masire-movafaghiyat 

موفقیت همان چیزی است که تمام انسان های کره ی خاکی به دنبال آن هستند. موفقیت مسیری است که برای هر شخصی معنا و مفهوم خاصی دارد. برای برخی از مردم موفقیت می تواند شروع یک تغییر بزرگ برای رسیدن به اهداف بزرگ تر باشد و برای برخی دیگر موفقیت یعنی رسیدن به نقطه ای که فقط خودشان را به دیگران نشان دهند و شاید این بهترین نوع موفقیت باشد.

در اصل مسیر موفقیت برای اشخاص می تواند به نوعی تمرکز روی اهدافی باشد که می خواهید به آن برسید و بر تمام ترس هایتان غلبه می کنید تا این مسیر به خوبی و خوشی به پایان برسد. اما برخی ها با آنکه به دنبال اهدافشان هستند اما نمی دانند که آیا در مسیر موفقیت قرار دارند یا خیر.

شاید به جرأت بتوان گفت که تمام موفقیت ها و شکست ها از درون انسان آغاز می شود. ضمیر درونی شما جایی است که تمام افکار مثبت و منفی تان را شکل می دهد. اگر ذهنی مثبت و قدرتمند داشته باشید پس مسیر موفقیت برایتان مسیر زیبا و جذاب خواهد بود. اما اگر ذهنی با افکار منفی، بیمار و متشنج داشته باشید مطمئن باشید که هرگز به موفقیت نخواهید رسید. به خاطر اینکه این دو هرگز با هم جور در نمی آید. شما نمی توانید شخصی منفی نگر اما موفق باشید.

به طور مثال به این مکالمه های درونی از نوع منفی توجه کنید:

امروز یه ماشین بنز آخرین سیستم دیدم، فکر کنم طرف دزد بوده که این ماشین و خریده. آخه فقط با پول های دزدی میشه از این جور ماشینا رو خرید

من خیلی دنبال موفقیت رفتم اما موفقیت فقط تو کتاب داستان ها هست

من کتابای زیادی خوندم: مثل "افکارتونو تغییر بدید تا دنیاتون تغییر کنه" از برایان تریسی، "4 اثر از فلورانس اسکاول شین"، "اثر مرکب از دارن هاردی" و خیلی هم همایش های موفقیت رفتم و کلی کلیپ های انگیزشی دیدم. اما بازم میگم من که موفق نشدم حالا می خوای تو هم برو ولی فکر نکنم جواب بده.

به نظر شما چطور شخصی می تواند با این ذهن بیمارگونه و منفی نگر، هم منفی فکر کند و هم موفق باشد؟ به طور حتم این غیر ممکن است. مسیر موفقیت یک مسیر پر پیچ و خم نیست بلکه یک مسیر مستقیم دارد. اما مسیری سخت و دشوار است.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مسیر موفقیت را برای شما مشخص کرده است و نکاتی را ارائه داده تا بتوانید خودتان را برای این مسیر زیبا اما سخت و دشوار آماده کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: برای شروع این مسیر زیبا، هدف تعیین کنید

hadaf-dashtan

اولین چیزی که برای این مسیر باید آماده کنید هدف است. بدون هدف ادامه ی این مسیر سخت و دشوار در برخی موارد غیر ممکن است. اگر نتوانید هدف گذاری کنید نخواهید توانست این مسیر زیبا را به انتها برسانید. حتماً داستان آلیس در سرزمین عجایب را شنیده اید. زمانی که آلیس و گربه همسفر می شوند به یک دو راهی می رسند. آلیس به گربه میگه: حالا باید از کدوم طرف بریم؟ گربه میگه: کجا می خوای بری؟ آلیس میگه: نمی دونم. گربه میگه: وقتی نمی دونی کجا می خوای بری چه فرقی می کنه از کدوم راه بری.

مسیر حرکت شما هم مثل این دو راهی هست. اگر نتوانید از همان ابتدا هدفتان را تعیین کنید نمی توانید مسیر درست بین این دو را انتخاب کنید. پس سعی کنید از همان ابتدا با قدرت تمام اهدافتان را مشخص کنید تا در ادامه ی مسیر به مشکل بر نخورید.

