tars-az-shekast-dar-business

ترس از شکست در هر کسب و کاری وجود دارد و این لازمه ی وجود هر انسانی است. اگر نتوانید به ترس هایتان غلبه کنید به راحتی در کسب و کارتان، موفقیت جایش را به شکست خواهد داد. اگر مدام شکست بخورید و از شکست هایتان درس عبرت نگیرید این به باورتان تبدیل می شود که همیشه در هر حالتی یک انسان ضعیف هستید که نمی توانید یک کسب و کار موفق را به وجود بیاورید.

اما تمام شکست هایی که در کسب و کارها اتفاق می افتد به خاطر ترس نیست بلکه به خاطر ترس از شکست یا به اصطلاح تصور شکست است. اشخاصی که از همان ابتدا قبل از اینکه کسب و کارشان را راه اندازی کنند تصور شکست می کنند به هیچ عنوان نمی توانند یک کسب و کار موفق را راه اندازی کنند. این نوع ترس ها بیشتر درونی هستند و به خاطر همین احساس های درونی، شکست ها قدرتش چند برابر می شود و بر موفقیت ها غلبه می کنند.

همه ی ما انسان ها چه اشخاص موفق و چه اشخاص ناموفق، از شکست هراسان و گریزان هستیم. اشخاص موفق از ترفندها و تکنیک هایی استفاده می کنند که درصد شکست را تا حدی پایین می آورد اما اشخاص ناموفق به خاطر ترسی که دارند هرگز دست به اقدام نمی زنند و همین بهانه ای می شود برای نرسیدن به اهدافشان و همیشه هم در کارهایشان شکست می خورند.

اما یک سوال: چرا انسان ها این همه در کسب و کارشان از شکست خوردن می ترسند؟

ترس از شکست خوردن باعث می شود تا ما هرگز دست به هیچ کاری نزنیم، ترس از شکست باعث می شود همان سرمایه ای که داریم را از دست بدهیم، ترس از شکست باعث می شود هیچگاه در کارمان رشد و پیشرفتی نداشته باشیم، ترس از شکست باعث می شود تا کسب و کارمان رو به نابودی برود و خیلی از دلیل های دیگر.

اگر می خواهید در کسب و کارتان پیشرفت کنید باید با ترس هایتان روبرو شوید. اگر از شکست می ترسید باید با شکست هایی که می ترسید بعدها اتفاق بیفتد روبرو شوید. ترس از طرد شدن، سرزنش شدن و مورد شماتت قرار گرفتن نداشته باشید.

اگر ترس هایی که قرار است در کسب و کار به وجود بیاید را ریشه یابی نکنید به محض ورود به کسب و کار دوباره شکست خواهید خورد. بایستی این نکته را بدانید که ترس ها ریشه در درون ما دارد. این صدا و ندای درونی ماست که می تواند شکست و موفقیت را نصیب مان کند. صداها و نداها به خصوص اگر به صورت منفی باشد و هر چه قدر قدرتش بیشتر باشد به راحتی می تواند کسب و کارتان را رو به نابودی بکشاند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به شما 5 نکته را خواهد آموخت که چه ترس هایی باعث می شود که در کسب و کارتان شکست بخورید و به مرور زمان رو به نابودی بروید.

با ما همراه باشید ....

ترس اول: اجازه ریسک کردن را از شما می گیرد

افراد موفق همیشه به دنبال انجام کارهایی غیرممکن هستند. کارهایی که از عهده ی هر کسی بر نیاید و تمام اینها فقط به خاطر ریسک پذیری این اشخاص در کسب و کارشان است. اگر در کسب و کارتان ریسک نکنید نمی توانید به مدارج بالاتر راه پیدا کنید. اما همین ترس از شکست در بیشتر مواقع باعث می شود تا اجازه ریسک کردن را از آدم ها بگیرد و نتوانند کسب و کارشان را به سمت پیشرفت هدایت کنند.

