froshandegane-servatmand

شاید به جرأت بتوان گفت که بحث فروش یکی از جالب ترین، دلچسب ترین، زیباترین و صد البته از سخت ترین و پیچیده ترین قسمت های هر کسب و کاری می تواند باشد. بحث فروش در نوع جالبی خودش می تواند زمینه ساز کسب درآمد بیشتر و یا برعکس اگر به مانند یک فروشنده ی حرفه ای عمل نکنید می تواند کسب و کارتان را نابود کند.

فروشنده های حرفه ای به صورت مستقیم روی فروش، رشد، پیشرفت و صد البته رونق هر کسب و کاری تأثیر دارند. یک نمونه از این فروشنده های حرفه ای، فروشنده های ثروتمند هستند که سعی می کنند عادت هایی را در خودشان پرورش بدهند که با دیگر فروشنده ها کاملاً فرق داشته باشند.

این فروشنده ها به جای اینکه به گرفتن پورسانت فکر کنند سعی می کنند به فکر نگه داشتن این مشتریان باشند و همچنین در کنار حرفه ای کار کردن تلاش می کنند جزو بهترین های کسب و کار خود باشند و رعایت همین نکته آنها را به فروشنده های ثروتمند مبدل می کند.

فروشنده های ثروتمند، حرفه ای تر از فروشنده های حرفه ای عمل می کنند و عادت هایی را در خودشان پرورش می دهند که باعث شده از رقبای خود پیش بیفتند و همین عادت ها دلیلی شده بر مشهور شدن،  شدن و از همه مهمتر رسیدن به ثروت. این عادت ها آنقدر تأثیرگذار هستند که باعث شهرت و معروف شدن این اشخاص شود.

فروشندگان ثروتمند نسبت به کارشان تعهد بسیار بالایی دارند و از کوچکترین فرصت ها بهترین بهره ها را می برند. این فروشنده ها از نیازهای مشتریان به خوبی آشنا هستند و با توجه به نوع روابط بلند مدتی که با مشتریان خود برقرار می کنند سعی در کسب سود بیشتر هستند و به جای اینکه منتظر مشتری باشند با پای شخصاً به سمت مشتری حرکت می کنند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله قصد دارد به 5 عادت خوب فروشنده های ثروتمند اشاره کند که این اشخاص با بهره گیری از این عادت های خوب به ثروت های زیادی دست پیدا کرده اند.

با ما همراه باشید ....

عادت اول: ثروتمندترین فروشندگان به هر کسی محصولاتشان را نمی فروشند

froshandegane-servatmand-va-foroshe-mahsol

اولین عادت خوبی که این اشخاص دارند این است که وقت نازنین شان را صرف صحبت کردن با خرده فروش ها و یا اشخاصی که هیچ اختیاری از خودشان ندارند نمی کنند. به طور مثال اگر قرار است محصول یا خدماتی را به یک ارگان دولتی یا خصوصی ارائه دهند مستقیماً به مسئول خرید و یا مدیر عامل شرکت مراجعه می کنند. اشخاصی که این توانایی و اختیار را دارند که مستقیماً دستور دهند و این محصولات را شخصاً خریداری کنند.

اگر قرار است با کسی صحبت کنند و جلسه برقرار کنند ترجیح می دهند با مدیران عامل یا مدیران ارشد این جلسه ها را برقرار کنند. اشخاصی که فقط با یک امضاء این دستور را می دهند که محصولات و یا خدمات خریداری شود.

با این کار وقت این فروشندگان ثروتمند هدر نخواهند رفت و از همه مهمتر به جای اینکه خرده فروشی یا جزء فروشی داشته باشند به یک باره این محصولات را به فروش می رسانند و این می تواند بیشترین سود را به آنها برساند.

عادت دوم: تمرکز روزانه ی فروشندگان ثروتمند روی کارهای ثروت ساز است

همانطور که در بالا گفتیم فروشندگان ثروتمند این عادت خوب را در خودشان پرورش داده اند که وقتشان را برای کارهای ناچیز و کم ارزش هدر نمی دهند. یکی از این کارها انجام کارهای روزانه ای است که ثروت ساز است و هر روز به دنبال این هستند که جلسه های فروش با مشتریان قدیمی و جدید و البته مشتریانی که خوب پول می دهند برگزار کنند. این فروشندگان به صورت روزانه به مشتریانی که برای هر کاری خوب هزینه می کنند تماس می گیرند و از آنها درخواست برگزار کردن جلسه را دارند.

اما فروشندگان معمولی فقط کارهای روتین و معمول روزانه مثل فرستادن سفارش هایی که از قبل گرفته شده و یا گرفتن سفارش های جدید، ارتباط با مشتریان، فروش های جزئی و کارهای اداری را انجام می دهند. تفاوت فروشندگان معمولی و فروشندگان ثروت ساز در همین قسمت است.

