dast-andaz-masire-movafaghiyat

همه ی ما در زندگی باورها و تصورات اشتباهی را یدک می کشیم که باعث می شود دست اندازهایی به وجود بیاید که رسیدن به موفقیت را سخت و دشوار کند. مسیر موفقیت مسیری نیست که در آن یک شبه به موفقیت برسید. رسیدن به موفقیت این طور نیست که با داشتن باورهای اشتباه و غلط بخواهید به موفقیت های پی در پی برسید.

همین تصورات و باورهای اشتباه است که دست اندازها و ترمزهایی برای موفقیت در این مسیر برای شما به وجود می آید. اگر مسیر موفقیت وجود دارد پس موانع، دست انداز و ترمزهای موفقیت هم وجود دارد. این کاملاً طبیعی است. اگر به دنبال داشتن یک زندگی رویایی هستید باید این موانع و دست اندازها را از بین ببرید و به جای درست کردن دست انداز و ترمز، اهدافی واضح و مشخص برای خودتان ترسیم کنید.

باید باور داشته باشید که تصور شکست خوردن باعث ایجاد شکست در کسب و کار و زندگی می شود. اگر تصور می کنید که شکست می خورید در اصل یک دست انداز قدرتمند برای خودتان در مسیر موفقیت به وجود آورده اید که گذشتن از آن یک مقدار سخت و دشوار به نظر می رسد.

اما همین شکست خوردن ها برای اشخاص موفق به جای اینکه یک ترمز و دست انداز موفقیت باشد بیشتر به یک تجربه شباهت دارد. این افراد به جای اینکه باورشان این باشد که شخصی شکست خورده هستند سعی می کنند از این شکست ها تجربه و درس بگیرند و در زندگیشان آنها را به کار ببرند چرا که می دانند شکستی وجود ندارد.

برخی از مردم تصور می کنند و باورشان این است که این شکست ها همیشگی هستند و بیشتر به یک شانس شباهت دارد. تصور می کنند که این شانس آنها بوده که همیشه انسانی شکست خورده باشند. اما همین تصورات و باورهای غلط و اشتباه تمام تاروپود زندگی و آینده ی آنها را از بین برده است. اگر نتوانید از این شکست ها تجربه کسب کنید به طور حتم دست انداز و ترمزی برای عدم موفقیت تان در کارنامه ی زندگیتان به وجود آورده اید.

موفقیت شما در گرو داشتن اعتماد به نفس، هدف گذاری، برنامه ریزی، شجاعت و اقدام و عمل است. اگر همه ی این موارد را به صورت یک جا در خودتان داشته باشید و برای رسیدن به آن سعی و تلاش کنید به طور حتم موفقیت شما تضمین خواهد شد.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد به چند دست انداز که باعث عدم موفقیت شما اشاره کند. شناسایی این موارد و اجتناب از انجام این ها می تواند برداشتن گامی بلند به سمت موفقیت باشد.

با ما همراه باشید ....

دست انداز اول: عدم توانایی در کنترل بر ضمیر ناخودآگاه

شاید این موضوع برای خیلی از افراد سخت و دشوار باشد اما خیلی از افراد در کسب و کار و یا زندگی شان موفق نمی شوند چون کنترلی بر ضمیر ناخودآگاه شان ندارند. درست متوجه شدید. ضمیر درونی شما همان جایی است که می تواند موفقیت یا عدم موفقیت تان را امضاء کند.

اگر به خوبی و با نرمش و با زبان مثبت با این ضمیر صحبت کنید به طور قطع موفقیت تان حتمی خواهد بود. اما اگر با زبان منفی با این ضمیر صحبت کنید ضربه ی بسیار بزرگ و وحشتناکی به زندگی تان وارد خواهید کرد که ترکش آنها را در آینده متوجه خواهید شد.

فرکانس افکار منفی 70 برابر افکار مثبت قدرت دارد و آنقدر قدرتش زیاد است که کافی است به صورت شوخی یک فرکانس منفی ارسال کنید. این ضمیر با تمام احمق بودنش آنقدر قدرت دارد که این شوخی شما را جدی بگیرد و همین جدی گرفتن باعث به وجود آمدن اولین دست انداز موفقیت می شود و اجازه نمی دهد از پس کارهایی ساده بر بیایید.

اگر برای رسیدن به موفقیت در این مسیر به کم قانع شوید پس ضمیر ناخودآگاه تان را به گونه ای پرورش داده اید که به موفقیت هایی کوچک، ساده و ناچیز قانع باشد و این یعنی شما به هیچ عنوان به ضمیر درونی تان کنترل ندارید. خدای ما خدایی ثروتمند است و اگر همه ی انسان ها را مولتی میلیاردر کند یک ذره از ثروتش کم نخواهد شد.