این ریسک است که کسب و کارتان را تا مرحله ی موفقیت و رشد و پیشرفت پیش می برد. اگر ریسک نکنید نمی توانید پله های ترقی را یکی یکی طی کنید و اگر از این ریسک کردن می ترسید به طور حتم هرگز نمی توانید موفق شوید و اگر در کل انسانی ترسو باشید به هیچ عنوان نمی توانید در کسب و کارتان ریسک کنید.

اما خبر خوب یا بد این است که باید این ترس ها را کنار بگذارید و برای اینکه با ترس هایتان روبرو شوید باید این ریسک کردن ها را به جان بخرید. به نظرتان اگر ریسک نکنید اتفاق های بهتری می افتد؟ مطمئن باشید که نه. هر لحظه که از ریسک کردن ها بترسید این ترس به یک باور ذهنی تبدیل می شود و اجازه ی حرکت کردن و رفتن به سمت موفقیت را از شما می گیرد.

اگر در کسب و کارتان هم شکست بخورید باید به سمت ریسک کردن حرکت کنید وگرنه نمی توانید با ترس هایتان روبرو شوید و به آنها غلبه کنید. اصلاً فرض کنید که کسب و کارتان در این راه شکست بخورد. این بهتر است یا اینکه سر جایتان بنشینید و دست روی دست بگذارید تا شاید یک روزی دری به تخته بخورد و شما را به سمت موفقیت هدایت کند. به طور حتم هرگز این طوری نخواهد بود و شما باید با واقعیت ها روبرو شوید. واقعیت این است که باید با ترس هایی که کسب و کارتان را به نابودی می کشاند روبرو شوید و این مرحله، مرحله ی ریسک کردن است.

ترس دوم: انگیزه تان برای بدست آوردن پول و ثروت از بین خواهد رفت

همان طور که در بالا گفتیم ترس از ریسک کردن که ریشه در ترس از شکست دارد باعث می شود تا انگیزه، شور و اشتیاق شما را برای رسیدن به هدف و رسیدن به پول و ثروت کم رنگ کند. همین کم رنگ شدن انگیزه باعث می شود تا دیگر برای رسیدن به هدفتان تلاش و کوششی از خودتان انجام ندهید و به مرور زمان کسب و کاری که ساخته اید را به سمت نابود شدن بکشانید.

مهمترین فاکتور در هر کسب و کاری که می تواند پول و ثروت زیادی را نصیب تان کند، انگیزه است اما به شرط آنکه آنقدر ذهن قوی داشته باشید تا هم بتوانید پول و ثروت زیادی را به سمت خودتان جذب کنید و هم با ترس هایی که کسب و کارتان را به نابودی می کشاند روبرو شوید. ترس از شکست همان جایی است که انگیزه تان را به طور کامل نابود می کند و تنها راه حلش این است که ضمیر درونی خودتان را با تلقین های مثبت و رگباری، قدرتمند بار بیاورید تا بتوانید نتایج فوق العاده ای از کسب و کارتان بگیرید و این اشتیاق شما را برای کسب درآمد بیشتر از کسب و کارتان، افزایش خواهد داد.

ترس سوم: ندیدن فرصت های فوق العاده

هرگاه که ترس ها در زندگی تان بر شما و ضمیر درونی تان غلبه کنند باعث می شود تا فرصت هایی که پیش رویتان هست را هرگز نبینید. این فرصت ها در اصل همان راه های کسب درآمد بیشتر از کسب و کارتان است. اینجا دیگر ترس معنی خاصی ندارد. چرا که باید درآمد کسب کنید و اگر نتوانید این فرصت های فوق العاده را ببینید و در کسب و کارتان پیاده کنید به طور حتم درآمد آن چنانی هم نخواهید داشت.

