3-eshtebah-bounce-rate

به طور معمول برای تمامی ما اتفاق افتاده که از طریق گوگل وارد سایتی شده ایم اما از شکل ظاهری و یا مطالب آن خوشمان نیامده و سایت را ترک کرده ایم. این مورد ممکن است در عرض 10 الی 15 ثانیه اتفاق بیفتد و کاربر بعد از آن تصمیم می گیرد که در سایت بماند یا سایت را ترک کند و در دیگر سایت ها به دنبال مطالب خودش باشد.

خیلی از اشخاصی که وارد سایت به خصوصی می شوند از طریق جستجو کردن مطالبشان در گوگل وارد می شوند و شاید به جرأت بتوان گفت که بیشتر سایت هایی که کاربران برای اولین بار وارد آن می شوند در کمتر از 15 ثانیه آنجا را ترک می کنند چرا که این سایت نمی تواند کاربران را مجذوب خودش کند و همین مورد کافی است تا نرخ فرار کاربران زیادتر از حد معمول شود و در نزد گوگل یک سایت محبوب جلوه ندهد.

برای هر سایتی چه تجاری و چه شخصی، بازدید کننده و ترافیک سایت مهمترین بخش یک کسب و کار اینترنتی است و اگر بازدید کننده ای نباشد خرید و فروشی نخواهد بود اگر خرید و فروشی نباشد به طبع درآمدی هم در کار نخواهد بود. ما بارها و بارها در مقاله های قبلی اعلام کرده ایم که اگر بهترین سایت دنیا با بهترین امکاناتی که در دنیا نظیرش نباشد، را داشته باشید ولی بازدید کننده ای نداشته باشید خُب به طور حتم کسب و کاری را راه اندازی کرده اید که به سرعت هر چه تمام تر به سمت شکست پیش می رود.

این نکته را باید بدانید که این کاربران هستند که محبوبیت سایت شما را رقم می زنند. کاربران با رفت و آمدهایی که به سایت تان دارند آن را در نزد گوگل به یک سایت ارزشمند و محبوب مبدل می کنند. پس اگر سایت خود و همچنین مطالب و محتوای تولید شده را طبق نظر کاربران طراحی نکنید در عمل یک قبرستان طراحی کرده اید که محتواهایی مُرده را تولید می کند که هیچ بازدید کننده ای ندارد.

رقبای شما هر روز سایت تان را مورد تحلیل خود قرار می دهند و تمام نقاط ضعف و قدرت تان را می دانند. فقط کافی است مقداری پایتان را کج بگذارید. همین مورد کافی است تا رقبایتان، مخاطبین و مشتریان تان را به سرعت به سمت سایت خودشان بکشانند و از دست دادن هر مشتری به منزله ی از دست دادن درآمد خواهد بود.

اگر می خواهید مشهور شوید، اگر می خواهید برند شوید، اگر می خواهید سایت تان در نزد گوگل و مردم محبوب شود، اگر می خواهید افزایش فروش و افزایش درآمد داشته باشید باید طبق خواسته ی کاربران عمل کنید. چرا که ایجاد کردن رابط کاربری مناسب می تواند مشتریان بیشتری را به سمت شما بکشاند و هر چه مشتریان بیشتر در سایت شما به گشت و گذار بپردازند روز به روز در نزد گوگل محبوب تر خواهید شد و صد البته به سمت صدر جستجوهای گوگل نزدیک و نزدیک تر خواهید شد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به شما خواهد گفت که چرا این 3 اشتباه در سایت ها می تواند کاربران را از سایت تان فراری دهد. دانستن این موارد و رعایت کردن آنها و از همه مهمتر پوشاندن آنها می تواند کاربران سایت تان را دو برابر کند.

با ما همراه باشید ....

اشتباه اول: کاربران بی انگیزه و بی میل را مورد هدف قرار دهید

تا حالا برای شما هم اتفاق افتاده که وارد یک سایت شده اید و از مطالب، محصولات و خدمات آن خوشتان آمده اما برای ثبت نام کردن و در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی کاملاً بی میل و بی انگیزه هستید. چرا که معتقدید اگر اطلاعات شخصی را به این اشخاص دادم پشت سر هم یا ایمیل ارسال می کنند، یا پیامک می فرستند و یا اطلاعاتم را در اختیار دیگران قرار می دهند. همین نوع افکار است که باعث می شود خیلی از کاربران برای در اختیار گذاشتن اطلاعاتشان بی میل باشند.