پس سعی نکنید به کم قانع شوید. اشتباه نگیرید این خودخواهی و زیاده خواهی نیست. هیچ جایی از دین را پیدا نخواهید کرد که نوشته باشد افراد فقیر به بهشت می روند و اگر ثروتمند باشید در رنج و مشقت و بدبختی خواهید بود و یا ثروتمند بودن بد است. خداوند دوست دارد تمام بنده هایش ثروتمند باشند اما به شرطی که با اختیاری که خدا به شما داده ثروت را انتخاب کنید نه به ضمیر درونی تان دستور بدهید تا موفقیت های کوچک و ناچیز را بدست بیاورد.

اگر تفکر ثروتمند شدن و به اوج موفقیت رسیدن را در سر دارید پس این توانایی را در درون خودتان دیده اید که شخصی ثروتمند و موفق باشید. درون شما همان جایی است که تمام موفقیت ها و شکست ها را به وجود می آورد. درون شما همان جایی است که می تواند دست اندازی باشد برای عدم موفقیت تان یا یک سکوی پرتاب باشد برای رسیدن به موفقیت.

سعی کنید در این مسیر از این دست اندازی که ضمیر ناخودآگاه برای تان به وجود می آورد به سلامت بگذرید تا مبدا ترمزی باشد برای عدم موفقیت تان. آینده تان را خودتان خلق کنید و اجازه ندهید دیگران با شرایطی که به وجود می آورند آینده ی شما را خلق کنند.

دست انداز دوم: خارج نشدن از دایره ی راحتی

خیلی از ما انسان ها موفق نمی شویم چون دوست نداریم از دایره راحتی خودمان بیرون بیایم و تلاش کنیم. بیشتر دوست داریم در همین جایی که هستیم بمانیم تا شاید شرایط طوری رقم بخورد که موفقیت با پای خودش به سمت ما حرکت کند.

به طور مثال فرض کنید ماهانه 2 میلیون حقوق می گیرید. این حقوق طوری روی ضمیر درونی شما اثر می گذارد و برای شما خرج می تراشد که به اندازه همان 2 میلیون در ماه خرج می کنید. حالا فرض کنید یک قسط 500 هزار تومانی به بدهکاری تان اضافه می شود. شما به طبع خودتان را به زحمت می اندازید تا این پول را جور کنید و بدهکاریتان را پرداخت کنید.

خب حالا سوال این است:

آیا شخصی که می تواند 2 میلیون در ماه را به 2 میلیون و پانصد هزار تومان تبدیل کند آیا نمی تواند به درآمدهای بالاتر مثلاً 5 میلیون یا 10 میلیون در ماه برسد؟

دقیقاً می تواند این کار را انجام دهد. اما چرا این کار را نمی کند؟ چون ذاتاً انسان تنبل است و دوست ندارد از دایره ی راحتی خودش بیرون بیاید. همین تنبل بودن ها باعث می شود تا یک دست انداز و یک ترمز موفقیت به وجود بیاید و هرگز برای اهدافشان تلاش نکنند و به جای پیشرفت، پس رفت کنند.

اگر در دایره ی راحتی خود بمانید به طور حتم این ضمیر ناخودآگاه تان است که برنامه ریزی زندگی شما را به دست می گیرد و شما را قبول به آنچه که قناعت نام دارد، می کند. این دایره ی راحتی به جای اینکه به شما انگیزه بدهد و برای رسیدن به اهداف تلاش کنید برعکس عمل می کند و انگیزه را از شما می گیرد و همین کار به مرور زمان به یک باور تبدیل می شود و باورهای اشتباه همان دست اندازها و ترمزهای موفقیت هستند.

یکی از دیگر دلیل هایی که باعث می شود در دایره ی راحتی خودتان باقی بمانید این است که سعی می کنید با افراد منفی نگر در ارتباط باشید. افراد منفی نگر زندگی و آینده ی شما را تغییر می دهند و کاری می کنند که شما هرگز موفق نشوید و در دایره ی راحتی خودتان دست و پا بزنید و هرگز برای اهدافتان تلاش نکنید.

پس سعی کنید هم دست از تنبل بازی در آوردن بردارید و هم افراد منفی نگر را از زندگیتان حذف کنید تا بتوانید به راحتی از دایره ی راحتی بیرون بیایید. شاید همین ریسک کردن هایی که در زندگی انجام می دهید به نوعی شما را از مسیر یکنواختی به مسیر موفقیت ببرد و دست انداز و ترمز موفقیت را از بین ببرد.

