5-nokte-rahandazi-business-online 

کسب و کارهای اینترنتی روز به روز در حال رشد و پیشرفت هستند و دست روی هر چیزی بگذارید کسب و کار آنلاین آن هم ساخته شده است. شاید جالب باشد این را بدانید که داشتن یک سایت در این وضع اقتصادی که خیلی از اشخاص بیکار هستند، می تواند بهترین فرصت شما برای کسب درآمد باشد. کسب و کاری که در بستر اینترنت فعالیت می کنند تنها کسب و کارهایی هستند که وضع اقتصادی بد کشور و یا بالا و پایین شدن دلار روی آن تأثیری ندارد.

هر چیزی را تصور کنید رو به سمت اینترنتی شدن آورده اند. از خرید و فروش های اینترنتی گرفته تا گرفتن ماشین از طریق اینترنت، دیدن آنلاین مکان های دیدنی و زیارتی در بستر اینترنت، استفاده از خدماتی که در بستر اینترنت هستند و هزاران کسب و کار آنلاین دیگر. هر چه بیشتر می گذرد این نوع کارها بیشتر و بیشتر می شود و شاید زمان زیادی طول نکشد که تمام کسب و کارهای فیزیکی برای درآمد بیشتر به این سمت کشیده شوند.

اگر اوضاع اقتصادی به این شکل باشد و نتوانید شغل خوبی برای خودتان دست و پا کنید، باید کم کم بار و بندیل تان را ببندید و به سمت اینترنتی کردن کسب و کارتان پیش بروید. چرا که مردم خیلی زیادی از این طریق کسب درآمد می کنند و درآمدهای آنها مانند کارهای دولتی یا شخصی نیست و فرای تصور است. به شرط اینکه یک الی دو سال اول راه اندازی به فکر درآمد نباشید و بعد از آن به راحتی می توانید کسب درآمدتان را شروع کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به شما خواهد آموخت که چرا باید اوضاع اقتصادی را بهانه قرار دهید و به سمت آنلاین کردن کسب و کارتان پیش بروید. این مقاله نکاتی ارزشمند را در اختیار شما قرار خواهد داد سعی کنید این موارد را فرا بگیرید و در کسب و کارتان پیاده سازی کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: رفتن کسب و کارهای فیزیکی به سمت اینترنتی شدن

همان طور که می دانید بیشتر کسب و کارها به خصوص از نوع فیزیکی چه کوچک باشد و چه بزرگ به سمت اینترنتی شدن قدم برداشته است. چرا که بیشتر می تواند محصولات و خدماتش را از این طریق در اختیار مخاطبینش قرار دهد. همین بهانه باعث شده تا خیلی از کسب و کارها راه های کسب درآمدشان را بیشتر کنند.

در آن سو هم مردم بیشتر خریدهایشان و حتی مایحتاج عادی زندگیشان را از داخل منزل و از طریق اینترنت با زدن چند کلیک ساده خریداری می کنند. این هم بهانه ای است تا کسب و کارهای فیزیکی به نوعی هزینه کنند و کسب و کارشان را به این سمت هدایت کنند.

حالا خودتان قضاوت کنید. اگر شما باشید تمام مشخصات، مزایا و معایب یک محصول را از طریق اینترنت به دست می آورید و یا با پای پیاده از این فروشگاه به آن فروشگاه می روید و از فروشنده می خواهید که تمام این مشخصات را به صورت کامل برای شما توضیح دهد. مطمئن باشید همه راه اول را انتخاب می کنند. چرا که راحت ترین و بی دردسرترین راه حل ممکن است و هیچ شخصی حوصله ی این ور و آن ور رفتن ندارد و صد البته اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد آن قدر جامع و کامل است که حتی بهترین فروشنده های حرفه ای هم از گفتن آن عاجز هستند.

نکته ی دوم: بدست آوردن ثروت های نجومی

Internet-businesses-online

رسیدن به ثروت آرزوی همه است اما این مورد فقط برای 3 درصد از مردم اتفاق می افتد و این درصد کم با تغییر ذهنیت شان نسبت پول به آن می رسند. شاید برایتان جالب باشد بدانید خیلی از افراد که در این 3 درصد هستند با کسب و کارهای اینترنتی به ثروت های نجومی دست پیدا کرده اند.