سعی کنید تمام اهدافتان را یادداشت کنید و به صورت روزانه آن را مرور کنید. مرور این اهداف به ضمیر ناخودآگاه تان دستور می دهد که مصمم هستید که به این اهداف برسید. پس به گونه ای بنویسید که با مطالعه ی روزانه ی آن انگیزه ی کافی به دست بیاورید تا مسیر موفقیت را به پایان برسانید.

نکته ی دوم: یک خیال پرداز واقعی باشید

مسیر زیبای موفقیت از میان رویاها و خیال ها می گذرد. اگر نتوانید یک رویاپرداز و خیال پرداز واقعی باشید نمی توانید به موفقیت برسید. شاید غیر عادی نباشد که در زندگیتان هدف نداشته باشید اما این غیرممکن است که رویاپرداز و خیال پرداز نباشید.

تمام مردم در خواب و بیداری رویاپردازی می کنند. چه زمانی که بیدار هستند و چه مواقعی که می خوابند. همین رویاپردازی هاست که مردم را به اهدافشان می رساند. همین رویاپردازی های خلاقانه است که این مسیر رسیدن به هدف را برای این اشخاص زیبا می کند. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید نخواهید توانست مسیر مشخصی را برای خودتان ترسیم کنید.

به طور مثال فرض کنید می خواهید به یکی از بزرگترین تولید کننده ی لباس های ورزشی در کشور تبدیل شوید. در مرحله ی اول باید یک هدف مشخص برای خودتان تعیین کنید. در مرحله ی دوم باید رویاپردازی و خیال پردازی کنید. باید خودتان را موقعی که به اهدافتان رسیده اید و غرق در ناز و نعمت و پول و ثروت هستید، ببینید. باید آنقدر این کار را انجام دهید و تمرکز کنید تا واقعاً حس کنید که لیاقت این را دارید که بزرگترین تولید کننده ی لباس های ورزشی باشید. هر چه قدر بزرگ تر فکر کنید، بزرگ تر هم به دست خواهید آورد.

نکته ی سوم: در هر صورتی مثبت نگر و مثبت اندیش باشید

mosbat-andish-bodan

رسیدن به مقصد در مسیر موفقیت فقط در گرو مثبت اندیشی است. اگر مثبت اندیش باشید سخت ترین مشکلات یا بدترین اتفاقاتی که قرار است در این مسیر گریبان گیرتان شود را تحمل خواهید کرد، فقط به خاطر اینکه بتوانید موفقیت تان را لمس کنید.

اما اگر منفی نگری کنید به طبع بدترین اتفاقات را به خودتان جذب خواهید کرد و یکی از این نوع اتفاقات می تواند جذب افراد منفی نگر باشد که زندگی فعلی و آینده ی کاریتان را خراب خواهند کرد. برای اینکه این حس مثبت نگری را در مسیر موفقیت تان حفظ کنید سعی کنید افراد منفی نگر را از زندگی تان حذف کنید تا بهترین اتفاقات مثبت را به سمت خودتان جذب کنید.

نکته ی چهارم: برای رسیدن به هدف، انگیزه داشته باشید

اگر واقعاً هدفتان هدف باشد و اگر برای رسیدن به آن در این مسیر برنامه ریزی کرده باشید باید مدام به خودتان انگیزه بدهید. اگر انگیزه و شور و اشتیاق نداشته باشید نمی توانید این مسیر موفقیت را به پایان برسانید. سعی کنید با استفاده از تلقین های مثبت، مثبت اندیشی، مرور اهداف آن هم به صورت روزانه، خیال پردازی، رویا پردازی، مدیتیشن و هر چیزی که روح و روان شما را آرامش می کند به خودتان انگیزه بدهید.

این روشی است که خیلی از کارآفرینان و موفق ترین افراد دنیا انجام می دهند و با استفاده از آن به بهترین مدارج عالی در کسب و کار و زندگی شان دست پیدا کرده اند. اگر شما برای به پایان رساندن این مسیر مصمم هستید سعی کنید انگیزه ی خودتان را از دست ندهید چرا که فقط با داشتن انگیزه و شور و اشتیاق است که می توانید سختی های این مسیر را تحمل کنید.

