4-dorogh-dar-rahandazi-business 

یکی از بزرگترین دشمنان شما فقط خودتان هستید. این شما هستید که با گفتن چند دروغ ساده به خودتان اجازه نمی دهید که کسب و کاری که به آن علاقه دارید را شروع کنید. این شما هستید که با گفتن چند جمله ی منفی، ضمیر ناخودآگاه تان را مورد حمله قرار می دهید و آن را به سمت نابودی می کشانید. این شما هستید که جرأت ریسک کردن را از خودتان گرفته اید.

همین دروغ ها و حرف های منفی حتی اگر کوچک و ساده باشد اجازه نمی دهد شما به سمت موفقیت قدم بردارید. این دورغ ها در اصل همان بهانه هایی هستند که شما به خودتان می گویید که از انجام بعضی کارها اجتناب کنید. شاید بارها برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ایده ای در ذهن تان داشته اید اما به خاطر همین دروغ هایی که به خودتان زده اید هرگز دست به اقدام نزده باشید.

بعد از چند سال می بینید همان ایده را شخص دیگری به اجرا رسانده و میلیون ها و یا میلیاردها تومان درآمد کسب کرده است. همین دروغ های ساده باعث شده تا از انجام این ایده و چیزی که به آن علاقه داشتید سر باز بزنید. به نظرتان چرا این مورد به وجود آمده؟ چرا همان ایده ی شما را شخص دیگری انجام داده؟

تنها دلیلش این است که شما از همان روز اول به شکست فکر می کنید و در ضمیر درونی تان، خودتان را طوری گول می زنید که این کار هرگز انجام پذیر نیست. این کار به نوعی طفره رفتن از انجام کارهاست. کارهایی که دوست دارید انجام بدهید اما ضمیر درونی تان به خاطر دروغ هایی که به خودتان زده اید ضربه خورده و همین ضمیر به شما اجازه ی حرکت نمی دهد. دروغ ها به خاطر نوع افکار و افعال منفی که در آنها به کار رفته قدرت زیادی دارد و متأسفانه قدرت حرکت کردن و تصمیم گیری را از شما می گیرد.

اولین قدم در راه اندازی هر کسب و کاری سخت ترین قدم است. همیشه اولین قدم ها ترس هایی را در وجود انسان به وجود می آورد که قدرت حرکت کردن را از آنها می گیرد و دروغ ها همان ترس هایی هستند که ما شب و روز به خودمان می گوییم. اگر می خواهید موفق باشید باید این دروغ ها را کنار بگذارید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله 4 دروغی را بیان خواهد کرد که شما را ضعیف می کند. ضعف شما به گونه ای است که اجازه نمی دهد حرکت کنید و همین حرکت نکردن تان باعث می شود تا میلیون ها یا میلیاردها تومان ضرر کنید. برای دانستن این دروغ ها این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

با ما همراه باشید ....

اولین دروغ: باید صبر کنم تا یه ایده بهتری به فکرم برسه تا بتونم اجراش کنم

شاید در نظر اول خیلی از اشخاصی که دست به اقدام خاصی نمی زنند به خاطر این هست که دروغ بزرگی به خودشان می زنند به نام "ایده ی بهتر". این اشخاص مدام به خودشان می گویند: "این ایده ای که دارم خیلی خوبه ولی شاید بتونم بیشتر فکر کنم و یه ایده ی بهتری به ذهنم برسه که سود بیشتری به دست بیارم".

در کل این نمونه حرف هایی که به خُورد ضمیر ناخودآگاه و درونی تان می دهید به نوعی یک ترس درونی از شروع یک کار است و در اصل این اشخاص نمی توانند به خودشان مشاوره بدهند که آیا این ایده خوب هست یا خیر. به هر حال اینقدر دست دست می کنند و امروز و فردا می کنند تا شخص دیگری پیدا می شود و همین ایده را می قاپد و به اجرا در می آورد و به راحتی سود خوبی نصیبش می شود.

اما اشخاص موفق به جای اینکه به خودشان بگویند: "بزار یه ایده ی بهتر به فکرم برسه" همین ایده ای که دارند را بدون معطلی حتی اگر ناقص باشد به اجرا در می آورند و در طول مسیر رسیدن به هدف به مرور زمان ایده شان را تکمیل می کنند. این فرق بین افراد موفق و ناموفق در کسب و کار است. این اشخاص خودشان را تسلیم دروغ ایده ی بهتر نمی کنند.