این اشخاص سعی می کنند مثل یک مذاکره کننده حرفه ای عمل کنند و در هر فروشی مثل اینکه قرار است یک معامله ی میلیاردی را جوش بزنند عمل می کنند و اگر بدانند که در مذاکره کردن خوب نیستند روی خودشان سرمایه گذاری می کنند. کلاس های مذاکره حرفه ای را می گذرانند و بهترین ها نکات را از این کلاس ها یاد می گیرند و در جلسه ی فروش آنها را عملی می کنند.

عادت سوم: برای فروشندگان ثروتمند میزان فروش مهم است نه تعداد فروش

mizane-forosh

اگر با فروشندگان معمولی هم صحبت شوید در بیشتر مواقع صحبت شان در مورد تعداد فروش هایی است که در طول روز یا ماه داشته اند. اما این واقعیت برای فروشندگان ثروتمند طور دیگری رقم خورده است. آنها به جای اینکه به تعداد فروش فکر کنند بیشتر سعی می کنند به میزان فروشی که در هر فروش داشته اند صحبت کنند.

به طور مثال اگر قرار است محصولی را به چندین خرده فروشی یا جزء فروشی در سطح شهر بفروشند سعی می کنند همین محصولات را در سطح بزرگ تر به کارخانه ها، پالایشگاه ها و هر جایی که خریدار محصولات شان هستند بفروشند.

این اشخاص به دنبال فروش های بزرگ هستند که به یک باره حجم زیادی از پول را روانه ی حساب های بانکی شان کنند نه فروش به خرده فروش هایی که پول کمتری بدست بیاورند.

عادت چهارم: فروشندگان ثروتمند از هر خریداری می خواهند خریدار بعدی را معرفی کند

این روش خیلی جالبی است که این فروشندگان انجام می دهند و وقت خودشان را برای بدست آوردن مشتری بعدی تلف نمی کنند وقتی می دانند همان خریدار اول می تواند خریدار بعدی را معرفی کند. این فروشندگان در کارشان موفق هستند چون می دانند ایجاد روابطی دوستانه با هر خریدار چه ارزشی دارد و ارزش آن زمانی مشخص می شود که مشتری و خریدار بعدی را معرفی کند.

در اصل می توان گفت این نوع روابط راه نجات فروشندگان موفق در دنبال کردن مشتریان جدید است و این می تواند روی این مشتریان تأثیر زیادی بگذارد چون مجبور هستند در ارتباط با مشتریان خود خیلی قدرتمندانه تر عمل کنند.

این فروشندگان سعی می کنند با دادن پیشنهادهای تشویقی خریدار بعدی را پیدا کنند و صد البته اگر معامله رقم خورد و پولی رد و بدل شد به طور حتم پورسانت خریدار اولی هم پرداخت خواهد شد. به طور حتم این کار 3 مزیت بزرگ دارد:

مزیت اول: وقت فروشنده ثروتمند برای دنبال کردن مشتری جدید هدر نخواهد رفت

مزیت دوم: با دادن پورسانت هر مشتری از این به بعد به دنبال مشتری های جدید می گردد به خاطر اینکه مزه ی این پورسانت زیر دهانش مزه کرده است.

مزیت سوم: دادن پورسانت باعث می شود هر مشتری برای دفعات بعد به یک مشتری دائم و وفادار تبدیل شود

عادت پنجم: رسیدن به هدف برای فروشندگان ثروتمند خیلی اهمیت دارد

hadaf-gozari-dar-forosh

یکی از تفاوت هایی که فروشندگان ثروتمند را از فروشندگان معمولی جدا می کند این است که فروشندگان ثروتمند برای تمام کارهایشان برنامه ریزی و هدف گذاری می کنند. به طور مثال اگر قرار در یک ماه به مبلغ فروش 200 میلیون تومان برسند سعی می کنند با برنامه ریزی و هدف گذاری به این مهم دست پیدا کنند و طبق برنامه و هدفی که دارند می دانند که باید در یک روز به چه مبلغ فروشی دست پیدا کنند.

این فروشندگان اجازه نمی دهند مسائل و مشکلات پیش پا افتاده و ناچیز مانعی باشند برای نرسیدن به اهدافشان. اگر هدف گذاری کرده اند و بهترین اهداف را انتخاب کردند پس تلاش شان را دو برابر می کنند تا به این مهم برسند.

سخن آخر

در هر صورتی اگر فروشنده باشید می توانید با مقداری سعی و تلاش و تمرین کردن به یک فروشنده ی ثروتمند و موفق تبدیل شوید. جایگاهی که این اشخاص دارند کمتر کسی می تواند به آنها دست پیدا کند به شرطی که تمرین کردن را فراموش نکنید.