tars-va-shekast-business-online

شاید به جرأت بتوان گفت که ترس یکی از اصلی ترین و مهمترین مولفه ها و فاکتورها در نرسیدن به موفقیت در هر کسب و کاری به خصوص کسب و کارهای اینترنتی است. همه چون می ترسند شکست بخورند دست به اقدام نمی زنند، همه چون می ترسند سرمایه شان از بین برود شروع به کار نمی کنند، همه چون می ترسند مردم پشت سرشان حرف بزنند هیچ کاری را شروع نکرده به پایان می برند.

در اصل باید گفت که نباید حرف ها و صحبت های دیگران که قرار است در آینده پشت سر شما گفته شود برایتان اهمیت داشته باشد. باید به این موضوع فکر کنید که راه اندازی هر کاری چه اینترنتی و چه فیزیکی و موفقیت در آن می تواند زندگی و آینده شما را تحت تأثیر خودش قرار دهد.

تا جای ممکن اگر کاری را شروع کردید سعی کنید تا زمانی که به موفقیت نرسیده اید دهنتان را ببندید. این رمز موفقیت شماست.

اگر می خواهید در زندگیتان پیشرفت کنید باید یک تصمیم شجاعانه و جسورانه بگیرید. تصمیم بگیرید که یک کار را شروع کنید و بر ترس از راه اندازی غلبه کنید. ترس به خصوص ترس از شکست در وجود همه هست و جزء لاینفک زندگی همه ی انسان هاست. اینطور نیست که ثروتمندترین انسان ها و یا بزرگترین کارآفرینان دنیا هیچ گونه ترسی ندارند.

اما ترسی که این اشخاص دارند با ترس افراد معمولی فرق می کند. این اشخاص می ترسند اما اقدام می کنند. یعنی اقدام و عمل با هم. اما افراد معمولی می ترسند اما هیچ گونه اقدامی صورت نمی گیرد و متأسفانه در همان جایی که هستند باقی می مانند.

اگر از کسب و کارهای اینترنتی و راه اندازی آنها می ترسید ولی در درون خودتان نسبت به آن علاقه ی زیادی دارید و این آینده را به وضوح در خودتان می بینید که شخصی ثروتمند و موفق می شوید پس باید بر ترس هایتان غلبه کنید. چون همین ترس و در کنار آن اقدام و عمل کردن می تواند شما را آماده ی اتفاق های تازه و جدید کند که هر اتفاقی می تواند یک چالش و یا تجربه ی جدید و از همه مهمتر یک پیشرفت برای شما باشد.

همیشه از خودتان بپرسید که آیا با راه اندازی کسب و کار اینترنتی قرار است به موفقیت های زیادی برسید یا با راه اندازی نکردن آن قرار است مثل یک ترسو به زندگی تان ادامه دهید؟

اگر ایده ای در ذهنتان دارید قبل از آنکه در ذهنتان بگندد سعی کنید آن را به اجرا در بیاورید وگرنه به مرور زمان یک ترس در وجود شما رخنه می کند و این اجازه را نمی دهد که کسب و کارتان را شروع کنید و خیلی از ایده های فوق العاده ای هم بوده که به خاطر همین ترس ها از بین رفته و از آن سو همان ایده ها توسط دیگران به اجرا درآمده و سودهای سرشاری را نصیب خودشان کرده اند.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله شما را با ترس هایی آشنا می کند که باعث می شود در کسب و کارهای اینترنتی شکست بخورید. دانستن این ترس ها می تواند در به اجرا در آمدن ایده ها و راه اندازی سایت به شما کمک بزرگی کند.

با ما همراه باشید ....

ترس اول: نداشتن مهارت و توانایی نسبت به موضوع انتخابی

nadashtane-maharat-business-online

برخی از مردم نسبت به یک موضوع خاص علاقه ی شدیدی دارند ولی توانایی و مهارت خاصی در این زمینه ندارند که این نوع کسب و کار را در اینترنت راه اندازی کنند و همین به یک ترس تبدیل می شود و به خودشان می گویند: خُب درسته که من به این موضوع علاقه دارم ولی هیچ اطلاعاتی نسبت بهش ندارم پس چرا وقتم رو تلف کنم. شاید این سایت هیچ مشتری نداشته باشه.