از "پیر امیدیار" رئیس ایرانی الاصل سایت eBay گرفته تا "مارک زاکربرگ" مدیر عامل فیسبوک، "جک ما" مدیر عامل سایت علی بابا چینی، "جف بیزوس" مدیر عامل سایت آمازون، "لری پیج" مدیر عامل سایت گوگل و خیلی از افراد دیگر که با داشتن سایت در عرض چند سال به درآمدهای باور نکردنی و نجومی دست پیدا کرده اند.

اما تنها نکته ای که باید در این مورد مد نظر داشته باشید این است که بدست آوردن ثروت در این نوع کسب و کارها به زمان نیاز دارد و ممکن است چند سال طول بکشد اما شدنی است پس نباید عجله کرد. اما اگر به درآمد برسد به راحتی می توانید درآمدهایی را بدست بیاورید که حتی یک کارمند دولتی با بهترین حقوق هم نمی تواند به آن دست پیدا کند و این نوع درآمدهای نجومی هر روز در حال افزایش هستند و مانند کارهای دولتی نیست که ماه به ماه به شما پول پرداخت کنند. چرا که هر روز کسب درآمد خواهید کرد.

نکته ی سوم: داشتن سایت می تواند شما را در تمام دنیا به مسافرت ببرد

رفتن به مسافرت در هر زمانی و به هر مکانی که دلتان بخواهد از آرزوهای همه است. از جزایر هاوایی گرفته تا جزایر قناری، رفتن به چین و دیدن دیوار بزرگ چین، رفتن به آفریقا و دیدن یک باغ وحش زنده، رفتن به جنگل های پر رمز و راز آمازون و هزاران جاهای دیگر که حتی اسمش را هم نشنیده اید. اگر کارمند باشید و برای دیگران کار می کنید و شرایط مالی خوبی ندارید این ها فقط و فقط آرزو است. اشخاصی هم که شغل آزاد دارند در برخی موارد با داشتن مشغله ی کاری که دارند و هم اینکه باید به صورت مداوم در مکان مشخصی حضور داشته باشند نمی توانند به مسافرت های طولانی بروند.

اما با داشتن یک کسب و کار در بستر اینترنت به راحتی می توانید در هر جایی از دنیا مشتریان خود را هندل کنید و یا در بدترین شرایط می توانید راه اندازی مشتریان را به کارمندان خود بسپارید و با خیال راحت به مسافرت بروید. اگر مدیر یک سایت باشید و سر کارتان حضور فیزیکی هم نداشته باشید اما باز هم کسب درآمد خواهید داشت.

این مورد می تواند یک مزیت بزرگ برای اشخاصی باشد که مایل هستند یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنند و صد البته یک مزیت رقابتی نسبت به کسب و کارهای سنتی است. شما باید کسب و کاری را انتخاب کنید که اولاً عاشق آن باشید و از همه مهمتر اینکه حتی مواقعی که خواب هستید و یا در مسافرت هستید هم کسب درآمد کنید و این مورد از پس کسب و کارهای آنلاین بر می آید.

نکته ی چهارم: هزینه ی راه اندازی کسب و کار اینترنتی پایین است

سعی کنید به این موضوع فکر کنید که اگر بخواهید یک کسب و کار فیزیکی راه اندازی کنید به چه اندازه سرمایه نیاز دارید؟ چه مقدار از آن را برای راه اندازی خود کسب و کارتان و چه اندازه از آن را برای اجاره یا رهن کامل نیاز دارید؟ چه اندازه از سرمایه تان را برای احتمال شکست خوردن، نگه داشته اید؟ چه اندازه از آن سرمایه تان را برای نگه داری مشتریان قدیمی و بدست آوردن مشتریان جدید باید خرج کنید؟ چقدر از سرمایه تان را برای تبلیغات باید هزینه کنید؟

این سوالات و خیلی از سوالات دیگر که هیچ جواب مشخصی هم ندارد برخی از مردم را وادار کرده که با هزینه کردن مقدار کمی از سرمایه شان به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی بیندازد. به طور مثال اگر قرار است در یک کسب و کار فیزیکی 100 میلیون تومان هزینه کنید که یک مکان اجاره کنید و شروع به راه اندازی کارتان کنید ممکن است در همان نوع کار اما از نوع آنلاین آن 3 الی نهایتاً 5 میلیون تومان بخواهید این کار را راه اندازی کنید.

