5-faktor-kasbe-daramad-dar-business 

هدف همه ی ما از راه اندازی کسب و کار، موفقیت و رسیدن به مدارج عالی و کسب درآمد است و این موارد از اهمیت ویژه ای نزد همه برخوردار است. همه ی ما تلاش می کنیم که آن چیزی را که نداریم به دست بیاوریم و کمبودها و جاهای خالی زندگیمان را با این موفقیت ها پر کنیم.

تلاش و کوشش های ما آنقدر زیاد است که در برخی موارد خیلی سریع تر از آن چیزی که تصور می کنیم به موفقیت و ثروت نزدیک می شویم و در برخی موارد هم با اینکه تلاش می کنیم اما به موفقیت هایی که مد نظرمان هست نمی رسیم.

اما دلیل این موضوع چیست؟ چرا با وجود اینکه تلاش می کنیم اما به موفقیت، رشد و پیشرفت، توسعه، ثروت و خیلی از موارد دیگر نمی رسیم؟

اکثر مردم در این مسیر که مسیر موفقیت نام دارد به دو مورد خیلی مهم توجه نمی کنند:

مورد اول: از همان ابتدای کار به خاطر ترس از شکستی که دارند به مرور زمان کسب و کارشان را رها می کنند. همین مورد باعث می شود تا درآمد زیادی از این کسب و کارها نصیبشان نشود.

مورد دوم: خیلی از اشخاص در هنگام راه اندازی کسب و کارشان به 5 فاکتور اصلی و پنهان دقت نمی کنند و دانستن این موارد نقش زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار بازی می کند.

اغلب اوقات مردم در هنگام راه اندازی کسب و کار خود به همین دو مورد فکر می کنند: شکست یا موفقیت. اگر به شکست فکر کنند به خاطر افکار منفی و همچنین به خاطر رقبایی که در بازار دارند سخت می شود باور کرد که اینها به موفقیت های چندانی دست پیدا کنند و از آن سو اگر به موفقیت فکر کنند به طبع برخی از مولفه ها و فاکتورهای موفقیت پنهان هستند و نمی توان آنها را دید.

اگر تمرکز بیشتری روی این فاکتورهای پنهان داشته باشید به راحتی می توانید مشتریان بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید و این گامی بزرگ به سمت موفقیت خواهد بود. کسب و کارهایی که به موفقیت های زیاد و پی در پی می رسند قطعاً از این فاکتورهای پنهان اطلاع داشته و همین دلیل ها کافی است تا این کسب و کارها درآمدهای زیادی را کسب کنند.

این آرزوی همه است که موفق ترین شخص در کسب و کارشان باشند و به درآمدهای زیادی دست پیدا کنند. این آرزوی همه است که دیگر غصه ی نداشتن مشتری را نخورند. این رویای همه است که در کسب و کارشان غصه ی خرید و فروش و کسب درآمد را نداشته باشند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله به این 5 فاکتور پنهان اشاره خواهد کرد که با رعایت آنها می توانید به درآمدهای زیادی دست پیدا کنید.

با ما همراه باشید ....

فاکتور اول: توانایی ها و مهارت های خودتان را بشناسید

متأسفانه خیلی از افرادی که وارد کسب و کار می شوند بدون علم بر اینکه این کسب و کار چیست و چطور باید آن را راه اندازی کرد دست به اقدام می زنند و زمانی به آن پی می برند که دیگر کاری از دستشان بر نمی آید. باید این را بدانید که راه اندازی هر نوع کسب و کاری به توانایی و مهارت همان شخص بر می گردد. چرا که اولین مورد در موفقیت به همین توانایی و مهارت ختم می شود.

در اصل مسئول اصلی هر شکست یا موفقیتی که در یک کسب و کار به وجود می آید تنها و تنها خود شخص است. اگر نتوانید مهارت ها، توانایی ها و استعدادهای خودتان را بشناسید و آنها را شکوفا کنید به طبع نخواهید توانست گامی بلند به سوی موفقیت بردارید و از همه مهمتر کسب درآمد کنید و یا درآمدتان را افزایش دهید.