نکته ی پنجم: نیمه ی پر لیوان را در نظر بگیرید

nimeye-pore-movafaghiyat

برای ما انسان ها دیدن عیب های مردم خیلی خیلی راحت است اما دیدن عیب های خودمان واقعاً سخت و دشوار است. در کسب و کار و همچنین هدف های شخصی هم به همین شکل است. اگر می خواهید در مسیر موفقیت به هر آنچه که می خواهید برسید باید سعی کنید نیمه ی پر لیوان را ببینید.

به طور مثال اگر در کسب و کارتان و یا رسیدن به هدفتان شکست خوردید به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید یا دیگران را مقصر بدانید تلاش کنید از شکستی که خورده اید درس عبرت بگیرید. سعی نکنید این شکست ها باعث شود مسیر زیبای رسیدن به هدفتان به یک مسیر زشت و کریح تبدیل شود. از همین شکست ها پلی بسازید برای عبور از مشکلات و سختی ها و در کل نیمه ی پر این شکست ها که همان درس های عبرتی که گرفته اید، را در نظر بگیرید.

نکته ی ششم: انسان های منفی نگر را از زندگیتان حذف کنید

مسیر موفقیت مسیری نیست که بخواهید با یک نگرش منفی یا همراهی با انسان های منفی نگر به موفقیت برسید. این مسیری است که اگر خودتان به تنهایی و با یک نگرش مثبت و مثبت اندیشی حرکت کنید مطمئن باشید به بهترین مدارج موفقیت دست پیدا کنید.

انسان های منفی نگر یک مانع بزرگ برای رسیدن شما به هدف و همچنین ماندن تان در مسیر موفقیت هستند. این اشخاص مدام به دنبال این هستند که با افکار منفی که دارند مانعی باشند که شما به اهدافتان نرسید. در این طور مواقع باید چشم هایتان را ببندید و تمام افراد منفی نگر را از زندگی تان حذف کنید. حذف این اشخاص می تواند اعتماد به نفس تان را بالا ببرد و رشد و پیشرفت را در کسب و کارتان به همراه داشته باشد.

نکته ی هفتم: به حرف ها و شعارهایی که می دهید عمل کنید

yeki-bodan-shoar-amal

حتماً این جمله را زیاد شنیده اید: کسی موفق است که حرف و عملش یکی باشد.

این روزها تعداد افراد موفق خیلی کمتر از افراد ناموفق است. تقریباً 3 درصد در مقابل 97 درصد. همین موضوع باعث شده تا خیلی از افراد ناموفق زمانی که درباره ی اهدافشان حرف می زنند با آن حسی درونی که در مورد هدفشان دارند، تفاوت داشته باشد. همین تفاوت ها به مرور زمان به گونه ای پیش می رود که رسیدن به هدف را به تأخیر می اندازد و در بیشتر مواقع هم هرگز به هدف نمی رسند. به خاطر اینکه حرف و عمل این اشخاص یکی نیست و به اصطلاح فقط شعار است.

به طور مثال فرض کنید می خواهید به بزرگترین تولید کننده ی پلاستیک فریزر در کشور تبدیل شوید. مقداری از مسیر را هم پیش رفته اید و با هر کسی هم در مورد هدفتان صحبت می کنید. اما در درون خودتان چیز دیگری احساس می کنید. شما از درون می دانید که به هدفتان نمی رسید و آنقدر این را تکرار می کنید تا بالاخره شکست خواهید خورد.

وقتی حرف و عمل و نوع رفتارتان یکی نباشد به طور حتم راه و مسیری که انتخاب کرده اید فقط به سمت شکست هدایت می شود.

نکته ی هشتم: برای رسیدن به موفقیت باید صبر و تحمل داشته باشید

خیلی از اشخاصی که وارد مسیر موفقیت می شوند بعد از چند ماه کسب و کارشان را رها می کنند و جای خودشان را برای رقبا خالی می کنند و این بهترین پاداشی است که این اشخاص در اختیار رقبای خود قرار می دهند و تنها دلیلش این است که هرگز صبر و تحمل نداشته اند.

