tahlile-roghaba

رشد، پیشرفت و رمز ماندگاری هر کسب و کاری این است که شناخت خیلی خوبی از رقبای خود داشته باشد. هیچ رقیبی را پیدا نخواهید کرد که به خاطر اینکه شما سود کنید دست از سود خودش بکشد. اگر دو رقیب در کنار هم و شانه به شانه ی هم حرکت کنند مطمئن باشید آنقدر همدیگر را تحلیل می کنند تا نقاط ضعف و قدرت یکدیگر را متوجه شوند و همین بتواند به رشد و پیشرفتش منتهی شود.

تحلیل کردن و شناخت رقبا یکی از مهمترین قسمت های هر کسب و کاری به حساب می آید و خیلی از کسب و کارها برای ماندن در کورس رقابت باید این مراحل را طی کنند. در کل داشتن شناخت کافی از رقبا می تواند بر کسب و کار شما تأثیر زیادی داشته باشد اما اگر شناخت درستی از رقبای خودتان نداشته باشید و بدون آگاهی وارد بازار کار شوید به طور حتم راهی را در پیش گرفته اید که به سمت شکست هدایت می شود.

اما در اینجا باید این نکته را مد نظر داشته باشید که تحلیل کردن رقبا یک کار زمان بر است که به وقت و انرژی کافی نیازمند است. اما به هر حال این دلیلی نمی شود که بدون تحلیل کردن رقبا پا در جاده ای بگذارید که رقبای زیادی دارید که مانند گرگ تمام بازار را قبضه کرده اند. اگر می خواهید پیشرفت کنید، اگر می خواهید کسب و کارتان توسعه پیدا کند، اگر می خواهید به یک برند دوست داشتنی و محبوب در میان مردم تبدیل شوید، اگر می خواهید نسبت به رقبا چیزهایی بدانید که آنها نمی دانند، باید رقبایتان را بشناسید و با شناخت کافی قدم در این راه بگذارید.

به جای اینکه شرایط بد اقتصادی را توجیهی برای نرسیدن به موفقیت در کسب و کار بدانید سعی کنید مسئولیت تمام کارهایی که می کنید را بر عهده داشته باشید و با علم بر اینکه رقبایتان چه کارهایی را انجام می دهند کسب و کارتان را راه اندازی کنید.

تیم "کافه نیاز" در این مقاله مایل است چند نکته را یادآور شود که چرا تحلیل کردن و شناختن رقبا اینقدر در موفقیت یک کسب و کار نقش زیادی دارد.

با ما همراه باشید ....

نکته ی اول: در ابتدا مشخص کنید که رقبای شما چه اشخاص یا گروهی هستند

زمانی شناخت رقبا برای شما اهمیت زیادی پیدا می کند که بدانید رقبایتان چه اشخاص یا گروه هایی هستند. وقتی بدانید با چه اشخاص یا گروهی روبرو هستید یک مقدار از استرس کاری شما کاسته می شود به خاطر اینکه می دانید باید با چه اشخاصی رقابت کنید و هرگاه شروع به شناخت رقبایتان کردید و نقاط ضعف و قدرت آنها را شناسایی کردید این نگرانی ها به صورت کامل از بین می رود.

شاید به جرأت بتوان گفت که این روزها تحلیل کردن و شناخت رقبا کار بسیار راحتی شده است و دلیل موفقیت خیلی از کسب و کارها همین موضوع است. با تجزیه و تحلیل کردن رقبا می توانید بفهمید که نقاط ضعف و قدرت رقبایتان در چه حد و اندازه است و همچنین می توانید متوجه شوید که کدام یک از اتفاقات اطرافتان فرصت و کدام یک می تواند به یک تهدید برای نابودی کسب و کارتان منجر شود.

در اصل شناسایی رقبا به معنی این است که نقاط ضعف و قدرت آنها را نسبت به خودتان که خدمات و محصولات مشابهی ارائه می دهید، متوجه شوید. شناسایی این نقاط می تواند افزایش مشتری و در نهایت افزایش فروش را برای شما به همراه داشته باشد و همچنین می تواند در جذب مشتریان جدید به شما کمک بزرگی کند.

نکته ی دوم: روش های شناسایی رقبا

tahlil-va-analysis-roghaba

روش های زیادی برای این مورد ارائه که در زیر به مهمترین این روش ها اشاره می کنیم:

روش اول: استفاده از اینترنت

اولین مورد و شاید راحت ترین مورد برای شناخت رقبا این است که از اینترنت استفاده کنید. اینترنت منبع بسیار بزرگ، نامحدود و با ارزشی از تمام اطلاعاتی است که شما می توانید از رقبایتان به دست بیاورید. به سایت شخصی رقبایتان مراجعه کنید و تمام اطلاعات آنها را مطالعه کنید یا در خبرنامه ی آنها عضو شوید تا ببینید چه ایمیل هایی برای شما و مشتریان ارسال می شود.