اما پیشنهاد ما این است که قبل از راه اندازی کسب و کارتان تمام علاقه ها، توانایی ها، مهارت ها و استعدادهایی که در یک زمینه ی خاص دارید را روی کاغذ بیاورید و اولویت بندی کنید. بعد بر اساس علاقه و مهارتی که دارید سعی کنید روی مهارت ها و توانایی هایتان سرمایه گذاری کنید. از رفتن به کلاس های متعدد تا هزینه کردن در مورد علاقه تان. با این کار شما نقاط قوت خودتان را به خوبی تقویت و نقاط ضعف تان را پوشانده اید.

اگر می خواهید نسبت به رقبایتان در کسب و کارتان پیشرفت کنید باید مهارت هایی داشته باشید که آنها ندارند. اگر می خواهید درآمد بیشتری کسب کنید باید روی مهارت هایتان سرمایه گذاری کنید. شما اصلاً زمان کافی در اختیار ندارید. به خودتان نگویید وقتی کسب و کارم را راه اندازی کردم همه نوع تجربه ای کسب می کنم. چون این طرز تفکری اشتباه است. باید از همان ابتدای کار با قدرت پیش بروید وگرنه شکست خواهید خورد.

فاکتور دوم: اطلاعات کافی در مورد محصول و خدمات تان در اختیار مشتری قرار دهید

سعی کنید خودتان را به جای مشتری بگذارید. آیا دوست دارید وارد یک شرکت یا فروشگاه شوید و در مورد یک محصول اطلاعاتی بپرسید و فروشنده به شما بگوید: متأسفانه در مورد این موضوع اطلاع کافی ندارم.

مطمئن باشید حس خیلی بدی به خریدار دست می دهد و در برخی موارد ممکن است از خرید پشیمان شوید. در هر حال شما باید در زمینه کاری خودتان یک متخصص به تمام معنا باشید. نمی توانید محصول یا خدماتی را ارائه دهید که اطلاعات کافی در مورد آن ندارید و فقط قصدتان فروش است. این مورد در بلند مدت می تواند درآمدتان را پایین بیاورد. چرا که اکثر مشتریان تان را از دست خواهید داد.

سعی کنید قبل از هر چیزی تمام اطلاعات کافی از تاریخ تولید، شرکت تولید کننده، ایرانی یا خارجی بودن دستگاه، داشتن گارانتی، نحوه ی کارکرد دستگاه، نحوه ی تعمیرات جزئی و کلی در صورت خرابی، نمایندگی های فروش، خدمات پس از فروش، پشتیبانی، مزایا و معایب محصول و خلاصه هر چه می دانید را مطالعه کنید و بعد همین اطلاعات را به صورت کامل به مشتری ارائه دهید. این مورد یک اعتماد در مشتری به وجود می آورد و روی فروش تأثیر بیشتری دارد و به مرور زمان درآمدتان هم افزایش پیدا خواهد کرد.

فاکتور سوم: تحلیل رقبا و شناسایی نقاط ضعف و قدرت آنها

kasbe-daramad-dar-business

اینکه فقط بدانید چه رقبایی دارید به هیچ عنوان کافی نیست و هیچ ارزشی برای شما ندارد. اگر قصدتان این است که درآمد بیشتری نسبت به رقبایتان کسب کنید باید خیلی باهوش تر از رقبایتان عمل کنید. سعی کنید تحلیل رقبا را انجام دهید. بررسی کنید و ببینید رقبایتان چه اشخاص یا شرکت هایی هستند، چه اندازه از بازار را در دست خودشان دارند، محصولات و خدماتی که ارائه می دهند چیست، مزیت رقبابتی آنها در چه چیزی نهفته است، نقاط ضعف و قوت آنها چیست. خلاصه تا می توانید این رقبا را بررسی و تحلیل کنید.