به طور مثال شخصی به مشاوره ی کسب و کار علاقه دارد. این که به مردم بگوید فلان کار را انجام دهید و آن ها را راهنمایی کند که در کسب و کارشان به موفقیت برسند برایش خیلی جالب و لذت بخش است. اما چون نسبت به آن توانایی و مهارتی ندارد این ترس در وی به وجود می آید که اگر یک سایت داشته باشد طبق کدام مهارت و توانایی مردم را راهنمایی کند؟

و همین دلیلی می شود تا دست از اقدام و عمل بکشد و هیچ پیشرفتی در زندگی اش به وجود نیاید. پیشنهاد ما به این اشخاص این است که برای اینکه بر ترس هایشان غلبه کنند، قبل از راه اندازی سایتشان کلاس های مربوط به هر زمینه ای که انتخاب کرده اند را بگذرانند تا در کسب و کار خود به یک متخصص تبدیل شوند و سپس اقدام به راه اندازی سایت کنند.

این یک طرف ماجراست. اما یک طرف دیگر این است که برخی از مردم به یک باره یک سایت را راه اندازی می کنند و توقع دارند سریع مشتری جذب کنند و به هیچ عنوان به بازار هدف و نیازهای مخاطبین توجه نمی کنند. قبل از راه اندازی سایت باید نیازسنجی کنید. باید بدانید که این سایت شما می تواند نیازها و مشکلات مخاطبین را حل کند یا خیر. اگر بدون نیازسنجی وارد بازار شوید بعد از مدتی کسب و کارتان به شکست خواهد انجامید.

در این مرحله باید بر این ترس ها غلبه کنید. ترس از اینکه آیا نسبت به این زمینه ای که قصد فعالیت دارید مهارت و توانایی دارید و اگر ندارید باید دوره ها و مهارت های لازم را کسب کنید و همچنین ترس از اینکه ایده تان در میان مردم، مشتری نداشته باشد و اگر مشتری ندارد این نیاز را در مردم به وجود بیاورید که به سمت سایت شما در حرکت باشند.

ترس دوم: ترس از اقدام و عمل نسبت به اجرا کردن ایده تان

خیلی از مردم ایده های جالبی دارند و وقتی برای دیگران این ایده ها را تعریف می کنند همه لذت می برند. اما متأسفانه اینها فقط ایده است و هرگز به مرحله ی اجرا در نمی آید و فقط نسبت به آن رویاپردازی می کنند که با طراحی یک سایت می توانند میلیون ها یا میلیاردها تومان کاسب شوند.

به طور مثال شخصی می گوید: من این ایده را دارم که یه سایت طراحی کنم که هر کس بخواد بره داخل یه تیم ورزشی از کارهایی که میتونه با توپ انجام بده فیلم بگیره و برای سایت من بفرسته. منم از دیگرون پول می گیرم و این شخص رو بهش معرفی می کنم.

به طور حتم برخی از اشخاص ایده هایی که دارند در ذهنشان می گندد و اقدام و عملی صورت نمی گیرد و تنها دلیلش این است که از این موضوع می ترسند که آیا این ایده در عمل مشتری دارد یا خیر. اما تا زمانی که ایده تان را اجرا نکنید از کجا متوجه می شوید که این کسب و کار مشتری دارید یا خیر؟ پس بدون قضاوت پیش داوری نکنید.

این مشکل به اینجا ختم نمی شود و شاید این ترس زمانی بیشتر می شود که خودشان را غرق در این ایده می بینند که ثروت زیادی کسب کرده اند اما تا به حال که مدت هاست گذشته هیچ عملی صورت نگرفته و دیگر توان اجرا کردن آن را هم ندارند چون این ترس اجازه نمی دهد که این کسب و کار اجرایی شود.

اجازه دهید خیال خیلی از اشخاصی که می خواهند یک کسب و کار به خصوص از نوع اینترنتی را راه اندازی کنند راحت کنیم:

اگر منتظر این هستید که شاید یک روزی تمام مشکلات حل می شود و امکانات فراهم می شود که این ایده ای که دارید را به مرحله ی راه اندازی برسانید، سخت در اشتباهید. هر چه دیرتر عمل کنید و ایده تان را عملی نکنید به طور حتم یکی پیدا می شود و این ایده را عملی می کند و شما می مانید و یک ایده ی اجرا شده توسط دیگران. پس بر ترس تان غلبه کنید و سریعاً دست به کار شوید.

ترس سوم: بیش از حد رویاپردازی کردن

roya-pardazi-business-online

رویاپردازی و تجسم خلاق همیشه و همه جا خوب است و تصور کردن خودتان در موقعی که به تمام رویاها و اهدافتان رسیده اید می تواند یک حس خوب به شما بدهد. از رویاپردازی به هیچ عنوان نترسید. برخی اشخاص حتی از اینکه اهدافشان را در ذهن تصور کنند، می ترسند و هرگز نمی توانند رویاپردازی کنند که به طور مثال ماهانه ده ها یا صدها میلیون تومان درآمد دارند.