همچنین بررسی کنید و ببینید چه محصولات و خدماتی ارائه می دهند، نحوه ی ارائه دادن آنها چگونه است، مشتریان آن ها اغلب چه اشخاصی هستند، آیا تعداد مشتریان راضی آنها بیشتر هستند یا مشتریان ناراضی و ...

روش دوم: استفاده از شبکه های اجتماعی

اگر اطلاعات کافی از سایت رقبا به دست نیاوردید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا بتوانید شناخت کلی از آنها به دست بیاورید. به صفحه ی شخصی آنها در شبکه های اجتماعی مراجعه کنید. خودتان را به عنوان مشتری معرفی کنید. نحوه ی برخورد و نحوه ی تعامل با مشتریان را بررسی کنید، چه تعداد کاربران فعال دارند، چه اشخاصی کامنت می گذارند و چه تعداد از کامنت ها واقعی هستند.

روش سوم: مراجعه ی حضوری

اما اگر از اینترنت نتوانستید اطلاعات خوبی به دست بیاورید و یا این اطلاعات در حدی نبود که شما را متقاعد کند می توانید به محل کار رقبای تان مراجعه کنید و خودتان را به جای مشتری جا بزنید و یا با آنها تماس بگیرید و به صورت تلفنی اطلاعات دریافت کنید.

روش چهارم: شناسایی مشتریانی که از رقبایتان خرید می کنند

اگر این موارد هم جوابگو نبودند روش دیگری که وجود دارد این است که مشتریان قدیمی و جدید آنها را پیدا کنید و با ارتباطی که برقرار می کنید نقاط ضعف و قدرت رقبایتان را از آنها جویا شوید. مشتریان تنها اشخاصی هستید که بدون تعارف تمام اطلاعات ریز و درشت را در اختیارتان قرار می دهند.

روش پنجم: از رقبایتان محصول یا خدمات خریداری کنید

این روشی است که نشان می دهد اولاً نحوه ی خرید چگونه است و دوماً در ارائه ی خدمات و محصولات چه کم و کاستی هایی وجود دارد. با بررسی این موارد می توانید نقاط ضعف و قدرت این اشخاص را متوجه شوید و آنها را در کسب و کارتان به صورت قدرتمندتر پیاده سازی کنید.

اگر به صورت حضوری به آنها مراجعه کردید می توانید نحوه ی برخورد با مشتری، نحوه ی مشتری مداری و همچنین می توانید ترفندها و تکنیک های مشتری مداری را متوجه شوید. با برخورد حضوری این را متوجه می شوید که برای رقبایتان چه چیزی اهمیت بیشتری دارد، پول اهمیت بیشتری دارد یا خود مشتری.

نکته ی سوم: دلیل خودتان را برای رقابت با رقبا مشخص کنید

مردم برای خرید یا دریافت خدمات از رقبای تان دلیل خاص خودشان را دارند. احتمالاً رقبای تان یا خدمات بهتری ارائه می دهند و یا نحوه متقاعد کردن آنها نسبت به شما تفاوت فاحشی دارد. باید در عمق این موضوع خوب دقت کنید تا متوجه شوید که چرا مشتریان از محصولات و خدمات شما کمتر استفاده می کنند و بیشتر تمایل دارند از محصولات رقیب استفاده کنند.

همین موضوع باعث شده تا خیلی از کسب و کارها این مورد را بررسی و تحلیل کنند که در اصل رقبای آنها چه پروژه هایی را از چه ارگان هایی می گیرند و نحوه ی انجام این کار چگونه است. آیا به صورت نقدی کار می کنند یا به صورت اقساطی. آیا مشتریان از خدمات و محصولاتی که دریافت می کنند راضی و خشنود هستند یا خیر.

با دانستن این موارد بهتر می توانید به این سوال پاسخ دهید که چرا باید با رقبایتان به رقابت بپردازید. دلیل های شما به این سوال می تواند حول محور پول و ثروت و یا مشتری مداری و رشد و پیشرفت بچرخد. به هر حال هر چه باشد این سوال و پاسخ به آن می تواند رمز موفقیت شما در کسب و کارتان باشد و به راحتی می توانید یک مزیت رقابتی ایجاد کنید و با همین مزیت رقابتی کسب و کارتان را در میان رقبا بالا بکشید.

سخن آخر

شناخت رقبا و تحلیل و بررسی کردن آن می تواند نشأت گرفته از یک برنامه ریزی صحیح و منظم و هدف دار باشد. هر چه این برنامه ریزی ها منظم تر انجام شود به طبع رقابت به سمت و سویی که شما می خواهید کشیده خواهد شد و این رقابت در نهایت به سود شما به پایان خواهد رسید. پس سعی کنید تا جای ممکن در تحلیل و بررسی کردن و همچنین شناسایی رقبایتان خساست لازم را به خرج دهید تا خیلی سریع تر به موفقیت در کسب و کارتان برسید.