tafavot-dar-brand 

تمام اشخاصی که کسب و کارشان را راه اندازی کرده اند به دنبال این هستند که خودشان را در میان رقبا به یک برند محبوب و دوست داشتنی تبدیل کنند. تبدیل شدن به یک برند می تواند افزایش فروش و افزایش درآمد را برای شما و کسب و کارتان را به همراه داشته باشد.

برند سازی در اصل همان تجربه ی مشتری هنگام استفاده از محصولات و خدمات شما است. اگر این تجربه خوب و دلنشین باشد برند شما در ذهنش باقی خواهد ماند و آن را به دیگران معرفی می کند و اگر هم این تجربه بد باشد به طور حتم این بازاریابی دهان به دهان به صورت منفی و به ضرر کسب و کار و برندتان خواهد بود.

اما در این بین و در میان رقبا و در میان این همه برند کوچک و بزرگ باید حرفی برای گفتن داشته باشید. باید مزیت رقابتی داشته باشید و در کل باید یک وجه تمایز داشته باشید تا مخاطبین و مشتریان کسب و کار و برندتان را انتخاب کنند. چه محصول متفاوتی می توانید ارائه دهید؟ نحوه ی ارائه محصولتان چگونه است؟ آیا محصول و نحوه ی ارائه ی آنها با دیگر رقبایتان متفاوت است؟ آیا می توانید تفاوت ایجاد کنید؟

اگر این وجه تمایز و متفاوت بودن را بتوانید به اجرا در بیاورید به راحتی می توانید از رقبایتان پیش بیفتید و فروشتان افزایش پیدا خواهد کرد. در کل باید بتوانید با وجه تمایزی که ایجاد می کنید ذهنیت مردم را نسبت به برند خود تغییر دهید و استفاده از برندتان به آنها احساس خوبی بدهد و همین حس خوب و دوست داشتنی که نسبت به برندتان دارند می تواند رقبایتان را کنار بگذارد و شما در صدر جستجوی مردم قرار بگیرید.

اما اگر نتوانید این وجه تمایز و متفاوت بودن را به اجرا در بیاورید نه تنها مشتری چندانی نخواهید داشت که به طور حتم مخاطبین تان به سراغ برندهای قدیمی تر که به آنها اعتماد بیشتری می کنند خواهند رفت و این می تواند سود کمتری را نصیب کسب و کار و برندتان کند و در دراز مدت به ضرر برندتان خواهد بود. اجازه دهید یک مقدار رُک تر صحبت کنیم: اگر می خواهید از زیر سلطه ی رقبایتان خارج شوید باید مثل آنها کار نکنید. این تنها راه نجات شما در میان این همه رقیب خواهد بود.

این تفاوت و وجه تمایز باید آنقدر باشد که رقبا از دیدن شما انگشت حیرت به دهان ببرند و همچنین مشتریان به مرور زمان به سمت شما حرکت کنند. شاید این حرکت کردن یک مقدار زمان ببرد اما در دراز مدت به سود شما خواهد بود چرا که این را می دانند که انتخابی که کرده اند درست و به جا بوده است.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله 3 سوال بسیار مهم را مطرح کرده است که با پرسیدن آن از خودتان می توانید وجه تمایز محصولات، خدمات و یا برندتان نسبت به رقبا را را متوجه شوید.

با ما همراه باشید ....

سوال اول: آیا وجه تمایز و مزیت رقابتی برند کسب و کارم باعث جذب مشتری می شود؟

branding

جذب مشتری همیشه در اولویت تمام کسب و کارها قرار گرفته است و این به نوعی به یک مشکل برای تمام آنها مبدل شده است و تنها راه حل این موضوع این است که از خودتان بپرسید آیا کسب و کارم مزیت رقابتی دارد و اگر دارد آیا این مزیت به گونه ای هست که مشتریان را به سمت خودش جذب کند؟

در بحث رقابت آن هم با رقبایی که سال ها است کار می کنند و مشتریان دائمی و وفادار خود را دارند باید به گونه ای متفاوت عمل کنید. برای برند شدن در میان این رقبا یکی از راه حل ها این است که آنها را تحلیل کنید. به کسب و کارشان مراجعه کنید و ببینید که چه اندازه مشتری دارند، چه مزیت های رقابتی دارند، چه محصولات و خدماتی را به مشتریان و مخاطبین خود ارائه می دهند، چه اندازه درآمد دارند، نقاط ضعف و قدرت آنها چیست و خیلی از نکات دیگر را بیابید.