هر ایده ای که الان و در همین ساعت میلیونها یا میلیاردها تومان سود نصیب صاحبانش می کند از اول به صورت ناقص به راه افتاده است و به مرور زمان تکمیل و تکمیل تر شده است. از سایت ورزش 3 گرفته تا سایت دیجی کالا و آپارات و بیتوته و یا کسب و کارهایی مثل گروه زرین غزال یا همان دایتی، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، همراه اول یا رایتل و هزاران کسب و کار دیگر. همه و همه با یک تصمیم فوری و ساده به مرحله ی اجرا درآمد و الان می بینید که درآمدهای سرسام آوری را نصیب خودشان می کنند.

پس هرگز سعی نکنید به دنبال یک ایده ی تازه و جدید و بهتر باشید. چون ممکن است هرگز فرصت هایی که روبرویتان است را نبینید و از همه مهمتر اینکه زمان را از دست بدهید. دست دست نکنید و از همین الان روی هر ایده ای دارید شروع به کار کنید و آن را به مرحله ی درآمدزایی برسانید.

دومین دروغ: کاری که من می خوام انجام بدم دست داخلش زیاد شده

ideh-rahandazi-business

این هم یکی دیگر از دروغ ها و بهانه هایی است که مردم به خودشان می گویند. به طور مثال در نظر بگیرید به ما در همین ایران چند کارخانه تولید آبمیوه داریم؟ اما چرا مردم بیشتر از همه به دنبال یک یا دو مارک خاص مثل ساندیس و سن ایچ هستند؟ چند کارخانه تولید بستنی داریم اما بیشتر مردم به دنبال بستنی های دایتی و میهن هستند؟ تنها دلیلش کیفیت محصولات آنهاست که همین کیفیت بهترین تبلیغ برای آنها می شود.

مهم نیست چه کاری می خواهید راه اندازی کنید. مهم این است که چه مزیت رقابتی می خواهید نسبت به رقبایتان به وجود بیاورید. اجازه دهید همین الان کاملاً رُک با هم صحبت کنیم. شما چه بخواهید چه نخواهید دست روی راه اندازی هر کاری بگذارید نمونه ی آن در جای دیگری از کشور و یا دنیا به اجرا در آمده است. پس سعی نکنید خودتان را با این دروغ ها گول بزنید چرا که اینها فقط بهانه ای است تا از انجام آن شانه خالی کنید.

در عوض سعی کنید مزیت رقابتی به وجود بیاورید تا بتوانید مشتریان زیادتری نسبت به رقبایتان جذب کسب و کار خود کنید. همین الان سایت های فروشگاهی زیادی در ایران شروع به کار کرده اند و بزرگترین و معروف ترین آن دیجی کالاست. اما باز هم می بینیم که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود. چون می دانند پتانسیل فروش محصولات از طریق اینترنت فوق العاده زیاد است و هر سایت دیگری هم به وجود بیاید باز هم جا برای فروش هست.

در این زمانه برای اینکه از رقبایتان جلو بیفتید سعی کنید متفاوت باشید وگرنه همه می توانند بدون کم و زیاد سایت هایی مانند دیجی کالا و بامیلو درست کنند اما هرگز نمی توانند مانند آنها فروش داشته باشند. اما اگر روزها و هفته ها روی ایجاد تفاوت و مزیت رقابتی فکر کنید به راحتی می توانید از این سایت ها جلو بیفتید.

سومین دروغ: بزار پولدار بشم بعد شروع می کنم

یکی از دروغ های خیلی جالب که مردم به خودشان می زنند این است که منتظر می مانند تا شرایط طوری رقم بخورد که پولدار شوند و یا بهترین شرایط انجام شروع کار مهیا شود. اما در اصل این هم به نوعی توجیه کردن این است که فعلاً نمی خواهم کار کنم. مردم بیشتر دوست دارند شرایط اطرافشان را با شرایط خودشان یکی بدانند و اگر این شرایط درست شد آنها هم شروع به کار می کنند.

