6-raze-movafaghiyat-dar-business 

هر کسب و کاری برای شروع نیازمند به یک انگیزه و هدف درست و حسابی دارد. اگر این انگیزه ها و هدف ها وجود نداشته باشد نمی توانید درآمد خوبی از کسب و کارتان بدست بیاورید و یا آن را گسترش دهید. اجازه دهید از همین ابتدای مقاله رُک صحبت کنیم: هیچ فرمول خاصی برای موفقیت در کسب و کار وجود ندارد مگر اینکه یک سری قوانین و فوت و فن هایی را به خوبی اجرا کنید تا درصد شکست را به صفر برسانید.

اگر این کار را انجام دادید می توان گفت که کسب و کارتان به سمت موفقیت گام برداشته است و اگر از این قوانین پیروی نکنید به طبع شکست خواهید خورد. خیلی از کسب و کارها را دیده اید که بعد از مدتی مدیران آنها از کسب درآمدهای زیاد ناامید و مأیوس شده اند و به راحتی شکست را پذیرفته اند.

اما در این بین رازهایی سر به مُهر وجود دارد که برخی از کسب و کارها از آن استفاده می کنند و همین باعث موفقیت روز افزون آنها می شود. رازهایی که با شنیدن آنها به راحتی می توانید مشتری های بیشتر و صد البته افزایش فروش بیشتر را به دست بیاورید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به 6 راز سر به مهر برای اشخاصی که مایل هستند در کسب و کارشان موفق شوند ارائه خواهد داد. این موارد را به خوبی فرا بگیرید و در کسب و کارتان پیاده سازی نمایید.

با ما همراه باشید ....

اولین راز: به گونه ای رفتار کنید که مشتریان بازاریاب رایگان کسب و کارتان باشند

خیلی از کسب و کارها از این راز استفاده می کنند و با استفاده از نوع برخورد، ارائه ی خدمات رایگان، ارائه ی خدمات پس از فروش، دادن بن های تخفیف، ارائه پیشنهادهای تشویقی، پشتیبانی فروش 24 ساعته و خیلی از موارد دیگر سعی می کنند مشتریان را از خودشان راضی نگه دارند.

رعایت همین موارد باعث می شود تا مشتریان قدیمی کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنند و به اصطلاح بازاریاب رایگان دهان به دهان کسب و کار شما شوند. این چیزی است که خیلی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ به دنبال آن هستند و به اصطلاح می کوشند تا در کارشان به یک برند تبدیل شوند.

به عنوان مثال فرض کنید در یک کلاس زبان خصوصی شرکت کرده اید که هزینه اش برای هر جلسه 40 هزار تومان می شود. معلم به شما می گوید: "اگر بتونی شاگرد دیگه ای هم با خودت بیاری برای هر جلسه بهت 5000 تومن تخفیف میدم." یا فرض کنید با یک شرکت هوشمند سازی ساختمان همکاری می کنید. مدیر عامل این شرکت به شما اعلام می کند: "هر ساختمانی که برای هوشمند سازی قرارداد بست من به شما 10 درصد از کل قیمت پول میدم".

همین مورد باعث می شود تا شما به صورت رایگان بازاریاب دهان به دهان این اشخاص و شرکت ها باشید و به نوعی هم خودتان سود کرده اید و هم تبلیغ کسب و کار آنها را کرده اید و به نوعی به یک برند تبدیل می شوند. بیشتر کسب و کارها تلاششان این است که دیگران بازاریاب آنها باشند و خودشان فقط فروشنده ی خدمات باشند.

دومین راز: مزیت رقابتی به وجود بیاورید

Success-In-Business

فرض کنید می خواهید یک فروشگاه اینترنتی ایجاد کنید که با دیجی کالا و بامیلو رقابت کنید و یا سعی دارید یک تاکسی اینترنتی جدید وارد بازار کنید که با اسنپ و تپسی به رقابت بپردازید. خب تنها سوالی که به وجود می آید این است که: مزیت رقابتی شما نسبت به این اشخاص چیست و چرا مشتری باید شما را انتخاب کند؟

سعی کنید این سوال را در راه اندازی هر کسب و کاری از خودتان بپرسید. بپرسید مشتری در من چه چیزی می بیند که باید از من خرید کند؟ مزیت رقابتی من نسبت به رقبایم چیست؟ هر کسب و کاری که بتواند یک مزیت رقابتی نسبت به دیگر رقبایش ایجاد کند به طبع پیشرفت خیلی زیادی خواهد کرد و صد البته خیلی سریع تر می تواند به یک برند تبدیل شود.

به طور مثال فرض کنید به نانوایی می روید و به آخرین شخصی که در صف ایستاده می گویید: "من پشت سر شما هستم." اگر در گرما یا سرما بروید باید آنقدر معطل بشوید و سر پا بایستید تا نوبت تان بشود. اما برخی از نانوایی ها یک مزیت رقابتی ایجاد کرده اند که وقتی به آنجا می روید از دستگاه نوبت می گیرید و روی صندلی می نشینید تا نوبت تان بشود و نان تان را دریافت کنید. برخی از نانوایی ها هم پا را فراتر نهاده اند و از طریق تماس تلفنی و یا اینترنت محصولشان را به فروش می رسانند.