این موارد را به دقت بررسی کنید و با استفاده از نقاط ضعف آنها یک مزیت رقابتی درست کنید و مشتریان آنها را به سمت خودتان جذب کنید. نقاط ضعف رقبایتان می تواند نقاط قوت و همچنین مزیت رقابتی کسب و کار شما شود. برای ایجاد کردن مزیت رقابتی نیازی نیست کارهای عجیب و غریب انجام دهید. همین که رقبای خودتان را تحلیل کنید و نقاط ضعف آنها را بدانید و از آنها به سود خودتان استفاده کنید خودش به مرور زمان به یک وجه تمایز در برندتان تبدیل خواهد شد.

وجه تمایزها باعث می شود هر مشتری احتمالی را به یک خریدار و مشتری دائم و وفادار تبدیل کنید و یکی از این وجه تمایزها می تواند حل کردن مشکل مشتریان باشد و این را هم می توانید در همان نقاط ضعف رقبای خودتان متوجه شوید. اگر رقبایتان نتوانند مشکل مشتریان و مخاطبین خود را حل کنند شما با این کار می توانید هم وجه تمایز برای برند خودتان به وجود بیاورید و هم مشتریان آنها را به سمت خودتان جذب کنید.

سوال دوم: چگونه به مشتریان خود ثابت کنیم که برند ما متفاوت تر از رقبا است؟

مشتریان، مخاطبین و مردم همیشه به دنبال این هستند که از محصولات، خدمات و برندهای متفاوت استفاده کنند. کسب و کارهایی که این تفاوت ها و وجه تمایزها را به وجود می آورند تنها هدف شان این است که مردم را به سمت خودشان جذب کنند. اما در این بین اگر این تفاوت ها و وجه تمایزها نتواند مردم و مخاطبین را متقاعد کند که از برند شما استفاده کند به طور حتم ضربه ی بدی به برندتان وارد خواهد شد.

هدف شما در این مرحله این است که به مردم ثابت کنید که از برندتان استفاده کنند. برای این کار باید به گونه ای به مشتریان این موضوع را ثابت کنید تا آنها متقاعد شوند که این محصول یا خدماتی که ارائه می دهید کاملاً متفاوت است وگرنه قبل از اینکه متقاعد شود از محصولات رقبایتان استفاده می کنند.

برای این مورد می توانید به روش های زیر عمل کنید:

روش اول: گارانتی بازگشت قیمت یا گارانتی بازگشت کالا به مشتری ارائه دهید

مشتری از خرید محصول یا خدماتی شما کمی استرس و ناراحتی دارد. نمی داند این محصولی که می خرد آیا همانی هست که می خواهد یا خیر. نمی داند که آیا نیازش را برطرف می کند یا خیر. در اینجا شما می توانید خیال مشتریان خود را راحت کنید. سعی کنید تمام محصولات و خدمات تان را در صورت راضی نبودن، گارانتی بازگشت قیمت یا نهایتاً بازگشت کالا کنید.

همین مورد کافی است تا مشتری با خیال راحت از شما خرید کند و صد البته کسب و کارتان را هم به دیگران معرفی کند و این بزرگترین سودی است که این اشخاص در اختیار شما خواهند گذاشت.

روش دوم: برای 24 ساعت تست رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید

مشتریان همیشه از تست کردن محصولات یا خدمات، آن هم به صورت رایگان لذت می برند چرا که اول تست می کنند و اگر خوششان آمد آن را می خرند و بعد هزینه اش را پرداخت می کنند. این روش تست در خیلی از موارد جوابگو هست به خاطر اینکه مشتری می داند آیا این محصول همان چیزی هست که می خواهند یا خیر. این مورد مثل تست مواد غذایی در فروشگاه های بزرگ است. بیشتر شرکت ها از مشتری می خواهند محصولش را تست کند و اگر خوب بود و خوشش آمد خرید کند.

