brand-sazi-dar-social-media

برند و برند سازی بحث خیلی گسترده ای است که این روزها در دنیای کسب و کار دست به دست می چرخد و اگر می خواهید از کسب و کار و برندتان درآمد کسب کنید در ابتدا باید مخاطبین و مشتریان دائم و وفاداری را به دست بیاورید و این مورد فقط از عهده ی شبکه های اجتماعی بر می آید. در اصل می توان اینگونه گفت که برای برند سازی باید در شبکه های اجتماعی فعالیتی مستمر و مداوم داشته باشید و از این طریق مخاطبین خود را تحت تأثیر قرار دهید.

شبکه های اجتماعی مکانی است که به راحتی می توانید با تصاویر، فیلم ها و متن هایی که قرار می دهید در دل و جان مخاطبین خود نفوذ کنید و از درون این اشخاص را در اختیار خودتان داشته باشید. شاید به جرأت بتوان گفت که برند سازی و تبدیل شدن به یک برند مشهور و معروف به توانایی شخص یا یک گروه بر می گردد و صد البته از مهمترین قسمت های هر کسب و کاری به حساب می آید.

برای افزایش فروش، افزایش مخاطبین و مشتریان و برند سازی تنها جایی که سراغ داریم شبکه های اجتماعی است و استفاده از این اپلیکیشن ها راه نفوذ در ذهن مخاطبین را باز کرده است. در گذشته برای برند سازی از مجله ها، روزنامه ها، بروشورها، پیامک های تبلیغاتی، تراکت های تبلیغاتی و خیلی از موارد دیگر استفاده می کرده اند اما امروزه بار این برند سازی روی دوش شبکه های اجتماعی است.

برای اینکه بتوانید به اهداف خود برسید و به یک برند معروف و مشهور تبدیل شوید باید به صورت مداوم از این شبکه ها استفاده کنید نه اینکه امروز یک مطلب در این شبکه قرار دهید و هفته ی بعد یک مطلب دیگر. اگر به این شکل باشد به طور حتم وجهه ی برندتان را خراب خواهید کرد.

شبکه های اجتماعی زیادی در دنیا وجود دارد که مردم و کسب و کارها برای برند سازی از آن استفاده می کنند و اعتبارشان را از این طریق بالا می برند مانند: فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس، لینکدین و خیلی از موارد دیگر. برای برند سازی باید برنامه ریزی و هدف گذاری کنید تا یک تصویر زیبا از برند تجاری خودتان را ارائه دهید و این تصویر زیبا در ذهن مردم باقی بماند.

الان وقت آن است که دست به کار شوید و آستین هایتان را بالا بزنید هم برای برند شدن، معروف شدن، افزایش فروش، افزایش درآمد، افزایش مخاطبین و افزایش مشتریان خود از این شبکه های اعجاب آور استفاده کنید و به نامی معتبر در دنیای کسب و کار تبدیل شوید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است 7 نکته ی مهم را بیان کند که به وسیله ی آن بتوانید برند شخصی یا برند تجاری تان را بسط و گسترش دهید و به راحتی در دنیای کسب و کار اعتبار کسب کنید.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: تمرکز خودتان را روی برنامه ای بگذارید که بیشترین تأثیر را دارد

tamarkoz-roye-yek-social-media

همان طور که در بالا گفتیم شبکه های اجتماعی زیادی در دنیا وجود دارد که هر کدام را برای کاری ساخته اند. تعداد به خصوصی از این برنامه ها در ایران محبوبیت فراوانی دارد مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، لینکدین، گوگل پلاس، واتس اپ و خیلی از آنها هم در ایران فعالیت و محبوبیت چندانی ندارد. برخی از این برنامه ها در کل دنیا استفاده می شود مانند اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و گوگل پلاس.

به هر حال احتیاجی نیست از همه ی این شبکه ها استفاده کنید. سعی کنید برنامه ای را پیدا کنید که بیشترین تأثیر را روی مخاطبین می گذارد و مخاطبین و مشتریان زیادی را به سمت خودتان جذب کرده اید. این می تواند وقت شما را تنظیم کند تا با تمرکز بیشتری روی آن کار کنید و صد البته درآمد بیشتری هم کسب کنید.