تفاوت آن را که از زمین تا آسمان است احساس می کنید؟ در کار اولی اگر شکست بخورید احتمال بلند شدنتان خیلی کم است اما در کارهایی که در حوزه ی اینترنت هستند ریسک کمتری وجود دارد و اگر هم شکست بخورید بعد از مدتی دوباره می توانید از زمین بلند شوید. در کارهای آنلاین در ماه ها و شاید یک الی دو سال اول نیازی به اجاره ی دفتر نیست. اما به مرور زمان که سایت به درآمد رسید برای اینکه  اعتماد بیشتری بین مشتریان و سایت تان به وجود بیاید می بایستی دفتر اجاره کنید اما در کسب و کارهای فیزیکی در همان ابتدای کار باید به فکر اجاره دفتر باشید.

نکته ی پنجم: هزینه ی تبلیغات در کسب و کارهای اینترنتی فقط تجربه است

tolide-mohtava-tabligh-ast

تصور خیلی از مردم این است که اگر سایت طراحی کردند باید به صورت مداوم هزینه کنند و تبلیغات کنند تا سریع تر به یک برند تبدیل شوند. البته این تصوری غلط هم نیست اما چیزی که کاملاً مشهود است خود سایت به نوعی تبلیغ است. اگر سرمایه ی زیادی برای تبلیغات در دست ندارید تنها راه لازم تولید محتوا است. به نظر شما مردم چرا یک مطلب را در گوگل جستجو می کنند؟ به نظرتان تنها دلیلش این نیست که می خواهند مشکلشان را حل کنند؟ دقیقاً همین طور است.

مردم یک مطلب را جستجو می کنند تا اطلاعاتی را کسب کنند و مشکلشان حل شود. حالا فرض کنید شما دقیقاً مشکل مخاطب را فهمیده باشید و مطلبی تولید کرده اید و سعی در برطرف کردن آن باشید. مخاطب اگر مشکلش حل شده باشد برای دفعات بعد هم به سراغ سایت شما می آید و به مرور زمان سایت تان را به دیگران هم معرفی می کند و این خودش می شود تبلیغات و بازاریابی دهان به دهان.

این مواردی که اعلام کردیم به این نکته ختم می شود: تولید محتوای ناب و با ارزش می تواند خودش یک تبلیغ برای کسب و کارتان باشد. چرا که مردم به خاطر همین محتوای تولید شده است که به سایت تان مراجعه می کنند و اگر نتوانید مخاطبین را به سمت خودتان جذب کنید در اصل در کسب درآمد از اینترنت ضعیف عمل کرده اید.

به اشتراک گذاشتن مطالب و محتوای تولید شده در شبکه های اجتماعی می تواند بازاریابی سایت تان را انجام دهد و این خودش یک نوع تبلیغ است و احتیاجی نیست که میلیون ها تومان به صورت ماهانه خرج کنید تا بر سر زبان ها بیفتید. فقط باید صبر داشته باشید چرا که کسب و کار اینترنتی به صبر و زمان نیاز دارد.

هر چه قدر قدرتمندتر عمل کنید و محتواهای با کیفیت تر تولید کنید به طبع مشتریان بیشتری بدست خواهید آورد. مشتریانی که امکان دارد کسب و کارتان را به صورت رایگان به دیگران معرفی کنند و این بزرگترین سودی که این اشخاص در حق شما می کنند.

سخن آخر

کسب درآمد از اینترنت واقعاً صحت دارد اما به شرط آنکه بعد از راه اندازی فوراً به فکر درآمد نباشید. این کاری است که به مقداری زمان نیاز دارد و باید حتماً زمان بگذارید و سعی و تلاشی دو برابری داشته باشید. اگر ایده ای دارید سریعاً دست به کار شوید و آن را پیاده سازی کنید قبل از اینکه دیر شود.

اگر هم ایده ای ندارید و منتظر این هستید که ایده ای به ذهنتان برسد سخت در اشتباهید. سعی کنید به حیطه ی که به آن علاقه دارید وارد شوید. خواهید دید که علاقه مهمترین مورد برای کسب درآمد از اینترنت است که باعث می شود کارهای فوق العاده ای انجام دهد. این مهمترین مورد در راه اندازی و کسب درآمد از اینترنت است.