یک روش دیگر در تست کردن هم وجود دارد و اینگونه است که شما محصول را به مشتری می فروشید و هزینه اش را دریافت می کنید. مشتری این محصول را به مدت 24 ساعت تست می کند و اگر از خریدش ناراضی بود کالا را پس می دهد و هزینه اش را دریافت می کند.

روش سوم: برای اولین روز کاریتان می توانید به صورت رایگان محصولات را ارائه دهید

این مورد را شاید بارها و بارها دیده باشید. به طور مثال یک فروشگاه مثل بستنی فروشی برای اولین روز تأسیسش تبلیغ فراوانی می کند و از مردم می خواهد تا محصولاتش را به صورت رایگان استفاده کنند. شاید در نظر اول این مورد فقط ضرر باشد اما در کل این فقط جذب مشتری و به نوعی وجه تمایز و متفاوت بودن نسبت به رقباست.

روش چهارم: کیفیت محصولات و خدمات تان را با مشتریان قبلی به اثبات برسانید

شما و مشتریان قبلی تان این را می دانید که این محصولات و خدمات تان کیفیت زیادی دارد اما مشتریانی که هنوز برای خرید کردن از شما دودل هستند این را نمی دانند و باید به این اشخاص این موضوع را به اثبات برسانید. برای این منظور سعی کنید در سایت خود و یا هر جای دیگری چند مورد از مشتریان قدیمی که از محصولات تان استفاده کرده اند و بهترین نتیجه ها را هم گرفته اند به دیگر مشتریان نشان دهید. این مورد می تواند درصد خرید این مشتریان را تا حد زیادی بالا ببرد.

سوال سوم: چطور یک وجه تمایز عالی در مورد برندمان برای مشتری به وجود بیاوریم؟

brandsazi

شاید سخت ترین قسمت ایجاد کردن وجه تمایز همین قسمت باشد. جایی که قرار است در مورد برندتان یک وجه تمایز و متفاوت را به مشتریان ارائه دهید. همه ی کسب و کارها به نوعی یاد گرفته اند از کلمه هایی مانند: بهترین، برترین، بزرگترین، عالی ترین، اولین، بی نظیرترین و خیلی از نمونه کلمات مشابه این استفاده می کنند. اما مشتری گول این حرف ها را نمی خورد.

به جای اینکه خودتان را با گفتن این کلمه ها و ساختن جملات مشابه و تکراری خسته کنید و مدام برند حریفان و رقبایتان را بکوبید که اینها در مقابل برند شما هیچ هستند تلاش کنید روی نحوه ی ارائه خدمات و محصولات تمرکز کنید. همه ی کسب و کارها می توانند بگویند: "در عرض 24 ساعت این محصول به دست شما خواهد رسید" بعد می بینید که بیشتر از این حرف ها است و ممکن است تا 48 ساعت هم طول بکشد.

برای ایجاد کردن وجه تمایز باید روی خود مشتری ها تمرکز کنید. باید بررسی کنید و از خود مشتری ها بپرسید که مایل هستند یک محصول یا خدمات را چگونه و به چه شکلی دریافت کنند. از آنها بپرسید که آیا مشکلی دارند که برطرف نشده باشد و راه حلش را هم از خودشان بپرسید. مشاهده خواهید کرد که مشتری ها چگونه همین تفاوت ها را در کسب و کارتان به وجود خواهند آورد و صد البته این بزرگترین سود به کسب و کارتان خواهد بود.

سخن آخر

همیشه ایجاد کردن وجه تمایز می تواند راه نجات شما در میان رقبا باشد. سعی کنید این مورد را حتماً به وجود بیاورید وگرنه نمی توانید کسب درآمد کنید و به مرور زمان از صحنه ی رقابت حذف خواهید شد.