خُب اگر شما به جای مشتری باشید نانوایی اولی را به دیگران پیشنهاد می کنید و یا دومی و سومی؟ به طبع همه به دنبال راحتی هستند و مایل هستند بهترین ها را انتخاب کنند و این ها هم کاری را انجام داده اند که دیگران هرگز انجام نداده اند به خاطر همین است که شما آنها را به دیگران پیشنهاد می دهید و همین می شود مزیت رقابتی. یعنی با داشتن این مزیت باید کاری کنید که مشتری کسب و کارتان را به دیگران معرفی کند.

راز سوم: تمام سرمایه ی خود را در کار سرمایه گذاری نکنید

تمام کارآفرینان، ثروتمندان و انسان های موفق دنیا این را می دانند که شکست در کسب و کار اجتناب ناپذیر است. پس سعی می کنند درصد این شکست ها را تا جای ممکن به صفر برسانند. به همین خاطر تا جایی که ممکن است تلاش می کنند سرمایه ی خود را به چند قسمت تقسیم بندی کنند و در صورت لزوم اگر به شکست یا ورشکستگی نزدیک شدند از آنها استفاده کنند.

هر چه قدر هم که انسانی موفق و ثروتمند در کسب و کار خود باشید اما باز هم این ریسک را نکنید که بخواهید تمام سرمایه تان را در کارتان وارد کنید. شما با این کار از ضررهای احتمالی پیشگیری خواهید کرد.

راز چهارم: از محصولات و خدمات تان هدایای تبلیغاتی هدیه دهید

همیشه تخفیف دادن به سود کسب و کارتان نیست. اگر قرار بر این است که محصولی را به مشتری عرضه کنید و در ازای قیمت واقعی آن تخفیف بدهید این در دراز مدت می تواند به ضررتان باشد. چه بسا که مشتری در بلند مدت از شما بخواهد بیشتر به آنها تخفیف بدهید.

اما برخی از کسب و کارها رویه ای جالب را در پیش گرفته اند. آنها سعی می کنند از مشتری بخواهند اگر بیشتر از حد معین شده خرید کردند در عوضش هدایای تبلیغاتی از محصولات و خدمات شان دریافت کنند. به طور مثال فرض کنید فروشنده ی گوشی موبایل هستید که حداقل قیمتش 2 میلیون تومان است.

به جای اینکه به مشتری تخفیف بدهید سعی کنید لوازم جانبی به آنها هدیه دهید. این کار می تواند 3 مزیت برای شما داشته باشد:

مزیت اول: این هدایا بیشتر در ذهن مشتری جا می گیرد

مزیت دوم: مشتری هر وقت به هدایای خود نگاه می کند به فکر شما و کسب و کارتان می افتد

مزیت سوم: همین هدایا باعث می شود تا مشتری ها بازاریاب دهان به دهان کسب و کارتان باشند

به هر حال سعی کنید این مورد را بررسی و در کسب و کارتان پیاده سازی نمایید.

راز پنجم: تحلیل رقبا را جدی بگیرید

tahlile-roghaba

خیلی از کسب و کارها بدون اینکه رقبایشان را جدی بگیرند، بدون اینکه بدانند رقبایشان چگونه و چطور کسب درآمد می کنند و از همه مهمتر بدون اینکه بدانند نقاط ضعف و قدرت آنها چیست، پا به عرصه ی رقابت می گذارند. این بزرگترین اشتباهی است که آنها انجام می دهند و در برخی موارد قابل بازگشت نیست.

اما اگر شما از این دسته اشخاص نیستید باید این نکته را بدانید که تحلیل رقبا از مهمترین نکاتی است که باید قبل از راه اندازی کسب و کارتان به آن بپردازید. باید بدانید نقاط ضعف و قدرت رقبایتان در چیست و چطور و از چه راهی کسب درآمد می کنند.

راز ششم: تبلیغات را در اولویت کاریتان قرار دهید

هر کسب و کاری برای دیده شدن به تبلیغات نیازمند است. اگر توقع دارید بدون تبلیغات، مشتری بدست بیاورید اشتباه فکر کرده اید. اگر توقع دارید بدون تبلیغات، کسب درآمد کنید باز هم اشتباه فکر کرده اید. برخی از مدیران کسب و کارها تصور می کنند که محصولات و خدماتشان بهترین در نوع خود است و این می تواند بهترین تبلیغ برای آنها باشد.

فرض کنید که این مورد صحیح باشد و این محصولات و خدمات بهترین باشند اما این را فقط شما می دانید دیگران که نمی دانند و برای اینکه دیگران هم این موضوع را بفهمند باید شروع به تبلیغات کنید. زمانی در این عرصه موفق خواهید شد که با تبلیغ کردن مشتریان زیادی را به سمت خود بکشانید.

هر اندازه درآمد کسب می کنید باید نصف بیشتر آن را برای تبلیغات کنار بگذارید. با این کار به راحتی می توانید خودتان را نسبت به رقبا بر سر زبان مردم بیندازید.

سخن آخر

هر ترفند و تکنیکی که شما را در کسب و کارتان به موفقیت می رساند باید یک راز دانست. اگر این رازها را در کنار هم بگذارید و در کسب و کارتان استفاده کنید به مرور زمان به موفقیت هایی خواهید رسید که شما را ثروتمند خواهد کرد.