مسیر موفقیت فقط از میان صبر و تحمل شما عبور می کند. اگر به هدفتان ایمان و باور دارید پس باید بتوانید این مسیر سخت را تحمل کنید و برای رسیدن به هدف یا کسب درآمد صبر داشته باشید. نباید به خودتان اجازه دهید شرایط شما را به این سمت و آن سمت ببرد. سعی و تلاش کنید تا خودتان شرایط را طوری بسازید که راه رسیدن به موفقیت برایتان هموار شود.

نکته ی نهم: به موفقیت ها و اهدافتان ایمان و باور داشته باشید

bavar-dashtan-be-ahdaf

یکی از نکات مهمی که خیلی از افراد به آن اعتنایی نمی کنند و یا در کل برایشان اهمیت چندانی ندارد بحث ایمان و باور است. اگر می خواهید به مانند خیلی از افراد موفق شما هم موفق باشید باید سعی کنید به اهدافی که دارید ایمان و باور قلبی داشته باشید. باور داشته باشید که بالاخره روزی به هدفتان خواهید رسید. باور داشته باشید که کسب درآمد از آن چیزی که تصور می کنید به شما نزدیک و نزدیک تر است.

یکی از دلایلی که باعث می شود اشخاص موفق خیلی زودتر از بقیه به اهدافشان برسند شاید در این دو دلیل خلاصه شود:

دلیل اول: به موفقیت ها و اهدافشان ایمان و باور دارند و می دانند که روزی موفق خواهند شد

دلیل دوم: این اشخاص خیال پرداز و رویاپردازهای حرفه ای هستند. آنها خودشان را موقعی که به اهدافشان رسیده اند تصور می کنند.

همین خیال پردازی ها و همین ایمان و باور داشتن به اهداف است که این اشخاص را موفق کرده است. اگر این عمل را انجام دهید متوجه خواهید شد که در مسیر موفقیت قرار دارید و این مسیر برایتان زیبا و دوست داشتنی خواهد بود.

نکته ی دهم: گاهی اوقات به عقب برگردید و با وضعیت الان خودتان مقایسه کنید

شاید یکی از مهمترین نکات این است که وضعیت فعلی و وضعیت قدیمی تان را با هم مقایسه کنید. این کار را می توانید با برگشت به عقب انجام دهید. به طور مثال فرض کنید مدیر یک سایت هستید که چند ماهی هست که آن را راه اندازی کرده اید و این را نمی دانید که آیا هنوز هم در مسیر موفقیت هستید یا خیر.

برای این کار سعی کنید به چند ماه قبل برگردید. با یک حساب سر انگشتی می توانید بفهمید که تعداد بازدید کننده ها، تعداد بک لینک ها، سئو و بهینه سازی سایت، درآمد سایت، نحوه ی تولید محتوا و هر چیز دیگری نسبت به وضعیت فعلی چگونه است. آیا تغییری احساس کرده اید؟ آیا بازدید کننده ی بیشتری دارید؟ آیا از شبکه های اجتماعی، گوگل، از مطالب تولید شده، سئو و هر چیز دیگری بازدید کننده دریافت می کنید؟

بررسی و مقایسه تمام این موارد می تواند به شما نشان دهد که آیا هنوز هم در مسیر موفقیت قدم بر می دارید یا نیاز به تلاش و پشتکار بیشتر دارید. بعضی مواقع که رسیدن به هدف و موفقیت برایتان سخت و دشوار می شود می توانید راه رسیدن به هدفتان را تغییر دهید نه خود هدفتان را.

به طور مثال همان مثال سایت را در نظر بگیرید. اگر می دانید این مسیری که می روید سخت و دشوار است و بازدید کننده ی کمتری به دست می آورید تلاش کنید روش دیگری را انتخاب کنید تا خیلی سریع تر این بازدید کننده ها را به دست بیاورید و به سرعت به هدفتان برسید.

سخن آخر

تمام این 10 نکته ای که بیان شد به نوعی یک قسمت از پازل مسیر موفقیت شما را مشخص می کند و با کنار هم گذاشتن این موارد در کنار هم به راحتی می توانید به مقصدتان برسید اما به شرط آنکه به اهدافتان ایمان و باور داشته باشید و برای تحقق آنها سعی و تلاش کنید و بهانه ها را کنار بگذارید تا زیباترین مسیر موفقیت را برای خودتان ترسیم کنید.