اگر قصدتان دوست یابی است از فیسبوک استفاده کنید، اگر قصدتان این است که سریع تر به یک برند شخصی یا تجاری تبدیل شوید می توانید اینستاگرام استفاده کنید، اگر قصدتان این است که با مدیران زیادی در ارتباط باشید از لینکدین استفاده نمایید، اگر می خواهید خودتان مدیر یک گروه باشید و محصولات و خدمات تان را به دیگران معرفی کنید بایستی از تلگرام استفاده نمایید، اگر تمایل دارید که از گوگل بک لینک بگیرید و روی سئو و بهینه سازی سایت تان کار کنید از گوگل پلاس کمک بگیرید. به هر حال خودتان این برنامه ها را مقایسه کنید و یکی از این موارد را انتخاب کنید.

نکته ی دوم: زمینه ی فعالیت تان را مشخص کنید

همان طور که می دانید شبکه های اجتماعی میلیون ها عضو فعال دارد که همه ی آنها مشغول به فعالیت هستند و از آن کسب درآمد می کنند. اگر می خواهید شما هم جزء این اشخاص باشید و درآمد کسب کنید باید حرفی برای گفتن داشته باشید. در این مرحله باید سعی کنید زمینه ی فعالیت تان را مشخص کنید.

باید بدانید در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید و قرار است به مشتریان چه چیزی ارائه دهید. به طور مثال زمینه هایی فروش، بازاریابی، مذاکره، کسب و کار، ویدیوهای انگیزشی، سخنران انگیزشی، موفقیت و صدها موضوع دیگر. اول موضوع فعالیت تان را مشخص کنید و سپس اقدام به ثبت اکانت در شبکه اجتماعی نمایید.

اما پیشنهاد ما این است که سعی کنید به صورت تخصصی در یک زمینه ی خاص فعالیت کنید. به طور مثال اگر به صورت تخصصی در زمینه ی کسب و کار فعالیت داشته باشید به مرور زمان اشخاصی که به دنبال موفقیت در کسب و کارشان هستند به صفحه ی شخصی شما مراجعه می کنند و همین می تواند شروعی برای کسب درآمد از شبکه های اجتماعی باشد و همچنین برند سازی در این طور مواقع خیلی راحت تر است تا اینکه بخواهید در همه ی زمینه ها فعالیت داشته باشید.

نکته ی سوم: هرگز حساب کاربری تجاری خود را به یک صفحه ی شخصی تبدیل نکنید

hesabe-karbari-dar-social-media

متأسفانه یک اشتباه بزرگی که برخی از اشخاص انجام می دهند این است که حساب تجاری خود را به یک حساب شخصی تبدیل می کنند و یا برعکس این موضوع، حساب شخصی خودشان را به یک حساب تجاری تبدیل می کنند. به جای لوگو و برند تجاری شان، عکس های شخصی شان را روی صفحه یا پروفایل خود می گذارند. این مورد روی اعتمادی که بین شما و کاربران به وجود آمده تأثیر منفی می گذارد.

اما اگر می خواهید برند شوید باید به صورت حرفه ای عمل کنید و حساب های شخصی و تجاری خودتان را با هم ادغام نکنید و تا جای ممکن با این کار اعتماد مخاطبین خود را به دست بیاورید. چرا که اعتماد سازی اولین شرط در کسب درآمد آن هم از شبکه های اجتماعی است.

نکته ی چهارم: برای جذب مخاطب تولید محتوا را جدی بگیرید

اولین مورد که باعث می شود مخاطبین به سمت صفحه ی شخصی شما حرکت کنند این است محتواهایی تولید کنید که مخاطبین را به سمت خود جذب کنید. اما سعی کنید طبق زمینه ای که انتخاب کرده اید محتوا کنید. اگر در زمینه ی کسب و کار فعالیت می کنید به هیچ عنوان مطالبی در مورد پزشکی در صفحه تان وارد نکنید. این وجهه ی کسب و کار و برندینگ تان را زیر سوال می برد.