دست انداز سوم: ترس از شکست نداشته باشید

tars-az-shekast

همه بالاخره طعم شکست را خواهند چشید چه دیر یا چه زود. این بستگی به نوع تفکر و نوع رفتار شما نسبت به مسئله و مشکلی است که برایتان به وجود آمده است. برخی از اشخاص قبل از اینکه کاری انجام دهند فکر شکست می کنند که: مبادا این بار هم مثل دفعه های قبل شکست بخورم، نکنه سرمایه ای که دارم از بین بره، نکنه این دفعه هم مردم پشت سرم حرف بزنن که این آدم عُرضه ی هیچ کاری رو نداره، اگه این بارم شکست بخورم دیگه نمیتونم سرم و جلو بقیه بالا بگیرم، اگه شکست بخورم مردم پشت سرم چی میگن و صدها تلقین منفی که به خُورد ضمیر درونی مان می دهیم.

به نظر شما کسی که قبل از شروع کاری این تصورها را از موفقیت دارد آیا در زندگی اش به جایی خواهد رسید؟ به طور حتم خیر. با این تصورها و باورها تمام اعتماد به نفسی که دارید را از بین خواهید برد و به شخصی ناموفق تبدیل خواهید شد که در همان دایره ی راحتی خودش قرار گرفته و حاضر نیست برای بدست آوردن اهدافش قدم از قدم بردارد و همین دست انداز موفقیت این شخص است.

اما کسی که اعتماد نفس دارد شخصی شجاع، جسور و نترس است که هرگز به خودش اجازه نمی دهد به شکست فکر کند بلکه با کارهایی که انجام می دهد درصد شکست هایش را به صفر می رساند و اگر زمانی شکست خورد به سرعت از سر جایش بلند می شود. این شخص همیشه اشتیاق و انگیزه دارد و خواهان اهدافش است به خاطر همین است که برای رسیدن به آن پافشاری می کند.

ترس از شکست باعث می شود در دایره ی راحتی به مانند کِرم ابریشم به دور خودتان پیله بپیچید که یک روزی تقی به توقی بخورد و شما بر این ترس ها غلبه کنید. اما اگر خالق شرایط خودتان نباشید به طور حتم زاییده ی شرایطی هستید که دیگران برای شما آماده کرده اند و این می شود همان بحث 3 درصد افراد ثروتمند که برای خودشان کار می کنند و شما جزء همان 97 درصد افراد فقیر باقی خواهید ماند و این 97 درصد برای نرسیدن به اهدافشان هزاران دلیل و مدرک می آورند که اینها ترمز و دست انداز موفقیت شان هستند.

دست انداز چهارم: نداشتن صبر و حوصله برای رسیدن به خواسته ها

movafaghiyat-yani-sabr-va-hoseleh

یکی دیگر از دست اندازها و ترمزهای موفقیت این است که برای رسیدن به هر هدف و خواسته ای صبر و تحمل داشته باشید. زمانی که در مسیر موفقیت به سمت اهدافتان حرکت می کنید تمام جوانب امر را باید مد نظرتان داشته باشید که یکی از این موارد صبر و حوصله است.

اگر نتوانید صبر کنید نه تنها به خواسته ها و اهدافتان نمی رسید بلکه انگیزه و شور و اشتیاقی که از قبل داشته اید هم از بین می رود و به مرور زمان می بینید دیگر در مسیر موفقیت قدم بر نمی دارید و در دایره ی راحتی هستید و این می شود دست اندازی برای موفق نشدن های شما.

ما انسان ها نتیجه کارهایمان هستیم. همان نتایجی که خودمان با تصمیمات و انتخاب هایمان به وجود می آوریم. خیلی از افراد موفق با تصمیماتی که برای رسیدن به اهدافشان می گیرند و با صبر و حوصله ای که دارند به موفقیت های زیادی دست پیدا می کنند و اگر این صبر و حوصله را در اولویت کاری خودتان قرار ندهید به طور حتم فقط یک دست انداز و ترمز بزرگ برای نرسیدن به اهدافتان پیدا کرده اید.

این صبر، حوصله، استقامت، مصمم بودن و پافشاری روی اهداف است که به صورت مکرر به شما اعلام می کند چند قدم دیگر برای لمس کردن و در آغوش کشیدن موفقیت هایتان فاصله دارید. این صبر و حوصله است که سخت ترین و مشکل ترین راه های رسیدن اهداف را برای شما آسان می کند. پس سعی کنید این ترمزها و دست اندازها را از سر راهتان بردارید و با قدرت به سمت موفقیت قدم بردارید.

سخن آخر

افراد موفق همیشه سرلوحه ی دیگران هستند. این اشخاص موفق هستند که با عزم و اراده ی محکم و راسخ به جای اینکه بهانه بیاورند و دست اندازی برای عدم موفق شدن هایشان ایجاد کنند به سمت موفقیت قدم بر می دارند. تسلیم نشدن در مقابل موانع و مشکلات از شما انسانی قدرتمند و محکم می سازد که با اعتماد به نفس کامل به سمت هدف هایتان قدم بردارید.