اما شکار کردن این نوع کاربران خیلی راحت تر از آن چیزی است که تصور می کنید. اولاً این اشخاصی که ثبت نام کرده اند و از محصولات و خدمات سایت استفاده می کنند و صد البته نسبت به دیگران به سایت تان مراجعه می کنند بایستی نسبت به دیگران در اولویت باشند. به طور مثال اگر محصول یا خدماتی را خریداری کرده اند یا به آنها تخفیف بدهید و یا از محصولات و خدمات خودتان به آنها هدایای تبلیغاتی ارائه دهید یا می توانید کتاب های الکترونیکی، فایل های صوتی رایگان و یا ویدیوهای آموزشی آن هم به صورت رایگان و یا با قیمت بسیار کم در اختیارشان قرار دهید.

رعایت کردن این موارد می تواند به کاربران انگیزه دهد که بیشتر به سایت تان مراجعه کنند و همچنین کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنند. سعی کنید این موارد را در سایت خود منعکس کنید. چرا که اشخاصی که ثبت نام نکرده اند به هیچ عنوان نمی دانند که با ثبت نام کردن قرار است چه مزیت هایی نصیبشان شود. پس این موارد را منعکس کنید تا آنها هم به مشتری های دائم و وفادارتان تبدیل شوند و نرخ فرار کاربران کاهش یابد.

اشتباه دوم: تولید محتوا و مقاله هایی که یکسان و یکنواخت هستند

bounce-rate

گوگل به سایت هایی که روزانه تولید محتوا می کنند و مقاله هایی را ارائه می دهند تا کاربران را به سمت خودشان بکشانند خیلی توجه می کند. به روز رسانی مداوم سایت می تواند شانس رسیدن به صدر جستجوهای گوگل را بیشتر و بیشتر کند.

اما در این بین اگر نتوانید مقاله ها و محتواهای جالب، جذاب و گیرا تهیه کنید به طور حتم کاربران از آمدن به سایت تان پشیمان خواهند شد. این محتواها می تواند در قالب متن، اینفوگرافیک، تصاویر، صوتی، ویدیویی و هر چیز دیگری باشد. باید سعی کنید علاقه ی کاربران خود را در نظر بگیرید و هر چیزی که بیشتر مد نظر و علاقه ی آنهاست را تولید کنید.

از تولید کردن محتواهایی که تکراری و یکنواخت هستند و یا مضمونی یکنواخت دارند بپرهیزید. این کار می تواند مخاطبین تان را خسته کند و از وارد شدن به سایت تان پشیمان شوند و از همه مهمتر روی سئو سایت تان تأثیر منفی دارد. سعی کنید محتواهای قدیمی تان را بررسی و در صورت نیاز اگر با محتواهای جدید یکنواخت هستند ویرایش کنید. ویرایش کردن مطالب قدیمی تر می تواند روی سئو سایت تان تأثیر زیادی داشته باشد.

اشتباه سوم: آیکون های اصلی را در دید مشتری قرار دهید

تنها هدف اشخاصی که در حوزه ی کسب و کارهای آنلاین فعالیت می کنند این است که محصولات و خدماتشان را به دیگران بفروشند و قطعاً برای این کار هدف بزرگی دارند. اگر می خواهید کاربران خیلی سریع تر تصمیم گیری کنند سعی کنید تمام آیکون های اصلی تان مانند ثبت نام، ورود، خرید، ثبت آگهی، ثبت نام در خبرنامه، تماس با ما، ارتباط با ما، ارائه پیشنهادات و انتقادات و هر آنچه را که تصور می کنید در دید مشتری قرار دهید.

لطفاً مشتری را با قرار دادن آیکون ها در جای نا مناسب گیج و سردرگم نکنید. اگر مشتری وقتش تلف شود به راحتی سایت تان را ترک می کند و ممکن است دفعات بعد هم به سایت تان مراجعه نکند. هر آیکون، منو و دکمه ای برای یک هدف مشخص طراحی شده است. با قرار دادن این آیکون ها در جای مناسب و در دید مشتری فرصت بدست آوردن و جذب مشتری و همچنین فرصت ماندگار کردن مشتریان را از دست ندهید.

سخن آخر

کاهش بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر از مهمترین مقوله های کسب و کارهای اینترنتی به شمار می رود. اگر این مورد حل شود بازدید کننده های زیادی نصیبتان خواهد شد و صد البته افزایش فروشی باورنکردنی به دست خواهید آورد. این 3 نکته و اشتباهی که در این مقاله ارائه شد را جدی بگیرید و در برطرف کردن آن بکوشید.