شناسایی نقاط ضعف آنها می تواند به مزیت رقابتی شما تبدیل شود. اینکه بدانید نیاز چه مشتریانی را نمی توانند برطرف کنند به منزله ی ضعف این اشخاص است و شما از این حیث می توانید سود ببرید و به طور حتم به مرور زمان درآمدتان بیشتر از قبل خواهد شد.

فاکتور چهارم: همانند تحلیل رقبا، مشتریان تان را تحلیل کنید

همان طور که در بالا گفتیم فقط اینکه بدانید رقبایتان چه اشخاص یا شرکت هایی هستند کافی نیست باید آنها را آنالیز و تحلیل کنید. همین مورد برای مشتریان هم صادق است. باید به طور کامل مشتریان تان را تحلیل کنید و از روحیات و نیازهای آنها اطلاع داشته باشید.

این تحلیل، بررسی و آنالیز خیلی به شما کمک خواهد کرد که محصولات و خدماتی ارائه دهید که مطابق میل آنها باشد و به طبع برطرف کردن نیازهای این اشخاص یعنی کسب درآمد بیشتر. برای شناسایی مشتریان می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

* مذکر یا مونث بودن مشتریان

* رده ی سنی

* پیر یا جوان

* محصل یا دانشجو

* بیکار یا مشغول به کار

* نیازها و مشکلات آنها چه چیزهایی است

* مشتریان شما در کل کشور هستند یا در مکان های به خصوصی قرار دارند

بدست آوردن این اطلاعات فوق العاده مهم هستند و برای اینکه بتوانید این نیازها را بیشتر درک کنید می توانید از یک مشاور کسب و کار مشاوره دریافت کنید. این اشخاص با اطلاعات جامع و کاملی که دارند تمام نیازها و مشکلات این افراد را به خوبی می دانند و بهترین راهنمایی ها را به شما ارائه خواهند داد.

فاکتور پنجم: تحلیل و شناسایی بازار فروش

tahlile-bazar

اینکه بدانید آینده ی کسب و کارتان در بازار به شکل است می تواند گامی بلند به سمت موفقیت باشد. متأسفانه خیلی از افراد بدون اینکه بدانند آیا محصولشان در بازار خریداری دارد و یا اصلاً کسی طالب این محصول هست یا خیر آن را وارد بازار می کنند و بعد از مدتی می بینند که ای وای نتوانستند بازار را بسنجند و بدون تحلیل و شناسایی بازار این محصول را روانه ی بازار بدون مشتری کرده اند.

شناسایی بازار فروش به شما خواهد گفت که آینده ی این بازار به چه شکل خواهد بود، قرار است چه اتفاقات بزرگ و کوچکی در این بازار رخ دهد، آیا مشاوران کسب و کار هم این مورد را پیش بینی کرده اند، برای اینکه ترکش های این بازار با ما نخورد از چه کارهایی باید بر حذر باشیم و چه کارهایی را باید انجام دهیم، چگونه فرصت طلب باشیم و از این فرصت ها به خوبی استفاده کنیم و خلاصه خیلی از موارد ریز و درشت را باید رعایت کرد.

شناسایی بازار مثل بورس و سهام است که مشاوران می دانند سهام کدام شرکت امروز کم یا زیاد خواهد شد و یا برخی از مشاوران این را می دانند که سهام کدام شرکت در آینده خیلی اُفت خواهد کرد و یا به بالاترین حد ممکن خود خواهد رسید. سعی کنید دقیقاً مانند بورس، بازار کسب و کارتان را تحلیل کنید که بدانید در آینده قرار است چه اتفاقاتی بیفتد.

سخن آخر

این 5 نکته ای که در اختیار شما قرار داده شد نکات بسیار مهمی هستند که خیلی از اشخاص از آنها این مورد را نمی دانند و اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار دارید باید این موارد را رعایت کنید و برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید می توانید با مشاوران کسب و کار در ارتباط باشید.