مسیرهای فراوانی که به درآمد در کسب و کارتان منتهی می شود از میان ترس هایتان می گذرد و یکی از این ترس ها، ترس از شکست است. اگر این ترس را کنار بگذارید می توانید فرصت ها را ببینید. راه حل دیگری هم که می تواند در این مسیر به شما کمک کند از میان ذهن شما عبور می کند. ذهن تان مملو از افکار مثبت و منفی است و رسیدن به هدف هم از میان همین افکار عبور می کند به خصوص افکار مثبت. کسب و کارتان در این طور مواقع به افکار مثبت نیاز دارد تا بتوانید فرصت های مناسب پیش رویتان را ببینید.

ترس چهارم: پیشرفت کسب و کارتان در گرو غلبه بر ترس از شکست است

حتماً این مورد را بارها و بارها شنیده اید: اگر می خواهید در کسب وکارتان رشد و پیشرفت داشته باشید باید با ترس هایتان روبرو شوید.

باید این را بدانید همه از شکست می ترسند اما انسان موفق کسی است که با وجود اینکه می ترسد اقدام هم بکند. به طور مثال فرض کنید می خواهید کسب و کارتان را بسط و گسترش دهید. با وجود اینکه نمی دانید در پشت این گسترش دادن کسب و کارتان چه چیزی نهفته است و نمی دانید که موفق می شوید و یا شکست می خورید اما این ریسک را به جان می خرید و اقدام می کنید.

اگر از شکست هایی که قرار است در آینده برایتان اتفاق بیفتد که معلوم هم نیست که واقعاً شکستی در کار باشد، بترسید فقط می توانید مشتریان قدیمی تان را حفظ کنید و جذب مشتری جدید در کار نخواهد بود و اینها به خاطر ترس شماست. این ترس اجازه گسترش کسب و کارتان را نخواهد داد و نمی توانید مشتریان جدیدی بدست بیاورید.

تمام کسب و کارها فقط به خاطر کسب درآمد و همچنین توسعه، رشد، پیشرفت و در نهایت گسترش یافتن به وجود می آیند اما همین ترس ها که بیشتر ریشه در درون شما دارد مانعی بزرگ می شود برای اینکه حرکت نکنید. این ترس ها مانعی می شود که هرگز حرکت رو به جلو نداشته باشید و در نتیجه رشد و پیشرفتی هم در کسب و کارتان اتفاق نخواهد افتاد.

ترس پنجم: اگر بر ترس از شکست غلبه نکنید آینده تان را خراب می کند

تصور نکنید اگر الان برای راه اندازی یا ادامه ی کسب و کارتان از شکست خوردن بترسید دیگر کار تمام است. به هیچ عنوان اینگونه نیست. اگر از همین الان بر ترس هایتان غلبه نکنید این ترس ها ادامه دار خواهد بود و بر تمام جوانب زندگی تان تأثیر منفی خواهد گذاشت. از روابط خانوادگی گرفته تا روابط با مردم عادی، خُورد و خوراک، بی خوابی، عصبی بودن، بیمار شدن و هر چیزی که تصور کنید.

اگر ترس از این دارید که کسب و کارتان به شکست منتهی شود نهایتاً از اول شروع می کنید اما اگر بر ترس تان غلبه نکنید به مرور زمان اینها ادامه خواهد یافت و اینقدر بزرگ خواهد شد که نمی توانید به صورت عادی به زندگی تان ادامه دهید. همچنین آینده ی کاری و زندگی عادی شما در گرو همین ترس ها خواهد بود.

این حس همیشه در وجودتان خواهد بود و هرگز اجازه نمی دهد به هدفتان برسید و در نهایت این ترس ها می تواند پایان کار برای اشخاصی باشد که اعتماد به نفس کافی ندارند و نمی توانند افسار ضمیر ناخودآگاه شان را به دست بگیرند و در نهایت کسب و کارشان رو به نابودی می رود.

سخن آخر

تمام مواردی که در مورد شکست و ترس از شکست و راه های غلبه بر آنها ارائه شد به نوعی یک حس درونی است که از ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می گیرد. اگر با تلقین های مثبت این ضمیر سرکش را در اختیار خود نگیرید نمی توانید این فرصت را در اختیار داشته باشید که به مدارج عالی در کسب و کار خود برسید.