برای تولید محتوا می توانید از متن، اینفوگرافیک، تصاویر، صوت و به خصوص از ویدیو که خواهان زیادی دارد استفاده کنید. هر چه تخصصی تر به موضوع کسب و کارتان بپردازید مخاطبین هم شما را به عنوان یک متخصص خواهند شناخت و به مرور زمان به یک برند تبدیل می شوید.

در اینجا که شما به عنوان یک متخصص خود را معرفی کرده اید حق اشتباه کردن ندارید. کوچکترین اشتباه می تواند وجهه ی برندتان را خراب کند. این اشتباهات می تواند در مورد کسب و کار باشد که کمبود اطلاعات شما را می رساند و یا اینکه به احزاب دولتی یا خصوصی توهین کنید. به هر حال هر اشتباهی در نهایت منجر به ریزش مخاطبین و مشتریان شما خواهد شد پس سعی کنید هیچ اشتباهی انجام ندهید.

نکته ی پنجم: در تمام شبکه های اجتماعی با یک نام حرکت کنید

sabte-yek-name-social-media

اعتبار برند شما زمانی شکل خواهد گرفت که در تمام شبکه های اجتماعی با یک نام شروع به کار کنید. همچنین سعی کنید از یک لوگو برای کسب و کار و پروفایل تان استفاده کنید نه اینکه بخواهید برای هر کدام یک لوگو و پروفایل متفاوت انتخاب کنید. عمل نکردن به این موضوع وجهه ی برندتان را خراب می کند اما اگر به این قانون توجه کنید برند شما خیلی سریع تر مشهور خواهد شد.

تمام مطالبی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید یک وجه مشترک باید با هم داشته باشد و آن هم این است که هر مطلبی به اشتراک می گذارید همان مطلب را در دیگر شبکه ها هم به اشتراک بگذارید و همچنین سعی کنید تمام اطلاعات لازم برای اینکه مخاطبین با شما در ارتباط باشند را در پروفایل خود درج کنید، اطلاعاتی مانند شماره تماس، ایمیل، آدرس وب سایت و هر اطلاعات دیگری.

نکته ی ششم: از کسانی که در مورد برندتان صحبت کرده اند تشکر کنید

همیشه گفته اند: ایرادها و انتقاداتی که دیگران از شما و کسب و کارتان می کنند باعث پیشرفت تان می شود. برای اینکه بدانید چه اشخاص از شما خوب یا بد گفته است می توانید نام برندتان را در شبکه های اجتماعی جستجو کنید. اگر خوب گفته اند یا بد و یا از کسب و کارتان انتقاد کرده اند با جان دل بپذیرید چرا که عمل به این انتقادها باعث پیشرفت تان خواهد شد.

در هر صورت باید ممنون این مخاطبین و مشتریان باشید که بدون دریافت یک ریال از شما انتقاد می کنند و ایرادات کسب و کارتان را در اختیارتان قرار می دهند چرا که همین انتقادهایی که باعث ناراحتی می شود اگر به آنها عمل کنید به راحتی می توانید در کسب و کارتان از رقبا پیشی بگیرید و در ضمن برندتان راحت تر در ذهن مردم باقی خواهد ماند.

نکته هفتم: یک بازار هدف مشترک با مخاطبین خود به وجود بیاورید

bazare-hadaf-dar-social-media

بدست آوردن بازار هدف از بخش های مهم هر کسب و کاری است و بدون این بازار هدف نمی توانید کسب درآمد کنید. برای اینکه این بازار هدف را از دست ندهید باید یک رابطه ی بلند مدت را با آنها شروع کنید. سعی کنید خودتان را در گروه های که در این شبکه ها وجود دارد نشان دهید. کامنت های تخصصی بگذارید، به کامنت های دیگران پاسخ دهید، مطالب دیگران را به اشتراک بگذارید و خلاصه یک گفتگوی دائمی را با این بازار هدف خود شروع کنید تا برندتان اعتبار بیشتری دریافت کند.

سخن آخر

ایجاد برندی قوی و مستحکم در شبکه های اجتماعی فقط به شما بر می گردد. اگر شما نتوانید برندتان را به دیگران شناسایی کنید نمی توانید کسب درآمد کنید و همین ناتوانی در کسب درآمد به زودی شما را از صحنه ی رقابت کنار خواهد زد.