jazebeye-tablighat 

ارائه ی یک تبلیغات هدفمند و موثر می تواند به مرور زمان مخاطبین زیادی را به سمت کسب و کارتان بکشاند و این مورد روی فروش محصولات، خدمات و بازاریابی آن فوق العاده تأثیرگذار است. هر چه این تبلیغات را هدفمندتر انجام دهید به طبع در دراز مدت می تواند سود سرشاری را نصیب شما و کسب و کارتان کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هدف اصلی تبلیغات در اصل جذب مشتریان و مخاطبین جدید است. اما این به این معنی نیست که مشتریان قدیمی تان را نادیده بگیرید. شما باید هم مخاطبین و مشتریان قدیمی را نگه دارید و هم اقدام به جذب کردن مشتریان جدید داشته باشید و این مورد روی برند سازی کسب و کارتان تأثیر فراوانی دارد.

تبلیغات در حال حاضر حرف اول را برای جذب مشتری می زند و هر چه این تبلیغات جذاب تر باشد مشتری و مخاطب بیشتری را به سمت خودش جذب می کند و صد البته باعث بهبود کسب و کار و همچنین برند شما خواهد شد. با انجام تبلیغات در اصل به نوعی آگاهی مردم را نسبت به محصولات و خدمات تان بیشتر و بیشتر می کنید تا مخاطبین و مشتریان خودشان تصمیم بگیرند که آیا مایل هستند از خدمات و محصولات شما استفاده کنند یا خیر.

هر چه تبلیغاتی هدفمندتر و جذاب تر ارائه دهید در واقع بر وجه تمایز و تفاوت برندتان نسبت به برند رقبا تأکید کرده اید و هر چه این وجه تمایزها و مزیت های رقابتی بیشتر باشد به طبع مشتری بیشتری را به سمت خودتان جذب خواهید کرد و در آن سو اگر برای تبلیغات کسب و کارتان هزینه نکنید در واقع به سمت و سویی خواهید رفت که هیچ مخاطبی نمی تواند کسب و کارتان را شناسایی و به مشتری برندتان تبدیل شود.

داشتن محصولات و خدماتی خوب، زیبا، فوق العاده، بی نظیر و عالی اصلاً مهم نیست. مشتری تا تبلیغی از کسب و کارتان نبیند به شما اعتماد نخواهد کرد. باید هدف اصلی تان در تبلیغات را آگاهی مردم نسبت به برندتان، جذب مشتری و کسب درآمد در نظر بگیرید و هر چه این تبلیغات را جذاب تر درست کنید به طبع مشتریان بیشتری را هم به سمت کسب و کارت جذب خواهید کرد.

اگر می خواهید تبلیغاتی جذاب و گیرا داشته باشید باید با برنامه ریزی پیش برود. بدون برنامه پیش رفتن یعنی حیف و میل کردن پول هایتان و برای این مورد باید روی جاذبه ای که هر تبلیغ می تواند ایجاد کند تمرکز کنید. قبل از ارائه تبلیغات باید این جاذبه ها را بشناسید و با آگاهی کامل از این موضوع آنها را در معرض دید مخاطبین خود قرار دهید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است از 5 جاذبه ی تبلیغاتی رونمایی کند که ممکن است برای هر تبلیغی پیش بیاید. آگاه شدن از این موارد می تواند کمک بسیار بزرگی برای شما باشد تا بتوانید تبلیغاتی جذاب تهیه کنید تا مخاطبین بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید.

با ما همراه باشید ....

جاذبه ی اول: استفاده از جاذبه های اخلاقی یک تبلیغ

jazebeye-akhlaghi-tabligh

اولین جاذبه ای که در تبلیغات از آن استفاده می شود بهره گرفتن از جاذبه ی اخلاقی یک تبلیغ است. که مردم را وادار می کند که یک کار را انجام دهند یا انجام ندهند. به طور مثال فرض کنید تابستان است و هوا خیلی گرم و به طبع مردم در این فصل گرم از وسایل سرمایشی که برق زیادی مصرف می کند، استفاده می کنند. در این طور مواقع هم صدا و سیما از طرف دولت مکلف است که به مردم اعلام کند از برق کمتری استفاده کنند.