اگر قرار است که رویاپردازی کنید تا جای ممکن واقع بینانه اهدافتان را در ذهن تصویر سازی کنید. سعی نکنید به اهداف، آرزوها و رویاهایتان آن چنان پر و بال بدهید که یک رویاپردازی غیر واقع بینانه به نظر برسد. به خاطر اینکه اگر به اهدافتان نرسیدید به راحتی شکست را قبول می کنید.

تصور کنید برای یک کسب و کار آنلاین، برنامه ریزی و هدف گذاری کردید که به درآمد برسید. اما اهدافی که مشخص کردید یک نمونه اش این است که بعد از یک الی دو سال به درآمد یک یا دو میلیون در ماه برسید. این تصور و رویاپردازی دور از دسترس نیست و ممکن است در همان سال اول آن را بدست بیاورید اما بستگی به تلاش شما دارد.

هر چه قدر ایده ای فوق العاده، بی نظیر و عالی داشته باشید اما در کسب درآمد طوری رویاپردازی کنید که کاملاً غیر واقع بینانه و دور از حد تصور باشد به طور حتم بعد از مدتی اگر به درآمدی که در هدف گذاری مشخص کرده اید نرسید، از کسب و کارتان دلسرد و دلزده می شوید و آن را رها می کنید و این یک شکست در کارنامه ی کسب و کار شما خواهد بود.

در مقاله های قبلی هم ذکر کرده ایم برای کسب درآمد از اینترنت باید صبر داشته باشید. نباید عجله کنید. اگر می خواهید به درآمد های بالا برسید قطعاً با چاشنی صبر و تحمل به این درآمدها خواهید رسید. اگر طبق برنامه ریزی که انجام داده اید پیش بروید و از همه مهمتر یک دید بلند مدت نسبت به کسب و کارتان داشته باشید به راحتی می توانید هم به اهدافی که داشته اید برسید و هم رقبای تان را کنار بزنید و در صدر جستجوهای گوگل قرار بگیرید.

داشتن دید بلند مدت در کسب و کارهای اینترنتی می تواند بر ترس های واهی شما غلبه کند و از آن طرف شما را به هر هدف بزرگ و واقع بینانه ای برساند. این ترس ها را کنار بگذارید و به این تصور کنید که یک سال زحمت می کشید و بعد از این زمان می توانید کسب درآمد کنید و به تمام اهدافی که هر کسی آرزوی آن را دارد برسید.

ترس چهارم: ترس از اینکه چه زمانی باید ایده تان را به اجرا در بیاورید

همیشه اجرا کردن بعضی ایده ها به خصوص آنهایی که تازه و جدید هستند، ترسناک است. ترس از اینکه این ایده در کشور و در میان مردم جوابگو هست یا خیر. ترس از اینکه آیا این ایده می تواند شما را به کسب سود امیدوار کند یا خیر. ترس از اینکه این ایده می تواند مشتری جذب کند یا مثل ایده های دیگر فقط یک ایده باقی می ماند و مهمترین ترس، ترس از اینکه چه زمانی این ایده را اجرایی کنیم.

خیلی از ایده ها به خاطر اینکه زمان مناسبی برای اجرایی شدن را در نظر نمی گیرند در عمل یک پروژه ی شکست خورده هستند فقط به خاطر اینکه بازار هدفی ندارند و یا با آداب و رسوم و فرهنگ ما مطابقت ندارد. به طور مثال فرض کنید یک سایت طراحی کرده اید که لباس های مجلسی زنانه را به صورت شو در اختیار کاربران قرار می دهید. اما نه لباس های پوشیده و معمولی. بلکه لباس هایی که برهنه هستند و این نسبت به فرهنگ ما ایرانی ها مطابقت ندارد و شاید بازدید کننده های خاصی داشته باشید.

