تولید می کنید. همه و همه می تواند رابط کاربری را برای شما بهتر و بهتر کند و صد البته نرخ فرار کاربران را کاهش دهد.

سخن آخر

تمام مواردی که در این مقاله ارائه شد به نوعی می تواند بازدید و ترافیک سایت تان را افزایش دهد و سهل انگاری در این موارد مخاطبین سایت تان را فراری می دهد. اگر می خواهید این موارد به سود شما باشد سعی کنید آنها را برطرف کنید.