یا به طور مثال عید نوروز نزدیک هست و خیلی از قشر کم درآمد نمی توانند عیدی دریافت کنند. به همین خاطر صدا و سیما به مردم اعلام می کند تا در جشن عاطفه ها شرکت کنند و کمک های خودشان را در اختیار این مردم قرار دهند. این نوع تبلیغات در اصل احساسات مردم را نشانه می رود و شاید به جرأت بتوان گفت که تبلیغاتی جذاب و گیراست که خیلی از مردم را تحت تأثیر خودش قرار می دهد.

یا فرض کنید صدا و سیما اعلام می کند که از مترو استفاده کنید تا ترافیک و همچنین آلودگی هوا کمتر شود و با پخش کردن تیزرهای تبلیغاتی متعدد سعی در فرهنگ سازی استفاده از مترو را دارد.

جاذبه ی دوم: استفاده از تبلیغات طنزآمیز و بامزه

اجازه دهید یک مقدار رُک صحبت کنیم. مردم این روزها کمتر می خندند و دیدن لحظاتی جذاب می تواند حس آنها را نسبت به همه ی اوضاع تغییر دهد. یکی از این موارد استفاده از تبلیغاتی است که مقداری خنده بر لب مردم بنشاند. این نوع تبلیغات با درون مایه ی طنزآمیز و خنده دار می تواند بیشتر در ذهن مخاطبین قرار بگیرد و با این موارد خیلی زودتر می توانید به شهرت و معروفیت برسید.

به طور مثال احتمالاً همه ی شما "نوه ی عمو یادگار" را به خاطر می آورید. همان خرس معروف شرکت "ایران رادیاتور" که با یک پکیج روی پشتش لحظاتی ماندگار در ذهن مخاطبین خود قرار داده است. مردم با دیدن این هم می خندند و هم در برند ایران رادیاتور در ذهنشان باقی می ماند.

این نوع تبلیغات در اصل باید به صورت کاملاً خلاقانه تهیه شود وگرنه مضحکه دست خاص و عام خواهید شد و هر چه هدفمندتر پیش بروید به طبع اثر این تبلیغ تان بیشتر از همیشه خواهد شد. مردم با دیدن این نوع تبلیغات حس شان نسبت به تبلیغ کاملاً عوض می شود و علاقه ی بیشتری نسبت به یک برند خاص از خودشان نشان می دهند.

یا با مشاهده ی این فیلم کوتاه از شخصی که در یک رستوران یا فست فود از هنرهای فردی اش امرار معاش می کند و مشتریان زیادی را به سمت خودش جذب می کند. در این فیلم مردم با دیدن شخصی که از هنرهای فردی اش مشتری جذب می کند به وجد می آیند و مطمئن باشید نه این مردم بلکه هر شخص دیگری هم که باشد بازاریابی دهان به دهان را به صورت رایگان برای کسب و کار این شخص به اجرا در می آورد.

جاذبه ی سوم: استفاده از تبلیغات کاملاً منطقی

jazebeye-manteghi-tabligh

مردم این روزها از همیشه باهوش تر هستند و با دیدن یک تبلیغ متوجه می شوند که این محصول می تواند نیازش را برطرف کند یا خیر. در بیشتر این تبلیغات مردم به دنبال مزیت های یک محصول یا خدمات می گردند و صد البته اشخاصی هم که این تبلیغات را ارائه می دهند از همین احساس مردم استفاده می کنند و آن را مورد هدف قرار می دهند.

به طور مثال فرض کنید مدتی است به دنبال یک برنامه ی زبان انگلیسی می گردید که مشکل شما را موقع صحبت کردن حل کند. به طور ناخودآگاه این محصول را در یک سایت، تلویزیون، ویدیوهای تبلیغاتی، تراکت، بروشور، مجله و یا هر جای دیگری می بینید و چون این نیاز را قبلاً در خودتان به وجود آورده بودید که به این محصول نیاز دارید سعی می کنید اطلاعات کافی از این محصول را دریافت کنید.