به طور مثال به خودشان می گویند: الان که دلار بالاست بزار بیاد پایین بعد شروع می کنم، اقتصاد ممکلت خیلی خرابه اگه الان وارد بازار کار بشم شکست می خورم اوضاع اقتصادی که روبراه شد دست به کار میشم، اگه فلان وسایل رو بخوام وارد کشور کنم تعرفه گمرکی خیلی می خواد بدی و ...

اگر منتظر هستید که این شرایط و خیلی از شرایط های دیگر درست شود تا بعد دست به کار شوید سخت در اشتباهید، اگر منتظر این هستید که اوضاع مملکت درست شود باز هم سخت در اشتباهید. اینها فقط دروغ هایی است که به خودتان می زنید.

انسان موفق شخصی است که با همین کمبودها و شرایط اقتصادی بد بتواند بهترین ایده را به اجرا در بیاورد. این اشخاص هرگز منتظر درست شدن اوضاع نمی شوند و خودشان دست به کار می شوند. سعی نکنید زاییده ی شرایط باشید، تلاش کنید خالق شرایط باشید.

چهارمین دروغ: دوست دارم شروع کنم ولی می ترسم شکست بخورم

tars-az-shekast-dar-business

خیلی از دروغ های که ما به خودمان می زنیم بیشتر خیالی هستید و در اصل چون از انجام یک کار می ترسیم این دروغ ها را به خودمان می زنیم. ما انسان ها به جای اینکه از همان ابتدای کار به موفقیت های پی در پی و همچنین موفقیتی که قرار است در آینده به دست بیاوریم فکر کنیم، به شکست فکر می کنیم و تمام شکست هایی که بدست می آوریم نتیجه اش فقط باورهایی اشتباه است که در مورد شکست داریم.

ما به خاطر اینکه فکر شکست داریم و شکست می خوریم. چون شکست باعث می شود تمام سرمایه ی ما از بین برود، چون شکست باعث می شود ما دیگر اقدام به حرکت نکنیم، چون شکست باعث سرخوردگی و یأس و ناامیدی ما می شود. اما همین افراد موفق از همین شکست ها پلی می سازند برای رسیدن به موفقیت و از آن تجربه ها کسب می کنند.

در اصل افراد ناموفق چون در خودشان این را نمی بینند که کاری را انجام دهند به ضمیر درونی شان دروغ می زنند و سعی می کنند به نوعی خودشان را گول بزنند که حرکت نکنند. افراد ناموفق دوست دارند تمام مسیر رسیدن به هدفشان را به یک باره ببینند و تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. اما این غیر ممکن است. شما نمی توانید قبل از وارد شدن به یک کسب و کار ببینید چند مشتری دارید و یا چقدر سرمایه به دست خواهید آورد.

اما به محض ورود به بازار کسب و کار با ترفندها و تکنیک هایی روبرو خواهید شد که رسیدن به هدفتان را نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد. به طور مثال فرض کنید در مورد مزایای کسب و کارهای اینترنتی زیاد شنیده اید و تصمیم گرفته اید که هزینه کنید و یک سایت طراحی کنید. از همان ابتدا نمی توانید بگویید من همان روز اول 1000 بازدید کننده بدست می آورم و روز دوم کسب درآمد می کنم.

چون این غیر ممکن است. از همان ابتدا نمی توانید تمام مسیر حرکت تان را ببینید. این مسیری کاملاً متفاوت است و اگر وارد این مسیر شدید و چیزی که مشاهده کردید با چیزی که تصور می کردید از زمین تا آسمان فرق داشت به راحتی کسب و کارتان را رها می کنید. در همین مسیر است که می توانید از نواقص کار خودتان را بگیرید و به سمت موفقیت حرکت کنید. پس سعی نکنید خودتان را با دروغی مثل شکست گول بزنید.

سخن آخر

تمام این دروغ هایی به خودتان می گویید در واقع تلقین های منفی هستند که با زبان بی زبانی به خودتان می زنید و با همین دروغ ها و تلقین ها خودتان را نابود می کنید. اگر می خواهید در این راه به موفقیت های پی در پی برسید سعی کنید انسان های منفی نگر را از زندگیتان حذف کنید و از همین الان شروع به حرکت کنید.

قدم اول برای شروع  سخت ترین قدم است. اگر اولین قدم را محکم برداشتید به راحتی می توانید پله های موفقیت را یکی یکی طی کنید. پس محکم قدم بردارید.