یا سایت آموزش رقص آن هم به صورت رقص آنلاین طراحی کنید. اما به هر حال نه این سایت بلکه هر سایت دیگری هم که بخواهید راه اندازی کنید باید از این بترسید که آیا این سایت با فرهنگ و آداب و رسوم ایران همخوانی دارد یا خیر و همچنین از خودتان بپرسید که آیا در حال حاضر برای راه اندازی این سایت زمان مناسبی هست یا خیلی زود هست و یا دیر شده است؟

به طور مثال سایتی طراحی کرده اید که در آن مردم ثبت نام می کنند و شما آنها را با فضاپیما به فضا می فرستید. این سایت شاید برای صدها سال بعد خوب است که همه چیز مکانیزه شده و درآمد از این سایت ممکن است. اما برای حالا طراحی آن کاری بس بیهوده و وقت تلف کردن است. پس سعی کنید زمان اجرا کردن ایده تان را در نظر بگیرید.

ترس پنجم: ترس از اجرا کردن ایده و شکست خوردن

tars-ejra-kardane-ideh-business-online

شاید به جرأت می توان گفت که این ترس از همه ی ترس ها وحشتناک تر است و شاید تا جایی ادامه داشته باشد که توان ادامه ی مسیر و یا توان اجرا کردن ایده تان را از شما بگیرد. تمام مردم دنیا این را می دانند که داشتن سایت اگر با برنامه و هدف پیش بروید می تواند شما را میلیاردر کند اما برخی ها از این می ترسند که ایده شان را اجرایی کنند و یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند. چرا چنین اتفاقی می افتد؟

تنها دلیلش این است که از شکست خوردن می ترسند. به خودشان می گویند: خیلی ها سایت راه اندازی کردند ولی بعد از مدتی شکست خوردند. ممکنه منم تو این راه شکست بخورم و تمام سرمایه ام از بین بره. پس چرا باید وقتمو تلف کنم؟

بدتر از همه این است که افرادی که یک ایده در ذهنشان دارند این ایده را به همه می گویند و متأسفانه بازگو کردن اهداف به همه اشتباهی وحشتناک است. چرا که کافی است یک شخص بگوید: برو بابا، خیلیا گُنده تر از تو رفتن تو این کار و نتونستن موفق بشن. اونوقت تو می خوای موفق بشی؟

شنیدن همین جملات کوبنده با فاز منفی آن هم از اطرافیان، کافی است تا این شخص ترس از شکست تمام وجودش را فرا بگیرد و کم کم دست از تلاش کردن بردارد و ایده اش در ذهنش بگندد و به اعماق گورستان ذهنش فرستاده می شود. اولاً که گفتن ایده، آرزوها و اهداف به دیگران اشتباه محض است و دوماً به حرف های دیگران کاری نداشته باشید. این شما هستید که باید زندگی کنید. دیگران قرار نیست به جای شما تصمیم بگیرند و زندگی کنند.

سعی کنید آینده نگری کنید و یک هدف بلند مدت برای خودتان در نظر بگیرید و اجازه ندهید که حرف های مردم و ترس از شکست خوردن تمام وجودتان را بگیرد و تمام اهداف و آرزوها و رویاهایتان فقط در خواب و خیال تان باشد. بلند پروازی کنید و مثل 3 درصد افراد ثروتمند باشید که آرزو کردند و این آرزوها را به هدف تبدیل کردند و اهداف را یادداشت و در آخر هم برای رسیدن به آنها دست به اقدام و عمل زدند.

اگر الان دست به اقدام نزنید و ایده هایتان را عملی نکنید شاید زمانی برسد که حسرت همین روزها را بخورید که چرا همان روز دست به کار نشدید و بر ترستان غلبه نکردید و الان در فقر و بدبختی و نکبت زندگی می کنید. ترس از شکست نداشته باشید و اولین قدم که سخت ترین قدم هست را بردارید و جزء همان 3 درصد افراد موفق دنیا قرار بگیرید تا تمام مردم به شما افتخار کنند.

اگر سعی و تلاش و ریسک کنید ولی شکست بخورید بهتر از آن است که دست به هیچ کاری نزنید. همین اقدام و عمل و ریسک کردن ها نشان از قدرت و شجاعت شماست که از شما یک شخص قدرتمند می سازد.

سخن آخر

با تمام این 5 نکته ای که در مورد ترس گفته شد باید متوجه شده باشید که هیچ ترسی وجود ندارد. تمام این ترس ها درونی هستند. شما چون می ترسید که اتفاقی بیفتد دست به کار نمی شود و اقدام و عملی انجام نمی دهید و بزرگترین ترس این است که نتوانید به اهداف خودتان برسید و یا اهدافتان را به مرحله ی اجرا در بیاورید. پس ترس ها را کنار بگذارید و برای رسیدن به رویاهایتان از همین لحظه تصمیم بگیرید و تلاشتان را شروع کنید.