برنامه را می خرید و آن را روی گوشی خودتان نصب می کنید و با گفتن یک جمله ی فارسی برنامه معادل آن را به صورت انگلیسی بیان می کند. راحت تر از این دیگر نمی خواستید و دقیقاً مطابق با احساسات تان این تبلیغ را مشاهده کرده اید و شما هم با منطق آن را خریداری می کنید. مزیت این برنامه این است که همیشه و همه جا در دسترس شما است، هزینه ی کمی بابت آن پرداخت کرده اید، احتیاجی نیست چند سال زحمت بکشید تا زبان انگلیسی یاد بگیرید، احتیاجی نیست خودتان به صورت انگلیسی صحبت کنید و خیلی از مزیت های دیگر.

مردم با مشاهده ی یک تبلیغ با منطق شان این مزیت ها را بررسی می کنند و در نهایت اقدام به خرید می کنند و در کل منطق حرف اول را در این نوع تبلیغات می زند.

جاذبه ی چهارم: نشانه رفتن احساسات مخاطبین

در این نوع تبلیغات به صورت کاملاً هدفمند، احساسات مخاطبین را نشانه می گیرید و طوری به هدف می زنید که مخاطبین به مشتریان دائم و وفادار شما تبدیل می شوند. به طور مثال یک یخچال فریزر را در نظر بگیرید که در تلویزیون در مورد آن صحبت می کند. این تبلیغ را به مرور زمان در یک روز یا یک هفته یا یک ماه بارها و بارها مشاهده می کنید و آن را با یخچال خودتان مقایسه می کنید.

چون یخچال خودتان کوچک و بدون فضای کافی است و مزیت های فوق العاده کمتری نسبت به این یخچال دارد سریعاً احساسات شما مورد هدف تبلیغ قرار می گیرد و برای گرفتن این یخچال دست به کار می شوید. همین جریحه دار شدن احساسات باعث خرید می شود و این همان چیزی است که تبلیغ کنندگان به دنبال آن هستند.

یعنی به گونه ای این تبلیغات را پخش می کنند که یک ارتباط عاطفی بین شما و محصول به وجود بیاید و ذهن تان را نسبت به محصول یا خدمات به کلی عوض می کند.

جاذبه ی پنجم: استفاده از ترس و وحشت

اجازه دهید این جاذبه را با یک مثال شروع کنیم. همه ی برای رسیدن به وزن متعادل تلاش بسیاری می کنیم و به هر دری می زنیم تا لاغر یا چاق شویم. خُب به طبع تبلیغات زیادی هم در ماهواره، تلویزیون، اینترنت، مجله، بروشورها و خیلی از مکان های دیگر دیده ایم اما به طبع به هیچ کدام هم نمی توان اعتماد کرد.

در این بین به اشخاصی بر می خورید که از یک محصول خاص استفاده کرده اند و به وزن ایده آل خودشان رسیده اند و به شما هم پیشنهاد می کنند که از این محصول استفاده کنید و اگر استفاده نکنید ممکن است دیگر آن اثر قبلی را نداشته باشد و برای همیشه به همین فرم بمانید.

همین ترس و نگرانی که در وجودتان رخنه کرده به مرور زمان شما را وادار می کند تا از این محصول استفاده کنید که نکند با مصرف نکردن این محصول اتفاقات بدتری برایتان بیفتد. این ترس طوری در شما رخنه می کند در برخی موارد باعث کج خلقی تان می شود و این ترس و نگرانی درونی را دارید که آیا از محصول استفاده کنم یا خیر؟ به هر حال در بیشتر مواقع شما پا روی غرور خودتان می گذارید و همان محصول یاد شده را خریداری می کنید و از آن استفاده می کنید.

سخن آخر

آگاهی و دانستن در مورد این 5 جاذبه ی تبلیغاتی و همچنین آگاهی از تکنیک های تبلیغات، می تواند مسیر کاری و شغلی شما را به صورت کامل تغییر دهد. همین که بدانید این مسیر تبلیغات با استفاده از این جاذبه ها به سرانجام می رسد به راحتی می توانید مخاطبین و مشتریان بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید و جذب مشتری همان چیزی است که همه به دنبال آن هستند.